Рішення № 98395193, 31.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
160/17441/20
Номер документу
98395193
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року Справа № 160/17441/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОІНД» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (далі - Головне управління, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про прийняття рішення щодо застосування заходів реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОІНД» (далі - ТОВ «АГРОІНД», відповідач) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності до усунення порушень, викладених в Акті перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах від 13.11.2020р. №3506/29-20.

В обґрунтування позову зазначено, що Позивачем за результатами здійснення перевірки спеціалістами Головного управління складено акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства у сфері на промислових підприємствах від 22.07.2020р. №2257/29-20. За результатами позапланової перевірки винесено розпорядження від 23.07.2020р. №29/11806 з граничними термінами усунення порушень до 22.10.2020р. За результатами контролю розпорядження від 23.07.2020р. №29/11806 в період з 02.11.2020р. по 13.11.2020р. встановлено, що порушення проведеною перевіркою ТОВ «АГРОІНД» не усунуто.

Таким чином, застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності до усунення порушень буде дієвим заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог санітарних правил і норм, які створюють загрозу життю і здоров`ю людей, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 04.01.2021р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.

На виконання ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 09.04.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 30.04.2021р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем не дотримано умов визначених чинним законодавством для можливості застосування відносно ТОВ «АГРОІНД» заходів реагування та не доведено належними та допустимими доказами того, що діяльність тваринницького комплексу відповідача створює загрозу для життя і здоров`я людей та навколишнього середовища.

Ухвалою суду від 31.05.202 р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням у період з 09.07.2020р. по 22.07.2020р. на ТОВ «АГРОІНД» проведено позапланову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах, за результатами якої складений акт перевірки від 22.07.2020р. №2257/29-20.

Позапланова перевірка проведена на підставі наказу Головного управління від 01.07.2020р. «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «АГРОІНД».

У ході перевірки позивачем встановлено численні порушення, а саме:

1. Порушення п. 5.5., 5.7., 5.13., 5.14. ДСП 173-96 «Державні санітарні правила планування та забудови насалених пунктів»:

Кількість джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не збігаються з даними, що наведені у протоколі державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 13.02.2018 №294 та звіті по проведенню інвентаризації джерел викидів, який розробляється відповідно до інструкції «Про зміст та порядок складання звіту проведення інвентарізації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», яка затверджена наказом Мінприрод України від 10.02.1995 №7 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.03.1995р. 61/597, та відображається у п.2.4, 2.5., 2.7.4., 2.9.2., (таблиця 6.1., 6.2.) документу обґрунтовуються обсяги викидів відповідно до наказу міністерства охорони навколишнього природного середовища від 09.03.2006 №108 «Про затвердженя Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів у яких обгрунтовуються обсяг викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців», а саме:

у кожному свинарнику присутні додаткові джерела викидів (організовані джерела викидів на даху кожного свинарника у кількості від 2 до 11);

з торця свинарників встановлені осьові вентилятори (діаметром близько 1 метра, кондиціонери від 3 до 5 одиниць з кожної сторони свинарника;

мають місце отвори з решітками для провітрювання уздовж фасаду будівлі свинарника по обидві сторони в кількості від 2 до 10 од.;

додаткове організоване джерело викиду з куполу-реактору біо-газової установки, місце пересилки відпрацьованих відходів твердої фракції субстрату після сепаратора завантаження відходів в тракторний причіп для подальшого перевезення до місця тимчасового накопичення (майданчики зберігання твердої фракції);

невраховані викиди від додаткових виробничих процесів - дезінфекції свинарніиків під час зміни поголів`я;

неорганізоване джерело викиду площею 2 х 2 м у вигляді дезінфекційного майданчика у місці тимчасового зберігання покидьків тварин (відходів другої категорії- падіж - рефрижераторний контейнер;

ремонтно-механічна дільниця, в якій присутнє зварювальне обладнання, станочний парк;

мобільна установка для дезінфекційної обробки автотранспорту, що працює на рідкому паливі (бензин), крім того не враховано процес зберігання та заправки бензину;

незабезпечена герметичність системи гноєвидалення (в наявності відкриті люки, люки обладнані організованими джерелами викиду - вентиляційними трубами).

Із неврахованих додаткових джерел викидів здійснюються викиди забруднюючих речовин (аміак, сірководень, метан, суспендовані тверді частинки, бутил меркаптан, аерозольне зварювання та різання металу, фреони, вуглеводні граничні, оксиди азоту, оксиди вуглецю та інші забруднюючі речовини від відповідних техпроцесів), що в свою чергу впливає на додаткове розповсюдження запахів на територію санітарно-захисної та житлової забудови.

На генеральному плані, ситуаційній карті-схемі таблиці параметрів джерел викидів забруднюючих речовин додаткові джерела викидів жодним чином не зазначені (не враховані), що свідчить про недостовірні відомості у звіті по інвентаризації джерел в документах у яких обґрунтовуються обсяги викидів, «Обґрунтування санітарно- захисної зони свинарського комплексу ТОВ «АГРОІНД» (розробник ТОВ НВП «ІНТЕРЕКС на підставі яких ТОВ «АГРОІНД» було скорочено санітарно-захисну зону (висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 09.07.2018р № 602-123-20-4/30247) та отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (№1221400000-254 від 29.09.2019р).

Графічні матеріали, що представлені у звіті по інвентаризації джерел викидів, документах у яких обґрунтовуються обсяги викидів, «Обґрунтування санітарно-захисної зони свинарського комплексу ТОВ «АГРОІНД» не відповідають вимогам, щодо складення та розробки графічних матеріалів відповідно до ДБН А.2.2-3:2014, що також свідчить про недостовірність інформації. Генеральний план, топографічна основа генеральних планів об`єктів, відповідно до ДБН А.2.2-3:2014 та «Основних положень створення топографічних планів масштабів 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500», затверджених Наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 24.01.94 №3 складається з топографічних планів М1:500 та М1:1000 відповідно до їх призначення; відсутня дата останньої актуалізації топографічної основи, яка використовується для розробки проектної документації, повинна зазначатися на відповідних кресленнях; ситуаційні плани (карти-схеми), відповідно до ДБН А.2.2-3:2014, розробляються на основі топографічних планів у одному з таких масштабів 1:2000, 1:5000 та 1:10000; відповідно до ДБН А.2.2-3:2014, п.4.1 не допускається розроблення проектної документації без інженерних вишукувань, які повинні бути виконані відповідно до ДБН А.2.1-1-2014 «Інженерні вишукування для будівництва»; строки використання матеріалів інженерно - геодезичних вишукувань наведені у ДБН А.2.1-1-2014, п.5.1.7.; дата останньої актуалізації топографічної основи, яка використовується для розробки проектної документації, повинна зазначатися на відповідних кресленнях.

Невірне встановлення санітарно-захисної зони від джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, згідно додатку 6 ДСП 173-96 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів (для санітарно очисних споруд, установок комунального призначення, сільськогосподарських підприємств встановлюється від межі об`єкту, а в наданих документах ТОВ «АГРОІНД» - встановлена від джерел викидів).

2. Територія санітарно-захисної зони не розпланована та не упорядкована в повному обсязі (мінімальна площа озеленення складає менше 50%, з боку селищної території відсутня смуга дерево-чагарникових насаджень шириною не менш 50 м), що є порушенням пункту 5.13 глави 5 ДСП 173-96 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів.

3. Не проводиться, в повному обсязі, контроль за дотриманням встановлених гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на межі санітарно- захисної, житлової зони (за 2019 рік дослідження повітря населених місць проведено не по всім забруднюючим речовинам, що представлені у викидах підприємства, а в 2020 році взагалі не проводились).

За результатами проведених лабораторних досліджень виконаних ДРегДЛД Держпродспоживслужби 13.07.2020р. (протокол від 14.07.2020р. №7/16-24, №7/31-39) на межі санітарно-захисної зони ТОВ «АГРОІНД» зафіксовано перевищення концентрацій рівнів ГДК по наступним забруднюючим речовинам:

аміак у 3,2 рази - у точці ТІ південно-східна сторона 145м;

аміак у 1,1 рази - у точці Т2 східна сторона 400м, що є порушенням 5.4 глави 5 ДСП 173-96 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів.

За результатами позапланової перевірки Головним управлінням винесено розпорядження від 23.07.2020 №29/11806 з граничними термінами усунення порушень до 22.10.2020 р.

28.10.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області винесено наказ №3595-ПО «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «Агроінд» предметом перевірки визначено виконання суб`єктом господарювання розпорядження про усунення порушень від 23.07.2020 за результатами проведення у період з 09.07.2020 по 22.07.2020 позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Для проведення перевірки виписано направлення №3506 від 28.10.2020 , яким уповноважено на здійснення заходу 3 посадових осіб: Канцедал Є.І. , Варіч І.М. , Задорожну В.І .

На підставі наказу №3595-ПО від 28.10.2020 контроль виконання розпорядження здійснено у період з 02.11.2020р. по 13.11.2020р., з організацією проведення у денний та нічний час відбору проб атмосферного повітря на межах санітарно-захисної зони свинокомплексу, зверненої до житлової забудови, що оформлено актом №3506/29-20.

Актом №3506/29-20 зафіксовано виявлені порушення:

1. Не виконано вимоги щодо невідкладного вжиття заходів щодо недопущення перевищення гранично-допустимих концентрацій всіх забруднюючих речовин, що представлені у викидах об`єкту на зовнішній межі, санітарно- захисної зони, зверненої до житлової забудови. Зокрема, таке виконання не підтверджено результатами лабораторних досліджень;

2. Не розроблено графічні матеріали, відповідно до ДБН А.2.2.-3:2014;

3. Не надані матеріали стосовно інвентаризації всіх джерел викидів забруднюючих речовин, не надано пояснень щодо ліквідації чи консервації додаткових джерел викидів забруднюючих речовин та документів, які б підтверджували їх фактичну кількість;

4. Не представлений висновок державної санітарно- епідеміологічної експертизи Держспоживслужби України стосовно санітарно-захисної зони свинарського комплексу ТОВ «Агроінд»;

5. Виконано вимогу стосовно забезпечення герметичності систем гноєвидалення;

6. Не представлено проекту організації санітарно- захисної зони з боку сельбищної території;

7. Частково виконано вимога щодо здійснення лабораторних досліджень на зовнішній межі санітарно-захисної зони. Зокрема в наданих протоколах №№51/453.20-01- 51/453.20-04 від 20.04.2020 не відображено дослідження по всім забруднюючим речовинам.

Акт підписано посадовими особами, які здійснювали перевірку, згідно направлення №3506 від 28.10.2020.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Згідно із ст.1, ч.5, ч.11 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Згідно п.4 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Згідно із ч.1 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Частиною 6 ст.7 Закону визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно з ч.7 ст.7 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» громадяни мають право на: безпечні для здоров`я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище; участь у розробці, обговоренні та громадській експертизі проектів програм і планів забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, внесення пропозицій з цих питань до відповідних органів; відшкодування шкоди, завданої їх здоров`ю внаслідок порушення підприємствами, установами, організаціями, громадянами санітарного законодавства; достовірну і своєчасну інформацію про стан свого здоров`я, здоров`я населення, а також про наявні та можливі фактори ризику для здоров`я та їх ступінь.

Законодавством України громадянам можуть бути надані й інші права щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі - Закон №4004 - ХІІ) громадяни мають право на безпечні для здоров`я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту та навколишнє природне середовище.

Статтею 19 Закону №4004-XII встановлено гігієнічні вимоги до атмосферного повітря в населених пунктах, повітря у виробничих та інших приміщеннях:

Атмосферне повітря в населених пунктах, на територіях підприємств, установ, організацій та інших об`єктів, повітря у виробничих та інших приміщеннях тривалого чи тимчасового перебування людей повинно відповідати санітарним нормам.

Підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні своєї діяльності зобов`язані вживати необхідних заходів щодо запобігання та усунення причин забруднення атмосферного повітря, фізичного впливу на атмосферу в населених пунктах, рекреаційних зонах, а також повітря у жилих та виробничих приміщеннях, у навчальних, лікувально-профілактичних та інших закладах, інших місцях тривалого чи тимчасового перебування людей.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря, визначені Законом України «Про охорону атмосферного повітря» (далі - Закон №2707), який спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище.

Згідно із положеннями ст.12 Закону №2707, господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до ст.1 Закону №2707 забруднюючою речовиною визнається речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; викид це надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерелом викиду визнається об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до ст.10 Закону №2707 підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: серед іншого здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Статтею 11 Закону №2707 визначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп.

Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об`єкт якого належить до другої групи, - десять років, об`єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.

Окрім того, згідно результатів лабораторно-інструментальних вимірів забруднюючих речовин атмосферному повітрі, проведених 06.11.2020р. Дніпропетровською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та споживачів (протоколи дослідження повітря населених місць: від 06.11.2020р. №35/31-40. №35/61-70, №35/91-100, 35/151-160, 35/211-220, 36/1-10, 36/211-220, на межі санітарно-захисної зони ТОВ «АГРОІНД» та на території жилого кварталу м. Підгороднє було зафіксовано перевищення концентрацій рівнів ГДК по наступним забруднюючим речовинам:

- аміак в 1,4 рази (протокол №35/1-10 - відібрано 05.11.2020 р. в 10-05), в 1.6 рази (протокол №36/1-10 відібрано 05.11.2020 р. в 22-05) - у точці Т1 південно-східна сторона в 145 м.;

- аміак в 1,1 рази (протокол ) 35/31-40 -відібрано 05.11.2020 р. в 10-35 - у точці південно - східна сторона в 145 м.

- аміак у 1,75 рази (протокол 35/61-70 відібрано 05.11.2020 р. в 11-00) -у точці Т3 жилий квартал (м. Підгородне, вул. Дніпровська, буд. 113 - 300 м.)

- аміак у 3,75 рази (протокол №35/91-100 відібрано 05.11.2020 р. в 11-35) - у точці Т4 в піннічно-східна сторона 500 м;

- аміак у 2,55 рази (протокол 35/151-160 відібрано 05.11.2020 р. в 12.35) - у точці Т6 північно-західна сторона - 425 метрів СЗЗ (від лагун);

- аміак в 1,4 рази (протокол № 35/211-220 відібрано 05.11.2020 р. в 13.35) та у 1,25 рази (протокол 36/2/1-220 відібрано 06.11.2020 р. в 01-30) - у точці Т8 жилий квартал (м. Підгородне, вул. Дніпровська, буд. 121 -250 м.).

За результатами позапланової перевірки Головним управлінням винесено розпорядження від 23.07.2020 №29/11806 з граничним терміном усунення порушень до 22.10.2020р.

Контроль виконання розпорядження здійснено у період з 02.11.2020р. по 13.11.2020 р. (наказ Головного управління від 28.10.2020 №3295-110, направлення від 28.10.2020р. №3506) організацією проведення у денний та нічний час відбору проб атмосферного повітря на межах санітарно - захисної зони свинокомплексу, зверненої до житлової забудови.

Частиною 1 ст.246 Господарського кодексу України регламентовано, що здійснення будь-якої діяльності, що загрожує життю і здоров`ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.

Щодо доводів відповідача суд враховує.

Зокрема ТОВ «АГРОІНД» вказує, що акт №3506/29-20 складений за формою, скасованого 04.08.2020 Наказу МОЗ України №287 від 10.04.2013.

Суд ставиться критично до такого аргументу як до підстави визнання всього контрольного заходу незаконним, оскільки порушення ведення господарської діяльності, відповідно до яких виписано розпорядження від 23.07.2020 №29/11806 зафіксовані іншим актом - актом від 22.07.2020р. №2257/29-20, форма якого дотримана. Крім того, відповідач не спростовує зміст акту №3506/29-20 та підстави для його складання, а також зафіксованого ним факту часткового виконання вимог позивача.

Щодо наявності чи відсутності повноважень позивача здійснювати нагляд у сфері контролю викидів шкідливих речовин у повітря та дотримання екологічних норм суд доходить такого висновку.

Як вбачається із Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, затвердженого у новій редакції Наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №147 позивач забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства:

реалізує державну політику у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з державної, політики у сфері епідеміологічного нагляду спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення;

здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд (контроль) за дотриманням санітарного законодавства; біологічними продуктами, патологічним матеріалом;

додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів в імпортованих лікарських травах, водних об`єктах, воді, що використовується для господарського постачання, купання, спортивних занять, організованого відпочинку та з лікувальною метою, лікувальних грязях, ґрунтах, на землях населених пунктів, оздоровчої рекреаційною призначених;

дотримання показників вмісту шкідливих для здоров`я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, та проводить моніторинг ефективності вжитих заходів з попередження і зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення;

забезпечує та здійснює проведення профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони в межах компетенції території України під проникнення хвороб людей, здійснює державний санітарно-епідеміологічний контроль товарів, що перемішуються через митний кордон України;

здійснює санітарні заходи щодо охорони території України шляхом проведення державного санітарно-епідеміологічного нагляду (контролю за дотриманням санітарного законодавства», медико-санітарного контролю (огляду) з метою запобігання в`їзду на територію України транспортних засобів, ввезення вантажів, товарів та інших предметів, у тому числі лікарських засобів, біологічних, хімічних і радіоактивних речовин, а також матеріалів і відходів, що можуть створювати небезпеку для життя і здоров`я населення (крім заходів, пов`язаних із здійсненням медико-санітарного спостереження (епідеміологічного нагляду (спостереження)), та крім виконання функцій здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників;

здійснює передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства;

здійснює в межах компетенції контроль за факторами середовища; життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров`я населення;

організовує проведення відповідних досліджень (випробувань) для цілей державного контролю;

подає в установленому порядку пропозиції щодо обмеження або заборони в`їзду на територію України її громадян, іноземців та осіб без громадянства, експорту, імпорту, транзиту вантажів і товарів з держав або регіонів у зв`язку з неблагополучною епідемічною ситуацією на їх території;

забезпечує проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи;

здійснює у межах компетенції контроль за усуненням причин і умов виникнення та поширення інфекційних, масових неінфекційних захворювань, отруєнь та радіаційних уражень людей;

розробляє та здійснює санітарні заходи, шо стосуються обмеженого (визначеного) кола осіб чи випадків, передбачених законодавством, зокрема щодо обмеження, заборони, тимчасового припинення діяльності, вживання відповідно до закону інших заходів реагування, у тому числі обмеження або заборони ввезення (пересилання) на митну територію України, перевезення, через митну територію України (транзит) біологічних продуктів, патологічного матеріалу;

бере участі, у реалізації науково-технічної, технологічної та інноваційної політики, впровадженні у виробництво науково-технічних досягнень та передового досвіду з питань профілактики захворювань людини, а також факторів середовища життєдіяльності людини, реалізації державної політики в інших визначених сферах;

бере участь у розробленні санітарних, протиепідемічних, (профілактичних) заходів, вимог щодо окремих показників якості харчових, продуктів, кормів, технічних регламентів та стандартів;

бере участь у визначенні факторів, що можуть мати шкідливий вплив на здоров`я людини, у проведенні оцінки ризику та встановленні ступеня створюваного ними ризику;

бере участь у проведенні санітарно-епідеміологічних, розслідувань, спрямованих на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, у тому числі через харчові продукти, групових індивідуальних харчових отруєнь, масових неінфекцїйних захворювань (отруєнь) та радіаційних уражень, випадків порушення норм радіаційної безпеки, санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами, іншими джерелами іонізуючих випромінювань, та вживає заходів щодо їх усунення відповідно до законодавства;

здійснює відповідно до законодавства моніторинг причин і кількості звернень фізичних, та юридичних осіб щодо дотримання санітарного законодавства та випадків заподіяння шкоди здоров`ю людей внаслідок споживання продукції (користування нею) та впливу небезпечних факторів середовища життєдіяльності людини;

бере участь та проводить заходи, спрямовані на підвищення гігієнічних знань працівників, в тому числі, тих які підлягають обов`язковим медичним оглядам, а також тих, які зазнають у виробництві, сфері та інших галузях ризику дії небезпечних факторів.

Закон №4004 - ХІІ у статті 1 надає наступні визначення щодо санітарного законодавства та сфери його врегулювання:

державні санітарні норми та правила, санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов`язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров`ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення;

вимоги безпеки для здоров`я і життя людини - розроблені на основі медичної науки критерії, показники, гранично допустимі межі, санітарно-епідеміологічні нормативи, правила, норми, регламенти тощо (медичні вимоги щодо безпеки для здоров`я і життя людини), розроблення, обґрунтування, контроль і нагляд за якими відноситься виключно до медичної професійної компетенції;

небезпечний фактор - будь-який хімічний, фізичний, біологічний чинник, речовина, матеріал або продукт, що впливає або за певних умов може негативно впливати на здоров`я людини;

санітарні та протиепідемічні (профілактичні) заходи (далі - санітарні заходи) - комплекс організаційних, адміністративних, інженерно-технічних, медичних, нормативних, екологічних, ветеринарних та інших заходів, спрямованих на усунення або зменшення шкідливого впливу на людину факторів середовища життєдіяльності, запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб і масових неінфекційних захворювань (отруєнь) та їх ліквідацію;

середовище життєдіяльності людини (далі - середовище життєдіяльності) - сукупність об`єктів, явищ і факторів навколишнього середовища (природного і штучно створеного), що безпосередньо оточують людину і визначають умови її проживання, харчування, праці, відпочинку, навчання, виховання тощо;

фактори середовища життєдіяльності - будь-які біологічні (вірусні, пріонні, бактеріальні, паразитарні, генетично модифіковані організми, продукти біотехнології тощо), хімічні (органічні і неорганічні, природні та синтетичні), фізичні (шум, вібрація, ультразвук, інфразвук, теплове, іонізуюче, неіонізуюче та інші види випромінювання), соціальні (харчування, водопостачання, умови побуту, праці, відпочинку, навчання, виховання тощо) та інші фактори, що впливають або можуть впливати на здоров`я людини чи на здоров`я майбутніх поколінь;

шкідливий вплив на здоров`я людини - вплив факторів середовища життєдіяльності, що створює загрозу здоров`ю, життю або працездатності людини чи здоров`ю майбутніх поколінь;

безпечні умови для людини - стан середовища життєдіяльності, при якому відсутня небезпека шкідливого впливу його факторів на людину;

сприятливі умови життєдіяльності людини - стан середовища життєдіяльності, при якому відсутній будь-який шкідливий вплив його факторів на здоров`я людини і є можливості для забезпечення нормальних і відновлення порушених функцій організму;

Стаття 2 Закону №4004 зазначає, що законодавство України про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення (санітарне законодавство) базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров`я, цього Закону, законів України "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про протидію захворюванню на туберкульоз", "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення", інших нормативно-правових актів та санітарних норм.

З вказаного вище, суд доходить висновку, що до повноважень позивача належить й вжиття заходів щодо усунення екологічних та біологічних факторів, що можуть негативно впливати на здоров`я населення, в тому числі й в атмосферному повітрі.

Щодо відсутності додаткових джерел забруднення суд встановив наступне.

Відповідно до дозволу №1221400000-254 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого Дніпропетровською обласною державною адміністрацією 23.09.2019 строком на 10 років (до 23.09.2029 року), ТОВ «Агроінд» дозволені обсяги викидів, які віднесені до інших джерел викидів, а саме:

№ 2 Віконий вентилятор (прачечна):

- речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,000047 г/с.

№ 3 Труба (опалювальний котел адмінбудівлі):

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 150 мг/мі;

-оксид вуглецю - 0,0996 г/с;

-оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту - 0,0207 г/с.

№ 4 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 1):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 5 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 2):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 6 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 3):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 7 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 4):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 8 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 5):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 9 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 6):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 10 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 7):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 11 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 8):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

№ 13 Труба (водогрійні котли 3 та 4 корпусів):

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 150 мг/мі;

-оксид вуглецю - 0,0412 г/с;

-оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту - 0,0207 г/с.

№ 14 Труба (опалювальні котли 4 корпуса):

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 150 мг/мі;

-оксид вуглецю - 0,0751 г/с;

-оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту - 0,0195 г/с.

№ 15 Труба (опалювальний котел 8 корпуса):

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 150 мг/мі;

-оксид вуглецю - 0,0736 г/с;

-оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту - 0,0190 г/с.

№ 16 Труба (опалювальний котел 9 корпуса):

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 150 мг/мі;

-оксид вуглецю - 0,0880 г/с;

-оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту - 0,0208 г/с.

№ 17 Труба (когенераційна установка):

-оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту - 0,3931 г/с.

-оксид вуглецю - 0,9173 г/с;

-діосид сірки (діоксид та триоксид) у перерахунку на діоксид сірки - 0,1352 г/с.

№ 23 Вентиляційний проєм (корпус утримання свиней № 9):

-аміак - 0,0083 г/с;

-сірководень - 0,0019 г/с;

-речовини у вигляді суспендованих твердих частинок не диференційованих за складом - 0,0606 г/с;

-НМЛОС (бутилмеркаптан) - 0,0001 г/с.

Регулювання викидів для неорганізованих джерел №1 (дезбар`єр), №12 (комбікормовий цех), №18 (ємність змішування біомаси), №19 (ємність «Лагуна»), №20 (майданчик твердої біомаси), №21 (автотранспорт), №22 (сепараційна установка) здійснюється шляхом встановлення умов.

Як зазначалося позивачем під час перевірки виявлені додаткові можливі джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Але разом з тим, позивачем не надано жодних доказів факту здійснення викидів саме з цих джерел під час проведення перевірки та обсяги таких викидів, які суперечать виданому дозволу.

Крім того, суд бере до уваги зауваження відповідача щодо межування виробничих потужностей ТОВ «Агроінд» у південно-східному та південному напрямках із забудовою приватного сектору, в якому чисельна кількість громадян утримує власну худобу (свині, корови) та фактично кожне подвір`я має вигребні ями, що в свою чергу, можна також розглядати як можливе джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Щодо дотримання відповідачем встановлених гігієнічних регламентів допустимих концентрацій хімічних та біологічних речовин в атмосферному повітрі та відсутності таких норм для речовин за якими виявлено відсутність висновку.

Гігієнічні регламенти гранично допустимих концентрацій хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць та орієнтовано безпечних рівнів впливу хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, затверджені Наказом МОЗ від 14.01.2020 р. №52.

Згідно з регламентом гранично допустима концентрація хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць складає:

-азоту діоксид: максимально разова-0,2 мг/мі; середньодобова-0,04 мг/мі;

-азоту оксид: максимально разова-0,4 мг/мі; середньодобова-0,06 мг/мі;

-аміак: максимально разова-0,2 мг/мі; середньодобова-0,04 мг/мі;

-сірководень: максимально разова-0,008 мг/мі;

-андригід сірчистий: максимально разова-0,5 мг/мі; середньодобова-0,05 мг/мі;

-вуглецю оксид: максимально разова-5 мг/мі; середньодобова-3 мг/мі;

-метилмеркаптан (метантіол): максимально разова-0,0001 мг/мі.

Відповідно до протоколів вимірювання хімічного складу атмосферного повітря від 20.08.2020р., від 21.08.2020р., від 05.11.2020р., від 06.11.2020р., від 12.04.2021р., від 13.04.2021р., від 14.04.2021р. Галузевої науко-дослідної лабораторії «Охорона навколишнього середовища на залізничному транспорті» Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В.Лазаряна Міністерства освіти і науки України, перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, за речовинами (азоту діоксид, аміак, сірководень, пил, ангідрид сірчистий, вуглецю оксид, метил меркаптан) - не встановлено.

За результатами проведених лабораторних досліджень, виконаних ДРегДЛД Держпродслужби 13.07.2020р. (протокол від 14.07.2020р. №7/16-24, №7/31-39) на межі санітарно-захисної зони ТОВ «Агроінд» зафіксовано перевищення концентрацій рівнів гранично допустимої концентрації по наступним забруднюючим речовинам:

-аміак у 3,2 рази у точці Т1 південно-східна сторона 145м;

-аміаку у 1,1 рази - у точці Т2 східна сторона 400м.

З наведеного суд вбачає, що дослідження проведені із незначним проміжком у часі, але мають значні розбіжності у результатах, проте розцінює дослідження та результати, які проведені на замовлення відповідача як такі, що мають більшу достовірність з огляду на надання свідоцтв про повірку всіх вимірювальних приладів та як такі, що підтверджують усунення виявлених позивачем порушень щодо перевищення по деяких забруднюючим речовинам.

При цьому суд зауважує, що для речовин, на які не встановлені нормативи граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства, встановлюються для кожного джерела викиду величини масової витрати (г/сек), а тому піддаються виміру, попри зауваження відповідача.

Щодо необхідності складання проекту «Обґрунтування санітарно-захисної зони» свинарського комплексу ТОВ «Агроінд» та упорядкування території з озелененням дерево - чагарниковими насадженнями.

Суд зазначає, що мінімальна відстань від свиноферм до житлових будинків, так звана санітарно-захисна зона, повинна становити не менше 500 м. Відповідно до Додатку 5 "Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів", затверджених наказом МОЗ від 19 червня 1996 р. № 173, санітарно-захисна зона в 500 м встановлюється для тих ферм, які розраховані до 12 000 голів на рік. В залежності від кількості свиней, вимоги до мінімальної відстані до житлових будинків можуть бути вищими та становити 1500 м (на 12000 та на 24000 голів на рік) та 2000 м (на 54000 голів на рік і більше).

Згідно з п.5.8 Наказу №173 у разі організації нових, не вивчених в санітарно-гігієнічному відношенні виробництва та технологічних процесів, а також будівництва (реконструкції) великих підприємств I та II класів небезпеки та їх комплексів, що можуть несприятливо впливати на навколишнє середовище та здоров`я населення, розміри санітарно-захисних зон слід встановлювати у кожному конкретному

випадку з урахуванням даних про ступінь впливу на навколишнє

середовище аналогічних об`єктів, які функціонують у державі та за

її кордоном та відповідних розрахунків.

У відповідності до п.5.14 Наказу №173 проект організації санітарно-захисної зони слід розробляти в комплексі з проектом будівництва (реконструкції)

підприємства з першочерговою реалізацією заходів, передбачених у зоні.

За інформацією наданою відповідачем, за час здійснення господарської діяльності за місцем розташування тваринницького комплексу, відповідачем не здійснювалась організація нових технологічних процесів, а також не здійснювалася реконструкція чи будівництво нових об`єктів нерухомості, що знаходяться на території тваринницького комплексу та використовуються у господарській діяльності. Виходячи з вище зазначеного, суд доходить висновку про необґрунтованість вимог позивача щодо розробки нового проекту організації санітарно-захисної зони ТОВ «Агроінд» та погодження його в органах державної санітарно-епідеміологічної служби та відсутність цього проекту як порушення.

Відповідно до п.5.13. Наказу №173 територія санітарно-захисної зони має бути розпланованою та упорядкованою. Мінімальна площа озеленення санітарно-захисної зони в залежності від ширини зони повинна складати: до 300 м - 60%, від 300 до 1000 м - 50%, понад 1000 м - 40%.

З боку сельбищної території необхідно передбачати смугу дерево-чагарникових насаджень шириною не менше 50 м, а при ширині

зони до 100 м - не менше 20 м.

Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах №2257/27-20 (в період з 02.11.2020р. по 13.11.2020р.) територія санітарно-захисної зони не розпланована та не упорядкована в повному обсязі. Мінімальна площа озеленення складає менше 50%, з боку сельбищної території відсутня смуга дерево-чагарникових насаджень шириною не менш 50м.

Але, разом з тим, позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт вказаного порушення.

Поряд з тим, відповідачем надано докази того, що окрім наявних насаджень, що існували на момент набуття права власності на тваринницький комплекс, відповідач у 2019-2020р.р. (безпосередньо до проведення перевірки позивачем) додатково здійснив висадку ще 1070 дерев на території санітарно-захисної зони, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями договорів купівлі-продажу саджанців дерев № 12/09-19 від 12.09.2019 р., № 01-04/05 від 04.05.2020 р.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, суд доходить висновку, що виявлені позивачем порушення в підтвердженому судом обсязі не доводять загрози життю та здоров`ю людей, що є підставою для відмови в позові контролюючого органу щодо застосування заходів реагування до ТОВ «АГРОІНД» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності.

Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, 241-246, 255, 258, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОІНД» про застосування заходів реагування - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова