
19.07.2021
Справа № 331/3046/21
Провадження № 3/331/1308/2021
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Стратій Є.В., за участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Дубіївка,
Черкаського району, Черкаської області, громадянина України, працевлаштовано-
го заступником начальника відділу – головним інженером Квартирно-експлуата-
ційного відділу м.Запоріжжя, місце реєстрації:
АДРЕСА_1 , який проживає за адресою:
АДРЕСА_2 ,
- за п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2021 року під час проведення у КЕВ м Запоріжжя комплексної перевірки стану охорони державної таємниці складено акт № 59/17/1053 ДСК від 21.04.2021 р. щодо порушення стану охорони державної таємниці.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 02.08.2013 р. № 6802-0-4-13/11, в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов`язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов`язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином. Такі правопорушення припиняються виконанням регламентованих обов`язків або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності.
Відповідно до компетенції та покладених завдань основними функціями КЕВ є забезпечення установ, організацій всіма видами квартирного постачання на мирний та особливий період, вжиття заходів щодо режимно-секретного забезпечення відділу, підтримання на відповідному рівні бойової та мобілізаційної готовності КЕВ в повсякденних умовах та при приведенні в вищі ступені бойової готовності тощо, відомості, про які згідно зі ст.ст. 1.4.2, 1.4.6, 2.1.13, 4.11.14 Зводу відо-мостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБ України від 23.12.2020 р. № 383 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2021 р. за № 52/35674 (ЗВДТ).
Відповідно до вимог ст.20 Закону України «Про державну таємницю» КЕВ м.Запоріжжя провадить діяльність, пов`язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу № ЗПЗ-2018-060 від 13.12.2018 р. терміном дії до 15.12.2021 р.
Відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про державну таємницю» забезпечення охорони державної таємниці в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах тощо, діяльність яких пов`язана з державною таємницею, покладається на керівників зазначених органів, підприємств.
Відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну таємницю» керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств тощо зобов`язані здійснювати постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці.
Наказом №165 від 01.10.2019 р.на посаду тимчасово виконуючого обов`язки начальника КЕВ м.Запоріжжя призначено заступника начальника відділу - головного інженера КЕВ м.Запоріжжя майора ОСОБА_1 , якому розпорядженням УСБУ в Луганській області № 151Д від 13.09.2019 р.) надано допуск до державної таємниці за формою три (допуск до інформації з найвищим грифом секретності «Таємно»).
Відповідно до вимог ст.27 Закону України «Про державну таємницю» та п.65 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 р. № 939 (Порядок-939), майору ОСОБА_1 надано доступ до державної таємниці, а саме до інформації з найвищим грифом секретності «Таємно».
Поряд з цим, 10 липня 2019 року майор ОСОБА_1 взяв на себе письмове зобов`язання громадянина України у зв`язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.
В порушення своїх функціональних обов`язків та взятого на себе письмового зобов`язання майор ОСОБА_1 не вживав заходи, спрямовані на забезпечення в КЕВ м.Запоріжжя режиму секретності, та не здійснював контроль за виконанням заходів щодо забезпеченням охорони державної таємниці, чим порушив вимоги ст.ст.21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.3, 5, 41, 42, 50, 93, 94, 216, 336, 341, 349, 415, 419, 434-436, 737, 741, 749(2), 758, 760, 762 Порядку-939, внаслідок чого створено загрозу витоку секретної інформації.
Зокрема, в порушення вимог п.п.758,760 Порядку-939, майором ОСОБА_1 , як керівником КЕВ м.Запоріжжя, не було вжито заходів щодо повідомлення органу СБУ у зазначений строк (до 08.05.2019 р.) про усунення недоліків та порушень вимог законодавства про державну таємницю, виявлених комісією СБУ під час проведення попередньої перевірки стану охорони державної таємниці (акт № 59 17/838 ДСК від 14.03.2019 р.). У наявності лише повідомлення про наміри вжиття керівництвом СРСД відповідних заходів після призначення ОСОБА_2 на посаду діловода КЕВ м.Запоріжжя (№ 16ДСК від 24.04.2019 р.) та План усунення виявлених недоліків з термінами виконання запланованих заходів (№ 66ДСК від 06.09.2019 р.).
Крім цього, майором ОСОБА_1 на період його тимчасової відсутності (відпустка, відрядження) неодноразово видавалися накази про призначення тимчасово виконуючим обов`язки начальника КЕВ м.Запоріжжя помічника начальника відділу з матеріально-технічного забезпечення працівника ЗСУ ОСОБА_3 , який не має допуску та доступу до державної таємниці (накази №275 від 28.12.2020 р. №05 від 16.01.2021 р.). Водночас, під час виконання вищевказаних обов`язків ОСОБА_3 затверджувалися накази про призначення експертних комісій з питань таємниць (№03 від 04.01.2021 р.) та з проведення експертизи цінності документів (№04 від 04.01.2021 р.), а також переліку посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати матеріальним носіям секретної інформації грифи секретності (№ 01 від 04.01.2021 р.).
В порушення п.341 Порядку-939, під час проведення перевірки стану ОДТ встановлено факт опечатування сейфу № 1 чарунки № 2 (для зберігання секретних мобілізаційних документів, відповідальний ОСОБА_1 , печатка № 2) особистою номерною металевою печаткою № 4, що належить інженеру відділення експлуатації фондів КЕВ м.Запоріжжя працівнику Збройних Сил України ОСОБА_4 без відповідних записів у «Журналі записів про розкриття сховищ і робочих папок за відсутності відповідальної за них особи» (№ 67 від 31.12.2020 р.).
Водночас, в порушення п.п.434 - 436, 762 Порядку-939, на СРСД відсутній акт загальної (річної) перевірки наявності матеріальних носіїв секретної інформації за 2020 рік. У наявності «Акт про проведення повної перевірки МНСІ та передачі справ та посади діловода управління КЕВ м.Запоріжжя» (підг. № 8ДСК від 18.01.2021), який фактично є актом приймання-передачі матеріальних носіїв секретної інформації у зв`язку зі звільненням з посади діловода управління КЕВ м.Запоріжжя працівника ЗСУ ОСОБА_5 . Крім цього, в порушення пункту 762 Порядку-939, до складу комісії щодо приймання-передачі МНСІ включено особу, яка приймає матеріальні носії секретної інформації (наказ № 06 від 04.01.2021 р.), а саме інженера відділення експлуатації фондів КЕВ м.Запоріжжя ОСОБА_4 .
За результатами проведення в КЕВ м.Запоріжжя перевірки стану охорони державної таємниці комісією Управління СБУ в Запорізькій області у зв`язку з виявленням фактів загроз витоку секретної інформації призначено проведення відповідних службових розслідувань та зупинено дію спеціального дозволу на провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею № ЗПЗ-2018-060 до 20.07.2021 року.
Крім вищезазначеного, майором ОСОБА_1 , як керівником КЕВ м.Запоріжжя, не контролювалося здійснення таких заходів, спрямованих на забезпечення режиму секретності, як:
- розроблення інструкції діловода управління КЕВ м.Запоріжжя з урахуванням вимог п.п.41, 42 Порядку-939 в частині, що стосується п.п. 41, 42 Порядку-939;
- розроблення Плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду у відповідності до вимог Порядку-939 (п.737 Порядку-939);
- передбачення Планом заходів щодо охорони державної таємниці на 2021 рік перегляду Плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду та зазначених у пункті 740 Порядку-939 документів (п.п.3, 741 Порядку-939);
- розроблення номенклатури посад працівників на підставі чинного Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (п.50 Порядку-939);
- ведення секретного діловодства у відповідності до вимог Порядку-939 (п.п.336, 341, 349, 363, 415,419, 434, 436 Порядку-939), тощо.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину та факт адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що на посаду його було призначено лише з 01.10.2019 р., в зв`язку з чим він не міг контролювати заходи щодо охорони державної таємниці в інкримінований період, під час проведення аналогічних перевірок жодних зауважень не було, він працював лише один, крім того, приділяв також увагу виконанню інших посадових обов`язків, на теперішній час зазначені в Акті недоліки усунуті, просив не застосовувати суворого стягнення.
Судддя, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення №59/17/08 від 31.05.2021 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 01.04.2021 р.; копією посадової інструкції заступника начальника – головного інженера КЕВ м.Запоріжжя; копією витягу з наказу від 01.10.2019 р. №165; копією зобов`язання у зв`язку з допуском до державної таємниці ОСОБА_1 ; довідкою про допуск ОСОБА_1 до державної таємниці, виданої начальником РСО КЕВ м.Запоріжжя ОСОБА_4 ; наказом начальника КЕВ м.Запоріжжя від 23.09.2019 р. №115 про доступ ОСОБА_1 до державної таємниці.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суддя вважає, що всі вищезазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
На підставі викладеного, суддя вважає, що майор ОСОБА_1 порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не вживав заходів щодо забезпечення режиму секретності та не забезпечував контроль за охороною державної таємниці в КЕВ м.Запоріжжя, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, його наслідки, особу
ОСОБА_1 , позитивну характеристику, суд приходить до висновку, що останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу відповідно до санкції п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Окрім того, у відповідності до ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.212-2 ч.1 п.6, 221, 280, 283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні адміністартивного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 510 гривень (п`ятсот десять гривень 00 коп.) у дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу:
Одержувач:ГУК у Запорізькій області 21081100
ЄДРПОУ:37941997;
Банк:Казначейство України (ЕАП);
Рахунок:UA558999980313060106000008479;
ККДБ:21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м.Запоріжжя апеляційної скарги.
Суддя: Є.В. Стратій