
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вне. №27/438
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року м. Київ № 640/14280/19
за позовомОбслуговуючого кооперативу "ЖБК-1" до 3-я особаДержавної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту у м. Києві Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Обслуговуючий кооператив "ЖБК-1" звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Герасименко Тетяни Олександрівни від 27.06.2019 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вулиці Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва від 01.04.2014 № 3071/0/12/009-14.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.08.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 12.02.2020 р. за заявою Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) замінено первісного відповідача - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - на належного - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України в особі Департаменту у м. Києві (01133, м.Київ, бульвар Лесі Українки, 26).
Відзиву на позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Обслуговуючий кооператив "ЖБК-1" (04107, місто Київ, ВУЛИЦЯ СОЛЯНА, будинок 70, код 38960256) зареєстровано в якості юридичної особи 01.11.2013 р.; 41.10 Організація будівництва будівель (основний).
01.04.2014 р. за №3071/0/12/009-14 Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) затверджено Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва, за заявою замовника - Обслуговуючого кооперативу "ЖБК-1".
31.05.2017 р. Обслуговуючим кооперативом "ЖБК-1" подано до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) декларацію про початок виконання будівельних робіт "Будівництво житлового будинку по вул. Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва, код об`єкта 1122.2, ІІІ категорія складності.
Рішенням Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту у м. Києві (головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування Герасименко Т.О.) від 27.06.2019 р. скасовано Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва , за заявою замовника - Обслуговуючого кооперативу "ЖБК-1" від 01.04.2014 р. за №3071/0/12/009-14.
Вказане рішення згідно з його змістом прийнято за наслідками проведення позапланової перевірки на об`єкті нагляду, під час якої встановлено наступні порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності:
у п. 7 "Загальні дані" МБУО (цільове призначення земельної ділянки) зазначається:
для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибна ділянка) згідно з витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 15439909 від 26.12.2013 р., номер запису про інше речове право 4066493 від 25.12.2013 р. - Договором про право забудови земельної ділянки (договір суперфіцію) номер 2735 від 25.12.2013 р. та згідно з Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер 15439741 від 26.12.2013 р., номер запису про інше речове право 4066422 від 25.12.2013 р. - Договором про право за забудови земельної ділянки (договір суперфіцію) номер 2734 від 25.12.2013 р.;
до введення в експлуатацію провести функціональне призначення земельної ділянки у відповідність до містобудівної документації;
у п. 9 "Загальні дані" МБУО (функціональне призначення земельної ділянки) зазначається:
територія багатоповерхової забудови - відповідно до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2020 р. №370/1804;
у п. 10 "Загальні дані" МБУО (основні техніко-економічні показання об`єкта) міститься інформація про наміри замовника, відповідно до містобудівного розрахунку;
будівництво 2-х 9-ти поверхових будинків загальною площею - 10479, 2 кв.м. та нежитлові приміщення загальною площею - 2838, 2 кв.м. та 40 машиномісць;
ТЕП уточнити з урахуванням забезпечення мешканців та відвідувачів житлового комплексу об`єктами соціально-культурного призначення, необхідною кількістю машиномісць, прибудинкових майданчиків, щільності забудови, тощо;
у п. 1 Р. "Містобудівні умови та обмеження містобудівних умов та обмежень" (гранично допустима висота будівлі) зазначається:
встановити гранично допустиму поверховість об`єктів згідно з вимогами розділу садибна забудова ДБН 360-92**, п. 3.19*, ДБН 360-92**.
Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Отже, наміри забудови земельної ділянки не відповідають положенням містобудівної документації на місцевому рівні, чим порушено абз. 2 ч. 5 ст. 29 Закону та абз. 2 п. 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 р. №109 (чинним на момент видачі обмежень).
Позивач - Обслуговуючий кооператив "ЖБК-1" - вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що оскаржуване рішення прийнято без належного обґрунтування, оскільки в ньому перераховано лише положення МБУО та чинного законодавства.
Згідно з даними Містобудівного кадастру м. Києва земельні ділянки по вул. Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва відносяться до території житлової багатоповерхової забудови, і посилання на гранично допустиму поверховість об`єктів згідно з вимогами розділу садибна забудова ДБН 360-92**, п. 3.19*, ДБН 360-92** є помилковим, тоді як має бути зазначений п. 3.3 ДБН 360-92**.
Також позивач зазначає, що згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 698, скасування рішення об`єкту нагляду допускається лише в разі неможливості усунути виявлені порушення, ознак така можливість врахована не була.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1-4 ст. 41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (в редакції станом на 27.06.2019 р.) державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об`єктами нагляду.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: 1) видавати обов`язкові до виконання об`єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 2) притягати посадових осіб об`єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону; 3) ініціювати притягнення посадових осіб об`єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності; 4) вносити подання про звільнення посадової особи об`єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення; 5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об`єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося; 6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно з ч. 8 ст. 29 Закону № 3038-VI скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється: 2) головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам.
Згідно з п. 15, 16 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 698, підставами для проведення позапланової перевірки є: 1) подання об`єктом нагляду письмової заяви про проведення перевірки щодо нього; 2) перевірка виконання об`єктом нагляду припису головного інспектора будівельного нагляду; 3) обґрунтоване звернення фізичної чи юридичної особи про порушення їх прав, визначених законодавством, об`єктом нагляду під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності; 4) письмова вимога правоохоронних органів про проведення перевірки; 5) виявлення за результатами камеральної чи документальної перевірки відомостей про порушення об`єктом нагляду вимог законодавства під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності.
Позапланова перевірка проводиться на підставі наказу Держархбудінспекції та направлення на проведення перевірки за формою згідно з додатком 1.
В даному випадку в матеріалах справи міститься лише копія оскаржуваного рішення від 27.06.2019 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вулиці Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва від 01.04.2014 № 3071/0/12/009-14, в якому міститься посилання на проведення позапланової перевірки об`єкту нагляду, проте, будь-яких інших документів щодо підстав проведення цього контрольного заходу до матеріалів справи не додано.
За таких обставин суд, констатуючи, що скасування містобудівних умов та обмежень відноситься до компетенції відповідача, позбавлений можливості надати оцінку наявності чи відсутності підстав для проведення контрольного заходу.
Враховуючи, що контрольний захід проведено щодо об`єкту нагляду - містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вулиці Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва від 01.04.2014 № 3071/0/12/009-14, виданих Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), суд в будь-якому випадку не надає оцінку дотриманню процедури проведення контрольного заходу, оскільки він проводився не щодо позивача.
Щодо висновків оскаржуваного рішення суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI (в редакції станом на 01.04.2014 р.) 8) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно з ч. 1-8 ст. 29 Закону № 3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.
Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.
Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.
Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.
Згідно з п. 2.4 р. ІІ Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Мінрегінобуду від 07.07.2011 р. №109 (чинних станом на 01.04.2014 р.) підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно зі змістом оскаржуваного рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Герасименко Тетяни Олександрівни від 27.06.2019 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вулиці Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва від 01.04.2014 № 3071/0/12/009-14, наміри забудови земельної ділянки не відповідають положенням містобудівної документації на місцевому рівні, чим порушено абз. 2 ч. 5 ст. 29 Закону та абз. 2 п. 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 р. №109 (чинним на момент видачі обмежень).
Згідно з ч. 1, 2, 6 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
За відсутності в матеріалах справи матеріалів перевірки та відзиву суд позбавлений можливості надати по суті як наявності чи відсутності підстав для проведення перевірки, так і висновкам перевірки, оскільки змісту оскаржуваного рішення для цього не достатньо.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про проведення контрольного заходу на підставах, передбачених законом, а також у суду наявні підстави для висновку про прийняття оскаржуваного рішення на порушення вимог щодо обґрунтованості.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Герасименко Тетяни Олександрівни від 27.06.2019 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вулиці Отто Шмідта, 9-11 у Шевченківському районі м. Києва від 01.04.2014 № 3071/0/12/009-14.
3. Присудити на користь Обслуговуючого кооперативу "ЖБК-1" (04107, місто Київ, ВУЛИЦЯ СОЛЯНА, будинок 70, код 38960256) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту у м. Києві (01133, м.Київ, бульвар Лесі Українки, 26) 1 921 грн. судового збору.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 19.07.2021 р.