Рішення № 98424152, 20.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
160/8215/21
Номер документу
98424152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2021 року Справа № 160/8215/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ДОТЦК та СП) у відмові оформити оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року, з відображенням щомісячних оновлених основних видів грошового забезпечення у обчислених розмірах, відповідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови КМУ №704, та надати її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, яка отримує статус документа пенсійної справи, (ч.1 ст.63 Закону України №2262-ХІІ), а також нову довідку станом на 05.03.2019 року, з відображенням щомісячних основних видів станом на 01.01.2019 року у обчислених розмірах, відповідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови КМУ №704, додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05.03.2019 року, у обчислених розмірах, відповідно норм Постанови КМУ №704, та надати її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, яка отримує також статус документа моєї пенсійної справи, (ч.1 ст.63 Закону України №2262-ХІІ);

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ДОТЦК та СП) перерахувати розміри окладів за посадою та за військовим званням, згідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови №704, станом на 01.03.2018 року, де при визначенні розміру окладу шляхом множення першим множником береться розмір мінімального прожиткового мінімуму для працездатної особи, визначений Законом на 1 січня 2018 року, але не менший 50% розміру мінімальної заробітної плати, визначеного на 1 січня 2018 року, тобто рівний 1861.50 грн., оформити оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року та надати її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року та виплати її у повному обсязі, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ДОТЦК та СП) перерахувати розміри окладів за посадою та за військовим званням, згідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови №704, станом на 01.01.2019 року, оформити довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з включенням у неї відомостей про розміри щомісячних основних видів грошового забезпечення (окладів за посадою та за військовим званням) станом на 01.01.2019 року, відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, станом на 05.03.2019 року, а саме: - надбавка за особливості проходження служби - 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, на підставі ст.5 п.1 п.п.3 Постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704, Рішення Міністра оборони України від 28.12.2018 року №248/9240 на 2019 рік; -надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -15% від посадового окладу, на підставі п.6 ст.6 Постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704; - премія - у розмірі 35% від посадового окладу, на підставі п.2 ст.5 Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704, Рішення Міністра оборони України від 28.12.2018 р. №248/9240 на 2019 рік, та направити відповідну довідку про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку моєї пенсії з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру моєї пенсії за рахунок здійснення перерахунку, виходячи із 70 процентного значення основної пенсії від розміру мого грошового забезпечення, замість 77% від розміру грошового забезпечення, визначених при призначенні пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок розміру моєї пенсії виходячи з 77 процентного значення основної пенсії від розміру грошового забезпечення з 01.01.2018 року, а також виплатити пенсію у повному обсязі без обмеження розміру виплати, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити негайно суму недоплаченої з 01.01.2018 року частини основного розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до частини 2 ст. 55 Закону № 2262-ХІІ.

24.05.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/7794/21 роз`єднано у самостійні провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, виділивши у самостійні провадження.

Ухвалою суду від 24.05.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині:

- визнання протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та наданні довідки щодо розміру окладу за посадою та за військовим званням, згідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови №704, станом на 01.03.2018 року;

- зобов`язання Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ДОТЦК та СП) оформити оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення позивача із зазначенням розміру окладу за посадою та за військовим званням, згідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови №704, станом на 01.03.2018 року, де при визначенні розміру окладу шляхом множення першим множником береться розмір мінімального прожиткового мінімуму для працездатної особи, визначений Законом на 1 січня 2018 року, але не менший 50% розміру мінімальної заробітної плати, визначеного на 1 січня 2018 року, тобто рівний 1861.50 грн. та надати її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року та виплати її у повному обсязі, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог в цій частині позивач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (зі змінами). Зокрема, пунктом 4 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) визначено, що розміри-посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Відповідач вказав, що посадовий оклад та оклад за військовим званням було визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р. (1762 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Оскільки інших рішень щодо перерахунку військовослужбовцям розмірів посадових докладів та окладів за військовим званням урядом України не приймалось, підстав для здійснення перерахунку розміру посадового окладу, окладу за військовим званням за період з 01.03.2018р. по 13.12.2019 р. немає.

Позивач не погоджується з такою позицією відповідача та зазначає, що відповідачем були не враховані примітки додатку №1 та примітки додатку №14 до постанови №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки яких визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт. При обчисленні військовою частиною А1126 розмірів грошового забезпечення позивача, а саме посадового окладу та окладу за військове звання станом на 01.03.2018 року є зниженими та обмежують права позивача.

22.06.2021 року відповідачем надано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що приписи пункту 4 Постанови КМУ №704 зазначали, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Тобто пунктом 4 Постанови КМУ №704 чітко визначено нащо потрібно множити тарифні коефіцієнти зазначені в додатках 1, 12, 13, 14, а саме до 21.02.2018 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), а з 21.02.2018 року лише розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Відповідач також зазначив, що пункту 4 Постанова КМУ №704 в редакції постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року визначив, що посадові оклади визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, тобто для визначення посадового окладу необхідно брати прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, а з додатків 1, 12,13, 14 беруться лише зазначені в них коефіцієнти та множаться, але аж ніяк не процедура визначення посадових окладів.

З огляду на вище викладене відповідач зауважує, що примітки в додатках 1, 12, 13, 14 Постанови КМУ №704 до 21.02.2018 року лише дублювали пункт 4 Постанови КМУ №704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо зазначалась нормою пункту 4 Постанови №704. Отже при викладені в новій редакції пункту 4 Постанови КМУ №704 в своїй діяльності посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме пункт 4 Постанови КМУ №704, а не примітки в додатках які за змістом дублювали пункт 4 Постанови КМУ №704 до внесення змін Постановою КМУ №103.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зі змісту протоколу пенсійної справи позивача (ФД-107285) судом встановлено, що виплата пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу здійснюється, виходячи з основного розміру пенсії, до якої увійшли: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентної надбавки за вислугу років.

15.03.2021 року позивач звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про оформлення оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.03.2018, та на 05.03.2019 року та надати їх до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області для здійснення перерахунку моєї пенсії з 01.01.2018 та з 01.04.2019 року.

Листом від 31.03.2021 року № 7/11566/11 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відмовив у підготовці довідки у зв`язку із тим, що прийняття рішення про видачу довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виходить за межі наданих повноважень, довідки формуються на підставі списків складених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, проте відповідні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходили.

При цьому, позивач зазначив, що Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, виконуючи рішення Постанови №103, оформив йому довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.03.2018 року №ФД 84336, станом на 01.03.2018 року, та надав її до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, , яке здійснило перерахунок пенсії станом на 01 січня 2018 року.

Позивач вказує, що відповідач, визначаючи розмір посадового окладу позивача,, провів розрахунок посадового окладу та окладу за військовим звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (1762,00 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти - 2.8 (тарифний розряд 23), та 0,76 (майор).

Відтак, позивач вказує, що відповідачем не було взято до уваги положення приміток додатків 1,14 до цієї ж Постанови №704, що мало наслідком зниження розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.

Не погоджуючись з відмовою відповідача в частині не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Суд зауважує, що предметом даного спору є правомірність застосування відповідачем при визначенні розміру посадового окладу та окладу за військовим званням позивача величини розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч. 2, ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Посадовий оклад обраховується згідно постанови Кабінетом Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зокрема, пунктами 2-4 вищевказаної постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації. Установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: пункт 4 викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Згідно ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, до пункту 4 постанови від 30.08.2017 року №704, у якому визначався розмір посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 постанови від 30.08.2017 року №704, яка діяла до зазначених змін.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти-постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» є підзаконним нормативно-правовим актом, яким Кабінет Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановив види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

У пункті 1 приміток додатку 1 до вищевказаної постанови, встановлено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

Як вбачається зі змісту постанови № 704, пунктом 1 затверджені нормативні акти, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14). В пункті 4 постанови № 704, у якій містяться нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.

У пункті 4 вищевказаної постанови передбачається, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно п. 3 розділу ІІ пунктом 3 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.

Таким чином, редакція пункту 4 постанови № 704 не може бути застосована до визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, оскільки суперечать нормам Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII.

Застосування відповідачем при нарахуванні посадових окладів пункту 1 приміток Додатку 1 Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, з урахуванням, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, буде невірним, оскільки постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 року №704, яка передбачає обрахунок розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) суперечить пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII, оскільки мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Дійсно, пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об`єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

Не застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат, не є обмеженням, а є зміною порядку нарахування посадових окладів та заробітної плати. Більше того, таке обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, не застосовуються протягом особливого періоду саме щодо пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу, а не при визначенні розміру посадових окладів військовослужбовцям.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.02.2021 року у справі № 200/3757/20-а.

Верховний Суд вказав, що саме Постановою № 704 визначено не мінімальну заробітну плату розрахунковою величиною, а прожитковий мінімум для визначення посадового окладу у спосіб множення на відповідний тарифний коефіцієнт, проте Примітками гарантовано, що мінімальна величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб для встановлення посадового окладу та окладу за військовим званням не може бути меншою 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року. Не приведення Кабінетом Міністрів України приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704 у відповідність до змін, що були внесені в п. 4 цієї ж Постанови, не може бути підставою для обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням з використанням у якості розрахункової величини «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)». Згідно з Постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та наданні довідки щодо розміру окладу за посадою та за військовим званням, згідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови №704, станом на 01.03.2018 року та зобов`язання Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ДОТЦК та СП) оформити оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення позивача із зазначенням розміру окладу за посадою та за військовим званням, згідно норм приміток додатків 1,14 до Постанови №704, станом на 01.03.2018 року, де при визначенні розміру окладу шляхом множення першим множником береться розмір мінімального прожиткового мінімуму для працездатної особи, визначений Законом на 1 січня 2018 року, але не менший 50% розміру мінімальної заробітної плати, визначеного на 1 січня 2018 року, тобто рівний 1861.50 грн. та надати її до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року та виплати її у повному обсязі, з урахуванням раніше виплачених сум - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський