Рішення № 98398937, 19.07.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
640/12654/20
Номер документу
98398937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2021 року м. Київ № 640/12654/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до третя особа проЦентру забезпечення службової діяльності Генерального штабу та Міністерства оборони України Національне агенство з питань запобігання корупції визнання протиправним та скасування рішення від 06.07.2018 №68, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Центру забезпечення службової діяльності Генерального штабу Збройних Сил України та Міністерства оборони (далі - відповідач) третя особа Національне агентство з питань запобігання корупції про визнання протиправним та незаконним рішення у вигляді складеного на позивача атестату військовослужбовця №68 з додатком у вигляді Довідки від 06.07.2018 р. щодо вартості інвентарного майна. Скасувати складений на позивача атестат військовослужбовця №68 з додатком у вигляді Довідки від 06.07.2018 р. щодо вартості інвентарного майна. Зобов`язати відповідача видати позивачу на руки новий атестат військовослужбовця на речове забезпечення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.06.2020 позовну заяву залишено без руху. Позивач у встановлені судом строки усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 24.06.2020 р. № 640/12654/20 було ухвалено розгляд позовної заяви здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що відповідачем було порушено встановлений чинним законодавством порядок забезпечення військовослужбовців речовим майном. На думку позивача, зміст талону атестата військовослужбовця №68 є недостовірним, звірити вказані в атестаті матеріальні засоби, їх кількість, якість та терміни видачі під час його оформлення позивач не мав можливості. Вартість майна, вказана у довідці від 06.07.2018, є очевидно завищеною, тому що вказано первинну вартість майна, яка не відповідає фактичному стану переліченого майна, отриманого позивачем, яке внаслідок несення служби прийшло у непридатний для використання стан. За вказаних обставин позивач вважає, що рішення у вигляді складеного на позивача атестату військовослужбовця №68 з додатком у вигляді Довідки від 06.07.2018 щодо вартості інвентарного майна є протиправним та незаконним.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач тривалий час після виключення зі списків особового складу перебував на речовому забезпеченні у відповідача, чим порушував: Інструкцію, наказ Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440 "Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України". Одночасно з цим за вказаним військовослужбовцем рахується інвентарне майно (мішок спальний, костюм для захисту від води, рюкзак військовий Польща, чоботи гумові), яке підлягає обов`язковій здачі на речовий склад військової частини відповідача. Отже, відповідач вимог чинного законодавства не порушував, у зв`язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.

06.07.2020 р. представником третьої особи подано до суду письмові пояснення, відповідно до яких останній зазначив про те, що до Національного агентства з питань запобігання корупції не надходило повідомлень від позивача стосовно можливих порушень посадовими особами відповідача вимог абз. 1 ч. 3 ст.53 Закону України "Про запобігання корупції" в редакції до 01.01.2020 шляхом складення атестату військовослужбовця №68 з додатком у вигляді довідки від 06.07.2018 р. щодо вартості інвентарного майна, які є предметом даного спору. Просить суд здійснювати розгляд справи за відсутності представника третьої особи.

У позовній заяві позивачем було заявлено клопотання в якому просить суд поновити пропущений строк звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 11.06.2020 р. позивача було зобов`язано надати суду обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом.

24.06.2020 р. позивачем було подано обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 повторно витребувано від Центру забезпечення службової діяльності Генерального штабу та Міністерства оборони України належним чином завірену копію особової справи ОСОБА_1 , а також копії інших документів, зазначених в пункті 2 прохальної частини позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2020 у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі № 640/12654/20 Військової частини А1314 в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача відмовлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до витягу з наказу першого заступника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) №66 від 28.02.2013 ззгідно ч.3 ст. 23 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" з підполковником ОСОБА_1 , старшим офіцером відділу комплектування офіцерами Сухопутних військ Кадрового центру Збройних Сил України було укладено контракт про проходження військової служби строком на 7 років з 01.07.2013 р. до 01.07.2020 р.

Відповідно до Наказу начальника Управління нормативно-методичного забезпечення та моніторингу володіння, використання та розпорядження нерухомого майна та земель (по стройовій частині) від 13.10.2017 №115 полковника ОСОБА_1 , начальника адміністративного відділу та кадрів Управління нормативно - методичного забезпечення та моніторингу володіння, використання та розпорядження нерухомого майна та земель виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення і направлено для подальшого проходження служби до Управління оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних Сил України.

Згідно п. 5 Наказу командира військової частини А1314 (по стройовій частині) від 17.10.2017 р. №226 полковника ОСОБА_1 , призначеного наказом першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 22.08.2017 р. №101, з 17.10.2017, зараховано до списків особового складу частини на всі види забезпечення і вважати, що 17.10.2017р. справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою. Підстава: припис №23, рапорт про прийом справ від 17.10.2017р. вх. №1501.

Відповідно до припису Т.в.о. начальника Управління нормативно-методичного забезпечення та моніторингу володіння, використання та розпорядження нерухомого майна і земель полковника Закутного Б.М. від 13.10.2017 р. №23 позивачу запропоновано прибути до Управління оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних Сил України; строк прибуття 17.10.2017, підстава: витяг з наказу ПЗ МОУ від 22.08.2017 р. №101, грошовим утриманням забезпечений по 13.10.2017.

Відповідно до довідки щодо вартості інвентарного майна позивача від 06.07.2018, яка є додатком до Атестату №68 відповідачем зафіксовано, що за позивачем рахується інвентарне майно, видане 03.2016: мішок спальний 1 штука за ціною 724,00 грн.; костюм для захисту від води 1 штука за ціною 369,00 грн.; рюкзак військовий Польща 1 штука за ціною 349,00 грн.; чоботи гумові 1 штука за ціною 114,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу"від 25.03.1992 №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно пункту 1 статті 91 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України.

Інструкція про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затверджена наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 "Про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.05.2016 за № 767/28897 (далі Інструкція № 232, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Інвентарне майно - це предмети військової форми одягу, взуття, спорядження, технічні засоби речової служби, обладнання, намети, брезенти, контейнери та інше устаткування, яке є власністю військової частини та використовується особовим складом тимчасово під час проведення спеціальних робіт, несення бойового чергування, варти тощо.

Для інвентарного майна сезонного використання строк носіння або експлуатації протягом одного сезону зараховується за один рік. Час зберігання інвентарного майна на складах до строку носіння або експлуатації не зараховується.

Згідно пункту 9 розділу І Інструкції № 232 строк носіння або експлуатації предметів речового майна - час, установлений нормами забезпечення речовим майном військовослужбовців, протягом якого предмет повинен носитися або перебувати в експлуатації.

Строки носіння або експлуатації предметів речового майна особистого користування, що видається офіцерам, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, обчислюються з дня виникнення в них права на його отримання. Речове майно особистого користування, видане зазначеним особам, обліковується за місяцем виникнення права на отримання цього майна.

Строки носіння або експлуатації предметів речового майна особистого користування, які видаються військовослужбовцям строкової служби, а також інвентарного майна обчислюються з дня фактичної їх видачі для носіння або експлуатації.

Згідно пункту 19 розділу II Інструкції №232 у разі вибуття зі складу військової частини, з`єднання, виду Збройних Сил, ОК, ВМС окремим військовослужбовцям, командам, підрозділам, військовим частинам, з`єднанням видається атестат на речове майно, який є основним документом для зарахування на речове забезпечення за новим місцем служби (дислокації). В атестаті відображається забезпеченість речовим майном, а також вказуються номер і дата видачі атестата на льотно-технічне обмундирування, якщо воно було видане військовослужбовцю (команді, підрозділу, військовій частині, з`єднанню).

Військовослужбовцям миротворчого підрозділу в разі повернення до військової частини, яка формувала цей підрозділ, в атестаті робиться відмітка про строк проходження служби в цьому підрозділі із зазначенням кліматичної зони і норми, за якою проводилось забезпечення.

Атестати видаються: окремим військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, які звільняються в запас (відставку), командам і підрозділам - начальником речової служби військової частини; військовим частинам, які входять до складу з`єднань, а також військовим частинам, прикріпленим до них на забезпечення, - заступником командира з`єднання з тилу; окремим військовим частинам, які не входять до складу з`єднань, але прикріплені на речове забезпечення до ОЦЗ, - начальником ОЦЗ; у разі передислокації з`єднань, військових частин, які мали особисті рахунки речового майна непорушних запасів, атестати на речове майно виписує ЦУРЗ.

Розділом ІV Інструкції № 232 визначено Порядок забезпечення військовослужбовців Збройних Сил інвентарним речовим майном у мирний час та особливий період.

До інвентарного майна належать:

теплі та постільні речі, табірні та спеціальні намети, спеціальний одяг та одяг для несення варти, льотно-технічне обмундирування, спеціальний одяг та спорядження для виконання спеціальних завдань, засоби індивідуального захисту, аеромобільне майно, санітарно-господарське майно, спортивний інвентар та музичні інструменти, брезенти, контейнери, спальні мішки та каремати.

Окремі предмети БЄК та предмети БСК належать до інвентарного майна (визначені в примітках норми забезпечення).

За нормою забезпечення БСК військовослужбовці Збройних Сил забезпечуються згідно зі штатними посадами.

Інвентарне майно видається тільки в тимчасове користування (експлуатацію).

Інвентарне майно експлуатується як майно другої категорії і використовується до повного зношення. Непридатне до використання за прямим призначенням інвентарне майно переводиться до третьої категорії, але не раніше закінчення строків носіння (експлуатації).

Час зберігання такого майна на складах до строку носіння (експлуатації) не зараховується, воно використовується до повного зносу, але не менше встановленого строку експлуатації.

Згідно пунктів 1-5 Додатку 59 (Пояснення щодо оформлення атестата військовослужбовця з книжки атестатів військовослужбовця) до Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 (далі - Інструкція №440, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Атестат військовослужбовця з книжки атестатів військовослужбовця (далі - атестат) є документом, що дає право на зарахування військовослужбовця на забезпечення військовим майном та зняття із забезпечення. В атестаті показується забезпеченість військовослужбовця військовим майном у разі переведення на нове місце служби або під час відправлення у відрядження (відпустку, на лікування тощо), а також у разі звільнення у запас (відставку) військовослужбовців, які проходять службу за контрактом. Атестат виписується на визначений вид військового майна у відповідній службі забезпечення військової частини, підписується начальником служби забезпечення, начальником фінансово-економічного органу та посадовою особою, яка веде облік військового майна у службі забезпечення. Оформлений атестат видається військовослужбовцю строкової служби, а у разі вибуття військовослужбовців у складі підрозділу (команди) - командиру цього підрозділу (старшому команди). Підставою для видавання атестата є наказ командира військової частини про вибуття військовослужбовця (військовослужбовців).

Генералам (адміралам), офіцерам, прапорщикам (мічманам), які вибувають із військових частин, на речове майно, що знаходиться в їх користуванні, видається атестат. Номер виданого атестата вказується в приписі про відрядження або в супровідних документах (абзац дев`ятий пункту 29 розділу V Інструкції № 232).

Відповідно до припису Т.в.о. начальника Управління нормативно-методичного забезпечення та моніторингу володіння, використання та розпорядження нерухомого майна і земель полковника Закутного Б.М. від 13.10.2017 р. №23 позивачу запропоновано прибути до Управління оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних Сил України строк прибуття 17.10.2017; підстава: витяг з наказу ПЗ МОУ від 22.08.2017 р. №101, грошовим утриманням забезпечений по 13.10.2017р. Однак, в супереч наведених норм даний припис не містить посилань на номер атестата на речове майно.

За посиланням відповідача, останнім неодноразово на адресу Військової частини А1314, в якій проходив службу позивач відповідно до Наказу від 17.10.2017 №226, направлялись запити щодо недопущення позивачем порушень вимог наказів Міністра оборони України та стосовно законного зарахування позивача на речове забезпечення, направлення його до відділу речового забезпечення відповідача або у разі письмової згоди позивача вказати адресу для віправки речового атестату військовослужбовця фельдгерською - поштовою службою.

Згідно з пунктом 21 роздділу ІІ Інструкції №232 підставою для зарахування на речове забезпечення з`єднань, військових частин, передислокованих (перебазованих) з одного пункту до іншого, є:

наказ (директива) вищого командування про передислокацію (перебазування);

атестат на речове майно, виданий постачальним органом за попереднім місцем дислокації (базування);

копія останнього звіту-заявки, завірена постачальним органом.

Новосформовані військові частини зараховуються на речове забезпечення на підставі директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України про їх формування.

Підставою для зарахування на речове забезпечення підрозділів, окремих команд та окремих військовослужбовців є атестат на речове майно і наказ командира військової частини.

Тобто, з аналізу викладеного вбачається, що для запобігання порушення чинного законодавства відповідач зобов`язаний був скласти Атестат військовослужбовця №68 з додатками у вигляді довідки від 06.07.2018 щодо вартості інвентарного майна, оскільки наказом начальника Управління номартивно-методичного забезпечення та моніторингу володіння використання та розпорядження нерухомого майна та земель (по стройовій частині) від 13.10.2017 №115 полковника ОСОБА_1 , начальника адміністративного відділу та кадрів Управління нормативно-методичного забезпечення та моніторингу володіння, використання та розпорядження нерухомого майна та земель виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення і направлено для подальшого проходження служби до управління оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних Сил України.

При цьому, відповідач стверджує, що позивач не прибув до відділу речового забезпечення Центру забезпечення службової діяльності Генерального штабу Збройних Сил України та Міністерства оборони для отримання речового атестату військовослужбовця, що підтверджується листами від 02.05.2018 №292/2243, від 12.06.2018 №292/2841

Суд зазначає, що всупереч Інструкції №232 позивач після виключення останнього зі списків особового складу перебував на речовому забезпечені відповідача, що підтверджується накладною (вимогою) №165, затвердженою Начальником ЦЗСД МО ГШ ЗС України 09.03.2016.

Так, відповідно до вказаної накладної за позивачем закріплено наступне інвентарне майно: жилет панцерний Корсар МЗс-4(к-сть 1 шт., ціна 724,00 грн, дата видачі 03.2016), костюм для захисту від води (к-сть 1 шт., ціна 369 грн, дата видачі 03.2016), рюкзак (к-сть 1 шт., ціна 349 грн, дата видачі 03.2016), чоботи гумові (к-сть 1 шт., ціна 114,00 грн, дата видачі 03.2016).

Як вже було зазначено, інвентарне майно видається тільки в тимчасове користування (експлуатацію).

Тобто, у разі виключення військовослужбовця зі списків особового складу, інвентарне майно, яке перебуває у користуванні (експлуатації) останнього, має бути повернуто.

Матеріалами справи не підтверджено, що майно, яке перебувало у користуванні (експлуатації) позивача відповідно до накладної №165, затвердженої Начальником ЦЗСД МО ГШ ЗС України 09.03.2016, було повернуто до відповідача, а приймаючи Атестат військовослужбовця №68 з додатком у вигляді довідки від 06.07.2018 щодо вартості інвентарного майна відповідач керувався приписами Інструкції №232.

Згідно з Наказом Міністра оборони України від 29.04.2016 №232 "Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України" інвентарне майно видається за потреби та підлягає обов`язковій здачі.

Отже, враховуючи що позивач не прибув до відділу речового забезпечення Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України для отримання речового атестату військовослужбовця та надання наказу про перевід до іншої військової частини, а приймаючи Атестат військовослужбовця №68 з додатком у вигляді довідки від 06.07.2018 щодо вартості інвентарного майна відповідач керувався приписами Інструкції №232, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування Атестату військовослужбовця №68 з додатком у вигляді Довідки від 06.07.2018 щодо вартості інвенарного майна.

Як наслідок, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача видати позивачу на руки новий атестат військовослужбовця на речове забезпечення, задоволенню не підлягають.

У відповідності до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, з урахуванням наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов до висновку, що відповідачем правомірно та у межах наданих останньому повноважень прийнято оскаржуване рішення у формі Атестату військовослужбовця №68 з додатком у вигляді довідки від 06.07.2018 щодо вартості інвентарного майна, а тому підстави для визнання їх протиправними та, відповідно, скасування відсутні.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.