Рішення № 98398920, 19.07.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
620/4709/21
Номер документу
98398920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4709/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі – ГУНП в Чернігівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, викладені у листі від 14.04.2021 №М-148 п/к, щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення, перерахунку та виплати ОСОБА_1 , з 12.09.2018, пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення, перерахунку та виплати ОСОБА_1 , з 12.09.2018, пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби, з 12.11.1985 по 25.02.1988 в прикордонних військах СРСР, з 10.10.1989 по 07.12.1989 по підтриманню режиму надзвичайного стану у Вірменській та Азербайджанській РСР, з 10.12.1996 по 05.01.2002 в УБОЗі УМВС в Чернігівській області, на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці, з 19.08.2014 по 08.10.2014, з 16.11.2014 по 11.12.2014, з 24.01.2015 по 16.02.2015, з 28.04.2015 по 28.05.2015, з 04.09.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 18.11.2015, з 31.05.2016 по 31.07.2016, з 29.11.2016 по 27.03.2017 - брав участь в антитерористичної операції, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що дії відповідача щодо відмови у складанні розрахунку вислуги років в пільговому обчисленні для призначення пенсії за вислугу років є протиправними та такими, що грубо порушують його права та законні інтереси на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем, в межах встановленого судом строку, подано до суду відзив на позов, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, вважають позов необґрунтованим нормами матеріального та процесуального права. Зазначає, що вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становить 20 років 01 місяць 17 днів, а необхідно 23 календарних роки 06 місяців, тому не має підстав для подання до Пенсійного фонду документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Таким чином ГУНП в Чернігівській області діяло згідно вимог чинного законодавства України і не вчиняло ніяких протиправних дій. Крім того подане клопотання про залишення позову без розгляду, яке обґрунтоване тим, що з 11.09.2018 позивач знав про наказ від 11.09.2018 №249 о/с, у якому зазначена інформація про його вислугу років.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій він свою правову позицію підтримав та просив позов задовольнити повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 11.09.2018 № 249 о/с «По особовому складу» було звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) підполковника поліції ОСОБА_1 , командира роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» ГУНП, з 11.09.2018. Відповідно до вказаного наказу, вислуга років на день звільнення позивача становить: в календарному обчисленні – 20 років 01 місяць 17 днів; загальний трудовий стаж для призначення пенсії – 33 роки 06 місяців 23 днів (а.с.10).

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернігівській області з 12.09.2018 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 59 відсотків грошового забезпечення (а.с.11-12).

10.03.2021 позивач подав відповідачу заяву, в якій просив скласти новий розрахунок вислуги років для призначення пенсії, вказавши пільгову вислугу років, з врахуванням періодів служби у прикордонних військах СРСР, проходження служби по підтриманню надзвичайного стану у Вірменській та Азербайджанській РСР, в УБОЗі, участь в антитерористичній операції та направити до Головного управління ПФУ в Чернігівській області для призначення йому з 12.09.2018 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.13).

Листом від 14.04.2021 № М-148 п/к відповідач повідомив позивачу про відсутність правових підстав для подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки на день звільнення зі служби вислуга років в календарному обчисленні не досягла 23 років 6 місяців. На даний час будь-які нормативні документи, які змінюють порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії порівняно з тими, що діяли на момент звільнення зі служби в поліції, відсутні. (а.с.14-15).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Так у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Умови призначення пенсії за вислугу років визначено статтею 12 Закону №2262-ХІІ.

Згідно пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 Закону №2262-ХІІ.

Статтею 17 Закону №2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі – Постанова № 393).

Отже Законом №2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, за службу в органах внутрішніх справ України, поліції, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.

Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Пунктом 1 Постанови №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Як вбачається з витягу з наказу Управління Міністерства внутрішніх справі України в Чернігівській області від 04.11.2011 №235 о/с «По особовому складу» майора міліції ОСОБА_1 , начальника відділу боротьби з корупцією управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС, звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років в календарному обчисленні 15 років 11 місяців 25 днів, в пільговому обчисленні 19 років 08 місяців 26 днів (а.с.7).

Натомість наказ Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 11.09.2018 № 249 о/с «По особовому складу», яким повторно звільнено позивача зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) з 11.09.2018 містить лише строк вислуги років на день звільнення в календарному обчисленні – 20 років 01 місяць 17 днів та загальний трудовий стаж для призначення пенсії – 33 роки 06 місяців 23 днів, проте не містить строк у пільговому обчисленні (а.с.10).

Як випливає з довідок Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 19.05.2017 № 77/124/01/20-2017, від 10.08.2018 від 111/124/01/20-2018, наявних у матеріалах справи, ОСОБА_1 в період з 18.09.2014 по 08.10.2014, з 19.08.2014 по 17.09.2014, з 16.11.2014 по 11.12.2014, 24.01.2015 по 16.02.2015, з 28.04.2015, по 28.05.2015, з 04.09.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 18.11.2015, з 31.05.2016 по 31.07.2016, з 29.11.2016 по 27.03.2017 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (а.с.8,9).

Вирішуючи справу №805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

При цьому Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17.

Таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі № 805/3923/18-а дозволяють зробити висновок про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Отже є необґрунтованим висновок відповідача про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм права, що регулюють спірні правовідносини.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять розрахунку вислуги років з врахуванням пільгової вислуги позивача, як не містить і наказ Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 11.09.2018 № 249 о/с «По особовому складу» строк вислуги років позивача у пільговому обчисленні.

Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких обставин та з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у складанні розрахунку вислуги років з врахуванням його пільгової вислуги для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області скласти розрахунок вислуги років з врахуванням пільгової вислуги ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Проте позовна вимога про визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, викладені у листі від 14.04.2021 №М-148 п/к, щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення, перерахунку та виплати ОСОБА_1 , з 12.09.2018, пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах не підлягає задоволенню, оскільки зміна Верховним судом правової позиції щодо обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років після двох років з моменту звільнення позивача зі служби з поліції та призначення позивачу пенсії за вислугу років з інших підстав у 2018 році не може бути підставою для її задоволення.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Чернігівській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення, перерахунку та виплати ОСОБА_1 , з 12.09.2018, пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби, з 12.11.1985 по 25.02.1988 в прикордонних військах СРСР, з 10.10.1989 по 07.12.1989 по підтриманню режиму надзвичайного стану у Вірменській та Азербайджанській РСР, з 10.12.1996 по 05.01.2002 в УБОЗі УМВС в Чернігівській області, на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці, з 19.08.2014 по 08.10.2014, з 16.11.2014 по 11.12.2014, з 24.01.2015 по 16.02.2015, з 28.04.2015 по 28.05.2015, з 04.09.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 18.11.2015, з 31.05.2016 по 31.07.2016, з 29.11.2016 по 27.03.2017 - брав участь в антитерористичної операції, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці суд зазначає таке.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Водночас суд зауважує, що права позивача на час розгляду даної справи не порушені, оскільки, відповідач не складав розрахунок вислуги років позивача з врахуванням його пільгової вислуги для призначення пенсії за вислугу років; наказ про звільнення позивача зі служби в поліції також не містить обчислення вислуги років в пільговому значенні та суду не відомо, які періоди відповідач зарахує в пільговому обчисленні, а в яких відмовить позивачу, та чи достатньо вислуги років в пільговому обчисленні для призначення пенсії позивачу за вислугу років за пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, а отже суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, а тому вказану позовну вимогу суд вважає передчасною та відмовляє в її задоволенні.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Підстави для повернення судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у складанні розрахунку вислуги років з врахуванням його пільгової вислуги для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області скласти розрахунок вислуги років з врахуванням пільгової вислуги ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (пр-т Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40108651).

Суддя В.В. Падій