
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року Справа № 480/2868/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2868/21 за позовом ОСОБА_1 до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що вона звернулася до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки розміром 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням тридцять п`ятої сесії сьомого скликання від 04.03.2020 р. № 35/37 відповідач надав їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Зеленківського старостинського округу Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач подала заяву про його скасування та просила прийняти нове рішення, яким надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням сорок третьої сесії сьомого скликання від 03.11.2020 р. № 43/26 відповідач скасував своє рішення від 04.03.2020 р. № 35/37 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " та рішенням від 03.11.2020 р. № 43/27 надав їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Зеленківського старостинського округу Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області. Вважає рішення відповідача надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,10 га, замість 2,00 га, протиправним та зазначає, що вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в рішенні Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 03.11.2020 р. № 43/27 не наведено жодних підстав, які можуть обмежити чи унеможливити передачу їй запитуваної земельної ділянки у розмірі 2 га. Вбачає у таких діях відповідача безпідставне звуження обсягу її права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки в межах встановленого законом розміру. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 116, ст. 121 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара. Тобто чинним законодавством України встановлено лише максимальний розмір земельних ділянок, які можуть бути виділені для даної мети, а не їх обов`язковий розмір. У зв`язку з цим з урахуванням великої кількості заяв, що надходять від громадян про надання їм безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, обмежену кількість земельних ділянок, придатних для цієї мети, з метою забезпечення отримання земельної ділянки в межах законодавчо визначеного розміру та недопущення порушення принципу рівності громадян позивачці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,10 га. Вважає, що за наведених обставин відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства і в межах наданих повноважень. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник позивач надав суду письмові пояснення, в яких зазначає, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними. Просив позов задовольнити з підстав. викладених у позовній заяві.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 12.02.2020 р. позивач звернулася до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Зеленівської сільської ради Недригайлівського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га (а.с.5-8).
Рішенням тридцять п`ятої сесії сьомого скликання від 04.03.2020 р. № 35/37 відповідач надав ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Зеленківського старостинського округу Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області (а.с.9).
22.09.2020 р. позивач подала заяву про скасування рішення Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 04.03.2020 р. № 35/37 та просила прийняти нове рішення, яким надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням сорок третьої сесії сьомого скликання від 03.11.2020 р. № 43/26 відповідач скасував своє рішення від 04.03.2020 р. № 35/37 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " та рішенням від 03.11.2020 р. № 43/27 надав позивачці дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Зеленківського старостинського округу Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області (а.с.10,11,12).
Суд погоджується з таким рішенням відповідача та вважає рішення Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 03.11.2020 р. № 43/27 про надання позивачці дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,10 га обґрунтованим з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
На підставі ст.ст. 81, 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 4 ст. 116, ст. 121 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
За змістом Земельного кодексу України проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов`язків зобов`язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з`ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови орган влади повинен керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, з відповідним обгрунтуванням.
У даному випадку відповідачем було прийнято рішення про надання позивачці дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,10 га, що є меншим розміром, аніж запитувала позивач у відповідному клопотанні.
Разом з тим з огляду на положення ст. 121 ЗК України щодо норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам площа конкретної земельної ділянки не може перевищувати передбачену у цій нормі, проте може бути меншою. Площа конкретної ділянки, що приватизується, може залежати від наявності вільних земель, призначених для передачі у власність громадянам України, встановлених обмежень, планувальної документації конкретного масиву земель тощо.
Тобто відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, як орган місцевого самоврядування, який представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, має право розпоряджатися землями комунальної власності з урахуванням будь-яких правомірних цілей, зокрема, надаючи перевагу жителям села. У зв`язку з цим сільська рада має право надавати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства будь-якого розміру в межах до 2,0 га, а також встановлювати різні їх розміри для членів територіальної громади і громадян, які до неї не належать. Разом з тим, вона не може ухвалювати правові акти, які не належать до її повноважень або суперечать закону.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 11 вересня 2019 року у справі № 379/656/16-а.
Таким чином, громадяни мають право на отримання земельних ділянок у власність і в користування для ведення особистого селянського господарства незалежно від місця проживання. Отримання земельної ділянки в межах законодавчо визначеного розміру не є порушенням принципу рівності громадян у конституційних правах і свободах, рівності перед законом, встановленого статтею 24 Конституції України, оскільки в даному разі принцип рівності забезпечується правом усіх громадян України на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності. Розмір же земельної ділянки, що надається може визначатися власником.
У ході розгляду справи судом не встановлено порушень прав позивача, пов`язаних із наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у розмірі меншому, ніж хотіла позивач. Натомість, жодних ознак дискримінації щодо незаконності рішення сільської ради судом не виявлено.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, приймаючи спірне рішення, дотримався вимог Земельного кодексу України, воно є таким, що відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необгрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області (42127, Сумська область, Недригайлівський район, с. Вільшана, вул. Київський шлях, буд. 1А, код ЄДРПОУ 04388478) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах