
Справа № 420/6108/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини 1474 (вул..Г.Музиченка,31, м.Ізмаїл, Одеська область, 68600) про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулася ОСОБА_1 до Військової частини 1474, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність військової частини 1474 щодо нездійснення повного розрахунку з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) при звільненні з військової служби в частині не виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) грошової компенсації за всi невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої статтею 19 Закону України "Про відпустки" з 2015 по 2020 роки;
зобов`язати військову частину 1474 здійснити виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) грошової компенсації за всi невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої статтею 19 Закону України "Про відпустки" з 2015 по 2020 роки.
Заявлені позовні вимоги позивачки обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходила військову службу у 17 прикордонному загоні Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1474). Під час проходження військової служби у позивачки народились дві дитини 2008 та 2013 року народження. 10 листопада 2020 року позивачку було виключено із списків особового складу частини та всіх видів грошового забезпечення, однак при звільненні відповідачем не була виплачена грошова компенсація за всі невикористані дні додаткової відпустки. Позивачка зверталася із рапортом про виплату зазначеної грошової компенсації, однак у виплаті такого було відмовлено. Позивачка вважає, що бездіяльність відповідача щодо невиплати грошової компенсації на невикористані дні додаткової відпустки, як матері, яка має двох дітей віком до 15 років є протиправною та необґрунтованою.
Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого не визнає позовні вимоги повністю та вважає такі необґрунтовані, оскільки позивач не має права на відпустку, передбачену ст. 19 Закону № 504/96-ВР, як одинока матір.
У відповіді на відзиві позивач заперечує проти правової позиції відповідача та просить адміністративний позов задовольнити.
В запереченнях на відповідь на відзив відповідач підтримав доводи викладені у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 10 листопада 2020 року прапорщика ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 ). інспектора прикордонної служби 3 категорії-інструктора відділення інспекторів прикордонної служби прикордонної застави прикордонної комендатури швидкого реагування, звільнену в запас Збройних Сил України за підпунктом "ґ" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): військовослужбовці-жінки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" з 10 листопада 2020 року, відповідно до витягу з наказу начальника 17 прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України №517-ос.
Як зазначено відповідачем ОСОБА_1 проходила військову службу в період:
з 02.06.2015 по 21.10.2015 у навчальному центрі Держприкордонслужби (смт. Оршанець);
з 21.10.2015 по 23.06.2018 у Подільському прикордонному загоні (м. Подільськ);
з 23.06.2018 по 10.11.2020 у Ізмаїльському прикордонному загоні (військовій частині 1474).
З матеріалів справи суд встановив, наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_4 та ОСОБА_1 народилася дочка ОСОБА_6 .
23.03.2010 шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 розірваний.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 (запис про батька дитини зроблений на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України) та ОСОБА_1 народився син ОСОБА_8 .
21.07.2020 ОСОБА_1 уклала шлюб, внаслідок чого змінила прізвище на ОСОБА_1 .
01.03.2021р. позивачка звернулася до відповідача із рапортом в якому просить виплати грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як жінці, яка виховує двох дітей до 15 років за період з 2015-2020 роках, за час проходження служби
10.03.2021 року листом №12/Я-24 Південне регіонального управління Державної Прикордонної служби України листом надало відповідь, де зазначили, що за перед проходження військової служби 02.06.2015 року по 16.01.2019 року у Подільському прикордонному загоні в Ізмаїльському прикордонному загоні відсутня інформація щодо використання позивачкою додаткової відпустки або отримання грошової компенсації за неї. У зв`язку із укладенням шлюбу в 2020 році з ОСОБА_10 нею не надана довідка з органу реєстрації актів цивільного стану про те, що дитина новим чоловіком не всиновлена (Лист Міністерство праці та соціальної політики України від 14.04.2008 року № 235/0/15-08/13 «Роз`яснення щодо застосування статті 19 Закону України «Про відпустки» (додаткові відпустки працівникам, які мають дітей)»).
Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232- XII (далі по тексту - Закон України № 2232- XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно із ст.1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі по тексту - Закон України № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Статтею 2 Закону України № 2011-XII закріплено гарантію, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Пунктом 8 ст.10-1 Закону України № 2011-XII передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України "Про відпустки". Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України.
У свою чергу, ст.4 Закону України "Про відпустки" установлено, такі види відпусток: 1) щорічні відпустки: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст.7 цього Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (ст.8 цього Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством; 2) додаткові відпустки у зв`язку з навчанням (ст.13, 14 і 15 цього Закону); 3) творча відпустка (ст.16 цього Закону); 3-1) відпустка для підготовки та участі в змаганнях (ст.16-1 цього Закону); 4) соціальні відпустки: відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами (ст.17 цього Закону); відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.18 цього Закону); відпустка у зв`язку з усиновленням дитини (ст.18-1 цього Закону); додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст.19 цього Закону); 5) відпустки без збереження заробітної плати (ст.25, 26 цього Закону).
Законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором можуть установлюватись інші види відпусток.
Разом з тим, згідно із ст.19 Закону України "Про відпустки" жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст.73 Кодексу законів про працю України).
З аналізу зазначеної норми випливає, що право на отримання додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів виникає у жінки, яка працює і має, зокрема, двох або більше дітей віком до 15 років.
Згідно зі ст.24 Закону України "Про відпустки" у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Аналіз наведених правових норм дає суду підстави для висновку, що чинним законодавством закріплені гарантії військовослужбовців на отримання, окрім основної щорічної відпустки, за наявності передбачених законом підстав, додаткових відпусток, зокрема, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей надаються понад щорічні відпустки, передбачені ст.6, 7 і 8 Закону України "Про відпустки", а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами.
З матеріалів справи суд встановив, що позивач має двох дітей: ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того у період з 23.03.2010р. по 21.07.2020 позивачка у шлюбі не перебувала.
А відтак суд зазначає, що у позивачки протягом періоду проходження служби виникло право на отримання додаткової оплачуваної відпустки, як матері, що має двох дітей віком до 15 років, у розмірі 10 календарних днів.
Абзацом 3 п.14 ст.10-1 Закону України № 2011-XII передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
В особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені частинами першою, шостою та дванадцятою цієї статті, і відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Надання військовослужбовцям відпусток, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів (п.17 ст.10-1 Закону України № 2011-XII).
У відповідності до п.18,19 ст.10-1 Закону України № 2011-XII в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
Надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв`язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв`язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.
Згідно із п.21 ст.10-1 Закону України № 2011-XII у разі ненадання військовослужбовцям щорічних основних відпусток у зв`язку з настанням періодів, передбачених пунктами 17 і 18 цієї статті, такі відпустки надаються у наступному році. У такому разі дозволяється за бажанням військовослужбовців об`єднувати щорічні основні відпустки за два роки, але при цьому загальна тривалість об`єднаної відпустки не може перевищувати 90 календарних днів.
Водночас, суд зазначає, що визначення поняття особливого періоду наведене у Законах України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року № 3543-XII (далі по тексту - Закони України № 3543-XII) та ЗУ "Про оборону" від 06.12.1991 року №1932-ХІІ (далі по тексту - Закони України № 1932-XII).
Як передбачено приписами ст.1 Закону України № 3543-XII особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України № 1932-XII визначено особливий період, як період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний стан і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Окрім того, у ст.1 Закону України № 3543-XII надано визначення мобілізації та демобілізації. Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що в особливий період з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, у тому числі додаткової соціальної відпуски.
Однак, Законом України № 2011-XII не встановлено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку позивач набула за період проходження нею військової служби.
При цьому, у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.
Таким чином, з урахуванням викладеного слід дійти висновку, що припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток (відповідно до ст.10-1 п.19 Закону України № 2011-XII у періоди, передбачені п.17 і 18 цієї статті) є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо.
Тобто, обмеження щодо одного з двох способів реалізації такого права не здійснює впливу на наявність в цілому такого права, яке гарантовано ст.10-1 п.8 Закону України №2011-ХІІ та ст.19 ч.1 Закону України "Про відпустки".
Окрім того, відповідно до Розділу 5 Глави 8 частини 6 розділу V Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 25.06.2018 р. №558, у рік звільнення зі служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), зазначеним у пунктах 4, 5 цієї глави, у разі невикористання ними щорічної основної та додаткової відпусток виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Виплата грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється на підставі наказу.
Грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки провадиться виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого має військовослужбовець відповідно до чинного законодавства, на день виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.
Таким чином, у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби їм виплачується компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, у тому числі за невикористані дні додаткової відпустки, передбаченої ст.19 ч.1 Закону України "Про відпустки".
Відповідач не заперечує, що у 2015 - 2020 роках позивачу додаткова, передбачена статтею 19 частиною 1 Закону України "Про відпустки" не надавалась, грошова компенсація за вказану невикористану відпустку - не виплачувалась.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані дні щорічної додаткової соціальної відпустки за період з 2015 - 2020 роки, що передбачена ч.1 ст.19 Закону України "Про відпустки".
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини 1474 (вул..Г.Музиченка,31, м.Ізмаїл, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 14321860) про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини 1474 щодо нездійснення повного розрахунку з ОСОБА_1 при звільненні з військової служби в частині не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за всi невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої статтею 19 Закону України "Про відпустки" з 2015 по 2020 роки.
Зобов`язати Військову частину 1474 (вул..Г.Музиченка,31, м.Ізмаїл, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 14321860) здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошової компенсації за всi невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої статтею 19 Закону України "Про відпустки" з 2015 по 2020 роки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини 1474 (вул..Г.Музиченка,31, м.Ізмаїл, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 14321860) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко