
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року Справа № 480/4002/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4002/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом ( з урахуванням уточнень) до Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області у призначенні, ОСОБА_1 , компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за зверненням від 02.10.2020 року, яка оформлена повідомленням від 09.12.2020 року № 1994;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області призначити з 02.10.2020 року, ОСОБА_1 , компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області як особа, що надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 „ яка є її свекрухою. У зв`язку із закінченням терміну призначення отримуваної компенсації, позивач для продовження виплати компенсації на наступний строк 02.10.2020 року до відповідача подала заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій формі, зазначені в пункті 7 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок). Зокрема, був доданий і висновок лікарсько- консультаційної комісії Лебединської ЦРЛ від 02.10.2020 року, згідно якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є невиліковно хворою, яка за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду, оскільки через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Однак, 17.12.2020 року позивач від відповідача отримала повідомлення про відмову у призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, від 09.12.2020 року № 1994.
Позивач вважає зазначене повідомлення таким, що підлягає скасуванню, оскільки поза увагою посадових осіб вказаного управління залишилося те, що ОСОБА_2 , досягла 90-річного віку, не була врахована фактична її нездатність до самообслуговування, яка полягає у неможливості облаштування домогосподарства, ведення побуту, прибирання, прання, купівлі продуктів та інших речей, приготування їжі та догляду за собою (здійснення гігієнічних процедур, контролю за прийманням ліків тощо), та те, що вона знаходиться під постійним доглядом позивача протягом кількох років.
Ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що 01.12.2020 відповідно до законодавства проведено обстеження сім`ї, в ході якого та під час спілкування з ОСОБА_2 було виявлено, що ОСОБА_2 самостійно пересувається, а також здатна до самообслуговування.
Враховуючи вищезазначені обставини, позивачці було відмовлено у призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, так як ОСОБА_2 не потребує постійного надання соціальних послуг та, не зважаючи на поважний вік, має здатність до самообслуговування та самостійного пересування. Разом з тим, позивачці було роз`яснено, що у разі погіршення стану здоров`я ОСОБА_2 та потреби у постійному наданні соціальних послуг позивачка має право звернутися до управління для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з новим пакетом документів передбачених чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , у період з 09.10.2018 по 09.10.2020 перебувала на обліку в управлінні як особа, що надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є її свекрухою та зареєстрована по АДРЕСА_1 , та отримувала компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги особі похилого віку (а.с. 12).
У зв`язку із закінченням терміну призначення отримуваної позивачем компенсації, відповідно до Порядку надання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», для продовження виплати компенсації на наступний строк позивачем до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області подано заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та інші необхідні документи (а.с. 48 – 65).
Зокрема, до поданих документів позивачем був доданий висновок лікарсько-консультаційної комісії Лебединської ЦРЛ від 02.10.2020, згідно якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є невиліковно хворою, яка за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду, оскільки через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та обслуговуватися (а.с. 56).
01.12.2020 відповідачем проведено обстеження матеріально – побутових умов сім`ї, за наслідками якого складено відповідний Акт, в якому соціальний інспектор зазначив, що ОСОБА_2 здатна до самообслуговування та пересування (а.с. 63 – 65). На підставі зазначеного Акту відповідачем направлено на адресу позивача повідомлення від 09.12.2020 №1994 про відмову у призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги (а.с. 17).
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та обслуговуватися, встановлений Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі – Порядок №859).
Пунктом 3 Порядку №859 визначено, що компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади (далі - структурний підрозділ) за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відповідно до п.6 порядку №859, для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку. Особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги від фізичної особи, яка надає соціальні послуги. Форми заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та заяви про згоду отримувати соціальні послуги від фізичної особи, яка надає соціальні послуги, затверджуються Мінсоцполітики.
Згідно п. 9 Порядку №859, якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, структурні підрозділи перевіряють (із використанням інформаційних систем) відомості щодо неотримання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, компенсації за зареєстрованим місцем проживання.
Пунктом 10 Порядку №859 визначено, що компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця. Для продовження виплати компенсації на наступний строк подаються заява про надання компенсації, декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї), документи, зазначені в абзацах восьмому - чотирнадцятому підпункту 1 пункту 7 цього Порядку, крім копії акта огляду медико-соціальною експертною комісією, висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді у разі, коли їх видано безстроково або якщо строк не зазначено.
Відповідно до п.14 Порядку №859, компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи. Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім`ї фахівцями структурного підрозділу. Форма акта про проведення обстеження сім`ї затверджується Мінсоцполітики.
Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім`ї для встановлення факту догляду є обов`язковим.
Виходячі із аналізу перелічених норм суд доходить висновку, якщо особа, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, має інше зареєстроване місце проживання ніж особа якій надаються такі послуги, фахівці структурного підрозділу з питань соціального захисту населення зобов`язані перевірити:
- відомості щодо неотримання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, компенсації за зареєстрованим місцем проживання (п.9 Порядку №859);
- факт догляду за особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (п. 14 Порядку №859).
Отже приписами Порядку №859 чітко визначено межі компетенції та повноваження фахівців структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , а фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка згідно довідки лікарсько-консультаційної комісії від 02.10.2020 є невиліковно хворою та через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Враховуючи зазначене, відповідно п. 14 Порядку №859, фахівці управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області зобов`язані були перевірити та встановити факт надання ОСОБА_1 соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Разом з тим, зі змісту Акту обстеження матеріально – побутових умов сім`ї, суд вбачає, що соціальний інспектор дійшов висновку, що ОСОБА_2 здатна до самообслуговування та пересування (а.с. 63 – 65), тобто фактично надав оцінку стану здоров`я ОСОБА_2 , чим вийшов за межі повноважень, наданих Порядком №859, при тому, що позивачем було надано відповідачу довідку лікарсько-консультаційної комісії від 02.10.2020, згідно якою ОСОБА_2 є невиліковно хворою та через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
При цьому, в Акті обстеження матеріально – побутових умов сім`ї не зазначено про встановлення факту не здійснення позивачем догляду за ОСОБА_2 .
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішуючи даний спір виходить з критеріїв правомірності та законності рішень суб`єктів владних повноважень, визначених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначене також виходить із завдань адміністративного судочинства, змістом яких є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб`єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
З огляду на викладене, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення для його прийняття. У разі ж відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що спірне рішення відповідача є таким, що не відповідає критеріям правомірності, наведеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та таким, що видане не на підставі та поза межами повноважень, що визначені законодавством та без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), отже, це рішення (викладене у повідомленні від 09.12.2020 року № 1994) є таким, що підлягає скасуванню судом як протиправне.
Відмова відповідача у призначенні, ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області призначити з 02.10.2020 року, ОСОБА_1 , компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області у призначенні, ОСОБА_1 , компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за зверненням від 02.10.2020 року, яка оформлена повідомленням від 09.12.2020 року № 1994.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області (вул. Л.Батютенка, 55, м. Лебедин, Сумська область, 42200, код ЄДРПОУ 22977534) призначити з 02.10.2020 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області (вул. Л.Батютенка, 55, м. Лебедин, Сумська область, 42200, код ЄДРПОУ 22977534) суму судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек