Рішення № 98397938, 19.07.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
480/46/21
Номер документу
98397938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2021 р. Справа № 480/46/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сумської районної державної адміністрації про стягнення платежів, що підлягають капіталізації, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сумської районної державної адміністрації (далі – відповідач) суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 160697,30 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач з 02.10.2020 р. перебуває в стані припинення. При цьому на обліку у Сумському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області перебуває особова справа одного потерпілого на виробництві – ОСОБА_1 , яка на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" продовжує отримувати страхові виплати.

Відповідно до п. 3 Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. N 986, капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Враховуючи, що чинне законодавство не звільняє платоспроможні підприємства у разі їх ліквідації від фінансування Фонду соціального страхування України шляхом внесення капіталізованих платежів, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат та надання соціальних послуг особі, яка зазнала шкоди здоров`ю на підприємстві. Просив позов задовольнити.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа, перебуває на обліку в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 02.10.2020 р. перебуває в стані припинення за рішенням засновників (а.с.6-7).

У Сумському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області отримує страхові виплати ОСОБА_1 , яка має зареєстрований страховий випадок, що стався 16 січня 2017 року у період перебування у трудових відносинах з відповідачем (а.с.11-13,14-15,16-17,18,19,20-21).

Задовольняючи позовні вимоги, суд враховує таке.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи у першу чергу задовольняються вимоги її кредиторів, зокрема, щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.

Відповідно до ч. 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

20.10.2020 р. позивачем була подана заява № 1308/15-10 голові комісії з припинення Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сумської районної державної адміністрації про капіталізацію коштів (а.с.22-23), однак відповіді за результатами її розгляду не отримано.

Капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам, здійснюється відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. N 986 (далі – Порядок).

Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.

Капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.

У кредиторських вимогах Фонду соціального страхування України до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначається сума грошових зобов`язань, обчислена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. Суми капіталізованих платежів відповідно до зазначених кредиторських вимог у випадках ліквідації страхувальника перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у якому страхувальник перебуває на обліку (п. 8 Порядку).

Так, період, на який розраховується капіталізація платежів, визначена на підставі даних Держстату України щодо смертності та середньої очікуваної тривалості життя. Відповідно, сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілим у Територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сумської районної державної адміністрації, складає 160697,30 грн (а.с.8,9-10).

Дані кошти відповідач повинен був перерахувати на рахунок Управління ВД ФСС України у Сумській області як капіталізовані платежі, однак заборгованість відповідачем залишається не сплаченою і складає 160697,30 грн.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що капіталізовані платежі в сумі 160697,30 грн відповідачем на рахунок Управління ВД ФСС України у Сумській області не перераховані, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (40022, м. Суми, площа Троїцька, буд. 5, ідентифікаційний код 41312573) до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сумської районної державної адміністрації (42343, Сумська область, Сумський район, с. Сад, вул. Войти, 15, ідентифікаційний код 24013272) про стягнення платежів, що підлягають капіталізації, – задовольнити.

Стягнути з Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сумської районної державної адміністрації (42343, Сумська область, Сумський район, с. Сад, вул. Войти, 15, ідентифікаційний код 24013272) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (40022, м. Суми, площа Троїцька, буд. 5, ідентифікаційний код 41312573) на рахунок IBAN НОМЕР_1 суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 160697,30 грн (сто шістдесят тисяч шістсот дев`яносто сім грн 30 коп.)

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах