
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2021 р. Справа№200/3615/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03057, Донецька область, м.Київ, вул.Антона Цедика, 16, код ЄДРПОУ 37536031) до товариства з обмеженою відповідальністю “Азовмінводи” (місцезнаходження: 87503, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Київська, буд.48, корп.3, кв.25, код ЄДРПОУ 24650961) про припинення право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозвілу на користування надрами №2826 від 07.11.2002 року,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №2826 від 07.11.2002 з метою видобування мінеральної лікувально-столової води “Молодецька”, для промислового розливу та внутрішнього застосування з лікувальною метою строком на 15 років до 20.12.2022 року. Зазначили, що з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у надрокористувача виникли права та обов`язки, передбачені дозволом (в тому числі особливими умовами), угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615. За результатами опрацювання листів Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр, встановлено, що відповідачем в порушення вимог п.4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст.24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік. Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п.12 Порядку 615 дотримання яких є обов`язковим. Вважають, що наявні підстави для анулювання дозволу, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, для забезпечення чого позивач звернувся до суду. Просив задовольнити позов.
Представником відповідача на адміністративний позов позивача до суду подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачем прийнято наказ “Про зупинення дії спеціальних дозволів та встановлення термінів на усунення порушень”. Позивач зазначає, що відповідач вказаний наказ не отримував. Про існування зазначеного наказу та необхідність усунути зазначені в ньому порушення дізналось після отримання позовної заяви - 05.04.2021 року. У зв`язку з неможливістю надати суду докази подання звітності за формою 7-гр за 2019 відповідач повторно надіслав її в паперовому та електронному вигляді на адресу ДНВП “Геоінформ” та Держгеонадр. Ввважають, що на теперішній час відповідачем виконані вимоги наказу від 14 серпня 2020 №346 у зв`язку з чим відсутні правові підстави для задоволення позову.
Ухвалою суду від 02 квітня 2021 року відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання на 15 квітня 2021 року о 12:00 год.
Ухвалою суду від 15 квітня 2021 року відкладено розгляд справи на 27 травня 2021 року о 09:30 год.
Ухвалою суду від 13 травня 2021 року зустрічний адміністративний товариства з обмеженою відповідальністю “Азовмінводи” (місцезнаходження: 87503, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Київська, буд.48, корп.3, кв.25, код ЄДРПОУ 24650961) до Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03057, Донецька область, м.Київ, вул.Антона Цедика, 16, код ЄДРПОУ 37536031) про визнання протиправним та скасування наказу “Про зупинення дії спеціальних дозволів та встановлення термінів на усунення порушень” від 14 серпня 2020 №346 в частині, що стосується товариства з обмеженою відповідальністю “Азовмінводи” повернуто відповідачу.
Ухвалою суду від 27.05.2021 відкладено розгляд справи на 17 червня 2021 об 13 год. 30хв.
Ухвалою суду від 17.06.2021 відкладено розгляд справи на 29 червня 2021 об 13 год. 00хв.
Ухвалою суду від 29 червня 2021 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 11:00 год. 20 липня 2021року.
Сторони до суду не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АЗОВМІНВОДИ" (ТОВ "АЗОВМІНВОДИ") код ЄДРПОУ 24650961 є юридичною особою, зареєстроване за адресою: Україна, 87503, Донецька обл., місто Маріуполь, ВУЛИЦЯ КИЇВСЬКА , будинок 48, корпус 3, квартира 25.
Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 4 зазначеного Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:
- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);
- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
07 листопада 2002 року об`єкту ліцензування Азовське родовище (свердловина №8к) видано ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами № 2826 з метою видобування мінеральної лікувально-столової води “Молодецька”, для промислового розливу та внутрішнього застосування з лікувальною метою, власником ліцензії визначено товариства з обмеженою відповідальністю “Азовмінводи”, код ЄДРПОУ 24650961, місцезнаходження: 87503, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Київська, буд.48, корп.3, кв.25.
14 серпня 2020 позивачем прийнято наказ №346, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами, згідно з переліком, наведеним у додатку 1 до цього наказу; встановлено надрокористувачам терміни на усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу.
Згідно з витягу з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено в додатку 1 до наказу Держгеонадр від 14.08.2020 №346 за реєстраційним номером “37” зазначено 24650961 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АЗОВМІНВОДИ", надано 30 календарних днів на усунення порушень.
28.08.2020 на адресу відповідача позивачем надіслано лист з повідомленням про те, що наказ Держгеонадр (з додатками) розміщений на офіційному веб-сайті Державної служби геології та надр України. Зазначено, що інформацію на виконання наказу Держгеонадр необхідно надати до Держгеонадр. У разі ненадання інформації у визначений термін буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку.
17.12.2020 позивачем на адресу відповідача надіслано лист з пропозицією у 15 денний строк надання Держгеокадастру власної позиції (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №2826 від 07.11.2002.
Разом з відзивом на позовну заяву, представником відповідача до суду надано звітний баланс використання підземних вод за 2019 рік мінеральна лікувально столова вода “Молодецька” з описом вкладення поштових відправлень, датованих 22.04.21 направлених на адресу Державної служби геології та надр України та Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України”.
Ухвалами суду від 27 травня 2021 року, 17 червня 2021 року зобов`язано Державну службу геології та надр України (місцезнаходження: 03057, Донецька область, м.Київ, вул.Антона Цедика, 16) надати письмові пояснення щодо отримання звітності у вигляді звітнього балансу використання підземних вод за 2019 рік мінеральна лікувально столова вода “Молодецька” Форма № 7 ГР від товариства з обмеженою відповідальністю “Азовмінводи”; зобов`язано Державне науково-виробниче підприємство “Державний інформаційний геологічний фонд України” (місцезнаходження: 03057, Донецька область, м.Київ, вул.Антона Цедика, 16).
На виконання вимог ухвал суду Державним науково-виробничим підприємством “Державний інформаційний геологічний фонд України” надано лист від 11.06.2021 №04/304-2244, в якому зазначено, що ДНВП «Геоінформ України» зареєстровано форму 7-ГР ТзОВ «Азовмінводи» за 2019 вх.№2980 від 27.04.2021 року.
На виконання вимог ухвал суду Державною службою геології та надр України надано заяву, в якій зазначено, що відповідач з моменту винесення наказу Держгеонадр від 14.08.2020 №346 до звернення позивача до суду жодних дій направлених на усунення порушень не вчиняв. До заяви додано копії форми №7-ГР товариства з обмеженою відповідальністю «Азовмінводи».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).
Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра вбачається, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Пунктом 22 Порядку № 615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів державної фіскальної служби, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
При цьому, зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Також, зупинення дії дозволу не є підставою і для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов`язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра.
Судом встановлено, що Державним науково-виробничим підприємством “Державний інформаційний геологічний фонд України” на адресу Голови державної геології та надр за вих.№08/303-1826 03.07.2020 надіслано інформацію про суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 03.07.2020 не направили до ДНВП “Геоінформ України” щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік та додано перелік таких надрокористувачів, в якому міститься товариство з обмеженою відповідальністю “Азовмінводи”.
Тобто, відповідач порушив вимоги чинного законодавства, що передбачають обов`язок надавати щорічну статистичну звітність за формою 7-гр, який передбачений особливими (додатковими) умовами ліцензії, виданої відповідачу №2826 від 07 листопада 2002 року.
Оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права у судовому порядку.
Відповідно до частин першої та другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу – 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі №21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11 та від 10.12.2013 у справі №21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі №812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надарми в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб`єкта владних повноважень із позовом до суду.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України “Про надра”, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Верховним Судом у постанові від 03.05.2018 у справі №812/1074/17 вже висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра. Зокрема, згідно з цією позицією ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ненадходження до Держгеонадра України від відповідача заперечень щодо припиненням права користування надрами не є доказом відсутності таких заперечень та, відповідно, спору з цього питання, у зв`язку з чим відсутні підстави для анулювання спеціального дозволу у судовому порядку.
Разом із цим, відповідно до пункту 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Згідно з положеннями частини сьомої статті 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.
Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах узгоджується із позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 17.10.2018 у справі №812/1761/17.
Судом встановлено, що відповідач у ході судового розгляду справи усунув порушення вимог ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами, що підтверджується матеріалами справи.
Отже, на час розгляду та вирішення справи по суті відповідач виконав обов`язок щодо подання звітів відповідно до форми № 7 ГР за 2019 рік.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозвілу на користування надрами №2826 від 07.11.2002 року, оскільки відповідачем усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії цього дозволу.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 242, 243, 244, 245, 246, 293, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Аканов