
Справа №263/4768/21
Провадження №2-а/263/109/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2021 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Томіліна О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення №627 від 08.04.2021,
ВСТАНОВИВ:
Позивача ОСОБА_1 , звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення №627 від 08.04.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. Відповідно до оскаржуваної постанови 17.03.2021 о 14:40 виявлено, що ФОП ОСОБА_1 самовільно встановлено торгівельний об`єкт з реалізації промислових товарів на міській території об`єктів благоустрою загального користування, що є порушенням ст.152 КУпАП та п.п.2.15.1 розділу ХІ Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020. Позивача визнано винним у здійсненні правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 867 грн. Вважає постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки в ході розгляду комісією не надано належної оцінки Договору щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою від 13.07.2017 №213-004 (далі Договір), укладеного між Маріупольською міською радою та позивачем. Відповідно до п.1.1 вказаного договору Замовник (позивач) має намір розташувати на території м. Маріуполя засіб пересувної мережі (палатка) для здійснення підприємницької діяльності (торгівля непродовольчими товарами), за адресою пр. Будівельників (на алеї біля ТЦ « Обжора »), що є власністю Замовника та погоджується на пайову участь (внесок) в користуванні об`єктів благоустрою м. Маріуполя, які будуть використані для розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності. Відповідно до п.4.2 строк дії договору щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою - один рік та продовжується автоматично на строк один рік за відсутності підтверджених фактів систематичного (більше трьох) порушення протягом останнього року. Відповідно до п.5.2 Договір може бути розірвано за ініціативою однією із сторін, при цьому ініціатор повинен письмово повідомити іншу сторону за 30 календарних днів, в результаті чого укладається угода про розірвання договору. 27.09.2019 до Договору були внесені змінами на підставі Додаткової угоди до Договору щодо розташування тимчасової споруди, а саме за адресою: АДРЕСА_2 . З моменту укладення договору по теперішній час позивач сплачував пайову участь за користування об`єктів благоустрою на відповідний розрахунковий рахунок, порушень умов Договору з боку позивача виявлено не було. Таким чином, договір є чинним, оскільки ніхто із сторін письмово не виявив бажання припинити дію договору, крім того, додаткова угода про припинення дії договору не була укладена сторонами. В односторонньому порядку Договір не розірвано. Просить визнати дії Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради в частині винесення постанови №624 від 08.04.2021 протиправними, скасувати зазначену постанову, стягнути з Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради суму судового збору у розмір 454 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 1500 грн.
Ухвалою суду від 19.04.2021 позовну заяву залишено без руху, надано позивачеві час для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 07.05.2021 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Роз`яснено відповідачу право на подачу відзиву на позовну заяву, позивачу - право на подання відповіді на відзив.
Від представника відповідача Айдіної І.В. до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому вона заперечила проти задоволення позовних вимог. Зазначила, що 17.03.2021 о 14:40 год. було виявлено, що ФОП ОСОБА_1 самовільно встановлено торгівельний об`єкт з реалізації промислових товарів та міській території об`єктів благоустрою загального користування що є порушенням ст.152 КУпАП та п.п.2.15.1 розділу ХІ Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020. Супровідним листом Інспекції міської ради з благоустрою м. Маріуполя від 24.03.2021 №37.3/11234 на адресу виконавчого комітету Маріупольської міської ради було направлено протокол про адміністративне правопорушення №000731 від 17.03.2021. при розгляді адміністративною комісією вказаного протоколу ОСОБА_1 був особисто присутній. 31.07.2017 між Маріупольською міською радою та ОСОБА_1 було укладено договір щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою №213-001 (далі - Договір) за адресою: пр. Будівельників (на алеї біля ТЦ «Обжора »). Відповідно до п.4.2 розділу ІV Договору строк дії договору щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою - один рік та продовжується автоматично на строк один рік за відсутності підтверджених фактів систематичного порушення протягом останнього календарного року. 27.09.2019 додатковою угодою про внесення змін та подовження Договору на підставі рішення Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (протокол від 06.09.2019 №71) було вирішено змінити (п.1.1 Договору) адресу для розміщення засобу пересувної мережі з АДРЕСА_2 . Кожного року, починаючи з 2018 року по 2020 рік, Додатковими угодами про внесення змін до Договору вирішувались питання щодо продовження строку дії договору. 10.12.2020 ФОП ОСОБА_1 через ЦНАП звернувся до комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя із заявою про продовження дії Договору, своїми діями підтверджуючи необхідність кожного року продовжувати строк дії договору. 22.01.2021 на засіданні комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (Протокол №105) було вирішено питання, що термін дії договору №213-001 від 31.07.2017 не продовжено на 2021 рік. Отже, тимчасова споруда, а саме торгівельна палатка з продажу непродовольчих товарів на об`єкті благоустрою загального користування за адресою: АДРЕСА_2 , встановлена ОСОБА_3 з порушенням ст.152 КУпАП та п.п.8.1 п.8 розділу VІІІ Правил благоустрою території м. Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020. На підставі вищевикладеного вважає оскаржувану постанову правомірною, законною, обґрунтованою та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач правом на подачу відповіді на відзив не скористався.
У зв`язку із розглядом справи без сторін у спрощеному порядку, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом досліджуються саме представлені сторонами докази на підтвердження та спростування тих обставин, на які посилається кожна з них, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.
Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 9, 244 КАС України, виходить з такого.
Судом встановлено, що відповідно до постанови №627 від 08.04.2021 Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради, встановлено, що 17.03.2021 о 14:40 год. було виявлено, що ФОП ОСОБА_1 самовільно встановлено торгівельний об`єкт з реалізації промислових товарів на міській території об`єктів благоустрою загального користування що є порушенням ст.152 КУпАП та п.п.2.15.1 розділу ХІ Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020, за що ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 867 грн.(а.с.5, 30).
17.03.2021 інспектором з благоустрою Раковою Л.І. було складено протокол про адміністративне правопорушення №000731 відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, за таких же обставин, які викладені в постанові за №627 Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради від 08.04.2021. (а.с.35). Відповідно до супровідного листа №37.3/11234 від 24.03.2021 матеріали направлені до адмінкомісії для розгляду 24.03.2021, отже перебіг процесуального строку починається з 25.02.2021.(а.с.34).
31.07.2017 між Маріупольською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено Договір щодо пайової участі в користування об`єктом благоустрою №213-001 (далі - Договір) за адресою: пр. Будівельників (на алеї біла ТЦ «Обжора» ). (а.с.8).
Відповідно до п. 4.2 Розділу IV Договору строк дії договору щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою - один рік та продовжується автоматично на строк один рік за відсутності підтверджених фактів систематичного порушення протягом останнього календарного року.
27.09.2019 Додатковою угодою про внесення змін та подовження Договору на підставі рішення Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (протокол від 06.09.2019 № 71) було внесено зміни до п. 1.1. Договору, а саме адресу для розміщення засобу пересувної мережі з АДРЕСА_2 . (а.с.7).
Відповідно до Протоколу №105 на засіданні Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя Маріупольської міської ради від 22.01.2021 було вирішено питання щодо подовження договорів пайової участі у користуванні об`єктами благоустрою на 2021 рік за ініціативи суб`єкта господарювання. (а.с.39-43).
Згідно з додатком №1 «Перелік договорів щодо пайової участі у користуванні об`єктами благоустрою, подовження терміну дії яких виносилися на розгляд комісії», термін дії договору №213-001 від 31.07.2017, адреса земельної ділянки АДРЕСА_2 , не продовжено на 2021 рік. (а.с.46). Доказів на спростування даної обставини стороною позивача не надано.
Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Відповідно до ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 537 від 23.12.2019 затверджено Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради (далі - Положення).
Відповідно до п. 5.7 Положення справа розглядається в присутності особи, яка притягується до відповідальності. Під час відсутності цієї особи справа може бути розглянута лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення особи про місце час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до п. 6.8 Положення постанова адміністративної комісії повинна мстити: найменування адміністративної комісії, яка винесла постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа; викладення обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте рішення по справі; відомості про порядок і строк її оскарження.
Постанова адміністративної комісії приймається простою більшістю голосів членів, присутніх на засіданні. Постанова підписується головуючим на засіданні та відповідальним секретарем адміністративної комісії. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи.
Отже, постанова від 08.04.2021 № 627 складена та прийнята з додержанням чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до ст.ст.10 та 13 даного закону до повноважень міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою території населених пунктів. До об`єктів благоустрою населених пунктів належить зокрема території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
За приписами ст. 42 даного закону до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у порушенні правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно п. 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.40 вищевказаного Закону України на сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи покладено здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:
- проведення перевірок території;
- розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;
- участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ст.38 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Правила благоустрою території міста Маріуполя (далі - Правила), затверджені рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020.
Правила є обов`язковими для виконання всіма розміщеними на території міста Маріуполя органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими особами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, їх посадовими та службовими особами, органами самоорганізації населення, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають на території міста Маріуполя.
Згідно з п.п. 8.1 п. 8 Розділу VIII Правил забороняється самовільно встановлювати малі архітектурні форми та тимчасові споруди. у тому числі стаціонарні та пересувні тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, розширювати існуючі стаціонарні, пересувні тимчасові споруди, переобладнувати пересувні тимчасові споруди па стаціонарні тимчасові споруди шляхом знімання коліс, влаштування фундаменту, обкладання цеглою тощо.
Правила містять загальнообов`язкові на території міста норми, порушення, яких тягне за собою адміністративну відповідальність на підставі ст.152 КУпАП.
Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Стаття 69 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У відповідності до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що постанова Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради від 08.04.2021 № 627 прийнята на підставі Протоколу № 000731 від 17.02.2021, складеного інспектором міської ради з благоустрою міста Маріуполя стосовно ФОП ОСОБА_1 є правомірною, законною, обґрунтованою та такою, що відповідає вимогам, які пред`являються до прийнятого суб`єктом владних повноважень рішення частиною 2 статті 2 КАС України. Тимчасова споруда, а саме торгівельна палатка з продажу непродовольчих товарів на об`єкті благоустрою загального користування за адресою: АДРЕСА_2 , встановлена ОСОБА_1 з порушення ст. 152 КУпАП та п.п. 8.1 п. 8 Розділу VIII Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020, оскільки 22.01.2021 на засідання комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (Протокол № 105) було вирішено питання, що термін дії договору №213-001 від 31.07.2017 не продовжено на 2021 рік і дане рішення не оскаржено у судовому порядку.
Також, статті 277-2, 278, 285 КУпАП Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради були дотримані під час розгляду справи про адміністративне правопорушення в повному обсязі, що підтверджується наявними в справі документами.
За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 5, 6, 8-10, 73-78, 241-246, 286 КАС України, ст.ст. 152, 251, 277 КУпАП, суд -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса мешкання: АДРЕСА_3 .
Представник позивача: адвокат Поляков Іван Сергійович, адреса: пр. Нахімова, буд. 104, офіс18, м. Маріуполь, Донецька область.
Відповідач: Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради, юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Миру,70, ЄДРПОУ 37967785.
Суддя О.М.Томілін