Рішення № 98398384, 19.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
540/2768/21
Номер документу
98398384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2768/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання неправомірним рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним рішення відповідача від 26.05.2021 р. № 2100-0304-8/24777 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу на пільгових умовах, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії "Вінсі Конструксьон Грай Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік" з 01 червня 2011 року по 30 вересня 2016 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу, на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що дає право на зменшення пенсійного віку, період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії "Вінсі Конструксьон Грай Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік" з 01 червня 2011 року по 30 вересня 2016 року, призначити та виплачувати пенсію з урахуванням зазначеного страхового стажу, з 12 травня 2021 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що протягом 2021 року неодноразово звертався до відповідача із заявами щодо призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, проте отримував відмови з посиланням на відсутність відповідних документів, що дають право на призначення вказаної пенсії. 12 травня 2021 року повторно звернувся до відповідача з заявою щодо призначення пенсії за віком згідно п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", до якої долучив всі необхідні документи. Проте, листом від 26.05.2021 р. № 2100-0304-8/24777 відповідач повідомив про відмову в призначенні пільгової пенсії з посиланням на відсутність пільгового стажу та права на зниження пенсійного віку. Рішення про відмову у призначенні пенсії прийнято у зв`язку з не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС під час роботи з 15.12.2009 р. по 01.04.2011 р. у ДП "ЮТЕМ - Транссервіс", з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. у Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік, з 08.05.2017 р. по 30.09.2017 р. в ТОВ "ЮТЕМ - БК", з 01.11.2017 р. по 30.04.2018 р. в ТОВ "Мостобудівельний загін № 112", з 01.06.2018 р. по 28.09.2018 р. та з 25.03.2019 р. по 06.08.2019 р. в ТОВ "ЮТЕМ - БК", оскільки не надано документи, які підтверджують проведення атестації робочих місць в даному підприємстві, пільгові довідки та інші первинні документи. Вказану відмову вважає протиправною, оскільки досяг відповідного віку, має відповідний загальний трудовий стаж роботи, в тому числі спеціальний страховий стаж на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 173, постановами Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36, від 24.06.2016 р. № 461, що дає право на зменшення пенсійного віку.

Ухвалою від 18.06.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

14.07.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Зазначає, що 12 травня 2021 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 5 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області (Олешки), із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування страховий стаж позивача склав 24 роки 3 місяці 26 днів. В результаті розгляду зазначеної заяви, відповідачем прийнято рішення від 15.05.2021 р. № 212950005252, яким відмовлено в призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що у позивача відсутній необхідний стаж роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці для призначення такої пенсії. Так, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 09.04.2013 р. № 3739/0/14-13/13, до стажу роботи за Списком № 1 зараховується робота в зоні відчуження після 01.01.2010 р. на підприємствах, в установах та організаціях, зазначених в Переліку № 576 на підставі довідок про пільговий характер роботи, за формою згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, та за результатами атестації робочих місць. До 01.01.2010 р. основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. Вважає, що зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. на посаді водія автотранспорту в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та Компанії "Буйг Траво Публік" до стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії підстав немає, оскільки зазначене підприємство не передбачено Переліком № 576 та відсутня інформація щодо проведення на підприємствах атестації робочих місць. На переконання відповідача, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області від 15.05.2021 р. № 212950005252 про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком є правомірним та відповідає чинному законодавству.

19.07.2021 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, за змістом якої наполягає на задоволенні позовних вимог.

З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

12.05.2021 р. позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Херсонській області, в якій просив призначити пенсію за віком за Списком № 1. До заяви надано наступні документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт від 20.03.1997 р. НОМЕР_1 ; трудову книжку від 18.12.2009 р. НОМЕР_2 ; анкету опитування від 06.04.2021 р.; військовий квиток від 31.03.1983 р. НОМЕР_3 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 р. по день звернення від 14.12.2021 р. № 05-04/180; довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. від 01.03.2021 р. № 353, № 354; довідки про зміну назви організації від 01.03.2021 р. № 356, № 357, від 31.03.2021 р. № 401; документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсії, від 21.11.2013 р. № 088, від 26.03.2014 р., від 29.01.2014 р. № 28/14, від 15.07.2019 р. № 221; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, від 12.05.2021 р. № 631, від 01.03.2021 р. № 352, від 16.04.2009 р. № 3, від 07.03.2021 р. № 75, від 14.04.2021 р. № 05-04/178, від 19.05.2011 р. № 72, від 05.10.2016 р. № 243-16, від 14.05.2018 р. № 42818, від 14.04.2021 р. № 05/04/179, від 19.12.2019 р. № 40, заяву про спосіб виплати пенсії від 22.02.2021 р., інші документи від 06.04.2021 р., від 12.05.2021 р.

Листом від 26.05.2021 р. ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача про те, що перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, затверджений наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 р. № 576. Враховуючи наведене та відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 09.04.2013 р. № 3739/0/14-13/13, до стажу роботи за Списком № 1 зараховується робота в зоні відчуження після 01.01.2010 р. на підприємствах, в установах та організаціях, зазначених в Переліку № 576 на підставі довідок про пільговий характер роботи, за формою згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, та за результатами атестації робочих місць. До 01.01.2010 р. основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. В Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, зазначено лише підприємство ДП "Ютем-Транссервіс". Згідно листа від 15.07.2019 р. № 221 за результатами проведених досліджень ТОВ "Навчально-виробничий центр "Новатор" санітарно-промисловою лабораторією, шкідливих (особливо шкідливих) чи важких (особливо важких) умов праці встановлено не було. Крім того, на момент проведення атестації були відсутні підстави для обґрунтування віднесення робочих місць до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці та визначення (підтвердження) прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у шкідливих умовах за Списком № 1. Відповідно до Переліку № 576 підприємств зони відчуження компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік" - відсутня. Таким чином підстави для складання та затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників відсутні. Таким чином, ГУ ПФУ в Херсонській області прийшло до висновку, що зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. на посаді водія автотранспорту в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та Компанії "Буйг Траво Публік" до стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії підстав немає, оскільки зазначене підприємство не передбачено Переліком № 576 та відсутня інформація щодо проведення на підприємстві атестації робочих місць.

Крім того, позивача повідомлено про те, що за відсутності пільгового стажу 10 років та документів, що підтверджують пільговий характер роботи, 15.05.2021 р. прийнято рішення № 212950005252 щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, відповідно до рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 18.05.2021 р. № 212950005252 до пільгового стажу не зараховано період з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р., оскільки відсутня інформація про результати атестації робочих місць за умовами праці та пільгова довідка. Для зарахування періоду з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. до пільгового стажу необхідно надати пільгову довідку та накази про проведення атестації робочих місць (з переліком робочих місць) в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та Компанії "Буйг Траво Публік".

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788), Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Закон № 1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом (ст.1 Закону № 1788).

Положеннями статті 56 Закону № 1788 передбачено, що до видів трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію віднесено, серед іншого: роботу, виконувану на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв; будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.

Згідно п.1 ч.1 ст.8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом "а" частини 1 статті 13 Закону № 1788 передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до ч.1 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі - Закон № 796) час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 250, від 30.06.1998 р. № 982, від 07.02.2000 р. № 223, від 29.01.2003 р. № 137, від 27.04.2006 р. № 571, від 10.09.2008 р. № 831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" (з наступними неодноразовими змінами) передбачено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи зараховується до стажу роботи і вислуги років в полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36).

Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 р. № 831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" (з наступними змінами), яка відповідно до повноважень КМУ, делегованих статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, зокрема, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 62 Закону № 1788 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до записів, які містяться в трудовій книжці ОСОБА_1 , позивач працював:

- з 15.12.2009 р. по 01.04.2011 р. - водієм І класу у Чорнобильській колоні ДП "Ютем-Транссервіс" по строковому договору;

- з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. - водієм автотранспорту компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік";

- з 08.05.2017 р. по 30.09.2017 р. - водієм автотранспортних засобів в ТОВ "ЮТЕМ-БК";

- з 01.11.2017 р. по 30.04.2018 р. - монтажником з монтажу сталевих та залізобетонних виробів і конструкцій (КП 7214) на дільниці виконання будівельно-монтажних робіт по об`єкту "Укриття" Чорнобильської АЕС в ТОВ "Мостобудівельний загін № 112";

- з 01.06.2018 р. по 28.09.2018 р. та з 25.03.2019 р. по 06.08.2019 р. - водієм автотранспортних засобів в ТОВ "Ютем-БК".

Відповідачем надано до суду копії:

- архівної довідки Архівного відділу виконавчого комітету Славутицької міської ради від 14.04.2021 р. № 05-04/178, відповідно до якої в особовій картці працівника (ТФ № П-2) архівного фонду компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже, компанії Буйг Траво Пюблік" (спільне підприємство "Новартка") значиться ОСОБА_1 : 01.06.2011 р. - прийнятий водієм автотранспортних засобів СП "Новарка" майданчик ЧАЕС з ОШУП (наказ від 01.06.2011 р. № 117); 30.09.2016 р. - звільнений за ст.36 п.2 КЗпП України, закінчення строку трудового договору (30.09.2016 р. № 187і);

- архівної довідки Архівного відділу виконавчого комітету Славутицької міської ради від 14.04.2021 р. № 05-04/179, відповідно до якої в табелях працівників, задіяних на роботах із шкідливими умовами праці архівного фонду компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже, компанії Буйг Траво Пюблік " (спільне підприємство "Новартка") значиться ОСОБА_1 , яким за червень 2011 року відпрацьовано 15 робочих днів по 11 год., загальна кількість 165 год., умови праці 30-км.; за липень 2011 року відпрацьовано 15 робочих днів по 10 год., загальна кількість 150 год., умови праці 30-км.; за серпень 2011 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 52,5 год. за умовами праці 30-км., 97,5 год. - инд.; за вересень 2011 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 52,5 год. за умовами праці 30-км., 97,5 год. - инд.; за жовтень 2011 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 45 год. за умовами праці 30-км., 105 год. - инд.; за листопад 2011 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 147,12 год., з яких 52 год. за умовами праці 30-км., 95,12 год. - инд.; за грудень 2011 року відпрацьовано 12 днів загальною кількістю 120 год., з яких 36 год. за умовами праці 30-км., 84 год. - инд.; за лютий 2012 року відпрацьовано 14 днів загальною кількістю 140 год., з яких 42 год. за умовами праці 30-км., 98 год. - инд.; за березень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за квітень 2012 року відпрацьовано 12 днів загальною кількістю 120 год., з яких 43 год. за умовами праці 30-км., 41 год. - инд., 36 год. - лок.; за травень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за червень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 74 год. за умовами праці 30-км., 76 год. - инд.; за липень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 45 год. за умовами праці 30-км., 120 год. - инд.; за серпень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 45 год. за умовами праці 30-км., 75 год. - инд., 45 год. - лок.; за вересень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за жовтень 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за листопад 2012 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 122 год. за умовами праці 30-км., 28 год. - инд.; за грудень 2012 року відпрацьовано 11 днів загальною кількістю 110 год., з яких 33 год. за умовами праці 30-км., 77 год. - инд.; за січень 2013 року відпрацьовано 12 днів загальною кількістю 96 год. за умовами праці 30-км.; за лютий 2013 року відпрацьовано 11 днів загальною кількістю 88 год. за умовами праці 30-км.; за березень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 120 год., з яких 19 год. за умовами праці 30-км., 68 год. - инд., 33 год. - лок.; за квітень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 115 год. за умовами праці 30-км., 50 год. - инд.; за травень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 96 год. за умовами праці 30-км., 69 год. - инд.; за червень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 30 год. за умовами праці 30-км., 135 год. - инд.; за липень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 34 год. за умовами праці 30-км., 131 год. - инд.; за серпень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 34 год. за умовами праці 30-км., 131 год. - инд.; за вересень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 164 год. за умовами праці 30-км., 1 год. - лок.; за жовтень 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за листопад 2013 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 30 год. за умовами праці 30-км., 135 год. - инд.; за грудень 2013 року відпрацьовано 10 днів загальною кількістю 80 год., з яких 73,5 год. за умовами праці 30-км., 6,5 год. - инд.; за січень 2014 року відпрацьовано 12 днів загальною кількістю 120 год. за умовами праці 30-км.; за лютий 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 27 год. за умовами праці 30-км., 118 год. - инд., 5 год. - лок.; за березень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 18 год. за умовами праці 30-км., 132 год. - инд.; за квітень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за травень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 152,2 год. за умовами праці 30-км.; за червень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за липень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за серпень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за вересень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за жовтень 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за листопад 2014 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за грудень 2014 року відпрацьовано 11 днів загальною кількістю 110 год. за умовами праці 30-км.; за лютий 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за березень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год. за умовами праці 30-км.; за квітень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 47 год. за умовами праці 30-км, 103 год. - инд.; за травень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 49 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за червень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 49 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за липень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 49 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за серпень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 49 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за вересень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 49 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за жовтень 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 152,2 год., з яких 37,2 год. за умовами праці 30-км, 115 год. - инд.; за листопад 2015 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 34 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за грудень 2015 року відпрацьовано 11 днів загальною кількістю 110 год., з яких 29 год. за умовами праці 30-км, 81 год. - инд.; за лютий 2016 року відпрацьовано 16 днів загальною кількістю 157,2 год., з яких 35,2 год. за умовами праці 30-км, 122 год. - инд.; за березень 2016 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 34 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за квітень 2016 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 150 год., з яких 34 год. за умовами праці 30-км, 116 год. - инд.; за травень 2016 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год., з яких 36 год. за умовами праці 30-км, 129 год. - инд.; за червень 2016 року відпрацьовано 16 днів загальною кількістю 228 год., з яких 165 год. за умовами праці 30-км, 63 год. - лок.; за липень 2016 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за серпень 2016 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.; за вересень 2016 року відпрацьовано 15 днів загальною кількістю 165 год. за умовами праці 30-км.;

- довідки ДП "Ютем-Транссервіс" ВАТ "Південтеплоенергомонтаж" від 19.05.2011 р. № 72, відповідно до якої сумарна доза зовнішнього опромінення позивача за період з 15.12.2009 р. по 31.12.2010 р. становила 0773 с3в, за період січень-березень 2011 року - 0,034 с3в;

- довідка СП "Новарка" від 05.10.2016 р. № 243-16, від 14.05.2018 р. № 428-18, відповідно до яких сумарна доза зовнішнього опромінення позивача склала: за 2011 рік - 2,83 м3в, за 2012 рік - 2,75 м3в, за 2013 рік - 2,88 м3в, за 2014 рік - 3,21 м3в, за 2015 рік - 4,26 м3в, за 2016 рік - 5,82 м3в, за 2017 рік - 10,82 м3в, за 2018 рік - 1,44 м3в.

З викладеного вбачається, що у відповідача наявні документи, які підтверджують зайнятість ОСОБА_1 повний робочий день на виконанні робіт у зоні відчуження на Чорнобильській АЕС, на роботах, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком № 1.

Згідно п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Абзацами 1-2 п. 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Тобто, виключно у випадку не підтвердження записами трудової книжки пільгового стажу особи виникає необхідність подання додаткових документів, та/або, у випадку необхідності пошуку свідків.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 250, від 30.06.1998 р. № 982, від 07.02.2000 р. № 223, від 29.01.2003 р. № 137, від 27.04.2006 р. № 571, від 10.09.2008 р. № 831 (з наступними змінами) встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних ботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36).

Дія зазначеної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1.

Постановою Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п.3 затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. року № 383 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Що стосується атестації робочих місць, то основною її метою регулювання відносин між власником або уповноваженим органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові та безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно п.4 Порядку проведення атестації робочих місць умовами праці, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 та пп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41, атестації проводиться не рідше разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 р. у справі № 520/15025/16-а дійшла висновку про те, що особи, які зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 і № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочих місць, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стаж, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2 і № 1.

Тобто, необхідними умовами для зарахування особі пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією, яким є трудова книжка, а у разі її відсутності або відсутності відповідних відомостей у ній уточнюючі довідки або рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

При цьому, проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Враховуючи наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що трудова книжка позивача оформлена належним чином, жодних зауважень щодо записів, зроблених у трудовій книжці у відповідача не було, надані довідки, містять інформацію, які охоплюють спірний період роботи у Компанії, а тому, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у зарахуванні спеціального стажу роботи у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік" за період з 01.06.2011 року по 30.09.2016 р.

Суд зауважує, що відповідач відмовив ОСОБА_1 у зарахування періоду роботи у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік" з 01.06.2011 року по 30.09.2016 р. до пільгового стажу рішенням від 18.05.2021 р. № 212950005252, а відтак саме це рішення підлягає скасуванню.

За змістом ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням вказаної норми, суд не приймає до уваги посилання відповідача на не зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. у зв`язку з відсутністю Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та Компанії "Буйг Траво Публік" в Переліку № 576, оскільки вказана підстава не була покладена в основу рішенням від 18.05.2021 р. № 212950005252.

Таким чином, відповідачем під час прийняття рішення від 18.05.2021 р. № 212950005252 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах не враховано усі обставини та положення законодавства, що мають значення для призначення пенсії позивачу, як наслідок, відповідач допустив неналежний розгляд поданої позивачем заяви і документів та, відповідно, прийнято необґрунтоване рішення про відмову позивачу у зарахуванні певних періодів роботи до стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком. Отже, рішення від 18.05.2021 р. № 212950005252 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Крім того, відповідно до висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.04.2019 р. у справі № 204/362/17, єдиним органом, до повноважень якого належить вирішення питання щодо наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду, до якого особа звернулася із відповідною заявою.

Таким чином, позовна вимога про зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах не підлягає задоволенню.

При цьому, оскільки при розгляді заяви позивача від 12.05.2021 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу ОСОБА_1 з 01.06.2011 р. по 30.09.2016 р. в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та Компанії "Буйг Траво Публік", то суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області зарахувати вказаний період та повторно розглянути заяву позивача від 12.05.2021 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем не доведено правомірність свого рішення щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, а тому за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Положеннями ч.3 ст.139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки за результатами розгляду справи, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір в сумі 454 грн.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання неправомірним рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) від 18.05.2021 р. № 212950005252 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу, на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що дає право на зменшення пенсійного віку, період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії "Вінсі Конструксьон Грай Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік" з 01 червня 2011 року по 30 вересня 2016 року та повторно розглянути заяву позивача від 12.05.2021 р. з урахуванням висновків суду.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 112010203