
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"14" липня 2021 р. справа № 300/1094/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап`юк С.В., вирішивши в порядку письмового провадження питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – заявник) подав до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву про заміну способу і порядку виконання судового рішення за № 300/1094/21 від 21.04.2021, а саме: в частині зобов`язання Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з врахуванням виплаченої суми – на стягнення на користь ОСОБА_1 9 464 гривні щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Обставинами заміни способу і порядку виконання судового рішення заявник визначає невиконання судового рішення в частині виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Дану обставину заявник вважає такою, що ускладнює виконання судового рішення та робить його неможливим.
Заява призначена до розгляду в судовому засіданні, відповідно до частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, в яке учасники процесу не з`явилися, а фіксування судового засідання згідно з частиною 4 статті 229 даного Кодексу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи та вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення в даній адміністративній справі, встановив наступне.
21.04.2021, за наслідками розгляду адміністративної справи позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з врахуванням виплаченої суми.
02.06.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист за № 300/1094/21 про зобов`язання Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з врахуванням виплаченої суми.
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частинами 1, 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Враховуючи встановлені обставини та аналіз вказаних норм права, суд зазначає, що встановлення або зміна способу і порядку виконання судового рішення може бути здійснено виключно за наявних обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Під обґрунтованими підставами варто розуміти наявність обставин, що є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб та наявність таких обставин має бути підтверджена належними та допустимими доказами.
Проте, у заяві позивач не обґрунтував наявності обставин, існування яких ускладнює виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду або робить виконання неможливим.
Саме по собі невиконання Управлінням соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації судового рішення не є такими обставинами, позаяк статтею 5 Закону України “Про виконавче провадження” на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) покладається примусове виконання рішень.
Суду не подано жодного доказу, підтверджуючого вжиття будь-яких дій, спрямованих на виконання рішення суду, зокрема, встановлених Законом України «Про виконавче провадження».
Неналежне виконання відповідачем судового рішення про зобов`язання в частині виплати перерахованої допомоги до 5 травня за 2020 рік у розумінні статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України не може бути причиною для зміни способу і порядку виконання судового рішення, та не свідчить про неможливість його виконання.
Крім того, позивач звертаючись з позовом до Управління соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації самостійно обрав спосіб захисту свого порушеного права в частині зобов`язання нарахувати і виплатити разову грошову допомогу до 05 травня 2020 року, як учаснику бойових дій у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з врахуванням виплачених сум.
З аналізу заяви про заміну способу виконання судового рішення заявник фактично просить змінити не спосіб виконання рішення суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів у визначеній сумі в розмірі 9 464 гривні, яка не була предметом розгляду адміністративним судом під час прийняття рішення у справі.
Зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом під час ухвалення рішення способу відновлення порушеного права.
Як наслідок, суд не встановив підстав для висновку про те, що виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за №300/1094/21 є ускладненим чи неможливим.
За таких обставин, враховуючи відсутність доказів ускладнення чи неможливості виконання рішення суду подана заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення в справі №300/1094/21 є необґрунтованою, а тому в її задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 254, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за №300/1094/21 від 21.04.2021, відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її підписання суддею, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Остап`юк С.В.