Рішення № 98396240, 19.07.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
280/2931/21
Номер документу
98396240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 липня 2021 року Справа № 280/2931/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.04.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, що оформлене листом №3789-3044/П-02/8-0800/21 від 29.03.2021 щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з дати встановлення ІІ групи інвалідності;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 25.11.2020 позивачу пенсії по інвалідності відповідно до частин другої, дев`ятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» виходячи із розрахунку 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд, а саме з 01.06.2016 по 31.12.2020 згідно до довідки Запорізької обласної прокуратури №21-80вих-21 від 04.02.2021.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначено, що після призначення пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» він неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявами про проведення її перерахунку саме з дати встановлення ІІ групи інвалідності, виходячи із розрахунку 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд, а саме з 01.06.2016 по 31.12.2020 згідно до довідки Запорізької обласної прокуратури №21-80вих-21 від 04.02.2021. Разом з тим, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки вважає, що при переведенні позивача на пенсію за Законом №1697-VII застосовується частина третя статті 45 Закону 1058-IV (переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного (бонду). Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 13.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 11.05.2021 надав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№26296), в якому зазначає, що посилання позивача на частину першу статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якою звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності) є помилковим, оскільки пенсію призначено з 16.11.2018, а тому при переведенні позивача на пенсію за Законом України «Про прокуратуру» застосовується частина третя статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Таким чином, рішення Головного управління від 23.03.2021 №17 про відмову у проведенні перерахунку прийнято згідно чинного законодавства України. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

14.05.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№27261), в якій зазначає, що відповідачем у відзиві на адміністративний позов не спростовано жодного доказу позивача, у зв`язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

З 16.11.2018 позивачу, ОСОБА_1 , призначено пенсію, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок загального захворювання, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З 25.11.2020 на підставі довідки МСЕК 12 ААВ № 074945 позивачу встановлено II групу інвалідності внаслідок загального захворювання.

Після зміни групи інвалідності, позивач неодноразово звертався через веб-портал Пенсійного фонду України з заявами (від 05.02.2021, 10.02.2021, 17.02.2021) про перехід з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону 1697-VII, та довідками про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, видані Запорізькою обласною прокуратурою м. Запоріжжя від 04.02.2021 №21-79вих-21 (за період з 01.01.2016 по 31.12.2020), №21-80вих-21 (станом на 31.12.2020) та №07-20вих-21.

Відділом перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуто заяви: від 05.02.2021, 10.02.2021, 17.02.2021 та прийнято рішення від 09.02.2021 № 32/03-16, від 15.02.2021 № 62, від 18.02.2021 № 64 згідно статті 86 Закону 1697-VII щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 04.02.2021 №21-80вих-21, оскільки на виконання вимог Закону 1697-VII, заробітна плата враховується за період, що передує місяцю звернення за перерахунком пенсії, за останнім місцем роботи.

На підставі наданої заяви від 26.02.2021 через веб-портал Пенсійного фонду України про переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію згідно Закону 1697, та довідок про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій, виданими Запорізькою обласною прокуратурою м. Запоріжжя з 26.02.2021 позивача було переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію згідно закону 1697-VII.

На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії, з 25.11.2020, відділом обслуговування громадян №8 (сервісного центру) 29.03.2021 ОСОБА_1 повідомлено, що відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуто заяву про перерахунок пенсії з більш раннього строку та прийнято рішення від 23.03.2021 №17 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії з дати встановлення II групи інвалідності згідно частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.

На письмові заяви позивача про призначення пенсії та скарги від 05.02.2021, 10.02.2021, 17.02.2021 про проведення перерахунку пенсії, у зв`язку із визнанням його особою з інвалідністю II групи та тим, що право на пенсію по Закону України «Про прокуратуру» позивач мав з 25.11.2020, а також тим, що він має право, на підставі частини третьої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» за власним бажанням обрати саме ті 60 календарних місяців роботи, на підставі яких орган Пенсійного фонду України повинен встановити розмір виплат, департамент пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України, а у подальшому Бердянський відділ обслуговування громадян повідомили позивача, що він повинен був звернутись за призначенням пенсії з усіма необхідними документами протягом 3 місяців.

Позивач вважає вказану відмову у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності з 25.11.2020, а також позбавлення права самостійно обрати 60 календарних місяців роботи для встановлення розміру виплат неправомірною, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Правові засади пенсійного забезпечення прокурорів та працівників прокуратури врегульовано Законом України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 (у редакції, чинній станом на момент спірних правовідносин).

Прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років (частина дев`ята статті 86 Закону №1697-VII).

Згідно з частиною другою статті 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

З 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (абзац 4 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України №1697-VII).

Спірні правовідносини у даній справі виникли щодо дати, з якої здійснено призначення та виплату пенсії, а також щодо застосування заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд, а саме з 01.06.2016 по 31.12.2020 згідно до довідки Запорізької обласної прокуратури №21-80вих-21 від 04.02.2021, які втратили працездатність.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Однак відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК 12 ААВ № 074945, виданої позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 25.11.2020 до 01.12.2021.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області 05.02.2021, тобто в межах тримісячного строку, а тому з огляду на викладені вищи приписи чинного законодавства пенсію позивачу слід призначити з 25.11.2020.

Вказана позиція суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 26.06.2018 у справі №686/17309/17, адміністративне провадження №К/9901/76/17 (реєстраційний номер рішення в Єдиному реєстрі судових рішень: 75007170).

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України №1058-IV перерахунок пенсії по інвалідності призначеної до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що надана позивачем довідка Запорізької обласної прокуратури від 04.02.2021 №21-79вих-21, яка наразі є в матеріалах пенсійної справи, є обґрунтованою підставою, з огляду на приписи частини дев`ятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», для визначення відповідного розміру пенсії ОСОБА_1 . Прийняття за основу відповідачем для визначення розміру пенсії довідки від 24.02.2021 №21-178вих-21 з періодом 60 календарних місяців з 01.02.2016 по 31.01.2021 є неправомірним, оскільки станом на 26.02.2021 не були сплачені єдині внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідно дії органу Пенсійного фонду України суперечать як частині другій статті 86 Закону №1697, так і пункту 1 статті 41 Закону №1058.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу приписів Закону України «Про судовий збір», питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що оформлене листом №3789-3044/П-02/8-0800/21 від 29.03.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з дати встановлення ІІ групи інвалідності.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату з 25.11.2020 ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до частин другої, дев`ятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» виходячи із розрахунку 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд, а саме з 01.06.2016 по 31.12.2020 згідно до довідки Запорізької обласної прокуратури №21-80вих-21 від 04.02.2021.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 19.07.2021.

Суддя М.С. Лазаренко