Рішення № 98423270, 12.07.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
120/1650/21-а
Номер документу
98423270
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 липня 2021 р. Справа № 120/1650/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Пахольчак С.С.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Лукач Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), у якому просив:

визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.01.2021 року №36 «Про результати проведення службового розслідування» в частині пункту 2;

зобов`язати Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виплатити позивачу утримані із його грошового забезпечення кошти за лютий 2021 року, а саме 100% премії, у сумі 1900 (одна тисяча дев`ятсот) гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідно до контракту від 21.09.2016 року проходить військову службу, з 07.10.2016 року в Чернівецькому районному військовому комісаріаті (з 12.11.2020 року Чернівецький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), з 04.01.2021 року на посаді начальника відділення призову.

Вказує, що 04.01.2021 року, повернувшись із тривалого лікування, дізнався що відповідно наказу командувача військ оперативного командування «Південь» від 27.11.2020 року №341, його звільнено з посади заступника військового комісара, начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату та призначено начальником відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 4 наказу військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.12.2020 року №625 «Про підсумки призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року» була дана вказівка провести службове розслідування, метою якого було встановлення причин, що призвели до невиконання Чернівецьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки наряду із призову громадян України восени 2020 року та створено відповідну комісію.

28.01.2021 року позивача ознайомили з актом службового розслідування від 22.01.2021 року та наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 35 від 27.01.2021 року «Про результати проведення службового розслідування».

Ознайомившись із вказаним наказом, позивач дізнався, що йому оголошено дисциплінарне стягнення «Попередження про неповну службову відповідність». На думку позивача, вказаний наказ в частині пункту 2 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки жодного правопорушення він не вчиняв.

Позивач наголошує, що наказ військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.12.2020 року №625 «Про підсумки призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року» стосувався призовної кампанії, яка проводилась з 01.10. по 31.12.2020 року. В цей період позивач обіймав посаду заступника військового комісара, начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату, а посаду начальник відділення призову, на якій позивач оголошено вищезазначене дисциплінарне стягнення прийняв 04.01.2021 року.

Також позивач вказав, що відповідно до наказу військового комісара Чернівецького районного військового комісаріату від 23.09.2020 року № 91, в період з 28.09.2020 по 13.10.2020 року перебував у основній щорічній відпустці, а з 23.11.2020 року по 31.12.2020 року - на лікуванні та реабілітації, що підтверджується довідкою Шаргородського центру первинної медико-санітарної допомоги від 23.11.2020 року №37 та випискою з історії хвороби Вінницького обласного клінічного госпіталю ветеранів війни від 24.12.2020 року № 3327.

Про дані обставини, позивач повідомляв комісію, яка проводила службове розслідування, проте ці обставини до уваги взяті не були.

Також, як на підставу своїх вимог, позивач посилається на те, що службове розслідування призначається виключно за письмовим наказом командира, який встановив особу військовослужбовця та вирішив притягти правопорушника до дисциплінарної відповідальності, а не за фактом вчинення дисциплінарного правопорушення невизначеними посадовими особами.

А відтак позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 09.03.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 09.04.2021 року, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

29.03.2021 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що накладення дисциплінарного стягнення відбулося за результатами службового розслідування, яке проводилося відповідно до вимог Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.207 № 608. Для вивчення реального стану справ із організації обліково-призовної роботи, приписки громадян до призовних дільниць, законності прийнятих районною призовною комісією (далі РПК) рішень про надання відстрочок чи звільнень від призову громадян призовного віку за різними обставинами та встановлення причин не виконання планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року, 20.01.2021 комісія здійснила перевірку Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки по вищезазначеним питанням.

Вході здійснення перевірки було виявлено ряд порушень організації обліково-призовної роботи, що спричинили невиконання планового завдання із призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року, зокрема такі порушення стосувалися: організації військового обліку, виконання підготовчих заходів та проведення призову громадян на строкову військову службу восени 2020, з підготовки та проведення приписки юнаків 2004 року народження до призовної дільниці.

Згідно наказу командира військової частини А2393 від 15.11.2019 № 324 майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату Вінницької області та відповідно до наказу військового комісара Чернівецького районного військового комісаріату від 20.11.2019 №127 позивач з 20.11.2019 виконував обов`язки за посадою.

Згідно функціональних обов`язків заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату заступник військового комісара - начальник відділення комплектування в мирний час відповідає за підтримання внутрішнього порядку, стану збереження озброєння, боєприпасів і інших матеріальних засобів, відповідає за підготовку допризовників і призовників до строкової військової служби, допризовну підготовку, підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей, приписку до призовної дільниці, облік призовників, вивчення їх особистих якостей та призов на строкову військову службу та військову службу за контрактом.

Наказом командира військової частини А2393 від 27.11.2020 № 341 майора ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Вінницької області та відповідно до наказу військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04.01.2021 № 1 позивач з 04.01.2021 виконує обов`язки за посадою.

Його функціональні обов`язки за даною посадою є ідентичними з попередніми в питаннях виконання заходів із призову на строкову військову службу.

Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 не забезпечив організації належної роботи особового складу відділення призову щодо виконання заходів підготовки громадян України до військової служби, ведення обліку призовників та організації заходів призову громадян України для проходження строкової військової служби, що призвело до незадовільного стану справ у відділенні призову та не виконанню визначеного планового завдання.

Тому наказом військового комісара Вінницького ОТЦК та СП "Про результати службового розслідування" від 27.01.2021 № 36 за неналежне виконання службових обов`язків, порушення вимог ст. 37 та 90 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352, ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України на позивача, накладено дисциплінарне стягнення - "попередження про неповну службову відповідність".

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

30.03.2021 позивачем подано відповідь на відзив.

05.04.2021 судове засідання відкладено за клопотанням позивача у зв`язку із перебуванням на лікуванні.

19.04.2021 судове засідання відкладено у зв`язку із неявкою відповідача в судове засідання.

26.04.2021 судове засідання відкладено у зв`язку із витребуванням судом додаткових доказів.

07.05.2021 на вимогу суду позивач надав додаткові докази, які стосуються чергування позивача, а також порушень, виявлених при перевірці.

12.05.2021 року відповідач надав до суду довідку про грошове забезпечення позивача за січень-лютий 2021 року.

24.05.2021 року позивач подав до суду додаткові пояснення щодо виявлених порушень та додаткові докази, які витребовувалися судом.

27.05.2021 року відповідач подав клопотання про виклик свідка в судове засідання, а саме: комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 .

Усною ухвалою суду від 28.05.2021 року, із занесенням до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволенні клопотання про виклик свідка ОСОБА_2 . Разом з тим, ухвалено викликати в судове засідання для допиту в якості свідка ОСОБА_3 , голови комісії з проведення службового розслідування.

08.06.2021 року у судовому засіданні пояснення надав свідок по справі ОСОБА_3 .

У судових засіданнях позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши інші докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Згідно наказу командира військової частини А2393 від 15.11.2019 № 324 майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату Вінницької області та відповідно до наказу військового комісара Чернівецького районного військового комісаріату від 20.11.2019 №127 позивач з 20.11.2019 виконував обов`язки за посадою.

Відповідно до наказу Командувача військ оперативного командування «Південь» (по особовому складу) № 341 від 27.11.2020 року ОСОБА_1 , заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату Вінницької області призначено начальником відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки цієї самої області.

Відповідно до наказу військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 1 від 04.01.2021 року (по стройовій частині) позивач приступив до виконання службових обов`язків 01.01.2021 року.

Наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року" від 23.12.2020 № 625 було призначено службове розслідування з метою з`ясування причин та обставин невиконання Чернівецьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки наряду по призову на строкову військову службу восени 2020 року.

Результати розслідування зафіксовано у акті проведення службового розслідування від 22.01.2021.

Розпорядженням військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.09.2020 №6/2652 для Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було визначено планове завдання на призов громадян України на строкову військову службу восени 2020 року в кількості 9 чоловік.

В результаті проведених особовим складом Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготовчих заходів, згідно Організаційно-методичних вказівок (розпорядження військового комісара ОТЦК та СП від 04.08.2020 №6/2131) було призвано та направлено для проходження строкової військової служби восени 2020 року лише 5 чоловік, що становить 55,6 % виконання планового завдання.

В ході здійснення перевірки було виявлено ряд порушень організації обліково-призовної роботи, що спричинили не виконання планового завдання із призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року.

1. З питань організації військового обліку:

військовий облік призовників, не організований та ведеться з порушенням вимог Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу" та методичних посібників Вінницького ОТЦК та СП;

щомісячна відомість контролю за рухом призовних ресурсів (Ф-11) ведеться, але не відповідає описам та фактичній наявності особових справ в картотеках. Станом на момент перевірки у картотеці були відсутні 6 особових справ призовників; ОСОБА_4 - 2002 р.н., ОСОБА_5 - 2002 р.н., ОСОБА_6 - 2001 р.н., ОСОБА_7 - 2001 р.н., ОСОБА_8 - 1999 р.н., ОСОБА_9 - 1998 р.н.;

розноска рішень районної призовної комісії (далі - РПК) в обліково- алфавітних книгах робиться не своєчасно, під час вибіркової перевірки обліково-алфавітних книг було встановлено, що з 2018 року і по теперішній час відсутні рішення РПК в алфавітних книгах по наступних призовниках:

ОСОБА_10 , 2000 р.н. (звільнений від проходження військової служби протоколом РПК від 23.01.2018 №1);

ОСОБА_11 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 01.04.2019 №1);

ОСОБА_12 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_13 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РГЖ від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_14 , 2001 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_15 , 2001 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_16 , 1998 р.н. (знятий із обліку призовників протоколом РПК від 31.05.2018 №10);

- ОСОБА_17 , 1998 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 19.11.2018 №7);

- ОСОБА_18 , 1998 р.н. (направлений для проходження військової служби за контрактом восени 2018 року);

обліково-алфавітні книги зберігаються в шафі, яка не обладнана встановленим порядком, у відділенні призову, що не забезпечує контролю за допуском посадових осіб для роботи з ними, наказ військового комісара РТЦК та СП про допуск до роботи з обліково-алфавітними книгами відсутній.

2. Виконання підготовчих заходів та проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року:

оповіщення та розшук призовників проводився на неналежному рівні (при загальній кількості перебування на військовому обліку 326 призовників, 107 призовників рахується, як не з`явилися для проходження медичної та призовної комісії, поряд з цим при вибірковому огляді справ призовників, які рахуються в розшуку встановлено, що більшість з них не з`являються до військового комісаріату вже по 2-3 чергових призовів, але не зважаючи на це жодного рішення РПК по даним призовникам не прийнято. Крім того під час вивчення особової справи призовника ОСОБА_19 1999 р.н., який рахується у розшуку встановлено, що він відвідував військовий комісаріат, писав заяву на видачу йому дублікату посвідчення про приписку;

контроль за оповіщенням призовників сільськими, селищними радами не здійснюється, письмові повідомлення про результати оповіщення призовників сільськими, селищними радами формальні (працівниками РТЦК та СП не перевіряються, аналіз не проводиться до керівництва районну не доводився);

наради в районній державній адміністрації із керівництвом району, членами РПК, головами сільських та селищних рад щодо негайного прийняття заходів із виправлення справ та виконання планового завдання на призов посадовими особами районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не ініціювались та не проводилась;

звернення до органів Національної поліції щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов`язку, для їх розшуку, затримання і доставки до РТЦК та СП направлялись (22.10.2020 №1182, 03.11.2020 №1124 та 10.12.2020 №1363) відповіді на зазначені звернення від Чернівецького ВП відповіді не надходило, зі слів посадових осіб РТЦК та СП допомоги у розшуку призовників працівники поліції не надавали, що свідчить про відсутність взаємодії керівного складу РТЦК та СП із керівництвом відділення поліції району, відсутність або не достатній рівень особистого авторитету керівництва РТЦК та СП в районі, що не дає можливості організації якісного та повноцінного виконання завдань повсякденної діяльності особовим складом РТЦК та СП;

керівництво району не володіло інформацією про критичний стан справ із виконання планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року (в доповіді голові РДА про підсумки призову восени 2020 року про неявку призовників написана одна стрічка, проблема не доведена до відома голови РДА);

підписи членів РПК в 107 справах призовників відсутні, можна зробити висновки, що засідання призовної комісії не проводяться або проводяться формально (РПК про розшук та передачу матеріалів до правоохоронних органів на призовників, які не з`явились на засідання призовної комісії в особовій справі не записано за весну та осінь 2020 року);

книга протоколів засідань РПК комісії на інвентарний облік не поставлена;

рішення про призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, відповідно до особистих якостей, медичного огляду та анкетних даних РПК не приймаються, до особових справ призовників не зазначаються.

3. З питань підготовки та проведення приписки юнаків 2004 року народження до призовної дільниці:

протокол №1 від 04.01.2021 не розпечатаний та не підписаний членами комісії;

в особових справах призовників, які приписані до призовної дільниці відсутні підписи членів комісії, не зазначено вид (рід військ) Збройних Сил, інше військове формування, за якою доцільно використовувати призовника;

список громадян 2004 року народження, які підлягають приписці до призовної дільниці (Ф-1) не зареєстрований та не зшитий, графа 5 не заповнена;

зведений список громадян 2004 року народження, які проживають в Чернівецькому районі та підлягають приписці до призовної дільниці у 2021 році не зареєстрований та не зшитий, військовим комісаром не підписаний;

в плані підготовки і проведення приписки громадян до призовних дільниць відсутні відмітки про виконання запланованих заходів;

перелік лікувально-профілактичних закладів застарілий, не відповідає наявним лікувальним закладам регіону;

акт перевірки повноти включення громадян до зведеного списку (Ф2) складено формально, військовим комісаром не затверджений;

не у всіх особових справах призовників в наявності фотографії, посвідчення про приписку видаються не своєчасно.

4. Законність прийнятих РПК рішень про надання відстрочки чи звільнення від призову громадян призовного віку за різними обставинами:

відмітки про перевірку особових справ призовників, які користуються правом на відстрочку відсутні в 50% особових справ призовників;

призовнику ОСОБА_20 , 1994 р.н. надано незаконно відстрочку за доглядом за прабабусею в якої є її діти та онуки;

призовнику ОСОБА_21 , 1996 р.н. надано незаконно відстрочку по догляду за батьком інвалідом І групи в якого є дружина (матір призовника);

призовнику ОСОБА_22 , 1996 р.н. надано незаконно відстрочку по догляду за батьком інвалідом І групи в якого є дружина (матір призовника), донька 1977 року народження.

Відповідно до змісту акту, у своїх поясненнях посадові особи Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначають наступне:

військовий комісар Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковник ОСОБА_23 зазначає, що не приділяв належного контролю за підлеглим особовим складом щодо організації обліково-призовної роботи в РТЦК та СП, понадіявшись на їх професіоналізм та відданість справі;

начальник відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор ОСОБА_24 , вважає що ним особисто було сплановано та виконано всі заходи щодо якісного та кількісного виконання планового завдання з призову громадян України, щодо загального незадовільного стану справ зазначає, що це не може вплинути на виконання планового завдання і не є важливим фактором в цілому в організації обліково-призовної роботи. Також просить врахувати при оцінці його службової діяльності по виконанню планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу факт його хвороби під час проведення призову.

За висновками акту службового розслідування Начальник відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор ОСОБА_1 не опанував в повній мірі своїми посадовими обов`язками, не організував належну роботу особового складу відділення призову щодо виконання заходів підготовки громадян України до військової служби, ведення обліку призовників та організації заходів призову громадян України для проходження строкової військової служби, що призвело до незадовільного стану справ у відділенні призову та не виконанню визначеного планового завдання.

Також у акті зроблено висновок, що керівництво Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісара та начальника відділення призову своїм неналежним виконанням службових обов`язків з питань контролю, організації та виконання заходів обліково-призовної роботи, підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року, відсутністю дієвої взаємодії із керівництвом району, керівниками підприємств та організацій, відсутністю або не достатнім рівнем особистого авторитету в районі призвели до незадовільного стану справ з питань організації обліково- призовної роботи, підготовки до військової служби та не виконання планового завдання із призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року.

Обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність чи знімають вину відсутні.

Керуючись наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 №608 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України» та на підставі вищевикладеного, запропоновано: за неналежне виконання своїх службових обов`язків, порушення вимог статей 37 та 90 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу", а також вимог ст.16 Внутрішнього Статуту Збройних Сил України відповідно до вимог ст.'' 45, 48, 55 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України майора ОСОБА_1 , начальника відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки притягнути до дисциплінарної відповідальності.

На підставі акта проведення службового розслідування від 22.01.2021, наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) "Про результати проведення службового розслідування" від 27.01.2021 № 36 на ОСОБА_1 було накладено дисциплінарне стягнення "попередження про неповну службову відповідність".

Також судом встановлено, що відповідно до наказу Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 91 позивач перебував у щорічній основній відпустці з 28.09.2020 по 13.10.2020.

Відповідно до наказу Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 111 від 23.11.2020 року позивач перебував на лікуванні у Шаргородській РЦПМСД з 21.11.2020 до 11.12.2020.

З 11.12.2020 по 24.12.2020 позивач перебував на лікуванні у Вінницькому обласному клінічному госпіталі ветеранів війни Вінницької обласної Ради м. Вінниця, що підтверджується наказом Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 117 від 11.12.2020 року.

Згідно наказу військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №124 від 24.12.2020 позивача звільнено від виконання службових обов`язків у зв`язку із хворобою на 7 днів з 25.12.2020 до 31.12.2020.

Відповідно до наказу Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 1 від 04.01.2021 року вважати таким, що прибув і приступив до виконання службових обов`язків 01.01.2021 року.

Також позивачем до суду надано копії наказів про добові наряди у яких він перебував з 31.07.20.

Судом встановлено, що до обов`язків заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Чернівецького районного військового комісаріату на мирний час майора ОСОБА_1 входить, зокрема:

виконувати заходи обліково-призовної роботи, здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення готовності військового комісаріату по даному напрямку роботи, контролювати заходи приписки, призову і обліку призовної молоді;

приймати участь у плануванні і організації виконання заходів мобілізаційної підготовки і службової діяльності на рік;

контролювати виконання функціональних обов`язків підлеглих; готувати матеріали на засідання районних адміністрацій по питанням підготовки молоді до служби в ЗС України, інших військових формуваннях;

готувати та проводити заходи пов`язані з припискою до призовної дільниці;

контролювати виконання заходів військового обліку; вести переписку з питань військового обліку з іншими військкоматами, проводити розшук призовників, які не своєчасно стали на військовий облік;

вести роз`яснювальну роботу серед призовників та їх батьків по виконанню вимог Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»;

приймати участь у вивченні призовників, які підлягають черговому призову;

організовувати заходи пов`язані з призовом на строкову військову службу та військову службу за контрактом;

розробляти та уточнювати план розшуку військовослужбовців, які самовільно залишили військовий комісаріат та план охорони і оборони РВК; постійно вдосконалювати особисту підготовку за фахом.

До обов`язків начальника відділення призову Чернівецького районного військового комісаріату на мирний час майора ОСОБА_1 входить, зокрема:

організовувати роботу відділення призову й щоденно керувати нею; узгоджувати роботу з іншими відділеннями та службами районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

організовувати виконання заходів підготовки громадян України до військової служби;

проводити приписку громадян до призовних дільниць; організовувати призов на військову службу; вести облік призовників;

подавати звітний матеріал та інформацію з питань призову у відповідні інстанції;

знати про справжній стан справ у відділенні призову, а також про хід виконання поставлених перед ними завдань.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що він був головою комісії, яка проводила службове розслідування, під час проведення якого виявлено ряд суттєвих недоліків, які вплинули на виконання призову у 2020 році.

Свідок пояснив, що підготовчі заходи тривають не лише восени, а на протязі всього року. Виявлені порушення стосуються і військового комісара, і позивача. 80 % справ призовників взагалі були не оформлені, не представлені на розгляд районної призовної комісії. При перевірці в картотеці були відсутні справи деяких призовників, про яких зазначено у акті. Зазначена обставина може бути підтверджена членами комісії.

Що стосується призовників, по яким відсутні рішення РПК, хоча деякі з них уже призвані на військову службу, зняті з обліку, то комісією зроблено висновок, що таке порушення впливає на призов, оскільки впливає на формування списків призовників.

Крім того, позивач в силу своїх посадових обов`язків повинен готувати документи для розгляду РПК та зазначати про відповідні рішення РПК у алфавітних книгах. Зокрема відсутні записи про прийняті рішення про розшук призовників.

Що стосується інформування органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та поліції, то надані до перевірки листи є формальними, а позивачем та комісаром не вживалося конкретних заходів щодо взаємодії із відповідними органами для забезпечення виконання призову.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах, визначаються Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України № 548-XIV від 24 березня 1999 року.

Статтею 16 вказаного Статуту встановлено, що кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 26 Статуту, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначаються Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України № 551-XIV від 24 березня 1999 року.

Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Відповідно до статтей 1, 2 вказаного Статуту, військовою дисципліною є бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Статтею 5 Статуту визначено, що стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов`язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків. Діяльність командира щодо підтримання військової дисципліни оцінюється не кількістю накладених ним дисциплінарних стягнень, а виконанням обов`язків з додержанням вимог законів і статутів Збройних Сил України, повним використанням дисциплінарної влади для наведення порядку і запобігання порушенням військової дисципліни.

Тобто, дисциплінарне стягнення на військовослужбовця накладається лише за наявності такої необхідності, в тому числі якщо нагадування командира щодо належного виконання військовослужбовцем обов`язків служби не дають позитивного результату. Необхідність накладення дисциплінарного стягнення повинна визначатись такими обставинами як характер порушення, ступінь вини, попередня поведінки порушника та розмір завданих державі та іншим особам збитків.

Згідно з статтею 45 Статуту, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Статтею 48 Статуту визначено види дисциплінарних стягнень, які можуть бути накладені на військовослужбовців.

При цьому, пункт 83 Дисциплінарного статуту визначає, що на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, яке проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (ст. 84 Статуту).

Відповідно до ст. 85 Статуту службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).

На виконання пункту 86 Статуту, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення, якщо вину військовослужбовця повністю доведено. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Відповідно до пунктів 97, 98 Дисциплінарного статуту, про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення. Під час оголошення дисциплінарного стягнення до відома військовослужбовця доводять, в чому полягає порушення ним військової дисципліни чи громадського порядку.

Системний аналіз вказаних норм, дає підстави для висновків, що за порушення військової дисципліни, до військовослужбовця може бути застосований один із визначених видів дисциплінарного стягнення, в тому числі і попередження про неповну службову відповідність. Втім, застосування стягнення можливе лише в тому разі, коли порушення військової дисципліни сталося внаслідок винної протиправної поведінки особи, яка належним чином доведена та підтверджена відповідними достатніми доказами.

При цьому, обираючи вид дисциплінарного стягнення, який має бути застосований, командир порушника зобов`язаний враховувати, зокрема, характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, наявність та ступінь його вини. Фактично, при обранні виду дисциплінарного стягнення має дотримуватись принцип пропорційності, тобто, справедливий баланс між тяжкістю проступку, вчиненого внаслідок доведеної винної протиправної поведінки порушника, негативними наслідками, до яких призвела чи може призвести така поведінка з одного боку, та суворістю покарання за вчинений проступок, глибиною необхідного втручання у права порушника, необхідних для досягнення мети застосування стягнення, з другого боку.

Наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 608, затверджено Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України.

Порядок визначає механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов`язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов`язки або допустили правопорушення під час проходження ними зборів (пункт 1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку визначено, що службова перевірка - комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цього Порядку, з метою перевірки інформації про вчинення правопорушення, з`ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, встановлення осіб, які вчинили правопорушення;

службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

Положеннями пунктів 1,3 розділу ІІ Порядку передбачено, що службове розслідування може призначатися у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров`ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду; невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань.

Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.

Службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв`язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби; вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення.

Пунктами 1,3 розділу ІІІ Порядку передбачено, що рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення. Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування.

Пунктами 12, 13 розділу ІІІ Порядку передбачено, що службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць.

Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.

За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини (пункт 1 Розділу V Порядку).

Згідно пункту 1, 2, 5 Розділу VI Порядку вид дисциплінарного стягнення зазначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування,.

Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення.

Про прийняте рішення повідомляється військовослужбовець, стосовно якого проводилося службове розслідування.

Відповідно до пункту 1, 2 Розділу VII Порядку з метою перевірки інформації про факт правопорушення, з`ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, а також якщо особу правопорушника не встановлено, але виявлено факт правопорушення, проводиться службова перевірка.

Під час службової перевірки встановлюються: особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни; обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) правопорушення або порушення виконавської дисципліни; не виконані або неналежно виконані військовослужбовцем розпорядження, доручення, вказівки начальників, службові обов`язки; наявність чи відсутність події, з приводу якої призначалась перевірка.

У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.

Результати службової перевірки оформлюються доповідною запискою на ім`я посадової (службової) особи, яка призначила перевірку, та підписуються посадовою (службовою) особою, яка провела її одноособово, або головою комісії. У доповідній записці зазначаються підстави та мета проведення службової перевірки, службові особи, які її проводили, вжиті заходи та отримані результати, висновки і пропозиції та інші відомості, необхідні для прийняття посадовою (службовою) особою, яка призначила перевірку, законного рішення (п.8,9 Розділу VII).

Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 (редакція станом на час виникнення спірних правовідносин).

Це Положення визначає: повноваження органів військового управління та обов`язки посадових осіб Збройних Сил з підготовки юнаків до військової служби, підготовки та проведення призову громадян на строкову військову службу; основні вимоги до підготовки допризовників та призовників до військової служби; порядок приписки громадян до призовних дільниць, ведення військового обліку призовників та взаємодію військових комісаріатів з державними органами та органами місцевого самоврядування з питань виконання громадянами правил військового обліку; порядок призову громадян на строкову військову службу та відправлення їх до військових частин; порядок роботи з відбору громадян призовного віку, які не проходили строкової військової служби і мають вищу або професійно-технічну освіту, для прийняття на військову службу за контрактом.

Пунктом 33 Положення визначено, що військовий облік призовників ведеться за місцем їх постійного чи тимчасового проживання. Основним завданням військового обліку є своєчасне виявлення громадян призовного віку, які проживають на території, що обслуговується військовим комісаріатом, визначення їх кількісно-якісної характеристики, забезпечення організованого проведення чергових призовів на строкову військову службу, здійснення контролю за виконанням громадянами вимог Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до п. 35 Положення районні військові комісаріати несуть відповідальність за правильну організацію і якісне ведення військового обліку призовників, які постійно чи тимчасово проживають на відповідній території, за повноту цього обліку і своєчасний призов громадян на строкову військову службу.

Районні військові комісаріати зобов`язані:

вести персонально-якісний облік призовників відповідно до вимог Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" актів Кабінету Міністрів України, наказів і директив Міністра оборони, начальника Генерального штабу Збройних Сил, виданих у межах їх компетенції, та цього Положення, своєчасно оформляти взяття призовників на військовий облік і зняття (виключення) їх з обліку;

уточнювати і своєчасно вносити до особових справ та інших військово-облікових документів призовників відомості про зміни у сімейному стані, стані здоров`я, освітній підготовці, спеціальності, місця роботи, місця проживання тощо;

вести облік призовників, які одержали відстрочку від призову, і здійснювати контроль за своєчасним поданням документів, які підтверджують право на відстрочку;

здійснювати систематичний контроль за дотриманням вимог Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" усіма призовниками, а також керівниками та іншими посадовими особами, відповідальними за стан військово-облікової роботи;

проводити інструктивно-методичні заняття з посадовими особами, на яких покладено функції з проведення військово-облікової роботи;

не менше одного разу на рік перевіряти стан обліку призовників у житлово-експлуатаційних організаціях, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності, у домовласників, а також органах місцевого самоврядування, на яких покладено ведення персонально-первинного обліку, регулярно звіряти їх облікові дані з даними військового обліку військового комісаріату;

періодично інформувати керівників органів місцевого самоврядування про стан військового обліку призовників.

Відповідно до п.37 Положення у районних військових комісаріатах військовий облік ведеться в обліково-алфавітних книгах і за особовими справами призовників.

До обліково-алфавітних книг заносяться прізвища громадян із списків для приписки до призовної дільниці незалежно від ступеня їх придатності до військової служби, за винятком осіб, які не підлягають приписці з інших причин.

Обліково-алфавітні книги і наявність особових справ повинні відображати кількість призовників та їх рух (вибуття, прибуття).

Усі записи і відмітки в обліково-алфавітних книгах та особових справах призовників повинні містити посилання на відповідні рішення комісії з питань приписки і призовної комісії, а також на номери і дати наказів, директив та інших документів, що підтверджують законність та обґрунтованість зроблених записів і відміток.

Для ведення оперативного обліку призовних ресурсів у районному військовому комісаріаті складається відомість контролю за рухом призовних ресурсів, які перебувають на військовому обліку.

Дані оперативного обліку поновлюються у міру змін в облікових даних районного військового комісаріату і повинні відповідати наявності особових справ у картотеках та записам в обліково-алфавітних книгах. Відомість контролю за рухом призовних ресурсів, які перебувають на військовому обліку, затверджується щомісяця районним військовим комісаром і зберігається один рік.

Відповідальність за достовірність обліку призовників, повноту і якість ведення облікової документації та її збереження несе начальник другого відділення районного військового комісаріату.

Відповідно до п.38 Положення у районних військових комісаріатах з особових справ призовників формуються картотеки:

справ призовників, які підлягають призову на строкову військову службу (окремо навесні та восени);

справ призовників, направлених для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей (окремо навесні та восени);

справ призовників - кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом;

справ призовників - кандидатів до вступу до вищих військових і вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи;

справ призовників, які мають право на відстрочку від призову.

Ця картотека повинна складатися за причинами відстрочки: "за сімейними обставинами", "за станом здоров`я", "для продовження навчання" тощо;

справ призовників, які потребують лікування;

справ призовників, яких знято з військового обліку у зв`язку з виїздом до нового місця проживання та на особові справи яких ще не надійшов запит;

Пунктом 64 визначено, що оповіщення громадян про призов на строкову військову

службу та їх прибуття на призовні дільниці відбувається за наказами районних військових комісарів (додаток 14) і повістками (додаток 15), врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.

Наказ районного військового комісара розсилається житлово-експлуатаційним організаціям, домовласникам, виконавчим органам сільських, селищних і міських рад, на підприємства, в установи та організації, навчальні заклади. Про проведення призову повідомляється через засоби масової інформації.

Для проходження районної призовної комісії викликаються призовники, яким виповнилось або до закінчення поточного призову виповниться 18 років.

Пунктом 67 передбачено, що Начальник другого відділення районного військового комісаріату оголошує призовникам порядок проходження ними призовної комісії, роз`яснює їхні права та обов`язки і перевіряє у них наявність відповідних документів. На підставі поданих документів технічні працівники, залучені для роботи на призовній дільниці, вносять необхідні уточнення в облікову картку призовника.

Після перевірки документів і записів в обліковій картці призовника начальник другого відділення районного військового комісаріату уточнює у кожного призовника дані про його сімейний стан, стан здоров`я, освіту, спеціальність тощо. Дані звіряються з відомостями, що надійшли від органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і викладачів допризовної підготовки навчальних закладів під час попереднього вивчення. Результати бесіди заносяться в лист вивчення особистих якостей призовника.

Відповідно до 68 Положення районні військові комісари зобов`язані особисто контролювати прибуття призовників для проходження призовної комісії, а стосовно осіб, які не прибули на призовну комісію, вживати заходів для встановлення причин їх неприбуття і розшуку.

Призовникам, які не прибули для проходження призовної комісії з поважних причин, визначається інший день для її проходження.

Про всі випадки неприбуття призовників для проходження призовної комісії без поважних причин районні військові комісаріати повідомляють органи внутрішніх справ щодо їх розшуку.

Органи внутрішніх справ у встановленому законом порядку зобов`язані проводити розшук, затримання і доставку до районних військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання загального військового обов`язку.

Документи з розшуку зберігаються в особових справах призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу. Якщо дії щодо розшуку цих призовників не дають позитивних наслідків, за рішенням призовної комісії на них оформляються та надсилаються до відповідних правоохоронних органів документи, визначені положенням.

Відповідно до п.72 для проведення призову громадян на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії у такому складі: заступник голови райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради) - голова комісії; районний (міський) військовий комісар; заступник керівника районного (міського) органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу внутрішніх справ; лікар, що організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду призовників; психолог соціальної служби райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради); представники Збройних Сил та інших військових формувань,громадських організацій, підприємств, установ і організацій (за попереднім узгодженням з головою комісії); секретар комісії.

Обов`язки, які покладаються на призовні комісії, визначено у статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Пунктом 82 Положення визначено, що відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров`я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками до військового комісаріату.

Призовники, яким надана відстрочка, зобов`язані щороку до 1 жовтня подавати військовим комісаріатам документи, що підтверджують їх право на відстрочку. Рішення районних призовних комісій про надання відстрочки від призову за сімейними обставинами, за станом здоров`я, для продовження навчання, у зв`язку з депутатською діяльністю та в інших випадках приймаються на підставі документів, поданих на момент призову, заносяться до протоколів засідань районної призовної комісії та облікових карток призовників із зазначенням терміну, до якого надано відстрочку, а також підстав для її надання.

Надалі щороку у вересні районні військові комісаріати перевіряють наявність документів, які підтверджують право на користування призовниками відстрочками від призову згідно із статтею 17 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". Про результати перевірки в розділі VI облікової картки призовника робляться відповідні позначки, скріплені підписом районного військового комісара (п.87-88).

Відповідно до п.90 Положення згідно з рішенням районної призовної комісії начальник другого відділення районного військового комісаріату повинен провести оформлення документів у такому порядку:

на громадян, призваних на строкову військову службу, яким під час призову було встановлено конкретний термін прибуття до районного військового комісаріату для відправлення на обласний збірний пункт, виписати повістки (додаток 18) і вручити їх цим громадянам не пізніше ніж за 5 діб до відправлення;

на громадян, призваних на строкову військову службу, виписати військові квитки та обліково-послужні картки, зазначивши в них день прибуття цих громадян до районного військового комісаріату, дату відправлення до військової частини;

у цей же день зазначені документи підписуються військовим комісаром та скріплюються гербовою печаткою;

до обліково-послужних карток громадян, яких призвано на строкову військову службу, занести рішення районної призовної комісії про придатність до військової служби за станом здоров`я та зазначити вид (рід військ) Збройних Сил, інші військові формування, до яких призначено призовника, і за якою спеціальністю він проходитиме підготовку;

призовникам, які одержали відстрочку від призову за сімейними обставинами, для продовження навчання, за станом здоров`я та з інших причин, у посвідченнях про приписку до призовних дільниць у розділі "Результати призову" зробити відповідний запис, який скріплюється гербовою печаткою;

на осіб, яких звільнено від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу"оформити витяги з протоколів засідань призовної комісії.

Витяги з книг протоколів засідань районної призовної комісії та облікові картки таких призовників передаються начальнику першого відділення районного військового комісаріату для оформлення відповідних військово-облікових документів. Облікові картки призовників після взяття на військовий облік з відміткою про видачу військового квитка із зазначенням його серії, номера та дати видачі повертаються до другого відділення районного військового комісаріату.

Призовники, які потребують додаткового медичного обстеження, направляються до лікувально-профілактичних закладів, куди одночасно передаються їх медичні картки і вкладки до них. У разі потреби в направленні окремих призовників на медичне обстеження до лікувальних закладів, що знаходяться в інших населених пунктах, районними військовими комісаріатами видаються відповідні військові перевізні документи.

Посвідчення про приписку до призовної дільниці громадян, яких не призвано на строкову військову службу, а також тих, що одержали відстрочку від призову за різними обставинами, після внесення до них відповідних змін повертаються призовникам. У осіб, визнаних непридатними до військової служби в мирний час, обмежено здатними у воєнний час та непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, посвідчення про приписку вилучаються під час видачі їм військових квитків і знищуються в установленому порядку.

Відповідальність за точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призовних комісій та інших документів, заведених на призовників, несе особисто начальник другого відділення військового комісаріату.

Документи в районних військових комісаріатах повинні зберігатися в належно обладнаних сховищах, які забезпечують їх збереження. Допуск до цих документів надається обмеженому колу осіб, які безпосередньо з ними працюють.

Надаючи оцінку виявленим під час службового розслідування порушенням, а також відношення до таких порушень позивача суд зазначає наступне.

Так, під час проведення службового розслідування виявлено порушення з питань організації військового обліку. За висновками перевіряючих військовий облік призовників, не організований та ведеться з порушенням вимог Закону громадян України на строкову військову службу" та методичних посібників Вінницького України "Про військовий обов`язок і військову службу", Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову ОТЦК та СП.

Відповідачем вказано, що щомісячна відомість контролю за рухом призовних ресурсів (Ф-11) ведеться, але не відповідає описам та фактичній наявності особових справ в картотеках. Станом на момент перевірки у картотеці були відсутні 6 особових справ призовників; ОСОБА_4 - 2002 р.н., ОСОБА_5 - 2002 р.н., ОСОБА_6 - 2001 р.н., ОСОБА_7 - 2001 р.н., ОСОБА_8 - 1999 р.н., ОСОБА_9 - 1998 р.н..

З приводу зазначеного порушення позивач пояснив, що такі особові справи були у картотеці. Після проведення перевірки він повідомив Вінницький обласний військомат про те, що такі справи є і позивачу невідомо чому акті зазначено, що такі відсутні.

Судом встановлено, що відсутність справ не зафіксовано окремим актом чи іншим документом. Разом з тим, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 (голова комісії з проведення службового розслідування) пояснив, що такі справи були відсутні.

Розноска рішень районної призовної комісії (далі - РПК) в обліково- алфавітних книгах робиться не своєчасно, під час вибіркової перевірки обліково-алфавітних книг було встановлено, що з 2018 року і по теперішній час відсутні рішення РПК в алфавітних книгах по наступних призовниках:

ОСОБА_10 , 2000 р.н. (звільнений від проходження військової служби протоколом РПК від 23.01.2018 №1);

ОСОБА_11 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 01.04.2019 №1);

ОСОБА_12 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_13 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РГЖ від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_14 , 2001 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_15 , 2001 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

- ОСОБА_16 , 1998 р.н. (знятий із обліку призовників протоколом РПК від 31.05.2018 №10);

- ОСОБА_17 , 1998 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 19.11.2018 №7);

- ОСОБА_18 , 1998 р.н. (направлений для проходження військової служби за контрактом восени 2018 року).

Оцінюючи зазначені порушення, суд враховує що воно стосується призовників, які призвані на строкову військову службу, звільнені або зняті з обліку, а тому не впливають на стан виконання нормативу по призову в 2020 році.

Разом з тим, відповідно до п.37 ПКМУ №352 обліково-алфавітні книги і наявність особових справ повинні відображати кількість призовників та їх рух (вибуття, прибуття).

Усі записи і відмітки в обліково-алфавітних книгах та особових справах призовників повинні містити посилання на відповідні рішення комісії з питань приписки і призовної комісії, а також на номери і дати наказів, директив та інших документів, що підтверджують законність та обґрунтованість зроблених записів і відміток.

Відповідальність за достовірність обліку призовників, повноту і якість ведення облікової документації та її збереження несе начальник другого відділення районного військового комісаріату (посада позивача).

Що стосується відсутності шафи, яка була б обладнана для зберігання обліково-алфавітних книг, то суд звертає увагу, що наявність такої шафи залежить від відповідного фінансування. Відповідачем не доведено, що у Чернівецького РТЦК та СП була можливість придбати таку шафу, але позивач ухилявся від такого обов`язку.

Що стосується виконання підготовчих заходів та проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року, зокрема зазначено, що оповіщення та розшук призовників проводився на неналежному рівні (при загальній кількості перебування на військовому обліку 326 призовників, 107 призовників рахується, як не з`явилися для проходження медичної та призовної комісії, поряд з цим при вибірковому огляді справ призовників, які рахуються в розшуку встановлено, що більшість з них не з`являються до військового комісаріату вже по 2-3 чергових призовів, але не зважаючи на це жодного рішення РПК по даним призовникам не прийнято. Крім того під час вивчення особової справи призовника ОСОБА_19 1999 р.н., який рахується у розшуку встановлено, що він відвідував військовий комісаріат, писав заяву на видачу йому дублікату посвідчення про приписку;

контроль за оповіщенням призовників сільськими, селищними радами не здійснюється, письмові повідомлення про результати оповіщення призовників сільськими, селищними радами формальні (працівниками РТЦК та СП не перевіряються, аналіз не проводиться до керівництва районну не доводився);

наради в районній державній адміністрації із керівництвом району, членами РПК, головами сільських та селищних рад щодо негайного прийняття заходів із виправлення справ та виконання планового завдання на призов посадовими особами районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не ініціювались та не проводилась;

звернення до органів Національної поліції щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов`язку, для їх розшуку, затримання і доставки до РТЦК та СП направлялись (22.10.2020 №1182, 03.11.2020 №1124 та 10.12.2020 №1363) відповіді на зазначені звернення від Чернівецького ВП відповіді не надходило, зі слів посадових осіб РТЦК та СП допомоги у розшуку призовників працівники поліції не надавали, що свідчить про відсутність взаємодії керівного складу РТЦК та СП із керівництвом відділення поліції району, відсутність або не достатній рівень особистого авторитету керівництва РТЦК та СП в районі, що не дає можливості організації якісного та повноцінного виконання завдань повсякденної діяльності особовим складом РТЦК та СП;

керівництво району не володіло інформацією про критичний стан справ із виконання планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року (в доповіді голові РДА про підсумки призову восени 2020 року про неявку призовників написана одна стрічка, проблема не доведена до відома голови РДА);

підписи членів РПК в 107 справах призовників відсутні, можна зробити висновки, що засідання призовної комісії не проводяться або проводяться формально (РПК про розшук та передачу матеріалів до правоохоронних органів на призовників, які не з`явились на засідання призовної комісії в особовій справі не записано за весну та осінь 2020 року);

книга протоколів засідань РПК комісії на інвентарний облік не поставлена;

рішення про призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, відповідно до особистих якостей, медичного огляду та анкетних даних РПК не приймаються, до особових справ призовників не зазначаються.

Суд звертає увагу, що позивачем надано до суду розпорядження про проведення оповіщення призовників Голові Бабчинецької ОТГ, сільському голові с.Березівка, с.Біляни, с.Борівка та відповідні відповіді і пояснення, які надійшли на виконання таких розпоряджень.

Також суд звертає увагу, що відповідні звернення направлялися і до органів Національної поліції щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов`язку, для їх розшуку, затримання і доставки до РТЦК та СП, що не заперечується і у акті службового розслідування.

Разом з тим, що стосується інших порушень в цій частині, то відповідальність за точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призовних комісій та інших документів, заведених на призовників, несе особисто начальник другого відділення військового комісаріату, посада якого прирівнюється до посади позивача.

А тому виявленні порушення, які стосуються оформлення справ призовників, книги протоколів засідань призовної комісії, обліково-алфавітних книг допущені позивачем та в цілому впливають на організацію обліку призовників та виконання призову.

Що стосується питань підготовки та проведення приписки юнаків 2004 року народження до призовної дільниці, а саме:

протокол №1 від 04.01.2021 не розпечатаний та не підписаний членами комісії;

в особових справах призовників, які приписані до призовної дільниці відсутні підписи членів комісії, не зазначено вид (рід військ) Збройних Сил, інше військове формування, за якою доцільно використовувати призовника;

список громадян 2004 року народження, які підлягають приписці до призовної дільниці (Ф-1) не зареєстрований та не зшитий, графа 5 не заповнена;

зведений список громадян 2004 року народження, які проживають в Чернівецькому районі та підлягають приписці до призовної дільниці у 2021 році не зареєстрований та не зшитий, військовим комісаром не підписаний;

в плані підготовки і проведення приписки громадян до призовних дільниць відсутні відмітки про виконання запланованих заходів;

перелік лікувально-профілактичних закладів застарілий, не відповідає наявним лікувальним закладам регіону;

акт перевірки повноти включення громадян до зведеного списку (Ф2) складено формально, військовим комісаром не затверджений;

не у всіх особових справах призовників в наявності фотографії, посвідчення про приписку видаються не своєчасно,

то суд звертає увагу, що дані порушення хоча і мають місце, разом з тим не впливають на призов саме 2020 року.

Щодо законності прийнятих РПК рішень про надання відстрочки чи звільнення від призову громадян призовного віку за різними обставинами, зокрема, відсутність відмітки про перевірку особових справ призовників, які користуються правом на відстрочку в 50% особових справ призовників, то суд звертає увагу, що рішення про відстрочку приймаються районною призовною комісією. Разом з тим, позивач в силу своїх посадових обов`язків та п.90 Положення у посвідченнях про приписку до призовних дільниць у розділі "Результати призову" зробити відповідний запис, який скріплюється гербовою печаткою та контролювати заходи військового обліку.

Що стосується посилань позивача на неможливість виконання ним у повній мірі своїх посадових обов`язків у зв`язку із перебуванням на лікарняному, у відпустці та добових чергуваннях, то суд до них ставиться критично і звертає увагу, що такі обставини не можуть звільняти позивача від виконання його посадових обов`язків.

Щодо доводів позивача про порушення процедури притягнення його до дисциплінарної відповідальності, зокрема, п.85 Закону України «Про дисциплінарний Статут Збройних Сил України» відповідно до якого службове розслідування призначається виключно за письмовим наказом командира (начальника), який встановив особу військовослужбовця та вирішив притягти правопорушника до дисциплінарної відповідальності та проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, встановлення ступеня вини, а отже службове розслідування призначається і проводиться відносно конкретного військовослужбовця, якого командир (начальник) вже вирішив притягти до дисциплінарної відповідальності, а не за фактом вчинення дисциплінарного правопорушення невизначеними посадовими особами, то такі не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом.

Так, у даному випадку службове розслідування було призначено по факту невиконання Чернівецьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки наряду по призову громадян на військову службу восени 2020 року.

Разом з тим, відповідальними особами за організацію та проведення призову відповідно до посадових обов`язків є військовий комісар та позивач як на час зайняття ним посади заступника військового комісара-начальника відділення комплектування, так і начальника відділення призову. А тому відсутня необхідність встановлювати винних із невизначеного кола осіб, оскільки відповідальність несуть виключно такі посадові особи в силу своїх обов`язків.

А тому суд зазначає, що у судовому засіданні позивачем жодним допустимими та достовірними доказами не спростовано виявлені факти невиконання нормативу по призову на строкову військову службу восени 2020 року та виявлені порушення, які допущені позивачем та призвели до таких наслідків.

Суд наголошує, що саме позивач відповідно до п.37 та 90 Постанови КМУ від 21.03.2002 №352 ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) несе відповідальність за достовірність обліку призовників, повноту і якість ведення облікової документації та її збереження, точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призовних комісій та інших документів, заведених на призовників.

Крім того, обов`язки пов`язані із організацією призову віднеснні до посадових обов`язків позивача як за попередньою посадою, так і посадою, яку займав на час проведення службового розслідування та винесення оскаржуваного наказу.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, заслухавши пояснення свідка, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 20.07.2021

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08362793, вул. Д.Галицького, 31, м. Вінниця)

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна