Ухвала суду № 98395711, 14.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
200/3968/21
Номер документу
98395711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

14 липня 2021 р. Справа №200/3968/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065; 87555, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Миру, б.70) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду знаходиться дана адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати за 2020 рік та ненарахування і невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019 роки у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та зобов`язання виплатити за 2020 рік та нарахувати і виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Позивач, при зверненні до суду, в обґрунтування позову зазначив, що з 07 травня 2015 року має статус учасника бойових дій та відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 05 травня, за 2018-2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з огляду на рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18), проте його право на отримання такої допомоги у належному розмірі порушено відповідачем. Зазначає, що протягом 2018-2020 років Кабінетом Міністрів України визначалися такі виплати у розмірі меншому, ніж це передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв`язку з чим за 2018-2020 роки йому, як учаснику бойових дій, недоплачено належну допомогу.

Ухвалою суду від 18 травня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

08 червня 2021 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому зазначено, що оскільки спірні правовідносини стосуються невиплати допомоги до п`ятого травня за період 2018-2020 років, а звернення до суду надійшло лише 01.04.2021, то позов до суду подано з пропущенням шестимісячного строку звернення, визначеного ч. 2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виплата допомоги до 5 травня є періодичним платежем, який виплачується щорічно, а отже, позивач, отримуючи її, був обізнаним щодо розміру і в разі незгоди мав можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, які на його думку стали підставою для заниження розміру отримуваної допомоги.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Ушенка С.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року прийнято до провадження адміністративну справу №200/3968/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року провадженні у даній адміністративній справі закрито в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та зобов`язання нарахувати недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Частиною шостою статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Судом встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у частині шостій статті 161 КАС України.

Так, визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв`язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб`єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв`язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень.

Загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів регулюються КАС України.

Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2018, 2019 та 2020 роки.

Про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач повинен був дізнатися ще у квітні 2018 року та, відповідно, у квітні 2019 та у квітні 2020 року, коли йому було виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2018-2020 роки, у розмірі меншому, ніж встановлений Законом, проте до суду з даним позовом звернувся лише 31.03.2021, про що свідчить відбиток поштового штампу на конверті, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивачем пропущено встановлений чинним законодавством шестимісячний процесуальний строк для звернення до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.

Згідно ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Заяву про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду з даним адміністративним позовом позивачем до позовної заяви не додано.

Таким чином, позивачеві слід надати до суду письмову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом із зазначенням підстав поважності його пропуску та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

За таких обставин зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення зазначених недоліків.

На підставі викладеного, керуючись ст. 169, 171, 205 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу залишити без руху і встановити позивачеві п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.

Позивачу необхідно надати до суду заяву про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду із даним адміністративним позовом із зазначенням причин поважності його пропуску та долученням відповідних доказів на підтвердження їх поважності.

Роз`яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде залишена без розгляду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя С.В. Ушенко