Рішення № 98396479, 16.07.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
300/1778/20
Номер документу
98396479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2021 р. справа № 300/1778/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській про визнання протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу № Ф - 2683-54 «У» від 12.03.2020, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу № Ф - 2683-54 «У» від 12.03.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно нарахував ОСОБА_1 недоїмку на суму 11129,68 грн. зі сплати єдиного соціального внеску згідно вимоги № Ф-2683-54 «У» від 12.03.2020. Зауважує, що особи, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. У зв`язку із отриманням позивачем з 2015 року пенсії по інвалідності, вважає, що на підставі частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» звільнений від сплати ЄСВ.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що сума недоїмки у розмірі 11016,72 грн. виникла в результаті самостійно задекларованих позивачем та своєчасно несплачених зобов`язань. Зауважує, що суми самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, і є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, підлягають сплаті на загальних підставах і не підлягають скасуванню. Також зазначає, що згідно даних картки особового рахунку позивача за 2014 рік, 20.10.2014 позивачем задекларовано до сплати за 3 квартал 2014 року 1267,95 грн., сплата відсутня, однак на дату нарахувань була наявна переплата у розмірі 437,36 грн, а тому сума недоїмки склала 830,59 грн. 25.11.2014 позивачем самостійно зменшено суму нарахувань, у зв`язку з чим недоїмка погашена і позивачу визначено штрафну санкцію у розмірі 83,06 грн. та пеню у розмірі 29,90 грн. (а.с.41).

У відповіді на відзив позивач звертає увагу про дотримання ним визначеного процесуальним законодавством строку звернення до суду (а.с.53).

Процесуальні строки в цій справі продовжені в силу дії пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

З 17.08.2020 по 29.09.2020, 08.02.2021 по 10.03.2021 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці та на листку непрацездатності.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи зміст наказу Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №529, Положення про Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, наказ Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 №755, керуючись статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, судом допущено заміну відповідача у справі - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області із кодом ЄДРПОУ 43142559 на його правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області із кодом ЄДРПОУ ВП 43968084.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 05.07.2002 зареєстрований як фізична особа-підприємець.

У відповідності до свідоцтва платника єдиного податку серії А№406913 ОСОБА_1 перейшов на спрощену систему оподаткування з 01.01.2012, ставка єдиного податку 20%, група 2 (а.с.29).

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №167453 від 20.09.2018 позивачу встановлена до жовтня 2020 року ІІІ група інвалідності (а.с.30).

08.02.2020 ОСОБА_1 подано відповідачу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску форми №Д5 (річна) за 2019 рік за типом «початкова», в якій у таблиці 1 зазначено загальну суму нарахованого єдиного внеску в розмірі 11016,72 грн. (а.с.48).

12.03.2020 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2683-54 «У» зі сплати єдиного внеску в розмірі 11129,68 грн., з яких 11016,72 грн. – недоїмка, 83,06 грн. – штраф, 29, 90 грн. – пеня (а.с.26).

Вважаючи вказану вимогу про сплату боргу (недоїмки) протиправною, позивач оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (надалі також – Закон №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Пунктом 4 частини 1 статті 4 вказаного Закону визначено, що фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками єдиного внеску.

Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік (абзаци третій, п`ятий частини 8 статті 9 Закону №2464-VI).

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин), особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини 1 цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (надалі також – Порядок №435).

Згідно із пунктами 2, 3 розділу ІІІ вказаного Порядку №435, фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний рік.

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми "початкова".

Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Звіт зазначеними особами не подається.

У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, члени фермерських господарств, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе відповідно до пунктів 10, 11 розділу IV цього Порядку один раз на рік у терміни, визначені пунктами 2, 5 цього розділу. Звітним періодом є календарний рік.

У відповідності до пункту 10 розділу IV Порядку №435 фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів звіт згідно з додатком 5 до цього Порядку. Протягом року в разі призначення пенсії подається звіт з позначкою "призначення пенсії" за період до дати формування заяви на призначення пенсії, при цьому тип форми "початкова" не зазначається.

Таким чином, фізичні особи – підприємці зобов`язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Разом з цим, законодавець звільнив від сплати єдиного внеску фізичних осіб-підприємців, які, зокрема, є особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Однак, така особа є платником єдиного внеску за умови її добровільної участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування шляхом подання звіту згідно з додатком 5 до Порядку №435 із позначкою «початкова».

Як встановлено судом, 08.02.2020 ОСОБА_1 подав відповідачу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску згідно з додатком 5 до Порядку №435 форми № Д5 (річна) за 2019 рік із позначкою «початкова», у якій в таблиці 1 зазначив, із розбивкою помісячно, загальну суму нарахованого єдиного внеску в розмірі 11016,72 грн.

Отже позивач, будучи особою, яка звільнена від сплати єдиного внеску, добровільно визначив до сплати єдиний внесок за 2019 рік, а тому в нього виник обов`язок своєчасної сплати такого внеску.

За змістом частини 5 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 9 Закону №2464-VI).

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону №2464-VI).

За змістом частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (до 01.01.2015 – 10%).

Згідно із статтею 14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» податкові органи зобов`язані, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (частина 4 статті 25 Закону №2464-VI).

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина 3 статті 25 Закону №2464-VI).

Відповідно до частини 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення податковим органом вищого рівня, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов`язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.

Аналогічне правове регулювання містила частина 14 статті 25 вказаного Закону №2464-VI і в редакції, станом на 2014 рік.

Як встановлено судом, у зв`язку із несплатою позивачем у визначені законом строки самостійно задекларованої суми єдиного внеску за 2019 в сумі 11016,72 грн., несвоєчасною сплатою позивачем у 2014 році задекларованої суми єдиного внеску за третій квартал 2014 року, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято та надіслано позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2683-54 «У» від 12.03.2020 зі сплати єдиного внеску в розмірі 11129,68 грн., в якій визначено до сплати 11016,72 грн. недоїмки, а також 83,06 грн. штрафу та 29, 90 грн. пені.

У відповідності до форми вимоги, відповідач визначив її як узгоджену. В той же час, як зазначає відповідач, сума штрафних санкцій і пені визначена у вимозі згідно картки особового рахунку позивача за 2014 рік, при цьому доказів формування та направлення позивачу рішення про нарахування штрафних санкцій і пені, суду не надано, про наявність такого не зазначено. Отже, зазначені у вимозі суми штрафу в розмірі 83,06 грн. та пені в розмірі 29, 90 грн., а всього – 112,96 грн., є неузгодженими і вказані у вимозі протиправно.

Таким чином, враховуючи встановлені у справі обставини, наведені норми права, суд прийшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, шляхом визнання протиправною і скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2683-54 «У» від 12.03.2020 в частині сплати боргу зі штрафу і пені в сумі 112,96 грн.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн. (а.с.1), відтак, у зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 8,50 грн. (1,01%) судових витрат зі сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2683-54 «У» від 12.03.2020 в частині сплати боргу зі штрафу і пені в загальній сумі 112,96 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 8 (вісім) гривень 50 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),

відповідач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 43968084, вул.Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.