
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6087/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 73 процентів грошового забезпечення.
ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі № 140/5220/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позов задоволено, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 73 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплати (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 73 % від суми грошового забезпечення.
20.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №140/1716/21 на підставі довідки від 04.12.2020 №ХА 15966/12.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 17.05.2021 повідомило позивача, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі № 140/5220/20 врахована стаття 13 Закону № 2262-XII та перерахований розмір пенсії з червня 2021 року складає 15164,23 грн. (20974,25 грн. х 70%).
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 73 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними та такими, що порушують його права, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення з 01.04.2019 розміру пенсії з 73% до 70% відповідно до Закону № 2262-ХІІ та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 73% грошового забезпечення з 01.04.2019 (з урахуванням виплачених сум).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 48).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 09.07.2021 № 0300-0802-7/28617 (а. с. 51-54) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону № 2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а положення цієї статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.
Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка призначена з 04.01.2003 у розмірі 73 проценти відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років від 17.01.2003 (а. с. 41).
ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинського обласного військового комісаріату № ХА 15966 (а. с. 44), що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ХА15966 - Міноборони від 04.07.2018 (а. с. 43).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі № 140/5220/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії з 73% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 та зобов`язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2018 (а. с. 11-16).
Крім того, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі № 140/1716/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Волинського ОВК від 04.12.2020 №ХА15966/12 про розмір грошового забезпечення за посадою станом на 05.03.2019 із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Волинського ОВК від 04.12.2020 №ХА15966/12 про розмір грошового забезпечення за посадою станом на 05.03.2019 із обов`язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а. с. 26-34).
20.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі № 140/1716/21 на підставі довідки від 04.12.2020 №ХА 15966/12 (а. с. 35).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 17.05.2021, у відповідь на вказану заяву, повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на виконання рішення суду від 22.03.2021 у справі №140/1716/21 проведено з розрахунку 70% суми відповідного грошового забезпечення. Правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 73% відповідного грошового забезпечення немає (а. с. 36-37).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із пунктом «а» частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі № 140/1716/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та з червня 2021 року здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 17.05.2021 (а. с. 36-37).
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні перерахунку з 01.04.2019 (на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі № 140/1716/20), відповідач не мав правових підстав для зменшення з 77 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на виконання Постанови № 103 з 01.01.2018. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі № 140/5220/20 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 73 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплати (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 у розмірі 73 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 (а. с. 11-16).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 73 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії за вислугу років з 01.04.2019 у розмірі 73 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 73 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року у розмірі 73 (сімдесят три) проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх