
Єдиний унікальний номер справи 333/7179/20
Номер провадження 2/333/1180/21
рішення
Іменем України
14 липня 2021 року місто Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого - судді Стоматова Е.Г., за участю секретаря судового засідання Артеменко А.М., представника позивача Тищенко Р.В., відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя, цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія» (69098, м. Запоріжжя, вул. Полякова, буд. 13-в) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості з оплати спожитих послуг, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2020 року, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія» звернувся до суду з позовною заявою, в подальшому яка була уточнена, про стягнення з ОСОБА_1 суми заборгованості з оплати спожитих послуг в розмірі 5 908 гривень 06 копійок за період 05 квітня 2019 року по 01 листопада 2020 року та, крім того, суму судового збору в розмірі 2 102,00 грн..
В обґрунтування позову зазначено, що 06 вересня 2017 року між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою АДРЕСА_2 («Замовник») та ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» («Управитель») було укладено договір № К-749 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Даний договір було укладено на виконання Рішення Запорізької міської ради від 01.09.2017 року №520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя», яким ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжя за об`єктом конкурсу (група будинків) №1. Надання послуг в рамках дії договору було розпочато з 01 листопада 2017 року. В силу приписів Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», а саме п.6 ст.11 договір вважається продовженим на наступний однорічний строк, якщо за один місяць до закінчення строку дії жодна зі сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору.
Сторони вищевказаного договору погодились, що Замовник сплачує за надані Управителем послуги щомісяця додатково до встановленого тарифу на послуги для житлових та нежитлових приміщень, розташованих на 1 поверху будівлі 8,43 гривень на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового (або нежитлового) приміщення у Об`єкті, яке перебуває у власності або користуванні кожного зі Співвласників.
Відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 . Загальна площа об`єкту нерухомості становить 56,7 кв.м.
Таким чином розмір щомісячної плати за послуги з управління будинком (пропорційно до площі об`єкту нерухомості) складають =56,7 кв.м х 8,43 грн = 477,98 грн. Відповідач зі свого боку зобов`язання з оплати отриманих послуг не виконувала, що призвело до виникнення заборгованості з оплати послуг з управління багатоквартирним будинком за період з листопада 2017 року по 31.10.2020 року в розмірі 15 307 гривень 28 копійок.
14 червня 2021 року представник позивача уточнив позовні вимоги, та просив стягнути з відповідача за період 05 квітня 2019 року по 01 листопада 2020 року в розмірі 5 908 гривень 06 копійок.
Ухвалою Комунарського районного суду міста Запоріжжя від 21 грудня 2020 року прийнято в провадженні судді Стоматова Е.Г. та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін./а.с.32/
15 січня 2021 року на адресу суду через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що позовні вимоги не визнаються у повному обсязі з наступних причин. По-перше. Відповідач набув права власності на вказану квартиру 05.04.2019 року, що було відомо Позивачу під час подачі позову, оскільки ним самостійно додано відомості із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Незважаючи на це, знаючи про те, що власник квартири змінився у квітні 2019 року, Позивачем пред`являється вимога щодо заборгованості за 2017-2019 роки, за період часу коли Відповідач не був власником квартири та не міг юридично нести обов`язки по утриманню майна та не був стороною будь-яких договорів щодо надання послуг за вказаною адресою. По-друге. Позивачем не додано жодного доказу про те, що ним надавались послуги та проводились будь-які роботи. Не долучено жодного акту виконаних робіт або іншого документу, що підтверджував би їх виконання. По-третє. Відповідно до пункту 43 Постанови КМУ від 05.09.2018 № 712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» управитель зобов`язаний надавати співвласникам без додаткової оплати інформацію про ціну послуги з управління, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни, норми споживання та порядок її надання, а також про її споживчі властивості. Мешканцями будинку надсилалося колективне звернення з приводу не надання послуг Позивачем. Однак керуючою компанією вказане звернення залишено поза увагою, не надано відповідь та не вжито будь-яких заходів. По-четверте. Уповноваженими особами ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» з самого початку укладання договору неналежним чином почали виконувати взяті за договором обов`язки та порушувати умови чинного законодавства України. По-п`яте. У додатках до позовної заяви міститься структура тарифу з надання послуги з управління будинком до складу якої включено адміністративні витрати. Ніяких «адміністративних витрат» цим Законом та договором № К-749 від 06.09.2017 не передбачено. З цього випливає, що посадові особи TOB «КК «Мрія» у такий спосіб можуть незаконно заволодівати коштами мешканців будинку, додатково збагачуючись шляхом нарахування собі адміністративних витрат, які взагалі нічим не передбачені та не урегульовані, а також попередньо не узгоджені з мешканцями будинку. По-шосте. Відповідно до копії рахунку на сплату житлово-комунальних послуг за листопад 2020 року (додається до відзиву) вартість тарифу становить 6,61 грн. за 1 кв.м., що становить 367,78 грн. Разом з цим, відповідно до розрахунку, який додано Позивачем до позовної заяви тариф на утримання складає 8,43 грн. за 1 кв.м., що становить 477,98 грн. З цього вбачається, що Позивач або невірно розраховує рахунки або намагається суд ввести в оману. Наведене ставить під обґрунтований сумнів компетентність посадових осіб керуючої компанії. Зважаючи на викладене, у Позивача відсутні правові підстави вимагати від відповідача здійснення оплати за послуги, які він не фактично не надавав, не вірно розрахував та не довів про це у суді, ураховуючи факт намагання вкрасти кошти за «адміністративні витрати».Відповідно до Постанови Верховного суду від 26.09.2018 у справі №750/12850/16-ц встановлено, що питання щодо фактичного користування житлово-комунальними послугами входить до предмета доказування в справі та має істотне значення для її правильного вирішення. /а.с.38-70/
18 січня 2021 року на адресу суду через канцелярію суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву. В якій зазначив, що оскільки станом на вересень 2017 року співвласники будинку АДРЕСА_2 не визначились з формою управління будинком та не створили ОСББ, цей будинок було включено до об`єктів конкурсу про призначення управителів будинків, який відповідно до вимог чинного законодавства проводився Запорізькою міською радою. Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради №520 від 01 вересня 2017 року «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя», за результатами проведеного конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Запоріжжі, було призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №1 до цього рішення, за об`єктом конкурсу (група будинків №1, група будинків №4) Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія».
Відповідно до п.6 цього ж Рішення (№520) було уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородай О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирним будинком міста Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків за результатами конкурсу. На виконання п.7 цього ж Рішення (№520) Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради було розмішено на офіційному веб-сайті Запорізької міської ряди інформацію про управителя, з яким укладено договір; також інформацію про Управителя, номер та дату укладеного договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, ціну послуги (тариф) було розміщено на інформаційному стенді кожного конкретного будинку. На виконання цього ж рішення між співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 та ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» було укладено відповідний договір - № К-749 від 06.09.2017 року. Наказом №190 від 27.07.2018 року, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, до обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території віднесено:
1.Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем (водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання, зливової каналізації, електропостачання, газопостачання);
2.Технічне обслуговування ліфтів (в разі їх наявності в будинку);
3.Обслуговування димових та вентиляційних каналів;
4.Поточний ремонт конструктивних елементів;
5.Поточний ремонт внутрішньобудинкових систем;
6.Прибирання прибудинкової території;
7.Прибирання приміщень загального користування (в тому числі й допоміжних);
8.Прибирання та вивезення снігу, посипання протиожеледними сумішами;
9.Дератизація;
10.Дезинсекція;
11.Придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування.
Приписами ст.10 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено порядок утворення ціни на послугу з управління багатоквартирним будинком - вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
При цьому, Постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» визначено, що тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат, витрат на відшкодування втрат, планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку (п.2 Постанови). П.28 цієї ж Постанови встановлено, що до складу витрат віднесено загальновиробничі та адміністративні витрати. П.31 вказаної Постанови КМУ роз`яснює які саме витрати Управителя віднесено до складу адміністративних витрат. Тож, твердження Відповідачки про незаконність включення в склад тарифу (ціни на послугу) адміністративних витрат Управителя не відповідає дійсності.
Жодним актом чинного законодавства не встановлено обов`язок Управителя щомісячно надсилати акти виконаних робіт кожному зі споживачів (співвласників будинку). Управитель має свій власний сайт - dom.mriya.zp.ua, де звітує перед співвласниками будинків про фактично проведені роботи та про роботи, що планується провести в наступні періоди. На кожного зі споживачів відкрито особовий рахунок, який в свою чергу виступає паролем для входу на власну сторінку, на якій міститься вся необхідна інформація щодо об`єму та вартості виконаних робіт, суми оплати за поточний місяць та розміру заборгованості (в разі її наявності).
Стала судова практика вбачає належним доказом у справах про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг наявні картки фактичної собівартості утримання будинку Управителем та розрахунок належних до стягнення платежів, які здійснено відповідно до періоду надання послуг та площі приміщення за тарифами, встановленими умовами договору та/або встановленими Виконавчими комітетами органів місцевого самоврядування.
Щодо твердження відповідачки про наявність колективного звернення співвласників будинку до Управителя з приводу необхідності проведення капітального ремонту у багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 : то, як вбачається з наданої в якості письмового доказу копії цього колективного звернення, воно не містить дати його складання, також вказана адреса ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» не відповідає юридичний адресі компанії, також не надано доказів надсилання такого звернення на юридичну адресу ТОВ «Керуюча компанія «Мрія». Тож, з урахуванням вищезазначеного, даний письмовий доказ не може слугувати належним підтвердженням відсутності та неспоживанням послуги управителя з боку співвласників будинку АДРЕСА_2 .
До того ж, порядок оформлення претензій споживачів щодо якості та обсягу послуги визначений приписами ст.27, 28 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та приписами Постанови КМУ №712 від 05.09.2018 року «Про затвердження правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком», де чітко визначено що у разі виникнення претензій щодо якості/кількості/обсягу послуги має бути складений Акт-претензія.
Тож, Відповідач не надав до відзиву (заперечень) ані доказів відмови від послуг з управління будинком, ані належним чином складених актів-претензій щодо об`ємів та якості спожитих послуг.
Надані ж відповідачем в якості письмових доказів фотознимки не дають змоги встановити де, ким вони зроблені, тож не можуть слугувати достовірними доказами неспоживання послуги з управління будинком Відповідачкою.
Щодо заперечень Відповідачки про неспоживання нею послуги у зв`язку з набуттям права власності на квартиру в квітні 2019 року та відсутності права вимоги у Управителя стягнення боргу за період листопад 2017 року - квітень 2019 року. Ст.7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено обов`язки співвласників багатоквартирного будинку, зокрема співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний стан спільного майна будинку, своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги, у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх обов`язків попереднього власника як співвласника багатоквартирного будинку. При цьому п.2 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» прямо визначено обов`язок співвласника інформувати управителя та виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкту нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача послуг. Тож, належним доказом підстави звільнення Відповідачки від оплати боргу, що склався за період листопад 2017 року - квітень 2019 року може бути договір купівлі-продажу нерухомого майна з зазначеною умовою про те, що борги з оплати /а.с.72-77/
Ухвалою Комунарського районного суду міста Запоріжжя від 22 березня 2021 року визнано явку представника позивача у судове засідання обов`язковою. /а.с.91/
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи наведенні в обґрунтування позовної заяви та відповіді на відзив на позовну заяву, просив позов задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні відповідач та представник відповідача заперечували, щодо задоволення позовних вимог, просили відмовити. Підтримали доводи наведенні в обґрунтуванні відзиву на позовну заяву.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
На підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 06.09.2017 року ТОВ «КК «Мрія» надає послуги з управління будинком співвласникам багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . /а.с. 9-13/
Даний договір був укладений на виконання рішення Запорізької міської ради від 01.09.2017 року № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя», яким ТОВ «КК «Мрія» призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжя за об`єктом конкурсу (група будинків) №1.
Відповідно до статі 1 Законом України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до ч. 2, 3, 4 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Пунктом 1 ч. 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому право прямо відповідає визначений пунктом 5 частини 3 статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 7, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (центральне постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо - та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримування, укладення договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством (частина друга статті 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Статтями 20, 21 Закону визначені обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов`язки виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель зобов`язаний забезпечувати експлуатацію будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд та об`єктів благоустрою, розташованих на прибудинкових територіях, згідно з умовами укладених договорів, стандартами, нормативами, нормами і правилами вимагати своєчасної і в повному обсязі оплати наданих житлово-комунальних послуг від споживачів.
Згідно умов Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком замовник має сплачувати за надані управителем послуги щомісяця, тобто днем розрахунку за надані послуги вважається останній день місяця.
Згідно умов вказаного вище договору управитель - ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» зобов`язалося надавати Замовнику послуги з управління будинком та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях для забезпечення їх сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження їх споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників (співвласників, орендарів, наймачів) окремих житлових і нежитлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості, а Замовник, в свою чергу, надав право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом.
Сторони договору погодились, що Замовник сплачує за надані Управителем послуги щомісяця додатково до встановленого тарифу на послуги для житлових та нежитлових приміщень, розташованих на першому та вище поверхах будівлі 5,77 гривень на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлового (або нежитлового) приміщення у Об`єкті, яке перебуває у власності або користуванні кожного зі Співвласників.
Пунктом 5 вказаного договору передбачено розмір і форма оплати послуг управителя. Так тариф за ЖКП для приміщень на 1 поверсі складає 8,43 грн./місяць за 1 кв. метр загальної площі приміщення у об`єкті. Для приміщень на 2 поверсі і вище - 8,43 грн./місяць за 1 кв. метр загальної площі приміщення у об`єкті. /а.с. 9/
Відповідно до витягу № 234123993 Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, відносно об`єкту нерухомого майна - квартири за адресою АДРЕСА_4 остання на праві приватної власності належить ОСОБА_1 . Дата державної реєстрації: 05.04.2019 року ( а.с.8).
Відповідно до умов вказаного вище договору управитель - ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» зобов`язалося надавати Замовнику послуги з управління будинком та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях для забезпечення їх сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження їх споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників (співвласників, орендарів, наймачів) окремих житлових і нежитлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості, а Замовник, в свою чергу, надав право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом.
Відповідач, як власник квартири, у відповідності до ч.4 ст.319, ст.322 ЦК України зобов`язаний утримувати належне йому майно та нести витрати, необхідні для збереження майна, та вживати всіх заходів, пов`язаних із забезпеченням належного стану майна. Вказані норми встановлюють презумпцію обов`язку власника нести всі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна. Такий обов`язок власника є похідним від належних йому як абсолютному володарю правомочностей володіння, користування та розпорядження майном. У зв`язку з чим, період за який необхідно стягнути заборгованість складає з квітня 2019 року по листопад 2020 року включно.
З наданих відповідачем документів встановлено, що мешканці будинку АДРЕСА_2 склали заяву в якій повідомили, що тарифи завищені, послуг ніяких не надається і вони відмовляються платити таку суму. Однак, жодних доказів направлення цієї заяви до ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» долучено не було.
У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг.
Порядок перевірки якості надання комунальних послуг та якості послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.
Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.
У разі проведення перевірки якості наданих послуг з централізованого водопостачання, централізованого постачання гарячої води або постачання природного газу споживач має право здійснити забір проб. Інформація про забір проб включається до акта-претензії.
Порядок здійснення забору проб та проведення їх дослідження щодо послуг з централізованого водопостачання, централізованого постачання гарячої води та послуг з постачання природного газу затверджується Кабінетом Міністрів України.
У разі встановлення за результатами дослідження відібраних проб факту постачання послуг неналежної якості витрати споживача на оплату проведених досліджень проб підлягають компенсації за рахунок виконавця відповідної послуги.
У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом.
Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Відповідачем не було надано акт-претензію, які б були відповідними доказами неналежного надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком.
Заперечення на вимоги про погашення заборгованості та Колективна претензія зазначеним в законі критеріям не відповідають, а тому не можуть бути підтвердженням неналежного виконання з боку позивача своїх обов`язків по управлінню будинком.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Управитель веде окремий облік доходів і витрат (облікову карту) щодо кожного багатоквартирного будинку, який перебуває в його управлінні, та забезпечує співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до цієї інформації щодо їхнього будинку в порядку, передбаченому договором.
Отже, наданий ТОВ «КК «Мрія» доказ - карта фактичної собівартості витрат з управління будинком є належним доказом надання послуги з управління будинком за спірний період, не спростований відповідачами, що є їх обов`язком в розумінні положень статті 12 ЦПК України.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про доведеність невиконання ОСОБА_1 обов`язків щодо своєчасної сплати внесків за утримання будинку.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як передбачено ст.ст. 76,77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.ст. 79, 80 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Як установлено ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчинення нею процесуальних дій.
За таких обставин, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог та наявність підстав для стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Керуюча компанія «Мрія» заборгованості по сплаті послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 в розмірі 5 908 гривень 06 копійки.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 141, 206, 211, 261, 264, 265, 354 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія» (69098, м. Запоріжжя, вул. Полякова, буд. 13-в) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості з оплати спожитих послуг - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія», (юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Полякова-13-В, ЄДРПОУ 40413159, р/р НОМЕР_2 , МФО 3133399, в АТ КБ «ПРИВАТБАНК») заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком в розмірі 5 908 гривень 06 копійки (п`ять тисяч дев`ятсот вісім гривень шість копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія», (юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Полякова-13-В, ЄДРПОУ 40413159, р/р НОМЕР_2 , МФО 3133399, в АТ КБ «ПРИВАТБАНК») суму судового збору 2 102 гривні 00 копійок (дві тисячі сто дві гривні нуль-нуль копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Повний текст судового рішення складено 16 липня 2021 року.
Суддя Комунарського районного суду
міста Запоріжжя Е.Г. Стоматов