
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження
16 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9684/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2020 року у цій справі позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11 березня 2020 року №3-2477/15-20-СГ “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,50 га на території Шацької селищної ради Шацького району за межами населеного пункту із земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362.
09 липня 2021 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні №64659804 - Головне управління Держгеокадастру у Волинській області на Шацьку територіальну громаду в особі Шацької селищної ради. Необхідність заміни боржника ОСОБА_1 мотивує тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної у комунальну власність” земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у тому числі спірна земельна ділянка з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362 площею 3,2993 га, передані у комунальну власність територіальній громаді в особі Шацької селищної ради. Тому відповідно до статей 12, 122 Земельного кодексу України прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель, які їй були передані згідно з актом приймання-передачі із державної у комунальну власність, тепер уповноважена приймати виключно Шацька селищна рада. Оскільки існує зміна матеріальних відносин і Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не може виконати рішення суду щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою у зв`язку із передачею земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362 Шацькій територіальній громаді в особі Шацької селищної ради, то відповідно до наведених вище положень Земельного кодексу України остання наділена повноваженнями щодо розгляду заяви позивача.
Ухвалою суду від 12 липня 2021 року заяву про заміну сторони виконавчого провадження призначено до судового розгляду у судовому засіданні на 14:30 год 16 липня 2021 року (а.с.154).
15 липня 2021 року від Шацької селищної ради до суду надійшли письмові пояснення щодо заяви ОСОБА_1 (а.с.163-166). Шацька селищна рада вказала, що дійсно наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11 грудня 2021 року №39-ОТГ передано Шацькій селищній раді (Шацькій територіальній громаді) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2406,0511 га, які розташовані на території Шацької територіальної громади Ковельського (до зміни адміністративно-територіального устрою - Шацького) району Волинської області. Такі земельні ділянки були прийняті за відповідним актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ. Ці наказ та акт стали підставою для державної реєстрації права власності на земельні ділянки за Шацькою селищною радою, у тому числі і спірної.
Однак Шацька селищна рада вважає, що відсутні підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 , оскільки передача з державної у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення, до складу яких входить земельна ділянка, у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення якої було відмовлено Головним управлінням Держгеокадастром у Волинській області, не є достатньою підставою для заміни боржника у виконавчому провадженні. Умовою для правонаступництва відповідно до статті 379 КАС України є встановлення обставин повного чи часткового припинення адміністративної компетенції суб`єкта владних повноважень у відносинах, щодо яких виник спір. Докази на підтвердження реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Волинській області як сторони відповідного виконавчого провадження відсутні. Відсутні докази того, що функції Головного управління Держгеокадастру у Волинській області передані будь-кому у порядку публічного правонаступництва. Із передачею земельної ділянки у комунальну власність не відбулась передача адміністративної компетенції, а тому Шацька селищна рада не набула жодних прав та зобов`язань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області як правопопередника, а лише отримала у комунальну власність земельні ділянки, якими правомочна розпоряджатись самостійно на власний розсуд згідно з приписами закону), а тому підстави для заміни сторони у виконавчому провадженні відсутні.
Також Шацька селищна рада зауважила, що остаточне рішення у справі №140/9684/20 ухвалене Восьмим апеляційним адміністративним судом 28 грудня 2020 року, а передача земель відбулась 11 грудня 2020 року, а отже боржник (Головне управління Держгеокадастру у Волинській області) вибув ще до моменту ухвалення рішення суду в апеляційній інстанції; у суді апеляційної інстанції заміна відповідача не проводилася, а заміна неналежного відповідача на стадії виконання судового рішення не передбачена процесуальним законодавством.
З наведених підстав Шацька селищна рада просила відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні - Головне управління Держгеокадастру у Волинській області на Шацьку селищну раду.
15 липня 2021 року від Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до суду надійшли пояснення (а.с.167-169), за змістом яких останнє не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 і одночасно зазначило, що Законом України від 28 квітня 2021 року №1423-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення систем управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” (чинний з 27 травня 2021 року) розділ X “Перехідні положення” Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, за змістом якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, за винятком земель, перелік яких наведено у цьому пункті. Земельна ділянка, щодо якої ОСОБА_1 подав заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не належить до переліку земель, які, як винятки, не вважаються комунальною власністю. Оскільки Головне управління в силу закону не має права здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на яку претендує ОСОБА_1 , то воно не може і виконати рішення суду щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою.
У судове засідання особи, які беруть участь у справі, державний виконавець не прибули, хоча були повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви (а.с.159-162). Шацька селищна рада у письмовій заяві від 15 липня 2021 року, а ОСОБА_1 та Головне управління Держгеокадастру у Волинській області у заявах від 16 липня 2021 року (а.с.171, 178-179) просили розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснювати за їх відсутності (за відсутності їхніх представників).
Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З урахуванням положень частини четвертої статті 229, частини третьої статті 194, частини другої статті 379 КАС України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності заявника, представника боржника (відповідача у справі), Шацької селищної ради та державного виконавця, в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів заяви про заміну сторони у виконавчому листі, суд дійшов таких висновків.
Задовольняючи позов у справі ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2020 року у справі №140/9684/20 задоволено позовні вимоги повністю та визнано протиправним і скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11 березня 2020 року №3-2477/15-20-СГ “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,50 га на території Шацької селищної ради Шацького району за межами населеного пункту із земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362 (а.с.77-82). Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2020 року набрало законної сили 28 грудня 2020 року на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду (а.с.111-122).
19 лютого 2021 року Волинський окружний адміністративний суд за заявою ОСОБА_1 видав виконавчий лист №3548/2021р. в частині зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Волинській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,50 га на території Шацької селищної ради Шацького району за межами населеного пункту із земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362.
За даними автоматизованої системи виконавчого провадження (інформація про виконавче провадження від 15 липня 2021 року на а.с.172-174) встановлено, що 26 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання виконавчого листа №3548/2021р. та постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Новосада О.Ю. від 01 березня 2021 року відкрито виконавче провадження №64659804 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа (копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 01 березня 2021 року №64659804 на а.с.151).
Заява про заміну сторони виконавчого провадження – боржника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на правонаступника Шацьку селищну раду обґрунтована неможливістю виконання рішення суду у зв`язку з припиненням повноважень боржника на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту внаслідок їх передачі з державної у комунальну власність.
Як встановлено судом із змісту заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, письмових пояснень Шацької селищної ради, наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ передано Шацькій селищній раді (Шацькій територіальній громаді) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2406,0511 га, які розташовані на території Шацької територіальної громади Ковельського (раніше - Шацького) району Волинської області.
Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 16 липня 2021 року №266152884 (а.с.176-177) підтверджується, що земельна ділянка з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362, тобто земельна ділянку, у межах якої мав намір отримати земельну ділянку у власність позивач ОСОБА_1 , передана з державної власності у комунальну власність на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність”; акта приймання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ, рішення Шацької селищної ради від 24 грудня 2020 року №3/9 “Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність Шацької селищної ради”. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 56566701, прийняте державним реєстратором Шацької селищної ради 11 лютого 2021 року.
При вирішенні питання щодо заміни боржника у виконавчому провадженні суд виходить з такого.
Згідно із частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону №1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Як визначено частиною першою статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
З огляду на зміст наведеної норми процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією юридичної особи (суб`єкта владних повноважень), а й в інших передбачених законом випадках, зокрема,й у разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення. Нормативні приписи статті 52 КАС України є загальними по відношенню до приписів, закріплених статтею 379 КАС України. Оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, то якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи.
Питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11 жовтня 2019 року у справі №812/1408/16.
Верховний Суд у цій постанові здійснив системне тлумачення норм Закону №1404-VIII у взаємозв`язку зі статтями 52 і 379 КАС України і сформулював висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або ж внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок: ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи. Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанції (окрім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити у судовий процес як сторона чи третя особа.
При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суду слід залучити до участі у справі їх правонаступників. У разі ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Таким чином, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.
До того ж суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду у постанові від 09 листопада 2020 року №826/14670/16, за яким під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
У випадку, що розглядається, стягувач як сторона виконавчого провадження просить замінити боржника у виконавчому провадженні, посилаючись на те, що внаслідок передачі спірної земельної ділянки з державної у комунальну власність Головне управління Держгеокадастру у Волинській області як боржник втратило повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою, а тому позбавлено можливості виконати судове рішення. Однак правом розпорядження спірною земельною ділянкою нині наділена Шацька селищна рада, яка отримала у комунальну власність земельну ділянку.
Частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17 листопада 2016 року №308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20 листопада 2020 року №53), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Волинської області.
Відповідно до пунктів “б”, “в” статті 80 Земельного кодексу України, суб`єктами права власності на землю є: територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Втім, згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною першою статті 117 Земельного кодексу України передбачено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Нормативне врегулювання повноважень органів виконавчої влади щодо розпорядження земельними ділянками державної власності у зв`язку із їх передачею до комунальної власності також здійснено Законом України від 28 квітня 2021 року №1423-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення систем управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”, який набрав чинності 27 травня 2021 року.
Цим Законом розділ X “Перехідні положення” Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, за змістом якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, оскільки земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, передано із земель державної власності до земель комунальної власності, то Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не є розпорядником бажаної позивачу земельної ділянки і не може приймати жодних рішень стосовно розпорядження нею й вчиняти дії на виконання рішення суду у справі №140/9684/20, тобто, має місце припинення повноважень, визначених частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України. Фактично з моменту державної реєстрації речових прав на земельну ділянку - з 11 лютого 2021 року від імені територіальної громади такі повноваження має Шацька селищна рада, яка на момент перегляду судом апеляційної інстанції (28 грудня 2020 року) рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2020 року у цій справі ще не набула права власності на зазначену земельну ділянку у встановленому законом порядку, однак на час відкриття виконавчого провадження в силу положень Земельного кодексу України має виключні повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, щодо якої судом до цього вирішено спір.
Суд не надає оцінку діям Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, яке наказом від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ передало, та Шацькій селищній раді, яка рішенням від 24 грудня 2020 року №3/9 прийняла з державної у комунальну власність земельну ділянку з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362, щодо якої на той час тривало судове провадження (рішення суду першої інстанції ухвалене 04 вересня 2020 року, а постанова суду апеляційної інстанції – 28 грудня 2020 року).
Головне управління Держгеокадастру у Волинській області знало, а Шацька селищна рада мала би знати про наявність зазначеного спору, однак вони вчиняли дії, за наслідками яких після набрання рішенням Волинського окружного адміністративного суду законної сили (28 грудня 2020 року) можливість розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362 з 11 лютого 2021 року у боржника (відповідача у справі) відсутнє. Тим самим зводиться нанівець рішення суду, яке є обов`язковим до виконання відповідно до конституційних положень, закріплених статтею 129-1 Конституції України.
На переконання суду, у даному випадку наявні ознаки публічного правонаступництва, оскільки одночасно із передачею земельної ділянки у комунальну власність відбулось часткове передання (набуття) адміністративної компетенції (щодо передачі земельних ділянок у власність чи користування) одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) внаслідок часткового припинення адміністративної компетенції Головного управління Держгеокадастру у Волинській області в частині земельних ділянок, які ним були передані згідно з наказом від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ, а Шацькою селищною радою прийняті згідно з її рішенням від 24 грудня 2020 року №3/9. У цьому випадку факт реорганізації (ліквідації) Головного управління Держгеокадастру у Волинській області значення немає, мова йде про перехід функцій (повноважень) від одного органу до іншого, які визначені Земельним кодексом України. Перехід майна у власність в силу закону зумовлює перехід зобов`язання по відновленню порушених прав особи органом, компетентним відновити такі права. Поряд з тим, як зазначив Верховний Суд у постанові від 15 березня 2021 року №441/701/17, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.
З огляду на викладене, оскільки землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад перейшли до земель комунальної власності, а у Шацької селищної ради наявні повноваження для розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 0725755100:04:009:0362, то суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни сторони у виконавчому провадженні, а саме боржника Головне управління Держгеокадастру у Волинській області його правонаступником – Шацькою селищною радою.
Отже, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 52, 229, 243, 248, 256, 379 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити у виконавчому провадженні №64659804, відкритому на виконання виконавчого листа №3548/2021р., виданого 19 лютого 2021 року Волинським окружним адміністративним судом у справі №140/7772/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, боржника - Головне управління Держгеокадастру у Волинській області на його правонаступника – Шацьку селищну раду (Волинська область, селище міського типу Шацьк, вулиця 50 років Перемоги, 1Б, ідентифікаційний код юридичної особи 04334235).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк