Рішення № 98397362, 19.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
420/7209/21
Номер документу
98397362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7209/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65107) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за результатом якого позивач просить:

визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області в частині перерахунку та встановлення 10 лютого 2021 року основного розміру пенсії позивача 70 % грошового забезпечення;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , яку обчислити та перерахувати з 01.04.2019 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.08.2020 року №11/1283 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої на підставі постанови КМ України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із розрахунку посадового окладу 5360 грн.; оклад за військовим званням - 1410 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3385 грн.; надбавка за особливості проходження служби 20% - 2031 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1072 грн.; надбавка за кваліфікацію 7% - 375,20 грн.; премія 55% - 2948 грн., а загалом - з суми грошового забезпечення у розмірі 16581,20 грн. із встановленням основного розміру пенсії ОСОБА_1 90 % грошового забезпечення;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області виплатити ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року виходячи з 90% грошового забезпечення як було призначено позивачу при виході на пенсію. Також позивач зазначив, що на виконання рішення суду про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року позивач здійснив перерахунок пенсії, проте знову зменшив основний розмір пенсії до 70 % грошового забезпечення. На думку позивача, такі дії ГУПФУ в Одеській області є протиправними, не відповідають нормам чинного пенсійного законодавства. Зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася після призначення йому пенсії. Таким чином, позивач вважає, що у пенсійного органу були відсутні підстави для зменшення відсотковою розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Ухвалою суду від 05.05.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 262 КАС України).

15.06.2021 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що у зв`язку з тим, що 04.01.2021 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду вiд 01.12.2020 по справі № 420/11382/20, яким установлено, нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, то перерахунок пенсії проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закон №2262), на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 17.08.2020 № 11/1283, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Оскільки відбулися зміни в грошовому забезпеченні Позивача, то перерахунок пенсії Позивача проведено з урахуванням положень ст. 13 Закону № 2262. Згідно із ст. 13 Закону №2262, максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення..

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років у основному розмірі 90% грошового забезпечення.

Суд встановив, що з 01 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та на виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року пенсійним органом здійснено позивачу перерахунок, виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років 50 %, та основний розмір пенсії зменшений до 70 % грошового забезпечення.

Також суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року по справі № 420/391/20 позов задоволено, рішення суду набрало законної сили 07.08.2020 року. Зокрема, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90 % до 70% грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду вiд 08.04.2020 по справі № 420/391/20, яке набрало законної сили 12.05.2020, ОСОБА_1 12.05.2020 проведено перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 01.01.2018 виходячи з відсоткового значення пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Додатково суд встановив, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

У зв`язку з чим, Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано позивачу довідку від 17.08.2020 року №11/1283 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

У довідці зазначено, що вказана довідка складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Суд встановив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 по справі № 420/11382/20, яке набрало законної сили 04.01.2021, Головним управлінням ОСОБА_1 10.02.2021 проведено перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 01.04.2019 на підставі довідки від 17.08.2020 № 11/1283.

Розмір пенсії Позивача з 01.01.2018 становить 6679,01 грн, з 01.04.2019 - 9913,96 грн, а з 01.01.2021 - 12013,71 грн. основний розмір пенсії зменшений до 70 % грошового забезпечення.

Не погодившись з вказаним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років у основному розмірі 90 % грошового забезпечення (вислуга років 39) та у такому розмірі пенсія виплачувалась до 01 січня 2018 року.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Суд встановив, що у зв`язку з ухваленням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1,2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, Адміністрацією державної прикордонної служби України видано позивачу довідку від 17.08.2020 № 11/1283 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Також суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/11382/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки з 01.04.2019 року, проте зменшено основний розмір пенсії до 70% грошового забезпечення.

Суд вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Разом із тим застосування цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Таким чином, з огляду на те, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, суд доходить висновку, що застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Суд зазначає, що такий висновок щодо застосування вказаних норм права, а саме: статей 13 та 63 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" викладений Верховним Судом у рішенні по зразковій справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Також суд звертає увагу, що стосовно позивача наведений висновок був викладений у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року по справі № 420/391/20.

Отже, суд доходить висновку, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій по питань перерахунку пенсії, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Зазначений висновок викладено у постанові Великої палати Верховного суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Крім того, суд зазначає, що висновки Верховного Суду викладені в постанові від 31.03.2021 року по справі № 240/12017/19 не є релевантними до цих спірних правовідносин, оскільки наведені висновки щодо застосування положень Законів № 1788-ХІІ та № 1058-ІУ, в той час як спірні правовідносини регулюються положеннями Закону №2262-ХІІ.

Так, як вже зазначав суд, відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на те, що управління протиправно провело перерахунок пенсії, право позивача має бути відновлено з дати виникнення такого права та без обмеження строком.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та належать задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

З огляду на те, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправною та зобов`язання вчинити певні дії -задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області в частині перерахунку та встановлення 10 лютого 2021 року основного розміру пенсії позивача 70 % грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яку обчислити та перерахувати з 01.04.2019 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.08.2020 року №11/1283 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої на підставі постанови КМ України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із розрахунку посадового окладу 5360 грн.; оклад за військовим званням - 1410 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3385 грн.; надбавка за особливості проходження служби 20% - 2031 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1072 грн.; надбавка за кваліфікацію 7% - 375,20 грн.; премія 55% - 2948 грн., а загалом - з суми грошового забезпечення у розмірі 16581,20 грн. із встановленням основного розміру пенсії ОСОБА_1 90 % грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області (вул..Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) сплачений судовий збір в розмірі 908 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко