Рішення № 98398596, 19.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
560/5647/21
Номер документу
98398596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/5647/21

РІШЕННЯ

іменем України

19 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Виконуючого обов`язки керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави до Чорноострівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Виконуючий обов`язки керівника Хмельницької окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави з позовом до Чорноострівської селищної ради Хмельницької області, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Чорноострівської селищної ради щодо неутворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей. Також просить зобов`язати селищну раду вчинити дії, спрямовані на утворення у складі її виконавчих органів служби у справах дітей.

Покликається на те, що вимогами чинного законодавства передбачене створення спеціального повноважного органу - служби у справах дітей, а не делегування її функцій іншим особам. Зазначена служба наділена повноваженнями щодо захисту прав дітей. Однак, всупереч вимогам законодавства у складі виконавчих органів Чорноострівської селищної ради не була утворена зазначена служба. На даний час обслуговування цієї селищної об`єднаної територіальної громади здійснює служба у справах дітей Хмельницької райдержадміністрації. Позивач вважає, що за відсутності служби у справах дітей на території Чорноострівської селищної ради орган опіки та піклування не може належним чином забезпечити соціально-правовий захист дітей на підвідомчій території, оскільки служба у справах дітей Хмельницької районної держаної адміністрації не має змоги постійного контролю за сім`ями, які мешкають на території Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади, що ускладнює повноцінність оцінки ситуації, яка складається у сім`ях та своєчасність відповідного реагування. Зазначає, що з 26.08.2020 Чорноострівською селищною радою проводились сесії селищної ради, однак питання щодо створення у структурі виконавчого комітету служби у справах дітей на розгляд сесії не виносилось та не розглядалось. Зважаючи на це, просить зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на створення у складі її виконавчих органів служби у справах дітей.

Відповідачем поданий відзив, де позов не визнає. Зазначає, що реалізація державної політики у сфері захисту сім`ї та дітей на території Хмельницького району у період створення служби у справах сімей у структурі Чорноострівської селищної ради здійснюється службою у справах дітей Хмельницької районної державної адміністрації. Станом на 01.06.2021 у зв`язку із затвердженням відповідного Порядку ( наказ Міністерства соціальної політики України № 48 від 06.02.2021 року) Чорноострівська селищна рада розглядає питання створення служби у справах дітей, визначає приміщення для її функціонування, розробляє проект положення служби, чисельність та штат працівників. Питання буде винесене на розгляд чергової сесії ради. Оскільки законодавством не передбачений граничний строк/термін створення у структурі органу місцевого самоврядування служби у справах дітей, беручи до уваги той факт, що виконавчий комітет ради розпочав процедуру створення у структурі ради відповідного структурного підрозділу, відсутні підстави вважати, що Чорноострівська селищна рада ухиляється від вчинення дій, які входять до кола її повноважень.

Позивач подав відповідь на відзив, де не погоджується з доводами відповідача, зазначаючи про їх необґрунтованість.

Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, судом встановлене наступне.

Прокуратурою у межах наданих повноважень вивчено інформацію, розміщену на офіційному сайті Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади https://chomoostrivska-otg.gov.ua/ та інформацію Хмельницької районної державної адміністрації щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства та захисту прав дітей. Голові Чорноострівської селищної ради 25.03.2021 та 15.04.2021 надіслані запити про надання інформації щодо створення в структурі виконавчих органів ради служби у справах дітей. Відповідач необхідну інформацію не надав.

Окружною прокуратурою проведений моніторинг рішень сесій селищної ради, які прийняті протягом 2020-2021 років та розміщені на офіційному сайті Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади https://chomoostrivska-otg.gov.ua/ За результатами вивчення документів встановлено, що протягом вказаного періоду рішення сесії про створення в структурі виконавчих органів служби у справах дітей не опубліковувались.

Згідно з інформацією Хмельницької районної державної адміністрації від 31.03.2021 №40/25-508/21 в структурі виконавчих органів Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади служба у справах дітей не створена, у зв`язку з цим повноваження служби у справах дітей не передано, функції служби на території зазначеної ОТГ продовжує виконувати служба у справах дітей Хмельницької райдержадміністрації. Крім того вказано, що на адресу голови Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади 09.02.2021 надіслано лист щодо необхідності створення служби у справах дітей, однак остання станом на березень 2021 не утворена. На даний час обслуговування вищевказаної селищної об`єднаної територіальної громади здійснює служба у справах дітей Хмельницької райдержадміністрації у складі 5 працівників. Особові справи дітей різних категорій, які проживають на території Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади, селищній раді не передавались (лист Хмельницької районної державної адміністрації від 19.04.2021 за №40/25-630/21)

Судом встановлено, що до Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади входить 21 населений пункт Хмельницького району, на території яких проживає 2060 дітей, у т.ч. 7 дітей - сиріт, 10 дітей позбавлених батьківського піклування та 19 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, а також функціонує 1 дитячий будинок сімейного типу та 2 прийомні сім`ї.

Охорону дитинства в Україні визначає Закон України "Про охорону дитинства". Відповідно до ст. 5 Закону основні засади охорони дитинства та державну політику у цій сфері визначає Верховна Рада України шляхом затвердження відповідних загальнодержавних програм. Проведення державної політики щодо охорони дитинства, розробку і здійснення цільових загальнодержавних програм соціального захисту та поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади у цій сфері забезпечує Кабінет Міністрів України. Щорічно Кабінет Міністрів України звітує Верховній Раді України про стан демографічної ситуації в Україні, становище дітей та тенденції його змін у ході впроваджених соціально-економічних перетворень.

Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України "Про охорону дитинства" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують, серед іншого:

- вирішення питань щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей;

- організацію безкошковного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Відповідно до ч. ч. 1, 5, 6 ст. 23-1 Закону України "Про охорону дитинства" усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги. У разі якщо повернення дитини до батьків, інших законних представників є неможливим чи суперечить її інтересам, органи опіки та піклування здійснюють заходи щодо надання дитині статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, захисту її житлових та майнових прав, влаштування в одну із форм виховання, яка найбільше відповідає найкращим інтересам дитини.

Порядок діяльності органів опіки та піклування з питань захисту прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України "Про охорону дитинства" діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави.

Конституція України та Конвенція ООН про права дитини, а також Закон України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" визначає правові основи діяльності органів і служб у справах дітей та спеціальних установ для дітей, на які покладається здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку. Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" здійснення соціального захисту дітей і профілактики серед них правопорушень покладається в межах визначеної компетенції на: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сім`ї та дітей, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері сім`ї та дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім`ї та дітей, відповідні структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських і районних у містах рад.

Відповідно до ч. 7 ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті. Штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду.

Суд встановив, що станом на час розгляду справи інформація про створення у складі виконавчих органів Чорноострівської селищної ради служби у справах дітей до суду не надходила.

Відповідно до п. п. 6, 8 п. "б" ч. 1 ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: - забезпечення школярів із числа дітей-сиріт, дітей з інвалідністю/осіб з інвалідністю I-III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються в державних і комунальних навчальних закладах, безоплатними підручниками, створення умов для самоосвіти; - вирішення відповідно до законодавства питань про повне державне утримання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу, закладах професійної (професійно-технічної) освіти та утримання учнів спеціальних закладів освіти, про надання пільг на утримання дітей у пансіонах закладів освіти, а також щодо оплати харчування дітей у закладах освіти (групах подовженого дня).

Згідно зі ст. 12 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

Служба у справах дітей: - бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; - оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом; - оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; - здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; - здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; - здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для здійснення функцій щодо опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, у складі служби у справах дітей створюється окремий підрозділ, діяльність якого визначається в установленому порядку. Штатна чисельність такого підрозділу встановлюється залежно від кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але має становити не менше двох осіб. За ч. 1 ст. 13 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" служба у справах дітей забезпечує створення і ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Вищенаведені положення законодавства, у тому числі норми Закону України "Про охорону дитинства" та Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", зобов`язують органи місцевого самоврядування створювати служби у справах дітей для виконання відповідних повноважень. Відповідач всупереч цьому не створив вказану службу.

Відсутність у складі виконавчих органів відповідача служби у справах дітей унеможливлює виконання нею повноважень, покладених на органи місцевого самоврядування у сфері охорони дитинства, забезпечення соціальних та економічних прав дітей, в тому числі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. За відсутності служби у справах дітей на території Чорноострівської селищної ради орган опіки та піклування не зможе належним чином забезпечити соціально-правовий захист дітей на підвідомчій території, оскільки служба у справах дітей Хмельницької районної держаної адміністрації не має змоги постійного контролю за сім`ями, які мешкають на території Чорноострівської селищної об`єднаної територіальної громади, що ускладнює повноцінність оцінки ситуації, яка складається у сім`ї та своєчасність відповідного реагування.

Здійснення функцій захисту прав дітей є обов`язком об`єднаної територіальної громади, а отже і є обов`язком створення з цією метою окремого структурного підрозділу - служби у справах дітей у складі виконавчих органів, яка згідно з наведеними вище нормативно-правовими актами наділена відповідними повноваженнями та специфічними функціями, притаманними лише службам у справах дітей. Вказана ситуація створює загрозу порушення суспільних інтересів та інтересів держави у сфері охорони дитинства.

За змістом Методичних рекомендацій щодо організації та забезпечення діяльності об`єднаної територіальної громади у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей служба у справах дітей райдержадміністрації проводить роботу з усиновлення, створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу на території сільської, селищної об`єднаної територіальної громади, а також забезпечує внесення інформації до всеукраїнської бази даних СІАС "Діти" до створення таких баз у службах у справах дітей об`єднаних територіальних громад. Відповідно до пункту 2.6 вказаних Методичних рекомендацій у своїй діяльності службі у справах дітей рекомендовано взаємодіяти із службами у справах дітей обласної та районних державних адміністрацій, іншими суб`єктами соціальної роботи із сім`ями, дітьми то молоддю, закладами всіх форм власності, громадськими організаціями.

Таким чином, функціонування органів, які створені на відповідному рівні, а саме служб у справах дітей при райдержадміністраціях, та служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад передбачає не взаємовиключення, а навпаки - взаємодію між ними.

З огляду на встановлені обставини, докази та наведені норми права, суд вважає позовні вимоги виконуючого обов`язки керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки докази таких судових витрат суду не надані, підстави для їх розподілу відсутні. Судовий збір у даному випадку відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Чорноострівської селищної ради, що полягає у неутворенні у складі виконавчого органу ради служби у справах дітей.

Зобов`язати Чорноострівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на створення у складі виконавчого органу (виконавчих органів) ради служби у справах дітей.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 липня 2021 року

Позивач:Виконуючий обов`язки керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Уляни Громової, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29018 Відповідач:Чорноострівська селищна рада (вул. Незалежності, 13,Чорний Острів,Хмельницький район, Хмельницька область,31310 04403901)

Головуючий суддя І.С. Козачок