Рішення № 98397517, 19.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
420/6403/21
Номер документу
98397517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6403/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління державної податкової служби в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2370426/43867576 від 02.02.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 14.01.2021р. та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” №1 від 14.01.2021р. датою її подання до Державної податкової служби України; визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління державної податкової служби в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних №2475149/43867576 від 16.03.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 26.03.2021р. та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” №1 від 26.02.2021р. датою її подання до Державної податкової служби України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 08.06.2021р. задоволено заяву Головного управління ДПС в Одеській області про заміну сторони; замінено відповідача по справі №420/6403/21 з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України; відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС в Одеській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям оскаржуваних рішень відповідача, зазначивши, що 27.01.2021р. в особистому кабінеті позивача з`явилась інформація про віднесення позивача до платників податків, що відповідають критеріям ризиковості, підставою для такого віднесення є висновок відповідача про наявність ознак, передбачених п. 8 Критеріїв оцінки ступеня ризиків (Додаток № 1 Постанови КМУ № 1165 від 11.12.2019р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних») та внесення зазначеної інформації стало підставою для автоматичного зупинення реєстрації всіх подальших податкових накладних позивача, що заважає нормальній господарській діяльності позивача. Позивач вказав, що відповідачем не враховано додані до податкових накладних документи та відмовлено у реєстрації податкових накладних з нечітких підстав, без зазначення конкретних документів, які не були надані позивачем, хоча форма рішення зобов`язує підкреслити в наведеному переліку документів, які дійсно не були надані. Враховуючи вищевикладене та зазначивши, що рішення відповідача є невмотивованими та необгрунтованими, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги товариства у повному обсязі.

02.06.2021р. до суду від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із вимогами товариства та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач вказав, що реєстрацію податкових накладних було зупинено та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення щодо реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної. На виконання п.11 Порядку №1165 позивачем було надано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено та відповідачем правомірно відмовлено у реєстрації податкових накладених з підстав не надання документів, передбачених п.5 Порядку №520. Також, відповідач вказав, що позивачем не надано документи бухгалтерської звітності та в осаржуваних рішеннях чітко вказано про те, які документи не були надані на вимогу контролюючого органу.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ “МАРІМОТ” відносяться: 28.99 Виробництво інших машин і устатковання спеціального призначення, н. в. і. у. (основний); 28.99 Виробництво інших машин і устатковання спеціального призначення, н.в.і.у.; 33.19 Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устатковання; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 93.29 Організування інших видів відпочинку та розваг

Як свідчать матеріали справи, 24.12.2020р. між ТОВ «МАРІМОТ» та ТОВ «ШТОРМ ЮКРЕЙН» укладено договір поставки №2412/20 від 24 грудня 2020 року, згідно п.п.1.1. якого постачальник зобов`язується поставити, передати у власність покупцю гральні автомати, випущені після 2019 року (а.с.19-20).

ТОВ «МАРІМОТ» склало податкову накладну від 14.01.2021р. №1 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.35).

28.10.2020р. між ТОВ «МАРІМОТ» та ТОВ «ГЕЙМДЕВ» укладено договір поставки №281020-01, згідно п.п.1.1. якого постачальник зобов`язується поставити та передати у власність покупцю гоальні автомати, випущені після 2019року (а.с.44-55).

ТОВ «МАРІМОТ» було складено податкову накладну від 26.02.2021р. №1 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.59).

За результатами обробки податкових від 14.01.2021р. №1, від 26.02.2021р. №1 документ доставлено до ДПС України, реєстрація яких зупинена із зазначенням підстави

“відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано ПН відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”.

Так, на пропозицію відповідача Товариство з обмеженою «МАРІМОТ», щодо податкової накладної №1 від 14.01.2021р., подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №1 від 01.02.2021р., із зазначенням про укладення товариством з ТОВ «Шторм Юкрейн» договору та, що згідно специфакації попередня оплата була здійснена до 10 січня та податкова накладна складена на предоплату. Разом із повідомленням до податкової накладної надано договір поставки та специфікація.

На пропозицію відповідача Товариство з обмеженою «МАРІМОТ», щодо податкової накладної №1 від 26.02.2021р., подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №1 від 12.03.2021р., із зазначенням про укладення товариством з ТОВ «Шторм Геймдев» договору та того, що податкова накладна складена на суму предоплати, а також зазанчено, що жодних актів та видаткових накладних ще не виписувалось. Разом із повідомленням до податкової накладної надано договір поставки, рахунок на оплату та платіжне доручення.

Комісією Головного Управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення: №2370426/43867576 від 02.02.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 14.01.2021р.(а.с.39-40); - № 2475149/43867576 від 16.03.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 26.02.2021р.(а.с.63-64).

Положеннями п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов`язань.

Згідно п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Так, п.11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В свою чергу п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати

Як вбачається з квитанції про зупинення реєстрації спірних податкових накладних підставою для їх зупинення зазначено наступне те, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано ПН відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку і запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, на пропозицію відповідача, ТОВ «МАРІМОТ» щодо податкової накладної №1 від 14.01.2021р. подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №1 від 01.02.2021р., із зазначенням про укладення товариством з ТОВ«Шторм Юкрейн» договору та того, що згідно специфакації попередня оплата була здійснена до 10 січня, а податкова накладна складена на предоплату. Разом із повідомленням до податкової накладної надано договір поставки та специфікація.

На пропозицію відповідача, ТОВ «МАРІМОТ» щодо податкової накладної №1 від 26.02.2021р. подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №1 від 12.03.2021р., із зазначенням про укладення товариством з ТОВ «Шторм Геймдев» договору та того, що податкова накладна складена на суму предоплати, а також зазначено, що жодних актів та видаткових накладних ще не виписувалось. Разом із повідомленням до податкової накладної надано договір поставки, рахунок на оплату та платіжне доручення.

Суд зазначає, що у додатку 1 до Порядку № 1165 містяться Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких зазначено: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

В свою чергу, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №8527 від 27.01.2021р., встановлено невідповідність ТОВ «МАРІМОТ» критеріям ризиковості платника податку (а.с.86).

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Вживання податковим органом загального посилання на ненадання первинних документів без конкретизації, не може вважатись обґрунтованим.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Разом з тим, суд зазначає, Комісія Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН приймаючи рішення №2370426/43867576 від 02.02.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 14.01.2021р. та № 2475149/43867576 від 16.03.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 26.02.2021р., з огляду на те, що позивач не надав копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), не зазначила (не підкреслила), яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Натомість, Товариство з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” на спростування обставин, зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, надало пояснення та відповідні первинні документи.

Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні первинні документи, суд приходить до висновку про необґрунтованість прийняття оскаржених рішень комісії Головного управління ДПС в Одеській області №2370426/43867576 від 02.02.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 14.01.2021р. та №2475149/43867576 від 16.03.2021р. про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” № 1 від 26.02.2021р. та наявності підстав для їх скасування.

Надані позивачем до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних “МАРІМОТ”.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати № 1 від 14.01.2021р. та № 1 від 26.02.2021р.в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання

Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, суд вважає, що наявні підстави для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 4540,00 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ”- задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління державної податкової служби в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2370426/43867576 від 02.02.2021р., № 2475149/43867576 від 16.03.2021р.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ “МАРІМОТ” №1 від 14.01.2021р. та № 1 від 26.02.2021р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” (код ЄДРПОУ 43867576, м.Одеса, вул. Колонічна 3) судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 9, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРІМОТ” (код ЄДРПОУ 43867576, м.Одеса, вул. Колонічна 3) судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра