
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2020 р. Справа№200/5759/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
за участю
секретаря судового засідання Горічевої С.В.,
позивача ОСОБА_1
розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – ОСОБА_3 , до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
18 червня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , яка дії в інтересах малолітнього ОСОБА_2 (далі – позивач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – ОСОБА_3 (далі – третя особа) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі – відповідач, Управління), надісланий на адресу суду 16 червня 2020 року, в якому позивач просила:
- визнати протиправною бездіяльність Управління щодо виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання сину позивача – ОСОБА_2 у розмірі, меншому за той, який передбачений п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, для дітей з інвалідністю за період з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року;
- зобов`язати Управління виплатити ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім`ї та законному представнику малолітньої дитини ОСОБА_2 заборгованість з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за періоди з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року у загальному розмірі 12 048,48 грн.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
22 червня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/5759/20-а; вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
27 липня 2020 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 21 серпня 2020 року.
21 серпня 2020 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 25 вересня 2020 року.
Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив.
Третя особа в судове засідання не прибув.
Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України, а не його обов`язком, а також те, що відповідно до ч. 3 ст. 194 цього Кодексу учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності, справа розглянута за відсутності представника відповідача та третьої особи.
На підставі ч. 1 ст. 229 КАС України під час розгляду справи здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що вона та члени її сім`ї мають статус внутрішньо переміщених осіб та перебувають на обліку в Управлінні, де отримують щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що в період з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року Управління призначало і виплачувало цю грошову допомогу на дитину позивача, яка має статус дитини з інвалідністю у розмірі 1 000,00 грн на місяць замість 130% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Такі дії Управління обґрунтовувало тим, що, звертаючись за призначенням грошової допомоги, позивач не повідомила, що її дитина має інвалідність.
Позивач вважає, що в період з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року Управління допустило протиправну бездіяльність, яка полягала у виплаті грошової допомоги її сину у розмірі, меншому за той, що передбачений п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, для дітей з інвалідністю, а тому звернулася до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, які визначені законодавством.
Відповідач зазначав, що при зверненні за призначенням грошової допомоги ОСОБА_1 не надала документи, які підтверджують наявність у її дитини інвалідності. При кожному зверненні за продовженням цієї допомоги ОСОБА_1 також не вказувала, що її дитина має інвалідність.
Відповідач покликався на п. п. 5, 11 Порядку № 505, та стверджував, що саме позивач як уповноважений представник сім`ї зобов`язана була повідомити Управління про зміни, що впливають на призначення грошової допомоги, в тому числі про наявність інвалідності у будь-якого з членів її сім`ї.
На переконання відповідача, у триденний строк з дня встановлення інвалідності дитині ОСОБА_1 зобов`язана була повідомити про це Управління, однак вона не зробила цього.
Крім того, відповідач вважає, що позивач пропустила строк звернення до суду з цим позовом, оскільки про порушення своїх прав вона повинна була дізнатися ще в квітні 2019 року.
На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.
Позивач надала відповідь на відзив, в якій навела аргументи, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Правом на подання заперечення відповідач не скористався.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 12 жовтня 2018 року позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим Лиманським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 12 жовтня 2018 року.
У позивача є син – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим Слов`янським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 01 березня 2019 року.
Позивач та члени її сім`ї мають статус внутрішньо переміщених осіб, про що свідчать довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27 червня 2018 року № 75280, від 30 березня 2018 року № 1426-70730 та від 04 березня 2019 року № 1426-5000055958.
Відповідач – Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ідентифікаційний код: 25953617) зареєстроване як юридична особа 26 січня 2001 року.
Позивач та члени її сім`ї перебувають на обліку в Управлінні як внутрішньо переміщені особи, де отримують різні види соціальної допомоги.
06 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Позивач просила призначити щомісячну адресну допомогу на неї та членів її сім`ї: чоловіка та сина.
Позивач прийняла на себе зобов`язання повідомити Управління впродовж двох днів про зміну обставин, які впливають на призначення щомісячної адресної допомоги, що засвідчила власним підписом.
В заяві від 06 березня 2019 року відсутня інформація про те, що син позивача є дитиною з інвалідністю.
29 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою аналогічного змісту.
В заяві від 29 березня 2019 року також відсутня інформація про інвалідність сина позивача.
Як свідчить медичний висновок про дитину-інваліда віком до 18 років від 02 квітня 2019 року № 23/1, виданий КНП «ЦПМСД № 2» КМР, у ОСОБА_2 наявне захворювання (патологічний стан), який відповідає розділу ХІV, п. 1, пп. 1.4 Переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08 листопада 2001 року № 454/471/516 та на підставі листа Міністерства охорони здоров`я України від 01 лютого 2005 року № 4.03-12/141.
Висновок складений медичним закладом 02 квітня 2019 року і направлений ним до відповідача.
Управління отримало цей медичний висновок 03 квітня 2019 року, письмово повідомило про це ОСОБА_1 і роз`яснило, які документи необхідно надати для призначення допомоги дитині з інвалідністю, про що свідчать повідомлення відповідача та конверт, в якому здійснено поштове відправлення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що під час звернення за призначенням грошової допомоги у березні 2019 року не зазначила про те, що її син є дитиною з інвалідністю, оскільки відповідний медичний висновок був складений 02 квітня 2019 року.
05 квітня 2019 року державний соціальний інспектор обстежила матеріально-побутові умови сім`ї ОСОБА_1 , про що склала акт № 4028.
Серед іншого, в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 4028 наведена інформація про те, що ОСОБА_4 має інвалідність, підтверджену довідкою МСЕК від 02 квітня 2020 року, а ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною з інвалідністю.
Того ж дня посадові особи Управління провели обстеження сім`ї позивача як сім`ї, в якій виховується дитина з інвалідністю, про що складений акт № 1608.
В цьому акті відображено, що заявник – ОСОБА_1 має на утриманні дитину з інвалідністю ОСОБА_2 .
12 квітня 2019 року комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Краматорської міської ради прийняла рішення призначити внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 щомісячну адресу допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (витяг з протоколу № 16).
16 квітня 2019 року Управління прийняло рішення щодо призначення допомоги переміщеним особам на проживання.
Це рішення передбачало продовження виплати щомісячної адресної допомоги за заявою ОСОБА_1 від 29 березня 2019 року.
Щомісячна адресна допомога призначена на період з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року в сумі 1 884,00 грн на сім`ю у складі: заявник – ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_3 , син ОСОБА_2 .
При цьому ОСОБА_5 грошова допомога призначена як дитині в розмірі 1 000,00 грн.
26 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
В заяві від 26 вересня 2019 року відсутня інформація про те, що син позивача є дитиною з інвалідністю.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що під час звернення за призначенням грошової допомоги не зазначила про те, що її син є дитиною з інвалідністю, довідку МСЕК чи інші документи про наявність у її дитини інвалідності до Управління не подавала. Позивач виходила з того, що відповідач володіє інформацією про те, що ОСОБА_6 є дитиною з інвалідністю, оскільки медичний висновок про дитину-інваліда віком до 18 років від 02 квітня 2019 року № 23/1 медичний заклад направляв безпосередньо до Управління; Управління здійснює соціальні виплати на сина позивача як на дитину з інвалідністю; посадові особи відповідача обізнані про те, що дитина має інвалідність, оскільки неодноразово здійснювали обстеження умов проживання сім`ї.
21 жовтня 2019 року державний соціальний інспектор обстежила матеріально-побутові умови сім`ї ОСОБА_1 , про що склала акт № 11904.
В акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 11904 будь-якої інформації про те, що син позивача є дитиною з інвалідністю не відображено.
25 жовтня 2019 року комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Краматорської міської ради прийняла рішення призначити внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 щомісячну адресу допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (витяг з протоколу № 48).
06 листопада 2019 року Управління прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання.
Це рішення передбачало продовження виплати щомісячної адресної допомоги за заявою ОСОБА_1 від 26 вересня 2019 року.
Щомісячна адресна допомога призначена на період з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року в сумі 1 884,00 грн на сім`ю у складі: заявник – ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_3 , син ОСОБА_2 .
При цьому ОСОБА_5 грошова допомога призначена як дитині в розмірі 1 000,00 грн.
19 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
В заяві від 19 березня 2020 року позивач навела інформацію про те, що її син є дитиною з інвалідністю.
01 квітня 2020 року державний соціальний інспектор обстежила матеріально-побутові умови сім`ї ОСОБА_1 , про що склала акт № 2703.
Серед іншого, в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 2703 наведена інформація про те, що ОСОБА_4 має інвалідність, підтверджену медичним висновком від 02 квітня 2020 року № 23-1.
03 квітня 2020 року комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Краматорської міської ради прийняла рішення призначити внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 щомісячну адресу допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (витяг з протоколу № 14).
24 квітня 2020 року Управління прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання.
Це рішення передбачало перерахунок щомісячної адресної допомоги за заявою ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року в межах терміну призначення.
Щомісячна адресна допомога призначена на період з 19 березня 2020 року по 31 березня 2020 року в сумі 3 013,40 грн на сім`ю у складі: заявник – ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_3 , син ОСОБА_2 .
При цьому щомісячна адресна допомога призначена ОСОБА_5 як дитині з інвалідністю в розмірі 2 129,40 грн.
Виплата мала проводитись з урахуванням раніше виплачених сум цієї допомоги.
24 квітня 2020 року Управління прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання.
Це рішення передбачало продовження раніше призначеної щомісячної адресної допомоги за заявою ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року.
Щомісячна адресна допомога призначена на період з 01 квітня 2020 року по 30 вересня 2020 року в сумі 3 013,40 грн на сім`ю у складі: заявник – ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_3 , син ОСОБА_2 .
ОСОБА_5 грошова допомога призначена як дитині з інвалідністю в розмірі 2 129,40 грн.
Виплата мала проводитись з урахуванням раніше виплачених сум цієї допомоги.
23 червня 2020 року Управління прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання.
Це рішення передбачало перерахунок щомісячної адресної допомоги за заявою ОСОБА_1 від 04 квітня 2020 року в межах терміну призначення.
Щомісячна адресна допомога призначена на період з 01 липня 2020 року по 30 вересня 2020 року в сумі 3 109,60 грн на сім`ю у складі: заявник – ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_3 , син ОСОБА_2 .
ОСОБА_5 як дитині з інвалідністю грошова допомога в розмірі 2 225,60 грн.
Виплата мала проводитись з урахуванням раніше виплачених сум цієї допомоги.
У відповідь на запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 30 березня 2020 року Управління повідомило, що в період з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виплачувалась на ОСОБА_2 як на дитину, тобто в розмірі 1 000,00 грн щомісячно. Виплата цієї допомоги в розмірі 130% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дитину не проводилась, оскільки в заявах про призначення щомісячної адресної допомоги позивач не вказувала про те, що її дитина має інвалідність (лист від 01 квітня 2020 року № 29-01-14/2618).
Також у відповідь на запит ОСОБА_1 від 24 квітня 2020 року Управління повідомило, що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 19 березня 2020 року згідно з витягом з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Краматорської міської ради від 03 квітня 2020 року № 14 призначена та нарахована на період з 01 квітня 2020 року по 30 вересня 2020 року в щомісячному розмірі 3 013,40 грн, в тому числі на дитину з інвалідністю – 2 129,40 грн.
Крім того Управління здійснило перерахунок з 19 березня 2020 року по 31 березня 2020 року в щомісячному розмірі 3 013,40 грн, в втому числі на дитину з інвалідністю 2 129,40 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
Управління повідомило позивачці, що згідно з графіком закриття виплатного періоду документи опрацьовані на додатковий виплатний період травня 2020 року. Після надходження фінансування на рахунок позивача в банківській установі буде перерахована щомісячна адресна допомога в сумі 4 616,42 грн, в тому числі за березень 2020 року – 473,62 грн, за квітень 2020 року – 1 129,40 грн, за травень 2020 року – 3 013,40 грн (лист від 28 квітня 2020 року № 29-01-14/3431).
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування. Норми права, на які посилалися сторони, які не застосував суд, мотиви їх незастосування. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлює Закон України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон № 1706).
Ч. 1 ст. 1 Закону № 1706 установлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 1706 адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
При цьому Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, що передбачено ч. 2 ст. 7 Закону № 1706.
Щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, установлена п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі – Порядок № 505 тут і далі – в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 1 Порядку № 505 цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно до п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання, у тому числі через потребу у тривалій вторинній (спеціалізованій) медичній допомозі або третинній (високоспеціалізованій) медичній допомозі із цілодобовим спостереженням або у зв`язку із загрозою насильства чи психологічною травмою.
Відповідно до п. 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах:
для осіб, які отримують пенсію, та інших осіб, які досягли пенсійного віку (крім осіб з інвалідністю), дітей, осіб, які досягли 18-річного віку та продовжують навчання за денною формою в закладах освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) або вищої освіти, до закінчення таких закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, - 1000 гривень на одну особу (члена сім`ї);
для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).
Загальний розмір допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім`ї, до складу якої входить одна особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім`ї - 5000 гривень. Загальний розмір допомоги на сім`ю, до складу яких входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром не обмежується.
Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
П. 5 Порядку № 505 установлено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом.
Уповноважений представник сім`ї пред`являє посадовій особі уповноваженого органу паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги:
прізвище, ім`я та по батькові;
число, місяць, рік народження;
серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті);
інформацію про:
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- наявність у будь-якого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;
- наявність у будь-якого з членів сім`ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
До заяви додаються копія довідки з військової частини про залучення до проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (для військовослужбовців з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації), копія довідки з місця роботи або копія іншого документа, що посвідчує зайнятість (для працездатних осіб), копія свідоцтва про шлюб, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім`ї, копія довідки від уповноваженого банку із зазначенням реквізитів поточного рахунка, письмова згода (у довільній формі) про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім`ї в установі уповноваженого банку. У разі наявності житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, додається копія акта обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) (далі - акт технічного стану), складеного комісією, утвореною районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, військово-цивільною адміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі утворення) ради, виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, за формою згідно з додатком.
Якщо документи, подані уповноваженим представником сім`ї, не відповідають вимогам цього Порядку, уповноважений орган протягом семи робочих днів після отримання таких документів надсилає у письмовому вигляді уповноваженому представнику сім`ї інформацію про відмову у призначенні грошової допомоги з обґрунтуванням причин такої відмови.
Відповідно до п. 8 Порядку № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім`ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім`ї.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Висновки по суті позовних вимог.
Позивач звернулася до суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності Управління, яка полягала у виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання сину позивача – ОСОБА_5 у розмірі, меншому за той, який передбачений п. 3 Порядку № 505 для дітей з інвалідністю, за період з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року.
Суд встановив, що згідно з медичним висновком від 02 квітня 2019 року син позивача є дитиною з інвалідністю.
Отже, впродовж спірного періоду дитина позивача мала право на отримання грошової допомоги в розмірі, передбаченому п. 3 Порядку № 505 для дітей з інвалідністю, тобто в розмірі 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Натомість Управління призначило та здійснювало виплату грошової допомоги на дитину в розмірі 1 000,00 грн, що відповідає розміру грошової допомоги, установленому п. 3 Порядку № 505 для дітей.
Заперечуючи проти позовних вимог, Управління стверджує, що саме ОСОБА_1 як уповноважений представник сім`ї, якій призначається грошова допомога, зобов`язана була повідомити відповідача про таку обставину, як встановлення інвалідності її дитині. Впродовж спірного періоду позивач цього не зробила. Про те, що її дитині встановлена інвалідність, позивач вказала лише в заяві від 19 березня 2020 року.
Надаючи оцінку цим доводам відповідача, суд виходить з такого.
Дійсно, норми п. п. 3, 5, 11 Порядку № 505 саме на уповноваженого представника сім`ї, якому призначено грошову допомогу, покладають обов`язок повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Про цей обов`язок позивач була обізнана, що засвідчувала власним підписом кожного разу звертаючись за призначенням (продовженням виплати) грошової допомоги.
Позивач цього обов`язку впродовж спірного періоду не виконала, і ця обставина нею визнається.
Водночас суд відзначає, що при вирішенні публічно-правового спору, що виник між сторонами, слід врахувати таке.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Як було зазначено вище, право на соціальний захист гарантовано Конституцією України.
При цьому відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 7 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Застосувавши наведені вище правові норми до спірних правовідносин, суд дійшов таких висновків.
Право на отримання дитиною – внутрішньо переміщеною особою щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, є беззаперечним, забезпечення реалізації цього права становить суть зобов`язань, взятих на себе державою.
При цьому в контексті спірних правовідносин йдеться про грошову допомогу, яка за своєю сутністю є допомогою самій дитині, а не її батькам. Не звернення (несвоєчасне звернення) уповноваженого представника сім`ї (одного з батьків) за призначенням такої грошової допомоги або неповідомлення (несвоєчасне повідомлення) про обставини, які впливають на її розмір, має наслідок порушення інтересів дитини (зокрема в частині її належного матеріального забезпечення).
Тим більш, що у спірних правовідносинах йдеться про інтереси дитини з інвалідністю, яка потребує особливого захисту.
Оцінивши дії та рішення Управління в світлі їх відповідності критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах поведінка відповідача не відповідала критеріям розумності, добросовісності і розсудливості.
Відповідач та його посадові особи були обізнані про те, що дитина позивача має статус дитини з інвалідністю ще з квітня 2019 року (медичний висновок був направлений безпосередньо до Управління; посадові особи обстежували умови проживання сім`ї та фіксували наявність дитини з інвалідністю; Управління роз`яснювало позивачу право на отримання допомоги на дитину з інвалідністю), та, незважаючи на це жодних заходів, спрямованих на виплату дитині грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505 в розмірі, встановленому для дітей з інвалідністю, не вживало).
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, дії Управління, які полягали у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім`ї щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі, меншому за той, що визначений п. 3 Порядку № 505, для дітей з інвалідністю, в періоди з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року, підлягають визнанню протиправними.
Визнання протиправними дій охоплює позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 9 КАС з метою повного та ефективного захисту порушених права та інтересів дитини позивача суд вважає за необхідне застосувати такий спосіб захисту, як зобов`язання Управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім`ї щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі, визначеному п. 3 Порядку № 505, для дітей з інвалідністю, за періоди з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Разом з цим вимоги позивача в частині зобов`язання Управління виплатити їй як уповноваженому представнику сім`ї та законному представнику малолітньої дитини ОСОБА_2 заборгованість з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за періоди з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року у загальному розмірі 12 048,48 грн задоволенню не підлягають, оскільки нарахування і виплата грошової допомоги, в тому числі проведення її перерахунку, обчислення конкретної суми, що належить до виплати, входить до сфери компетенції Управління.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Докази здійснення позивачем судових витрат суду не надані, а тому вони не підлягають розподілу.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – ОСОБА_7 , до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ідентифікаційний код: 25953617, місцезнаходження: 84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, які полягали у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім`ї щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі, меншому за той, що визначений п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, для дітей з інвалідністю, в періоди з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року.
3. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім`ї щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі, визначеному п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, для дітей з інвалідністю за періоди з 01 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 жовтня 2019 року по 18 березня 2020 року з урахуванням раніше проведених виплат.
4. В іншій частині позовних вимог – відмовити.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
7. Повне судове рішення складено 02 жовтня 2020 року.
Суддя Т.О. Кравченко