
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 р. Справа№200/7531/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про: визнання протиправним та скасування рішення військово - лікарської комісії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціального захисту щодо придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призиву на строкову військову службу, визнання протиправними дії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки у особі військового комісару про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 року до 03.00 години на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 .
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування рішення військово - лікарської комісії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціального захисту щодо придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призиву на строкову військову службу, визнання протиправними дії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки у особі військового комісару про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 року до 03.00 години на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те що, він перебуває на військовому обліку у Дружківському міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Після проходження військово лікарської комісії позивачем, у Дружківському міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, йому не було повідомлено про прийняте рішення, однак була вручена повістка що відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» він призваний на строкову військову службу і зарахований у команду № 64/2569, та вказано прибути 31.05.2021 р.
Позивач зазначає, що він має серцеве захворювання, котре було діагностовано в нього близько 2010 р., а саме «диспластична кардіопатія». При проходженні ВЛК у Дружківському МТЦК та СП надавалися документи стосовно вказаного діагнозу, однак лікарями ВЛК при Дружківському МТЦК та СП лікарі кардіологи до огляду не залучались, висновок вказаних лікарів до рішення ВЛК долучений не був.
Також позивач зазначив, що ним було подано заяву про надання відстрочки від призову до оскарження висновків медичних комісій.
Крім того відповідачем було вирішено питання про більше детальне дослідження стану здоров`я позивача, та вручена позивачу 09.06.2021 р. друга повістка у якій йому наказано прибути на військову службу 22.06.2021 р. до 03-00 грн.
Позивач вважає, що враховуючи наявність у нього діагнозу під час проходження ним ВЛК, комісія була зобов`язана скерувати його на додаткові дослідження із залученням певних фахівців чого зроблено не було. На підставі чого вважає, що рішення ВЛК Дружківського МТЦК та СП підлягає скасуванню.
Також позивач зазначає, що повістки які були надані йому відповідають за загальною формою Додатку 18 Положення № 352. Однак відповідно до діючого Положення № 352 не передбачено що такі повноваження можуть вчиняти посадові особи ТЦК та СП. Враховуючи те, що є підстави вважати, що позивач не є придатним до військової служби дії Дружківського МТЦК та СП щодо призову особи на строкову військову службу та виписання повісток про необхідність з`явитись на призовний пункт є передчасними та протиправними. В зв`язку з чим позивач просив задовольнити позовні вимоги.
29.06.2012 р. позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої уточнив вірну назву відповідача в прохальній частині позовної заяви.
06.07.2021 р. відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив наступне.
Особа з`являється до районної медичної комісії, якою в даному випадку є Дружківський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, для встановлення ступеня придатності до військової служби та подальшого спрямування на ВЛК для отримання висновку щодо придатності/непридатності кандидата на проходження строкової військової служби. До комісії входять мінімум 8 лікарів, а саме: терапевт, лор, офтальмолог, дерматолог, хірург, стоматолог, невролог та психіатр. Кожен лікар оглядає призовника та робить висновок щодо його придатності, про що зазначається в обліковій картці, яка заводиться на кожну особу. Надалі результати медичного обстеження заносяться до книги протоколів засідань призовної комісії. Після цього, призовника направляють на збірний пункт Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проходження контрольного медичного огляду, виклик на яку ОСОБА_1 намагається перенести, чим підтверджує свій намір ухилитися від проходження строкової служби. Позивач зазначив, що він має серцеве захворювання, котре було діагностовано в нього близько 2010 року, а саме диспластична кардіопатія, але документи стосовного вищенаведеного діагнозу не надавалися, та відсутні в особовій справі призовника. Щодо заяви про надання відстрочення, відповідь на дану заява була вручена представнику позивача разом з відповіддю на адвокатський, про що мається відповідна відмітка.
Відповідач зазначає, що 05.05.2021 р. було складено акт дослідження стану здоров`я та поставлено діагноз НЦД за кардіальним типом. Пролапс мітрального клапану, та 06.05.2021 р. було оформлено висновок лікаря про придатність до військової служби, а саме на підставі ст. 38-г графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби.
Щодо повістки Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виклик громадянина ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 р. до 03.00 до Дружківського МТЦК та СП для подальшого убуття на обласний збірний пункт Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки дію якої просить зупинити позивач, не пов`язана з безпосереднім викликом для проходження строкової військової служби. Вказана повістка була виписана позивачу про необхідність з`явитися до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для прийняття остаточного рішення щодо придатності позивача до військової служби.
З урахуванням вищенаведеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
15.07.2021 р. від позивача надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 23 червня 2021 року суд відмовив у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Згідно ст. 58 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, паспорт № НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Дружківському міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки як призовника.
За результатами дослідження особової справи призовника ОСОБА_1 судом встановлено наступне. (а.с.154-171)
За результатами призову за 2019 р., 2020 р. є придатним до військової служби, за 2021 р. мається відмітка що придатний до військової служби ст. 38 - г Наказу МОУ № 402.
Комунальним некомерційним підприємством «Дружківська міська лікарня № 2» Дружківської міської ради складено Акт обстеження стану здоров`я № 210 від 08.07.2019 р. позивача, в якому в розділі діагноз зазначено без патологій.
Згідно висновку лікаря терапевта від 09.07.2019 р. Дружківського міського військового комісаріату встановлена придатність до військової служби, СО-1.
В період з березня 2021 р. по травень 2021 р. включно позивач за направленням Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки проходив медичне обстеження в Комунальному некомерційному підприємстві «Дружківська міська лікарня № 2» Дружківської міської ради за результатами якого складено Акт дослідження стану здоров`я № 626 (769) від 05.05.2021 р.
У вказаному акті зазначено, що позивач проходив обстеження у кардіолога в КНП «ДМКЛ № 2» ДМР.05.05.2021 р. В розділі скарги Акту № 626 (769) від 05.05.2021 р. зазначено: скарги на біль в ділянці серця, почуття нестачі повітря. В розділі Анамнез Акту № 626 (769) від 05.05.2021 р. зазначено, що захворювань серцево - судинної системи не було. Відповідно до Акту дослідження стану здоров`я № 626 (769) від 05.05.2021 р. позивачу встановлено діагноз: НЦД за кардіальним типом. Пролапс мітрального клапану.
Згідно висновку лікаря терапевта № 626 від 06.05.2021 р. Дружківського МТЦК та СП встановлена придатність до військової служби, а саме підстава ст. 38-г графи ІІ Розкладу хвороб.
Судом встановлено, що адвокатом Уховим Р.В. був зроблений запит до Військового комісару Дружківського МТЦК та СП від 21.05.2021 р. № 13/2021/1 р., відповідно до якого було зазначено про надання документів та інформації: яка військово - лікарська комісія приймала рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, які лікарі (спеціалісти) до неї входили; надати постанову військово лікарської комісії про придатність ОСОБА_1 до військової служби (яка приймається у формі висновку, рішення, свідоцтва тощо); чи проходив ОСОБА_1 дослідження у ВЛК при Донецькому обласному центрі комплектування та соціальної підтримки; чи роз`яснювалось ОСОБА_1 право на оскарження висновків ВЛК про придатність до проходження служби; надати інформацію чи залучались лікарі - кардіологи чи інші спеціалісти у галузі хвороб серця до обстеження ОСОБА_1 під час проходження ним ВЛК; чи вживалися ВЛК заходи щодо клінічного обстеження ОСОБА_1 у тому числі й у спеціальних закладах Міністерства оборони; надати інформацію яким чином лікарі ВЛК встановили відсутність серцевої недостатності ОСОБА_1 (а.с. 33-35)
Ткож адвокатом Уховим Р.В. був зроблений запит до Військового комісару Донецького обласного ТЦК та СП від 21.05.2021 р. № 13/2021/2 р., відповідно до якого було зазначено про надання документів та інформації: чи мається ВЛК при Донецькому ОТЦК та СП; відповідно до наказу МОУ № 608 від 16.11.2016 р. ВЛК Південного регіону (м. Одеса) чи ВЛК Північного регіону (м. Харків) є суб`єктами ВЛК вищого рівня для повторного проведення військово - лікарської експертизи призовника ОСОБА_1 ; яка військово - лікарська комісія приймала рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, які лікарі (спеціплізація) до неї входить; надати постанову військово лікарської комісії про придатність ОСОБА_1 до військової служби (яка приймається у формі висновку, рішення, свідоцтва тощо); чи проходив ОСОБА_1 дослідження у ВЛК при Донецькому обласному центрі комплектування та соціальної підтримки; чи роз`яснювалось ОСОБА_1 право на оскарження висновків ВЛК про придатність до проходження служби; надати інформацію чи залучались лікарі - кардіологи чи інші спеціалісти у галузі хвороб серця до обстеження ОСОБА_1 під час проходження ним ВЛК; чи вживалися ВЛК заходи щодо клінічного обстеження ОСОБА_1 у тому числі й у спеціальних закладах Міністерства оборони; надати інформацію яким чином лікарі ВЛК встановили відсутність серцевої недостатності ОСОБА_1 (а.с. 28-30)
Також ОСОБА_1 21.05.2021 р. була надана заява до Військового комісару Дружківського МТЦК та СП про надання відстрочки від призову на строкову військову службу. (а.с. 26-27)
28.05.2021 р. Дружківським МТЦК та СП надана відповідь на на запит від 21.05.2021 р., відповідно до якої надані відповіді на поставлені питання та документи. Відповідь отримана особисто адвокатом Уховим Р. 28.05.2021 р. про що мається відповідна відмітка. (а.с. 201-202)
Також 31.05.2021 р. за № 07-03-695 Донецьким обласним ТЦК та СП надана відповідь на запит від 21.05.2021 р. (а.с. 31-32)
Крім того 07.06.2021 р. адвокатом Уховим Р.В. був зроблений запит № 13/2021/13 до Військового комісару Дружківського МТЦК та СП відповідно до якого було зазначено про надання документів та інформації: на підставі чого ОСОБА_1 сповіщувалось про те, що він призваний на військову службу, оскільки відсутне рішення про придатність до військової служби; надати рішення ВЛК при Дружківському МТЦК та СП за результатами медичного огляду ОСОБА_1 ; чи була розглянута заява ОСОБА_1 про надання відстрочки пр. призов на строкову службу. (а.с. 74-76)
15.06.2021 р. Дружківським МТЦК та СП надана відповідь на запит від 07.06.2021 р. яка отримана особисто Уховим Р. 16.06.2021 р. (а.с. 199)
Також 15.06.2021 р. Дружківським МТЦК та СП надана відповідь на заяву щодо надання відстрочки від призову на строкову військову службу від 21.05.2021 р., доказів вручення позивачу або його представнику відповідачем суду не надано. (а.с. 200)
Крім того відповідачем були вручені позивачу повістки, щодо призову на строкову військову службу, та зазначено про необхідність з`явитися на збірний пункт 31.05.2021 р до 03 год. 00 хв., та 22.06.2021 р. до 03 год .00 хв.
Не погоджуючись з рішенням військово-лікарської комісії Дружківського міського територіального цетру комплектування та соціального захисту щодо придатності для призову на строкову військову службу позивача, останній просить визнати його протиправним та скасувати, а також визнати протиправними дії відповідача, щодо виклику позивача повісткою на строкову військову службу із наказом з`явития 22.06.2021 р.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232 передбачено військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 4 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України мають право на заміну виконання військового обов`язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України "Про альтернативну (невійськову) службу".
Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232).
Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). (ч. 6 ст. 1 Закону № 2232).
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно абзаців 1, 2, 3 частини 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Частиною 2 ст. 2 Закону № 2232 проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Відповідно до ч. 7 ст. 17 Закону № 2232 відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров`я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико -соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, непов`язаних із військово - лікарською експертизою, забороняється.
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу ІІ Положення №402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов`язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно з п. 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов`язаних, резервістів, працівників.
Відповідно до п. 2.6. розділу І Положення №402 визначені позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), до яких зокрема належать ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК) (п. 2.6.1 Порядку № 402).
До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. (п. 2.6.3. Порядку №402)
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10) (п.1.2 розділу ІІ Положення №402).
Відповідно до п. 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів.
Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Положення №402 організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.
Пунктом 2.2 розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров`я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).
Відповідно до п. 2.6 розділу ІІ Положення № 402 оцінка стану здоров`я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".
Згідно з п. 2.7 розділу ІІ Положення № 402 під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров`я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Пунктом 2.8 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов`язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
Відповідно до п. 2.9 розділу ІІ Положення № 402 лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1 - 11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до _(указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини (п.2.10 розділу ІІ Положення №402).
Пунктом 69 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім`ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Отже, відповідно до вищенаведених вимог чинного законодавства призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.
За результатами медичного огляду лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що військово-лікарська комісія Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки протиправно прийняла рішення щодо придатності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 для призову на строкову військову службу, оскільки, на думку позивача, він з 2010 року має серцеве захворювання, а саме «диспластична кардіопатія», та при проходженні ВЛК у Дружківському МТЦК та СП останньому надавались документи стосовно вказаного діагнозу, однак лікарями ВЛК при Дружківському МТЦК та СП лікарі кардіологи до огляду не залучалися, висновок вказаних лікарів до рішення ВЛК долучений мабуть не був. Також позивач зазначає, що діагноз який він має свідчить про непридатність позивача до військової служби.
Щодо вищезазначених посилаь позивача, суд зазначає наступне.
Під час розгляду заяви про забезпечення позову в судовому засіданні, судом було досліджено особову справу призовника ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . В матеріалах даної особової справи призовника, відсутні документи які підтверджують наявність у позивача діагнозу саме з 2010 року «диспластична кардіопатія».В матеріалах особової справи наявні документи щодо медичного огляду позивача в 2021 році. Також наява виписка з медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2021 року в які дійсно зазначено анамнез: ОРЗ, Диспластична кардіопатія - 24.03.2021 р. На «Д» обліку не перебуває. (а.с. 162 зворотній бік)
Також в судовому засіданні представник позивача зазначив, що з матеріалам особової справи призовника, позивач та його представник не ознайомлювались.
В метеріалах особової справи призовника ОСОБА_1 наявний Акт дослідження стану здоров`я № 210 від 08.07.2019 р. ОСОБА_1 лікарем кардіологом Несчастною Н.Г. КНП «Дружківська міська лікарня № 2», в якому зазначено анамнез: диспластична кардіопатія, та зазначено діагноз: без патологій. (а.с. 167 зворотній бік) А також наявний Акт дослідження стану здоров`я № 626 від 05.05.2021 р. ОСОБА_1 лікарем кардіологом Несчастною Н.Г. КНП «Дружківська міська лікарня № 2» за направленням військового комісаріату (ВЛК), в якому зазначено анамнез: захворювань серцево - судинної системи не було, та зазначено діагноз: НЦД за кардіальним типом. Пролапс мітрального клапану. (а.с. 169 зворотній бік)
З урахуванням наявних Актів дослідження стану здоров`я ОСОБА_1 в матеріалах особової справи призовника, спростовуються доводи позивача стосовно того, що лікарями ВЛК при Дружківському МТЦК та СП лікарі кардіологи до огляду позивача не залучалися, висновок вказаних лікарів до рішення ВЛК долучений не був.
Суд зазначає, що 06.05.2021 р. лікарем терапевтом складено Висновок лікаря № 626 від 06.05.2021 р. Дружківського МТЦК та СП, в якому зазначено анамнез: захворювань серцево - судинної системи не було, зазначено діагноз: НЦД за кардіальним типом. Пролапс мітрального клапану та встановлена придатність до військової служби, а саме підстава ст. 38-г графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби придатний за рафами ТДВ «Б». (а.с. 171)
Як зазначив представник відповідача, що військово-лікарською комісією Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки прийнято підсумкове рішення щодо придатності призовника до військової служби з зазначенням підстави ст. 38-г графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби придатний за рафами ТДВ «Б». Для встановлення ступеня придатності до військової служби відповідачем було вручено повістку про виклик на строкову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 р. до 03.00 до Дружківського МТЦК та СП для подальшого убуття на обласний збірний пункт Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для прийняття остаточного рішення щодо придатності позивача до служби.
Крім того позивач у позовній заяві також зазначає, що відповідачем для вирішення питання про більше детальне дослідження стану здоров`я позивача, вручено йому 09.06.2021 р. другу повістку у якій наказано прибути на військову службу 22.06.2021 р. до 03.00 год.
Позивачем та відповідачем не надано суду доказів того, що Військово - лікарською комісією Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (позаштатна постійно діюча військово - лікарська комісія Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) прийнято остаточне рішення щодо придатності ОСОБА_1 для проходження військової служби.
Крім того суд зазначає, що відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення № 402, на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;
Згідно п. 2.3.4. п. 2.3 розділу І Положення № 402, ЦВЛК має право: розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Разом з тим, з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається того, що позивач звертався до Центральної військово - лікарською комісії для перегляду висновку відповідача та не скористався своїм правом на проведення медичного огляду щодо придатності до військової служби.
Суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово - лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходть за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Врховного суду від 12.06.2020 р. по справі № 810/5009/18.
З урахуванням наведеного суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення військово - лікарської комісії Дружківського територіального центру комплектування та соціального захисту щодо придатності ОСОБА_1 для призову на строкову службу задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними дій Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісара про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитись 22.06.2021 р. до 03.00 год на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторономи позивачу була вручена повістка наступного змісту: «згідно із Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» Ви призвані на строкову військову службу і зараховані в команду № __(вказується номер, наданий кожній команді обласним військовим комісаром). Наказую Вам 22.06.2021 р. до 03-00 години з`явитися на збірний пункт за адресою АДРЕСА_1 , контрольна явка 21.06.2021 р. об 11-00» (а.с. 18)
Постановою КМУ № 352 від 21.03.2020 р. затверджене «Положення
про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» (Далі - Положення № 352)
Повістка яка була виписана та вручена позивачу, відповідно до якої позивачу наказано з`явитися 22.06.2021 р., оскільки він призван на строкову військову службу і зарахован до команди, відповідає додатку № 21 Положення № 352.
Відповідно до п. 84 Порядку № 352 повіска яка відповідає додатку 21 виписується та вручається громадянину відповідно до якого прийнято рішення про призов на строкову військову службу.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутне рішення про призов позивача на строкову службу станом на час складання та вручення повістки.
Як було зазначен представником відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву повістка військового комісара Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виклик громадянина ОСОБА_1 на строкову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 р. до 03-00 до Дружківського МТЦК та СП для подальшого убуття на обласний збірний пункт Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не пов`язана з безпосереднім викликом для проходження строкової військової служби. Вказана повістка була виписана позивачу про необхідність з`явитися до Донецького обласного ТЦК та СП для прийняття остаточного рішення щодо придатності позивача до служби.
Суд зазначає, відповідно до п. 56 Порядку № 352, передбачено, що виклик громадян з приводу призов на строкову військову службу в конкретні строки до призовних дільниць, відбувається військовими комісаріатами повістками за формою згідно з додатком 18.
Зміст повістки яка визначена у додатку 21 (якою викликався позивач) та додатку 18 є різним та має різні підстави виклику.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що оскільки на час складання повіскти про виклик позивача на 22.06.2021 р. для призову на строкову військову службу, рішення по його призов на строкову військову службу не приймалось, були відсутні підстави для вручення даної повістки позивачу. В зв`язку з чим позовні вимоги про визнання протиправними дій Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісара про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитись 22.06.2021 р. до 03.00 год на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 , є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Крім цього, згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України», заява № 4909/04, рішення від 10 лютого 2010 року, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
У відповідності до вимог ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З урахуванням вищенаведеного позовні вимоги ОСОБА_1 до Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки підлягають частковому задоволенню в частині визнання протиправними дій Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісару про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 року до 03.00 години на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задовленнні судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 1816 грн., оскільки позовні вимоги задоволені частково, судовий збір підлягає стягненню в розмірі 908 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування рішення військово - лікарської комісії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціального захисту щодо придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призиву на строкову військову службу, визнання протиправними дій Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісару про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 року до 03.00 години на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісару про виклик повісткою ОСОБА_1 на строкову військову службу із наказом з`явитися 22.06.2021 року до 03.00 години на збірний пункт за адресою: АДРЕСА_1 .
В задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення військово - лікарської комісії Дружківського міського територіального центру комплектування та соціального захисту щодо придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призиву на строкову військову службу - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Дружківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (84206, Донецька область, м. Дружківка, Машинобудівників, 34, код ЄДРПОУ 09655501) судовий збір в розмірі 908 (дев`яцот вісім) гривень.
Повний текст рішення складено та підписано 19 липня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська