Рішення № 98397086, 08.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
380/3481/20
Номер документу
98397086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року м. Львів справа №380/3481/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Карп`як О.О.,

секретар судового засідання Винник В.М.,

за участю:

представника позивача – Оберишин В.З.,

представника відповідача – Білоус К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про стягнення коштів, -

встановив:

До суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) до Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз” (79039, м. Львів, вул. Золота, 42) про стягнення 1700000 грн. в дохід ДБ України.

Ухвалою від 12.05.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 28.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою від 24.11.2020 зупинено провадження у справі.

Ухвалою від 18.03.2021 поновлено провадження у справі.

Ухвалою від 22.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.07.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафу в розмірі 850 000 грн., накладеного постановою НКРЕКП від 06.12.2019 №2647 «Про накладення штрафу на АТ «Львівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» та пені у розмірі 850 000 грн. Просить позов задоволити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позові, просить позов задоволити.

Відповідач у відзиві проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні з огляду на наступне. Вказує, що жодна норма чинного законодавства України не наділяє НКРЕКП повноваженнями виносити рішення про накладення штрафних санкцій на суб`єктів господарювання у випадку невідповідності дійсності інкримінованих їм порушень. В той же час вказує, що постанова від 06.12.2019 №2647 не відповідає нормам чинного законодавства України, що підтверджено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 по справі №380/580/20. Тому, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники прави посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Постановою Національної комісії ,що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 06.12.2019 №2647 «Про накладення штрафу на АТ «Львівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу», відповідно до п.11,12 ч.1 ст.17, ст.19,22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» накладено штраф у розмірі 850 000 грн. на АТ «оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за порушення п.2.1 глави 2 ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно – правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме положень ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі – Закон 1540), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.2 Закону 1540 , регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Відповідно до ст.3 Закону 1540, регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом, зокрема, державного контролю та застосування заходів впливу.

Згідно ст.19 Закону 1540, регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Відповідно до ст.22 Закону 1540 , за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення. Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону. За заявою суб`єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України. Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Судом встановлено, що заборгованість 1700000грн., яку просить стягнути позивач виникла на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 06.12.2019 №2647 «Про накладення штрафу на АТ «Львівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».

Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз” не погодившись із цією постановою, оскаржило їх у судовому порядку, подавши адміністративний позов. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 року по справі № 380/580/20 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2647 від 06.12.2019 "Про накладення штрафу на АТ “Львівгаз” за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу". Стягнуто на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (вул. Золота, 42, м. Львів, 79039; код ЄДРПОУ : 03349039) з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ; код ЄДРПОУ : 39369133) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 12750,00 грн (дванадцять тисяч сімсот п`ятдесят гривень, 0 копійок).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2020 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 р. в справі № 380/580/20 – без змін.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповдіно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оскільки постанова Національної комісії ,що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 06.12.2019 №2647, на підставі якої у відповідача виникла заборгованість скасована рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 року, а тому відсутні підстави для стягнення до бюджету сум штрафу та пені, що виникли на підстав такої постанови.

Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 72-77, 90, 94, 139, 246, 250,255, 295 КАС України, суд –

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.07.2021 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна