
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2021 року справа №380/7258/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0998 (А3414) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Військової частини А0998 (А3414) (місцезнаходження: 81000, Львівська область, м.Яворів, вул.Івана Хрестителя, код ЄДРПОУ 07652444), в якому просить :
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А0998 (А3414) щодо невидачі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі згідно з формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 при звільненні з військової служби ОСОБА_1 ;
-зобов`язати військову частину А0998 (А3414) видати довідку про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 за формою згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178;
-зобов`язати військову частину А0998 (А3414) розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2021 та прийняти рішення, згідно з чинним законодавством.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй не надано довідку про вартість речового майна, що належать до видачі, та в останній день проходження нею військової служби відповідач не провів остаточний розрахунок та не виплатив належні грошові кошти, а саме компенсацію вартості за неотримання речового майна за час проходження військової служби. Враховуючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність в частині невидачі їй довідки про вартість речового майна та невиплати відповідних коштів, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 05.05.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії. У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 17.05.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що наказом командира військової частини А3414 (по особовому складу) від 06.11.2017 №68-РС начальника радіостанції відділення управління командира батальйону взводу зв`язку сержанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «З» (які досягли граничного віку перебування військовозобов`язаних у запасі, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) відповідно до частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу». Рапорт, в якому висловлено бажання про нарахування та виплату їй грошової компенсацій за неотримане речове майно перед звільненням з військової служби, старший солдат ОСОБА_1 не подавала, а відтак, відповідний наказ командира військової частини А3414 не видавався. Відповідне звернення відбулось лише після виключення зі списків військової частини А3414, тобто в момент коли позивач уже втратила статус військовослужбовця та як наслідок втратила право на отримання відповідної грошової компенсації. Таким чином, причиною відмови у видачі довідки про вартість неотриманого речового майна є відсутність рапорту громадянки ОСОБА_1 про бажання нарахувати та виплатити їй грошової компенсацій за неотримане речове майно перед звільненням з військової служби, що унеможливило видачу відповідного наказу командира військової частини А0998, а також унеможливило видати їй довідку про вартість неотриманого речового майна. За наведених обставин вважати дії військової частини А0998 (військової частини А3414) протиправними нема підстав.
Позивач у відповіді на відзив не погодилася з аргументами відповідача з аналогічних підстав, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Суд установив таке.
ОСОБА_1 у період з 26.05.1995 по 09.11.2017 проходила військову службу у Збройних Силах України та на момент звільнення займала посаду начальника радіостанції відділення управління командира батальйону взводу зв`язку військової частини А3414 .
Наказом командира військової частини А3414 (по особовому складу) від 06.11.2017 №68-РС начальника радіостанції відділення управління командира батальйону взводу зв`язку сержанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «З» (які досягли граничного віку перебування військовозобов`язаних у запасі, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) відповідно до частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» та направлено для зарахування на військовий облік до Яворівського РВК Львівської області.
24.03.2021 позивачка звернулася із заявою до командира військової частини А3414, в якій просила видати довідку про вартість речового майна, що належить до видачі для оформлення документів на отримання грошової компенсації за неотримане майно у зв`язку із звільненням з військової служби.
Однак довідку про вартість речового майна позивач так і не отримала.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, позивач звернулася до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок; і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232) закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Частиною 1 ст.9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011) передбачено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 (далі - Порядок) передбачає, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.
Пунктом 3 Порядку визначено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби мають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.
Згідно з пунктами 4, 5 Порядку грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком (п. 5 Порядку).
Таким чином, з аналізу наведених норм, можна дійти висновку, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби, у нього виникає право на грошову компенсацію за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби, а, відповідно, на командира військової частини покладено обов`язок на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оформленої речовою службою, скласти відповідний наказ про виплату такої грошової компенсації.
При цьому, вказані вищенаведені норми свідчать про те, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно виникає у військовослужбовця незалежно від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу) та таке право реалізується ним шляхом подання відповідної заяви або рапорту.
Викладений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеним у постанові від 03.10.2018 у справі №803/756/17 (К/9901/38716/18), у постанові від 17.01.2019 у справі №822/2309/17 (К/9901/2022/18), від 23.08.2019 у справі №2040/7697/18 та від 11.09.2019 у справі №825/1104/17.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачку 06.11.2017 звільнено у запас та 09.11.2017 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, календарна вислуга років становить 22 роки 05 місяців, пільгова 01рік 08 місяців 08днів.
Проте за зверненням позивачки їй не було видано довідки встановленого зразка про вартість неотриманого речового майна, також не було розглянуто заяви про виплату компенсації за неотримане речове майно.
З огляду на наведене, здійснивши аналіз вищенаведених норм чинного законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем була вчинена протиправна бездіяльність (пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень), яка призвела до порушенням вимог Порядку №178, а відповідно, і до порушення прав та інтересів позивача щодо не видачі їй довідки про вартість неотриманого речового майна та нерозгяду заяви про неотримане речове майно.
Щодо посилання відповідача на пункт 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 (з наступними змінами, далі - Інструкція), згідно з яким особам офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу, які проходили військову службу за контрактом, нарахування заборгованості здійснюється під час звільнення в запас або у відставку військовослужбовців, які були прийняті на військову службу за контрактом із запасу, нараховується заборгованість за наявності календарної вислуги більше ніж 5 років, пропорційно часу, який минув з настання права на отримання речового майна, що не було отримане під час проходження служби в повному обсязі, то суд вважає таке необґрунтованим, з огляду на наступне.
Абзацом 13 пункту 4 розділу ІІІ Інструкції, визначено, що у разі дострокового звільнення осіб офіцерського складу, сержантського і старшинського складу та рядового складу, які проходили військову службу за контрактом, у зв`язку із скороченням штатів, хворобою та іншими випадками таке утримання не проводиться. Військовослужбовці забезпечуються речовим майном, яке не було отримане впродовж служби, право на отримання якого настало, або їм виплачується грошова компенсація за цінами, що діють на час звільнення.
ОСОБА_1 була звільнена відповідно до підпункту «з» статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», а тому саме, вказаний пункт Інструкції підлягає застосуванню.
Згідно з ч.1 ст.9-1 Закону № 2011 порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України. При цьому, Порядком № 178 який регламентує спірні правовідносини не передбачено умови, що грошова компенсація вартості речового майна надається військовослужбовцям за наявності календарної вислуги більше ніж 5 років.
З урахуванням викладеного, враховуючи висновки Верховного Суду, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.15 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, стягненню на користь позивача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) Військової частини А0998 (А3414) (місцезнаходження: 81000, Львівська область, м.Яворів, вул.Івана Хрестителя, код ЄДРПОУ 07652444) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0998 (А3414) щодо невидачі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі згідно з формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 при звільненні з військової служби ОСОБА_1 .
Зобов`язати військову частину А0998 (А3414) видати довідку про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 за формою згідно з Порядком виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178.
Зобов`язати військову частину А0998 (А3414) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2021.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.