Рішення № 98398401, 16.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
540/2113/21
Номер документу
98398401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2113/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Північна виправна колонія (№90)" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії державної установи «Північна виправна колонія (№ 90)» щодо не виплати у повному обсязі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби;

- зобов`язати державну установу «Північна виправна колонія (№ 90)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби, виходячи із: посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, середньої премії за 12 місяців, надбавки за роботу в нічний час та індексації (з урахуванням виплаченої суми).

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що на виконання рішення суду по справі № 540/3770/20 відповідачем виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби у сумі 6986,26 грн. Проте позивач не погоджується із розміром цієї виплати. Так, до складу одноразової грошової допомоги відповідачем включено такі складові: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, середня премія за 12 місяців. Такі складові як надбавка за роботу у нічний час та індексація не були включені до обрахунку грошової допомоги. Внаслідок їх неврахування сума допомоги виплачена у неналежному розмірі, що і стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 18.05.2021 відкрито провадження у справі, а розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

За змістом відзиву, який надійшов 07.06.2021, відповідач позовні вимоги не визнає та у їх задоволенні просить відмовити. Зазначає, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року по справі № 540/3770/20 позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 19 календарних років задоволено. У відповідності до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої Наказом Державного департаменту України з питання виконання покарань від 07.10.2009 року № 222 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.11.2009 року за №1040/17056, Державною установою «Північна виправна колонія (№90)» 05,04,2021 року виконано рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26,01.2021 року. Факт здійснення виплати позивачем не оспорюються. Пунктом 18.2 Інструкції № 222, передбачено, що одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з окладів за останніми штатними посадами, займаними перед звільненням, окладів за спеціальними званнями, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавок, доплат) та премій (обчислених як середньомісячна сума за попередні повні дванадцять календарних місяців), крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що були їм нараховані в останньому повному календарному місяці служби перед звільненням. Відповідач вказує, що, по-перше, одноразова грошова допомога при звільненні, яка передбачена пунктом 10 Постанови № 393, не входить до складових грошового забезпечення, а, по-друге, одноразова грошова допомога при звільненні, яка передбачена пунктом 10 Постанови № 393, нараховується та сплачується відповідно до умов, встановлених Інструкцією №222. Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії, оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Соціальні ж виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв`язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат. Крім того, відповідач зазначає, що пунктом 3 Порядку № 1078 визначено, що до об`єктів індексації не відносяться, зокрема, цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо. Як висновок, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців, а тому індексації не підлягає. Щодо врахування доплати за роботу в нічний час до виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, то відповідач звернув увагу, що оскільки, відповідно до п.18.2 Інструкції №222, передбачено, що одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавок, доплат), а доплата позивача за роботу у нічний час не мала постійного характеру, тому підстави для врахування зазначеної доплати при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні у відповідача відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з такого.

Суд установив, що Херсонський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 26.01.2021 року по справі № 540/3770/20, яке набрало законної сили, задовольнив позов та визнав протиправною бездіяльність Державної установи "Північна виправна колонія (№ 90)" щодо не виплати ОСОБА_1 в день звільнення одноразової грошової допомоги у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби. Також, рішенням зобов`язано Державну установу "Північна виправна колонія (№ 90)" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби.

Наведеним вище рішенням, зокрема встановлено, що з 23.12.1997 до 17.09.2015 року ОСОБА_1 безперервно проходив службу у Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до витягу з наказу ДУ "Північна виправна колонія (№ 90)" від 17.09.2015 № 43 о/с по особовому складу, у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з Державної кримінально-виконавчої служби України в запас Збройних Сил України за п. 63 "ж" (за власним бажанням) з 17 вересня 2015 року старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 молодшого інспектора відділу охорони установи. Вислуга років станом на 17 вересня 2015 року становить 19 років 01 місяць 03 дні в календарному обчисленні та 25 років 00 місяців 01 день в пільговому обчисленні.

Відповідно до ч. 4 ст. 178 КАС України обставинами, що звільняють від доказування є, зокрема, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обставини щодо вислуги років позивача та права на отримання ним одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби доказуванню не підлягають.

На виконання рішення суду 26.01.2021 року по справі № 540/3770/20 відповідач виплатив позивачу вихідну допомогу у сумі 7092,65 грн.

В позовній заяві позивач надав розрахунок виплаченої суми, до якої включено (посадовий оклад 580 грн. + підвищення посадового окладу 29 грн. + оклад за спеціальним званням 65 грн., + надбавка за вислугу років 202 грн. 20 коп.+ середній розмір премії 616 грн. 99 коп. )х 25 % х 19 років = 7092 грн. 65 коп.

Разом з тим, позивач зазначив, що такі складові як індексація та доплата за службу в нічний час не було враховано до обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, даний факт відповідачем не заперечується.

Відповідно до довідки відповідача, грошове забезпечення позивача за липень-серпень 2015 року (останні два календарних місяці, що передували місяцю звільнення позивача зі служби) включало такі складові як індексація та доплата за службу у нічний час.

Вважаючи дії відповідача по обчисленню грошової допомоги протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірним питанням у межах розгляду даної справи є невключення до складу одноразової грошової допомоги при звільненні позивача надбавки за роботу в нічний час та індексації.

На момент звільнення позивача у вересні 2015 року порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України були врегульовані Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженою наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 р. № 222 (далі - Інструкція № 222).

Пунктом п.1.2 Інструкції № 222 визначено, що вона розроблена відповідно до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 1991 року № 197 "Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні", від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", від 15 червня 1994 року № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", від 11 серпня 1995 року № 648 "Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах", від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", від 4 квітня 2001 року № 325 "Про встановлення надбавок до посадових окладів державних експертів з питань таємниць" та від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Відповідно до п.п.1.3, 1.4 Інструкції № 222, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби (далі - особи рядового і начальницького складу) визначається залежно від посади, спеціального звання, кваліфікації, наукового ступеня, вченого звання, тривалості та умов служби.

Грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 18.1 Інструкції передбачено, що особам рядового і начальницького складу, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при звільненні зі служби за вислугою строку служби, за віком, за станом здоров`я, у зв`язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів у разі неможливості використання на службі виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків, а при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Згідно п.18.2 Інструкції № 222, одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з окладів за останніми штатними посадами, займаними перед звільненням, окладів за спеціальними званнями, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавок, доплат) та премій (обчислених як середньомісячна сума за попередні повні дванадцять календарних місяців), крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що були їм нараховані в останньому повному календарному місяці служби перед звільненням.

З викладеного слідує, що розмір грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні розраховується за наступною формулою: (оклад + звання + щомісячні додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати) + середній розмір премії за останні дванадцять місяців) х (вислугу років) х (процент вихідної допомоги).

ОСОБА_1 звільнено зі служби у Управлінні ДПтСУ в Херсонській області, АРК та м. Севастополі з 17.09.2015 року, а тому останнім повним відпрацьованим місяцем перед звільненням є серпень 2015 року.

Відповідно до довідки за липень-серпень 2015 року про грошове забезпечення позивача, грошове забезпечення включало такі складові:

- липень 2015 року: посадовий оклад - 580 грн.; підвищенний посадовий оклад - 29,00 грн.; оклад за звання - 65 грн.; надбавка за вислугу років - 202,65 грн.; доплата за службу в нічний час - 46,79 грн.; індексація - 1338,58 грн.

- серпень 2015 року: посадовий оклад - 580 грн.; підвищенний посадовий оклад - 29,00 грн.; оклад за звання - 65 грн.; надбавка за вислугу років - 202,65 грн.; доплата за службу в нічний час - 31,64 грн.; індексація - 1950,02 грн.; понаднормові - 964,80 грн.

Пунктом 7.1 Інструкції № 222 передбачалась, що особам рядового і начальницького складу, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу. Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу на кількість робочих годин у цьому місяці виходячи з норми тривалості робочого часу в годинах на місяць при 41-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів та установ службових обов`язків у період з 22 до 6 години... Облік часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється оформленням табеля кількості годин, відпрацьованих у нічний час.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача за останні два місяці, що передували місяцю, у якому він звільнився зі служби, ця доплата була виплачена і у липні і у серпні місяці 2015 року, що свідчить про систематичний характер цієї складової.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання, встановлених Конституцією України, гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. № 1282-XII, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Статтею 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Отже, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист (Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. № 1282-ХІІ).

Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду від 29.04.2020 р. у справі № 240/10130/19, від 03.04.2019 р. у справі № 638/9697/17.

Доводи відповідача про те, що доплата за службу в нічній час не мала постійного характеру, суд до уваги не приймає, як не підтверджені документально. Так само відповідач не довів одноразового характеру виплати індексації позивача в 2015 році, а навпаки за довідками, які підписані керівником та головним бухгалтером державної установи "Північна виправна колонія (№90)" за період вересень 2013 року - серпень 2015 року вбачається, що позивачу щомісячно нараховувалась та виплачувалась доплата за службу в нічний час та індексація грошових доходів.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог, а саме про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при обчисленні одноразової грошової допомоги суми індексації та доплати за службу в нічний час, а також зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби, виходячи із: посадового окладу; підвищенного посадового окладу; окладу за звання; надбавки з вислугу років; доплати за службу в нічний час; індексації (з урахуванням раніше виплаченої суми).

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність державної установи «Північна виправна колонія (№ 90)» щодо не виплати у повному обсязі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби.

Зобов`язати державну установу «Північна виправна колонія (№ 90)» (код ЄДРПОУ 08564699) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за 19 календарних років служби, виходячи із: посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, середньої премії за 12 місяців, надбавки за роботу в нічний час та індексації, з урахуванням вже нарахованої та виплаченої суми одноразової грошової допомоги.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 106030000