
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 р. Справа№200/6876/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
01 червня 2021 року засобами поштового зв`язку позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача, Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду служби в органах внутрішніх справ з 20.01.1995 по 21.08.1995, та періоду навчання з 01.09.1977 по 31.08.1982;
- зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу період служби в органах внутрішніх справ з 20.01.1995 по 21.08.1995, та період навчання з 01.09.1977 по 31.08.1982 для обчислення розміру пенсії та провести перерахунок пенсії за інвалідністю враховуючи цей період.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, в порушення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, при наявності записів про навчання та роботу у трудовій книжці протиправно відмовив у зарахуванні періоду роботи до страхового стажу для обчислення пенсії.
Відповідачем поданий відзив на адміністративний позов, у якому останній заперечує проти позову з огляду на наступне. 01 квітня 2021 року через вебпортал Пенсійного фонду України до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшла заява позивача про перерахунок пенсії за віком. Вищевказана заява була розглянута та позивачу повідомлено, що врахування періоду служби в органах внутрішніх справ з 20.01.1995 по 21.08.1995 не має підстав, оскільки в трудовій книжці у записі №14 про службу в органах МВС відсутній номер та дата наказу про зарахування на службу, а наданий витяг з наказу Управління МВС України в Донецькій області від 01 серпня 1995 року №199 має виправлення, яке належним чином не завірено. Щодо періоду навчання в Таганрозькому радіотехнічному інституті відповідач зазначив, що відповідно до Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладав, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23 листопада 1993 року №173, навчальний рік розпочинається з 01 вересня, а днем закінчення навчального процесу вважається дата присвоєння кваліфікації за рішенням державної екзаменаційної комісії. Враховуючи вищевикладене, період навчання позивача у вищевказаному навчальному закладі був зарахований до загального страхового стажу на підставі диплому Г-І від 30 червня 1982 року №450645 з 01 вересня 1977 року по 17 червня 1982 року. З огляду на вищевикладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
04 червня 2021 року ухвалою суду позовна заява залишена без руху і позивачу наданий строк для усунення її недоліків.
18 червня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
18 червня 2021 року від відповідача витребувані докази.
16 липня 2021 року допущена заміна Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (а.с.4-6).
01 квітня 2021 року за допомогою особистого кабінету, розмішеного на вебпорталі Пенсійного фонду України, позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії.
28 квітня 2021 року листом за №405-1158/Н-02/8-0581/21 Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило у здійсненні перерахунку пенсії (а.с.11).
Позивачем надана (мовою оригіналу) Архивная справка, выданная Федеральным государственным автономным образовательным учреждением высшего образования «Южный федеральный университет от 21 апреля 2021 года за номером №203.01.03-12/152, з якої вбачається, що (мовою оригіналу) ОСОБА_1 с 01 сентября 1977 года зачислен в Таганрогский радиотехнический институт им. ОСОБА_2 на первый курс дневной формы обучение (приказ №192 от 09 сентября 1977 года), а с 30 августа 1982 года окончил обучение по специальности «Радиотехника», присвоена квалификация «Радиоинженер» (приказ №161 от 30 августа 1982 года. В 1982 году на имя ОСОБА_1 выдан диплом НОМЕР_3 , регистрационный номер № НОМЕР_4 от 30 июня 1982 года и приложение к нему (а.с. 22-23).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .
Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон №1058-IV) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (частина 4 статті 24 Закону №1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 25-1 від 16.12.2020) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Днем звернення за перерахунком пенсії […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац шостий пункту 1.9 Порядку №22-1).
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (абзац другий пункту 4.3 Порядку №22-1).
Відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених положень законодавства дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження
Матеріалами справи встановлено, що Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області за заявою позивача про перерахунок пенсії жодного рішення не приймало, відповідь на заяву надало листом від 28 квітня 2021 року №405-1158/Н-02/8-0581/21, чим порушило положення частини п`ятої статті 45 Закону №1058-IV та пункту 4.3 Порядку №22-1.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (пункт 1 Порядку).
Пунктом 20 Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Наказом Міністерства праці України № 58 від 29 липня 1993 року затверджено «Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників».
Згідно з пунктом 1.1. цієї Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. До трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди (пункту 2.2 Інструкції).
Записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону (пункт 2.3 Інструкції).
Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення (пункт 2.4. Інструкції).
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_5 (а.с.15-19) позивач з:
запис №5 - 01 вересня 1977 року по 31 серпня 1982 року навчався на денному факультеті Таганрозького радіотехнічного інституту (наказ 192-ст від 09 вересня 1977 року та наказ №166-ст від 30 серпня 1982 року);
запис №14 – 20 січня 1995 року прийнятий на службу в органи внутрішніх справ;
запис №15 – 21 серпня 1995 року звільнений з органів внутрішніх справ (наказ УМВС України у Д/о №199 від 01 серпня 1995 року).
Таким чином, судом встановлено, що запис № 14 не містить дату на та номер наказу на підставі якого ОСОБА_1 було зараховано до органів внутрішніх справ.
З приводу запису №14 суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові №687/975/17 від 21 лютого 2018 року.
Також суд зазначає, що трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.
З приводу запису №5 суд зазначає, що відомості про навчання позивача, внесені відповідно до вимог Інструкції, та містять всю необхідну інформацію про навчання позивача в Таганрозькому радіотехнічному інституті з 01 вересня 1977 року саме по 31 серпня 1982 року. Крім того, період навчання позивача підтверджуються (мовою оригіналу) Архивной справкой от 21 апреля 2021 года №203.01.03-12/152.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відмова пенсійного органу в зарахуванні спірних періоду до страхового стажу позивача є неправомірною.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах» від 02 червня 1993 року № 161, оскільки воно втратило чинність на підставі наказу Міністерства науки і освіти України від 13 листопада 2014 року № 1310.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов`язання відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач тривалий час своїми протиправними діями позбавляє позивача належного рівня пенсійного забезпечення, суд вважає, що для повного захисту порушених прав ОСОБА_1 необхідно визнати протиправними дії Покроського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, які полягали у не зарахуванні до страхового стажу періоду навчання з 01 вересня 1977 року по 31 серпня 1982 року та періоду роботи з 20 січня 1995 року по 21 серпня 1995 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу періоду навчання з 01 вересня 1977 року по 31 серпня 1982 року, та періоду роботи з 20 січня 1995 року по 21 серпня 1995 року.
Зважаючи на те, що рішення прийнято на користь позивача, судовий збір, сплачений останнім, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Покроського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, які полягали у не зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання з 01 вересня 1977 року по 31 серпня 1982 року та періоду роботи з 20 січня 1995 року по 21 серпня 1995 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу періоду навчання з 01 вересня 1977 року по 31 серпня 1982 року, та періоду роботи з 20 січня 1995 року по 21 серпня 1995 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Повний текст рішення складено 19 липня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко