Рішення № 98424302, 20.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
160/5728/21
Номер документу
98424302
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2021 року Справа № 160/5728/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Первинна професійна спілка "Правозахисники країни" про визнання дій протиправними та стягнення грошового забезпечення,

ВСТАНОВИВ:

14.04.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Первинна професійна спілка "Правозахисники країни", у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області по невиплаті компенсації (грошового забезпечення) ОСОБА_1 за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 компенсацію (грошове забезпечення) за службу (роботу) в нічний час за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року в розмірі денного грошового забезпечення за відпрацьовані періоди та доплати у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації (грошового забезпечення) за службу (роботу) в умовах режимних обмежень за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 компенсацію (грошове забезпечення) за службу (роботу) в умовах режимних обмежень за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року в розмірі 10% посадового окладу;

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо невключення до нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 доплат за службу в нічний час, доплат за службу в умовах режимних обмежень, а також доплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснити перерахунок нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з урахуванням доплат за службу в нічний час, доплат за службу в умовах режимних обмежень, а також доплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 та стягнути суму ненарахованих коштів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з наказом від 09.12.2020 року №335 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». За час проходження служби за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року позивачу не виплачено грошове забезпечення за проходження служби у нічний час, а також не виплачено надбавку за доступ до державної таємниці. Також, позивач зазначає, що при нарахуванні одноразової допомоги при звільненні не були враховані ці доплати та доплати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №375 від 06.04.2020 року. Вказане стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення недоліків позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року провадження у справі відкрито та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, судове засідання призначено на 01.06.2021 року.

У судове засідання, призначене на 01.06.2021 року, представники сторін не з`явились про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Судом оголошено перерву до 08.06.2021 року.

08.06.2021 року від представника відповідача надійшло клопотання про надання додаткового часу для підготовки відзиву та відкладення розгляду справи.

У судове засідання, призначене на 08.06.2021 року, представники сторін не з`явились про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Судом оголошено перерву до 15.06.2021 року.

У судове засідання, призначене на 15.06.2021 року, представники сторін не з`явились про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Частиною 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

15.06.2021 року судом ухвалено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

У відповідності до вимог ст. ст. 205, 243 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. З власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

18.06.2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування правової позиції зазначає, що з огляду на ненадходження до ГУНП у період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року довідок обліку несення поліцейськими Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП служби в нічний час, які є підставою для нарахування доплати за службу в нічний час, у ГУНП були відсутні підстави для здійснення нарахувань доплати за службу в нічний час ОСОБА_1 в період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року, оскільки відсутньою є підстава для здійснення такого нарахування та виплати. Згідно з наявною в ГУНП інформацією, надбавка за службу в умовах режимних обмежень ОСОБА_1 відповідними наказами ГУНП не встановлювалася, оскільки останній у своїй службовій діяльності постійно не працював з відомостями, що становлять державну таємницю. Відповідно довідки УФЗБО ГУНП від 16.06.2021 року №1272, згідно з наказами ГУНП від 13.07.2020 року №1145, від 28.07.2020 року №1242, від 28.12.2020 року №2278, старшому інспектору-черговому чергової частини Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП капітану поліції ОСОБА_1 була нарахована та виплачена додаткова доплата, визначена постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 за березень, квітень, травень, червень, жовтень, листопад 2020 року. Суму одноразової грошової допомоги, що підлягала виплаті після утримання податків та зборів (88291,93 грн.), у грудні 2020 року було перераховано ОСОБА_1 на особовий картковий рахунок.

Представником третьої особи пояснень в обгрунтування правової позиції не надано, про можливість подання пояснень повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Згідно з наказом від 09.12.2020 року №335 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Позивач вважає, що за час проходження служби за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року йому не виплачено при звільненні грошове забезпечення за проходження служби у нічний час, а також не виплачено надбавку за доступ до державної таємниці. Також позивач зазначає, що при нарахуванні одноразової допомоги при звільненні не були враховані ці доплати та доплати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №375 від 06.04.2020 року.

У зв`язку з ненарахуванням при звільненні всіх складових грошового забезпечення, позивач звернувся до професійної спілки «Правозахисники країни».

Професійною спілкою «Правозахисники країни» направлено запити до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 20.01.2021 року та 18.03.2021 року стосовно належного проведення розрахунку та виплати грошового забезпечення позивача при звільненні.

Листами від 28.01.2021 року за вих. №809/103/05-2021, від 19.02.2021 року за вих. №1243/103/04-2021 та від 25.03.2021 року №2383/103/05-2021 голові професійної спілки «Правозахисники країни» Сергію Джихуру надані відповіді на звернення, в яких приведено розрахунок здійснених нарахувань складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , та зазначено на його правомірності.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо ненарахування позивачу при звільненні грошового забезпечення за проходження служби у нічний час, надбавки за доступ до державної таємниці та доплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №375 від 06.04.2020 року, останній звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Стосовно позовної вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУНП на користь останнього компенсації (грошового забезпечення) за службу (роботу) в нічний час за період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року в розмірі денного грошового забезпечення за відпрацьовані періоди та доплати у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини, що виникли між позивачем та ГУНП пов`язані з порядком виплати грошового забезпечення поліцейським.

Так, статтею 60 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 94, Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з ст. 91 Закону України «Про Національну поліцію», п. 20 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок №260), особливий характер служби в поліції містить спеціальні умови для певних категорій поліцейських, такі як: службу у святкові та вихідні дні; службу позмінно; службу з нерівномірним графіком; службу в нічний час.

У своїй позовній заяві ОСОБА_1 вказує про те, що йому протиправно не виплачена доплата за службу в нічний час за період проходження служби з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року.

Відповідно до п. 11 розділу II Порядку № 260, підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку №260.

Поліцейським, що залучались до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Згідно з довідкою відділу документального забезпечення ГУНП від 16.06.2021 року №9221/103/16-2021, у період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року графіки нарядів та чергувань, затверджені наказом керівника підрозділу, і довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час, які є підставою для нарахування доплати за службу в нічний час, від відповідальної особи Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП до ГУНП не надходили.

Відповідно до п. 11 Розділу II Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього поряду та умов, яка до 15 числа місяця наступного після залучення поліцейського до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.

Як вже зазначалось судом, відповідно до абзацу восьмого п.11 розділу ІІ Порядку №260 доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Таким чином доплата за службу в нічний час залежить від фактичного часу служби в нічні години, наказами керівника органу не встановлюється та не має включатись до розрахунку суми одноразової грошової допомоги при звільненні.

Таким чином, з огляду на ненадходження до ГУНП у період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року довідок обліку несення поліцейськими Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП служби в нічний час, які є підставою для нарахування доплати за службу в нічний час, у ГУНП були відсутні підстави для здійснення нарахувань доплати за службу в нічний час ОСОБА_1 в період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року, оскільки відсутня підстава для здійснення такого нарахування та виплати.

Враховуючи зазначене, судом не встановлено в діях ГУНП бездіяльності щодо нарахування та невиплати грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.12.2017 року по 09.12.2020 року за роботу у нічний час.

Позивач доказів протилежного суду не надав, графіків нарядів та чергувань відповідно до яких його було включено до несення служби у нічний час не надав, відтак у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог у цій частині.

Відповідно до ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Служба позивача у нічний час, за яку, на його думку, має бути виплачена доплата у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, має підтверджуватись лише графіками нарядів та чергувань, затверджених наказами керівників підрозділів органів поліції, які суду не надані.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУНП на його користь компенсації (грошового забезпечення) за службу (роботу) в умовах режимних обмежень за період з 01 грудня 2017 по 09 грудня 2020 року у розмірі 10% посадового окладу, суд зазначає наступне.

Порядок встановлення та виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень визначений п. 7 розділу II Порядку №260.

Абзацом 13 п. 7 розділу II Порядку № 260 визначено, що установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським, погоджених з режимно-секретним органом, за умови надання допуску таким поліцейським та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.

Однак, накази, на підставі мотивованих рапортів начальника Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП, не видавались, та відповідні рапорти до ГУНП не надходили.

З питань допуску ОСОБА_1 до державної таємниці та виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень, судом встановлено наступне.

Виплата компенсації працівникам, які за умови своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадян у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

Старшому інспектору-черговому чергової частини Самарського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП ОСОБА_1 розпорядженням Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області від 06.04.2017 року №155д було надано допуск до державної таємниці за формою 3.

Наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 19.04.2017 року №141 о/с дск позивачу надано доступ до державної таємниці.

У зв`язку з виключенням посади старшого інспектора-чергового чергової частини з номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, ОСОБА_1 наказом Дніпровського відділу поліції ГУНП від 05.06.2019 року №48 д припинено доступ до державної таємниці та розпорядженням УСБУ в Дніпропетровській області від 23.01.2020 року №20д скасовано доступ до державної таємниці.

Компенсація громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

Пунктом 7 розділу II Порядку №260 визначено, що поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов`язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретної інформації.

Як пояснено відповідачем, надбавка за службу в умовах режимних обмежень ОСОБА_1 відповідними наказами ГУНП не встановлювалася, оскільки останній у своїй службовій діяльності постійно не працював з відомостями, що становлять державну таємницю, що підтверджується довідкою УРТЗІ ГУНП від 16.06.2021 року №275/103/15-2021.

Таким чином, у зв`язку з відсутністю правових підстав, згідно з п. 7 розділу II Порядку № 260, для нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за службу в умовах режимних обмежень, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Стосовно вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання ГУНП здійснити перерахунок нарахування одноразової грошової допомоги при звільнені ОСОБА_1 , з урахуванням доплат за службу в нічний час, доплат за службу в умовах режимних обмежень, а також доплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року №375 та стягнути суму не нарахованих коштів, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 «Про деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375) установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають

За приписами п.п. 2-5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок).

У пункті 1 Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Такі ж положення знайшли своє відображення й у дорученні ГУНП в Дніпропетровській області від 26 червня 2020 року № 4647/103/01-2020 про формування персонального переліку поліцейських для визначення розміру додаткової доплати до грошового забезпечення.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення, у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Завдання щодо формування списків на встановлення доплати підлеглим поліцейським, у зв`язку із виконанням службових обов`язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням покладено на керівників структурних підрозділів апарату ГУНП, начальників відділів, відділень поліції стройових та інших підрозділів, підпорядкованих ГУНП.

Остаточне рішення щодо визначення персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мали безпосередній контакт з населенням, та встановлення додаткової доплати останнім в граничному розмір до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, приймає начальник ГУНП, в тому числі, але не виключно в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

На виконання повноважень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 та наказом МВС України від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», начальником ГУНП було видано накази від 13.07.2020 року №1145, до якого внесено зміни наказом ГУНП від 28.07.2020 року №1242 та наказ ГУНП від 28.12.2020 року №2278 «Про визначення персонального переліку поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мали безпосередній контакт з населенням», пунктом 1 яких зобов`язано визначити персональний перелік поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мали безпосередній контакт з населенням, відповідно до яких включено ОСОБА_1 .

Відтак, задля забезпечення прав ОСОБА_1 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 та наказу МВС України від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», попри обмежений обсяг фінансування на виплату доплати до грошового забезпечення поліцейським, керівником ГУНП наказами від 13.07.2020 року №1145, від 28.07.2020 року №1242, від 28.12.2020 року № 2278 було прийнято рішення про включення, зокрема ОСОБА_1 до персонального переліку поліцейських для встановлення доплати поліцейським, які залучались до заходів щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину у березні, квітні, травні, червні, жовтні та листопаді 2020 року.

Відповідно до довідки УФЗБО ГУНП від 16.06.2021 року №1272, згідно з наказами ГУНП від 13.07.2020 року №1145, від 28.07.2020 року №1242, від 28.12.2020 року №2278, старшому інспектору-черговому чергової частини Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП капітану поліції ОСОБА_1 була нарахована та виплачена додаткова доплата, визначена постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 за березень, квітень, травень, червень, жовтень, листопад 2020 року.

Отже, судом не встановлено порушення прав позивача на нарахування та виплату належних складових грошового забезпечення, оскільки відповідні виплати на підставі наказа керівника ГУНП позивачу були нараховані та виплачені.

Відповідно довідки УФЗБО ГУНП від 16.06.2021 року №1272, одноразова грошова допомога при звільненні виплачується поліцейським у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених зі служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» у порядку, визначеному у розділі VI Порядку № 260.

Відповідно до п. 6 Розділу VI Порядку № 260, нарахування одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклад за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Станом на день звільнення зі служби в поліції 09.12.2020 року старшому інспектору-черговому чергової частини Самарського ВП Дніпровського ВП ГУНП ОСОБА_1 наказами ГУНП встановлено наступні види грошового забезпечення у місячному розмірі: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за звання -1800 грн.; надбавка за вислугу років - 30% -1290 грн.; премія за грудень 2020 року - 113,802% - 6361,53 грн. Разом - 11951,53 грн.

Розмір нарахованої одноразової грошової допомоги при звільнені склав: 11951,53*50%*15 років = 89636,48 грн.

З нарахованої суми одноразової грошової допомоги утримано податок на доходи фізичних осіб 16134,57 грн. (який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 було повністю компенсовано) та військовий збір 1,5% - 1344,55 грн.

Суму одноразової грошової допомоги, що підлягала виплаті після утримання податків та зборів (88291,93 грн.), у грудні 2020 року було перераховано ОСОБА_1 на особовий картковий рахунок.

Таким чином, судом під час розгляду справи не встановлено порушень прав позивача стосовно неналежного розрахунку досліджених складових грошового забезпечення позивача при звільненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач вмотивованих доводів та доказів на підтвердження позову не надав, натомість, відповідач виконав покладений на нього ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок, а саме довів правомірність своїх дій, чим спростував твердження позивача про порушення його прав та інтересів.

Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовної заяви.

Підстави для стягнення на користь позивача судових витрат згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що у задоволенні позову відмовлено та у зв`язку з тим, що позивача звільнено від сплати судового збору.

Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20А, м. Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 49101), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Первинна професійна спілка "Правозахисники країни" (вул. Сурська, буд. 96, с. Новоолександрівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52070, код ЄДРПОУ 39245807) про визнання дій протиправними та стягнення грошового забезпечення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський