Ухвала суду № 98424523, 19.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
200/3804/21
Номер документу
98424523
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у задоволенні клопотання

19 липня 2021 р. Справа №200/3804/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Селидовського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області

про: визнання протиправними дії Селидовського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо не застосування положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії № 3779 від 02.12.2019 року та не врахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.01.2010 року по 09.01.2010 року (9 днів) та 31.03.2017 року (1 день) на підприємстві ВП “Шахта Україна” ДП “Селидіввугілля”, з 03.09.1984 року по 18.09.1984 року та з 16.08.1985 року по 01.09.1985 року на підприємстві Селидівське ШСУ, зобов`язання Селидовське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.12.2019 року з урахуванням положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та сплатити суми несплаченої пенсії з урахуванням перерахунку пенсії та здійснених виплат з врахуванням висновків суду, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 03.09.1984 року по 18.09.1984 року, з 16.08.1985 року по 01.09.1985 року на підприємстві Селидівське ШСУ, з 01.01.2010 року по 09.01.2010 року (безкоштовні відпустки 9 днів) та 31.03.2017 року (безкоштовна відпустка 1 день) на підприємстві ВП “Шахта Україна” ДП “Селидіввугілля”.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії Селидовського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо не застосування положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії № 3779 від 02.12.2019 року та не врахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.01.2010 року по 09.01.2010 року (9 днів) та 31.03.2017 року (1 день) на підприємстві ВП “Шахта Україна” ДП “Селидіввугілля”, з 03.09.1984 року по 18.09.1984 року та з 16.08.1985 року по 01.09.1985 року на підприємстві Селидівське ШСУ, зобов`язання Селидовське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.12.2019 року з урахуванням положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та сплатити суми несплаченої пенсії з урахуванням перерахунку пенсії та здійснених виплат з врахуванням висновків суду, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 03.09.1984 року по 18.09.1984 року, з 16.08.1985 року по 01.09.1985 року на підприємстві Селидівське ШСУ, з 01.01.2010 року по 09.01.2010 року (безкоштовні відпустки 9 днів) та 31.03.2017 року (безкоштовна відпустка 1 день) на підприємстві ВП “Шахта Україна” ДП “Селидіввугілля”.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2021 року призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження на 14 червня 2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року повернено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну сторону.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.

15 червня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до суду із клопотанням про заміну сторони в справі, відповідно до якого, зокрема, просило суд замінити відповідача у справі Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Зазначене клопотання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обґрунтовує тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» з 01.06.2021 року Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є правонаступником відповідача у справі.

Дослідивши вказане клопотання, суд зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15).

Відповідно до приписів статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив. У разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Проте, згідно ч. 1 ст. 106 Цивільного Кодексу України, злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 107 Цивільного Кодексу України, після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення).

Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року № 925 “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України” Кабінет Міністрів України, реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.

Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України 20 жовтня 2011 р. N 1074 (далі – Порядок №1074).

Цей Порядок визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів.

Відповідно до п.п. 5-8, 12-1, 23 Порядку №1074, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять, у тому числі, у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Майнові права та обов`язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Передавальний акт чи розподільчий або ліквідаційний баланс складається комісією після закінчення строку пред`явлення вимог кредиторами та задоволення або відхилення таких вимог, підписується членом комісії - бухгалтером та затверджується головою комісії. Розподільчий баланс або передавальний акт повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових зобов`язань органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов`язання, які оспорюються сторонами.

Внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

У разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про передачу повноважень і функцій від одного органу виконавчої влади до іншого без утворення нового органу здійснення органом виконавчої влади переданих йому повноважень і функцій починається через 60 календарних днів з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про внесення відповідних змін до положення про такий орган.

Орган виконавчої влади, повноваження і функції якого передаються іншому органу виконавчої влади, продовжує їх здійснення протягом 60 календарних днів з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України, зазначеним в абзаці першому цього пункту.

Якщо орган виконавчої влади може приступити до здійснення переданих йому повноважень і функцій раніше настання строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту, такий орган видає наказ про початок здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті. У такому наказі зазначається інформація про дату початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій. Інформація про видання зазначеного наказу надсилається органу виконавчої влади, повноваження та функції якого передаються.

Системно дослідивши доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області та нормативно-правові акти, якими врегульовано питання реорганізації Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, суд дійшов висновку, що момент передачі прав та обов`язків відповідача по справі може бути підтверджено передавальним актом, актом Кабінету Міністрів України про внесення відповідних змін до положення про такий орган, або наказом про початок здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.

Зазначених документів Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області суду не надано, доводів та доказів щодо внесення змін до положення про Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не вказано, тобто факт початку виконання останнім повноважень Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області саме з 01.06.2021 року не підтверджено.

Враховуючи викладене клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області є передчасним та не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 52, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про заміну відповідача по справі – відмовити.

Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Олішевська