Рішення № 98404033, 08.07.2021, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
760/27948/20
Номер документу
98404033
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2/760/4789/21

у справі № 760/27948/20

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2021 року Солом`янський районний суд м. Києва

у складі:головуючого-судді - Букіної О.М.,

за участі секретаря - Кривулько С.В.

представник позивача - ОСОБА_4.

представник відповідача- Федорчук Х.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Солом`янської районна у м. Києві державна адміністрація про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача та просять визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 шляхом зобов`язання Солом`янської районної в м.Києві державної адміністрації здійснити приватизацію квартири АДРЕСА_1 за відсутністю ордеру на надання житлової площі відповідно до вимог ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду».

Посилаються в позові на те, що 11.12.2019 з метою реалізації свого права на приватизацію квартири АДРЕСА_1 позивачі звернулися до Солом`янської районної в м.Києві державної адміністрації із спільною заявою та пакетом документів з проханням здійснити приватизацію даної квартири щодо зареєстрованих в ній осіб в рівних долях.

Проте, вказують, що Солом`янською у м. Києві РДА прийнято рішення щодо відмови у приватизації даної квартири, оскільки заява про приватизацію та додані до неї документи не були прийняті для вирішення по суті.

На письмову вимогу стосовно причин неприйняття такого рішення відповідачем було повідомлено про ніби - то відсутність належно засвідченої копії ордеру на житлове приміщення, що є підставою для визнання пакету документів неповним та відмови у вчиненні адміністративної послуги.

Позивачі вважають, що в пакеті доданих до заяви про приватизацію документів містились довідка про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у даній квартирі, документи, що підтверджують родинні зв`язки ( брати та сестра ), а саме - свідоцтво про народження; довідка Житлово - експлуатаційної дільниці № 902 Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва» про відсутність на зберіганні даного органу оригіналу Ордеру на квартиру; довідка Державного архіву м. Києва, з якої вбачається, що знайти відомості щодо Ордеру на вселення осіб в кв. АДРЕСА_1 не додалось за можливе, оригінал поквартирної картки, з якої вбачається інформація щодо дати реєстрації мешканців у даній квартирі.

Таким чином, позивачі вказують, що з наданих документів доведено факт проживання у даній квартирі трьох поколінь родини позивачів з 1954 року.

Позивачі вважають, що відмова у прийнятті заяви та пакету документів для здійснення приватизації є незаконною та порушує права громадян на житло, а тому просять задовольнити позов.

18.12.2020 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.

Ухвалою суду від 22.12.2020 провадження у справі було відкрито та призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні.

Сторонам було направлено копію ухвали від 22.12.2020, також відповідачу було направлено копію позовної заяви із додатками.

05.02.2021 на адресу суду представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування своїх заперечень проти позову посилався на те, що відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» та згідно з рішенням Київської міської ради від 28.07.2016 № 861/861 «Про визначення переліків адміністративних послуг, які надаються через центри надання адміністративних послуг в місті Києві» оформлення та видача свідоцтва про право власності на житло є адміністративною послугою, що надається через управління (Центр) надання адміністративних послуг Солом`янської районної в ті Києві державної адміністрації (далі-Центр), у порядку, визначеному в регламенті управління (Центру) надання адміністративних послуг Солом`янської іонної в місті Києві державної адміністрації, затвердженому розпорядженням Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 04.01.2019( далі - Регламент).

Керуючись пунктом 32 Регламенту, адміністратор Центру перевіряє відповідність вхідного пакета документів інформаційній картці адміністративної послуги .

Пунктом 7 вичерпного переліку документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, інформаційної картки адміністративної послуги оформлення та видача свідоцтва про право власності на житлом, затвердженої розпорядженням Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.04.2019 № 354 (у редакції розпорядження Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 10.01.2020 № 29), передбачена подача копії ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку.

Відповідно до інформаційної системи «Офіційний веб - портал адміністративних послуг в місті Києві» позивачі не звертались з заявами та документами до Центру для отримання адміністративної послуги «Оформлення видачі свідоцтва про право власність на житло».

За вказаних вище обставин, вважає, що права позивачів не є порушеними, оскільки позивачі не позбавлені права на відповідне звернення, у порядку визначеному Законом.

Також вважає, що виходячи з дискреційних повноважень наданих відповідачу, вимога позивачів в частині зобов`язання відповідача вчинити дії щодо здійснення приватизації житла позивачів, суперечить вимогам закону.

Вислухавши пояснення представника позивачів, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 11.12.2019 з метою реалізації свого права на приватизацію квартири АДРЕСА_1 позивачі звернулися до Солом`янської районної в м.Києві державної адміністрації із спільною заявою та певним пакетом документів з проханням здійснити приватизацію даної квартири щодо зареєстрованих в ній осіб в рівних долях.

Листом Солом`янської у м. Києві РДА від 24.12.2019 за №108-108/ОПК-540/1-5340 в порядку розгляду звернення, позивачів було повідомлено про неприйняття поданих документів для оформлення приватизації вказаної вище квартири, з посиланням на п.7 вичерпного переліку документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, інформаційної картки адміністративної послуги «Оформлення та видача свідоцтва про право власності на житло», затвердженої розпорядженням Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.04.2019 № 354, громадянином подається копія ордера на житлове приміщення.

Також в даному листі було роз`яснено позивачам порядок надання документів у разі відсутності оригіналу ордеру на житлове приміщення.

Суд не погоджується з доводами позивача в обґрунтування позову, виходячи з наступного.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація входить до системи органів виконавчої влади і є місцевим органом виконавчої влади, який утворений на виконання вимог законів «Про місцеві державні адміністрації» та столицю України - місто-герой Київ».

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється шляхом передачі квартир (будинків) у власність громадян на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, подає до органу приватизації документи згідно з Пунктом 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 5.12.2009 № 396, а саме:

заяву на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;

копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї ( для осіб, які не досягай 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;

копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);

довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;

технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;

копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;

документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

копію документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);

заяву-згоду тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» та згідно з рішенням Київської міської ради від 28.07.2016 № 861/861 «Про визначення переліків адміністративних послуг, які надаються через центри надання адміністративних послуг в місті Києві» оформлення та видача свідоцтва про право власності на житло є адміністративною послугою, що надається через управління (Центр) надання адміністративних послуг Солом`янської районної в ті Києві державної адміністрації (далі-Центр), у порядку, визначеному в регламенті управління (Центру) надання адміністративних послуг Солом`янської іонної в місті Києві державної адміністрації, затвердженому розпорядженням Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 04.01.2019 ).

Керуючись пунктом 32 Регламенту адміністратор Центру перевіряє відповідність вхідного пакета документів інформаційній картці адміністративної послуги.

Пунктом 7 вичерпного переліку документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, інформаційної картки адміністративної послуги оформлення та видача свідоцтва про право власності на житлом, затвердженої розпорядженням Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації 26.04.2019 № 354 (у редакції розпорядження Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 10.01.2020 № 29), передбачена подача копії ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до інформаційної системи «Офіційний веб - портал адміністративних послуг в місті Києві» позивачі у порядку визначеному законом не звертались з заявами та документами до Центру для отримання адміністративної послуги «Оформлення видачі свідоцтва про право власність на житло».

Так, 26.04.2021 (вхідний №108/ОП/К-540/1) позивачами через відділ звернення громадян Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації було подано заяву в якій зазначалось про втрату ордера на квартиру при невідомих обставинах.

24.12.2019 (вихідний № 108-ОП/К-540/1-5340) Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією було надано роз`яснення позивачам про необхідність документально підтвердження відсутності оригіналу ордера в організації на зберіганні якої він знаходився, та подання його разом із взятою в архіві копією розпорядження (рішення) про видачу ордеру на жиле приміщення.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах, що входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин як матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Матеріали справи не містять, а позивачами в свою чергу не надано належних, допустимих та достовірних доказів на підтвердження своїх позовних вимог щодо подачі заяви та документів до Центру для отримання адміністративної послуги «Оформлення та видачі свідоцтва про право власність на житло».

За вказаних вище обставин, суд вважає необґрунтованими доводи позивачів про те, що відповідачем було відмовлено у реалізації ними права на приватизацію спірної квартири.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що позивачі не позбавлені відповідного права на звернення до відповідача щодо реалізації свого права на приватизацію спірної квартири, у порядку визначеному законом.

Щодо позовних вимог позивачів про зобов`язання Солом`янську району в місті Києві державну адміністрацію здійснити приватизацію квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру про надання житлової площі відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Виходячи з вимог закону Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація наділена дискреційними повноваженнями.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав і обов`язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених проектом акта.

Таким чином, Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке вона вважає найкращим в залежності від певних обставин, що відповідає нормам чинного законодавства на підставі наявних документів.

За своєю правовою природою та виходячи з норм чинного законодавства повноваження Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації щодо «Оформлення та видачі свідоцтва про право власність на житло» є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Як вбачається зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим нормам судочинства України не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання цивільного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання суду дискреційних повноважень, оскільки його ключовим завданням є здійснення правосуддя.

Враховуючи наведене вище, заявлені позивачами позовні вимоги про зобов`язання Солом`янську району в місті Києві державну адміністрацію здійснити приватизацію квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру є втручанням у дискреційні повноваження відповідача та виходять за межі завдань цивільного судочинства.

З огляду на викладене вище, суд не знаходить підстав для висновку, що діями відповідача були порушені права позивачів, як і вимоги чинного законодавства.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Враховуючи те, що суд пришов до висновку про відмову у задоволенні позову, понесені судові відтирати покладаються на позивачів.

Керуючись ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Солом`янської районна у м. Києві державна адміністрація про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.М. Букіна