
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2021 року Справа № 160/8959/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шевченківського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
04.06.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Шевченківського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати незаконною відмову Шевченківського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)у зміні прізвища;
- зобов`язати Шевченківський районний у місті Дніпрі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) здійснити зміну прізвища « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_3 », про що внести відповідні актові записи.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що дії відповідача порушують права позивача, які полягають у безпідставній відмові останньому у зміні прізвища.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
18.06.2021 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить закрити провадження у справі оскільки справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, відповідач вказує, що за результатом звернення позивача із заявою про зміну прізвища йому було правомірно відмовлено з огляду на висновок перевірки відділення поліції №7 Дніпровського РУЮ ГУНП в Дніпропетровській області.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
23.04.2021 року позивач звернувся до Шевченківського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про зміну прізвища з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_3 », в якій зазначив, що під судом та слідством не перебував.
Відповідачем було сформовано справу про зміну імені №17/20.22-63 від 23.04.2021 року та направлено її до територіального органу Національної поліції України за місцем проживання заявника, а саме до відділення поліції №7 Дніпровського РУЮ ГУНП в Дніпропетровській області для надання висновку про можливість зміни імені.
За висновком перевірки відділення поліції №7 Дніпровського РУЮ ГУНП в Дніпропетровській області встановлено, що позивач притягувався до адміністративної відповідальності співробітниками УПП в Дніпропетровській області від 07.07.2020 року за ч.1 ст. 130 КУпАП; від 17.06.2020 року за ч.1 ст. 130 КУпАП; від 12.06.2020 року за ч.1 ст.130 КУпАП; від 08.06.2020 року за ч.1 ст. 130 КУпАП. Відмітка про сплату штрафів відсутня. Також гр. ОСОБА_1 притягувався до кримінальної відповідальності, як особа на яку вказав свідок. Відділенням поліції №6 ДРУП ГУНП в Дніпропетровської області зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12018040680000909 від 19.05.2018 року.
На підставі зазначеного висновку, за результатами розгляду заяви позивача 21.05.2021 року Шевченківським районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.
У вказаному висновку відповідачем зазначено, що неможливість внесення зміни до актових записів цивільного стану позивача передбачена пунктом 11 глави 4 розділу ІІІ Правил та висновку територіальних органів Національної поліції України від 19 травня 2021 року, за № 43.7/2-2799 відмовлено у зміні прізвища.
Не погоджуючись з відмовою щодо внесення змін до актових записів про цивільний стан позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім`я.
Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім`я, та (або) по батькові (частина 1 статті 295 Цивільного кодексу України).
Частиною сьомою зазначеної статті визначено, що порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ (далі - Закон №2398) встановлено, що цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
За змістом статті 9 Закону №2398 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Внесення відомостей про зміну імені здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях (частина 1 статті 12 Закону №2398).
За змістом частин першої та другої статті 16 Закону №2398 державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.
Державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Відповідно до частини сьомої статті 16 Закону №2398 державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім`я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
Частиною першою статті 22 Закону №2398 визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до записів актів цивільного стану регулюється також Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року №96/5та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з пунктом 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
За змістом пункту 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил зазначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Спір у цій справі виник у зв`язку з відмовою Шевченківського районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни до актових записів позивача про зміну прізвища.
Відділ реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб`єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану, яка має публічно-правову природу. Спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є публічно-правовим, тому належить до адміністративної юрисдикції.
Позивач також просить зобов`язати Шевченківський районний у м. Дніпрі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміну прізвища до актових записів цивільного стану.
Відповідно до частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною шостою статті 295 Цивільного кодексу України підставами для відмови у зміні імені є:
- здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
- наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
- офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
- подання заявником неправдивих відомостей про себе.
Позивач звертаючись до відповідача із заявою про зміну прізвища вказав у графі цієї заяви на питання: «Чи перебуваєте під слідством, судом, адміністративним наглядом? Чи маєте судимість, не погашену або не зняту в установленому законом порядку?» вказав: «під судом та слідством не перебував».
Однак, як видно з висновку відділення поліції №7 Дніпровського РУЮ ГУНП в Дніпропетровській області від 19 травня 2021 року за № 43.7/2-2799, під час проведення перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності співробітниками УПП в Дніпропетровській області від 07.07.2020 року за ч.1 ст. 130 КУпАП; від 17.06.2020 року за ч.1 ст. 130 КУпАП; від 12.06.2020 року за ч.1 ст.130 КУпАП; від 08.06.2020 року за ч.1 ст. 130 КУпАП. Відмітка про сплату штрафів відсутня. Також останній притягувався до кримінальної відповідальності, як особа на яку вказав свідок. Відділенням поліції № 6 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12018040680000909 від 19.05.2018 року.
За таких обставин позивач у заяві про зміну прізвища вказав неправдиві відомості про себе.
Натомість відповідач з метою перевірки достовірності цих відомостей отримав відповідь від відділення поліції №7 Дніпровського РУЮ ГУНП в Дніпропетровській області про неможливість здійснення зміни прізвища, на підставі якої відповідач і дійшов правомірного висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.
Доказів на спростування викладених у зазначеному висновку обставин позивач суду не надав.
Також суд звертає увагу позивача на те, що він не позбавлений права повторно звернутися до Шевченківського районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із відповідної заявою про зміну прізвища, після того, як відпадуть обставини, що стали підставою для відмови у зміні прізвища.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що позивач не довів належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Натомість відповідач довів правомірність своїх дій.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що позовна заява є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову у задоволенні позову, судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись статтями 139,242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Шевченківського районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (пр-т Гагаріна, буд. 112, м. Дніпро, 49107, код ЄДРПОУ 33339119) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський