Рішення № 98389678, 14.07.2021, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
904/3656/21
Номер документу
98389678
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2021м. ДніпроСправа № 904/3656/21

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Манько Г.В. за участю секретаря судового засідання Фіцай Я.П.

за позовом Дніпропетровської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради

до В-1 Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради

В-2 Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-виробнича фірма "Елітпроект"

про визнання недійсним договору та застосування наслідків недійсності правочину

Представники:

прокурор Масенко А.О.

від позивача Пастернак В.В.

від відповідача-1 Сірик А.С.

від відповідача-2 Бондаренко О.М.

СУТЬ СПОРУ:

Дніпропетровська обласна прокуратура звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради та просить визнати недійсним договір про надання послуг №22/12-20 від 20.12.2020р., укладений між Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно виробнича фірма "Елітпроект" та застосувати наслідки недійсності укладеного договору.

Прокурор наполягав на задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що наданими у справі доказами у повному обсязі підтверджені позовні вимоги. Зазначив, що усі докази, що є підставою позовних вимог надав до господарського суду. Звертав увагу суду, що необхідність у закупівлі додаткових послуг Департаментом обґрунтовано «нормативним документом», а саме роз`ясненнями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27.05.2020. Зазначені роз`яснення надано на запит Національного банку України та стосуються питання можливості застосування положень ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» до правовідносин за попереднім договором страхування, укладеним до набрання чинності нової редакції Закону (від 19.09.2019 № 114-ІХ). Роз`яснення Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27.05.2020 не є нормативним документом. Не є нормативним документом лист Мінекономіки №3304-04/60124-06 від 03.10.2020, який надано Департаментом до матеріалів закупівлі, оскільки він лише має роз`яснювальний, рекомендаційний характер щодо загальних умов та підстав застосування переговорної процедури відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі».

Позивач вважає позовні вимоги прокурора необгрунтованими та передчасними, надав пояснення у справі. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у поясненні по справі.

Відповідач-1 проти позову заперечував, просив суд у позові відмовити. Надав відзив на позов. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.

Відповідач-2 проти позову заперечував, просив суд у позові відмовити. Надав відзив на позов. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.

У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та відповідачів, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

20.12.2020р. між Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно виробнича фірма "Елітпроект" підписано договір про надання послуг №22/12-20 (далі Договір).

Згідно п. 1.1 Договору виконавець зобов`язується надати, а замовник прийняти і сплатити такі послуги: ДК 021:2015:45000000-7: Будівельні роботи та поточний ремонт (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013Послуги з поточного ремонту автошляхів).

Відповідно до п. 1.2 Договору найменування послуги: ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013Послуги з поточного ремонту автошляхів. (додаткові послуги до договору від 29.10.2020р. №29/10-4).

В п. 1.3 Договору зазначено, що обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшенні залежно від реального фінансування видатків.

Пунктом 2.1 Договору зазначено, що виконавець повинен надати Замовнику послуги, якість яких відповідає умовам чинного законодавства, нормативно-технічним актам та санітарним нормам.

Умовами п. 3.1 Договору визначено, що ціна договору становить:43 944 493,05 грн. в т.ч. ПДВ 7 324 082,18 грн.

Ціна договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін залежно обсягу реального бюджетного фінансування (п.3.2 Договору).

Згідно п. 4.1 Договору будь-які бюджетні зобов`яння та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідно бюджетного призначення (ст. 23 БКУ).

Відповідно до п. 4.2 Договору розрахунок за надані послуги здійснюється на підставі рахунків та на підставах Сторонами актів надання послуг (виконаних робіт) безпосередньо після надходження коштів відповідного бюджетного призначення на реєстраційний рахунок Замовника, протягом 30 робочих днів.

В п.4.3 Договору зазначено, що оформлення актів наданих послуг проводиться по мірі виконання даних послуг. Усі платіжні документи за Договором оформляються з дотриманням вимог законодавства.

Умовами п. 4.4 Договору визначено, що умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника.

Строк (термін) надання послуг: до 31.12.2020р. (п. 5.1 Договору).

Згідно п. 5.2 Договору місце надання послуг: 49000, Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро.

Відповідно до п. 5.3 Договору кількість послуг: 1 послуга.

Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020р., а в частині розрахунку до повного виконання зобов`язань. Згідно ч.3 ст. ст. 631 Цивільного кодексу України Сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення, а саме: з 30.10.2020р. (п. 10.1 Договору).

Умовами п. 11.2 Договору визначено, що усі зміни і доповнення до цього договору діють лише у тому випадку, якщо вони здійснені у письмовій формі і підписані всіма Сторонами.

Пунктом 11.3 Договору закінчення терміну дії Договору не звільняє сторони від відповідальності за порушення Договору, що сталося під час дії договору та, від виконання у повному обсязі порушених договірних зобов`язань.

22.12.20р. Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно виробнича фірма "Елітпроект" підписано додаткову угоду №1 до договору №22/12-20 від 22.12.20р.. Вказаною додатковою угодою сторони погодили внести зміни в п. 3.1 Договору та викласти його в наступній редакції: "3.1. Ціна договору становить 42 493 613 грн. 60 коп. Інші умови вказаного договору залишено без змін.

29.10.2020р. між Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно виробнича фірма "Елітпроект" підписано договір про надання послуг №29/10-4 (далі Договір).

Згідно п. 1.1 Договору виконавець зобов`язується надати, а замовник прийняти і сплатити такі послуги: ДК 021:2015:45000000-7: Будівельні роботи та поточний ремонт (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013Послуги з поточного ремонту автошляхів).

Відповідно до п. 1.2 Договору найменування послуги: ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013Послуги з поточного ремонту автошляхів.

В п. 1.3 Договору зазначено, що номенклатура послуги: послуги з демонтажу (45111300-1- Демонтажні роботи); послуги з ремонту проїзної частини, доріжок, тротуарів (45233220-7 - Влаштування дорожнього покриття).

Пунктом 2.1 Договору зазначено, що виконавець повинен надати Замовнику послуги, якість яких відповідає умовам чинного законодавства, нормативно-технічним актам та санітарним нормам.

Умовами п. 3.1 Договору визначено, що ціна договору становить:149 785 531,69 грн. в т.ч. ПДВ 24 964255,28 грн.

Ціна договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін залежно обсягу реального бюджетного фінансування (п.3.2 Договору).

Згідно п. 4.1 Договору будь-які бюджетні зобов`яння та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідно бюджетного призначення (ст. 23 БКУ).

Відповідно до п. 4.2 Договору розрахунок за надані послуги здійснюється на підставі рахунків та підписаних Сторонами актів надання послуг (виконаних робіт) безпосередньо після надходження коштів відповідного бюджетного призначення на реєстраційний рахунок Замовника, протягом 30 робочих днів.

В п.4.3 Договору зазначено, що оформлення актів наданих послуг проводиться по мірі виконання даних послуг. Усі платіжні документи за Договором оформляються з дотриманням вимог законодавства.

Умовами п. 4.4 Договору визначено, що умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника.

Строк (термін) надання послуг: до 31.12.2020р. (п. 5.1 Договору).

Згідно п. 5.2, 5.2.1 Договору місце надання послуг: 49000, Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро. Місце надання послуг за номенклатурою 49000, України, Дніпропетровська область, м. Дніпро, м. Дніпро.

Відповідно до п. 5.3, 5.3.1 Договору кількість послуг: 1 послуга. Кількість послуг за номенклатурою: 1 послуга - послуги з демонтажу (45111300-1 - Демонтажні роботи); 1 послуга - послуги з ремонту проїзної частини, доріжок, тротуарів (45233220-7 - влаштування дорожнього покриття.

Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020р., а в частині розрахунку до повного виконання зобов`язань. (п. 10.1 Договору).

Пунктом 11.3 Договору передбачено, що закінчення терміну дії Договору не звільняє сторони від відповідальності за порушення Договору, що сталося під час дії договору та, від виконання у повному обсязі порушених договірних зобов`язань.

На веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://www.prozorro.gov.ua/) 10.12.2020 було оприлюднено повідомлення замовника - Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради про намір укласти з ТОВ «БВФ «Елітпроект» договір про закупівлю із застосуванням переговорної процедури. Відповідно до матеріалів публічної закупівлі №UA-2020-12-10-015881-е, між Департаментом та ТОВ «БВФ «Елітпроект» за результатами переговорів укладено договір від №22/12-20 від 20.12.2020 про надання послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 43 944 493,05 грн. Додатковою угодою №1 від 22.12.2020 ціну договору визначено у сумі 42 493 613,60 грн., а в подальшому за додатковою угодою №2 від 31.12.2020 ціну договору визначено у сумі 42 436 683,92 грн.

Відповідно до приписів ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі», переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі. Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера. Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити інформацію про умову застосування переговорної процедури закупівлі відповідно до частини другої цієї статті та обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі з посиланням на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

У повідомленні про намір укласти договір про закупівлю Департаментом умовою застосування переговорної процедури зазначено те, що після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника.

Господарський суд погоджується з доводами прокурора, що 29.10.2020 Департаментом за результатами відкритих торгів №UA-2020-08-20-003805-a із переможцем ТОВ «БВФ «Елітпроект» укладено договір №29/10-4 про надання послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 149 785 531,69 грн., строком виконання до 31.12.2020. Зазначене беззаперечно свідчить про відсутність підстав для закупівлі додаткових аналогічних послуг із застосуванням переговорної процедури на період з 20.12.2020 до 31.12.2020.

Господарський суд погоджується з доводами прокурора, що у спірному договорі сторонами не визначено конкретне місце надання послуг, в наданні яких виникла необхідність. Відповідно до п.5.2. вказаного договору, місцем надання послуг є м. Дніпро. Аналогічно місце надання послуг визначено пунктом 5.2. договору від 29.10.2020 №29/10-4, який діяв на момент укладання спірного договору зі строком дії до 31.12.2020. Вищезазначене свідчить про безпідставність застосування Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради переговорної процедури при укладанні із ТОВ «БВФ «Елітпроект»» договору №22/12-20 від 20.12.2020 про надання послуг з поточного ремонту автошляхів на загальну суму 43 944 493,05 грн., що є порушенням вимог ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», якою забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом.

Господарський суд вважає, що у даному випадку відсутні підстави, визначені ст. 40 Закону України "Про публічні закупівлі" для застосування переговорної процедури закупівлі.

Порушення процедури публічних закупівель, у даному випадку, унеможливлює раціональне та ефективне використання коштів, спричиняє істотну шкоду інтересам держави та територіальної громади щодо здійснення права комунальної власності, тобто права територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном (коштами), що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування і як наслідок не відповідає суспільному інтересу. Наслідком допущених Департаментом порушень при здійсненні процедури закупівлі стало унеможливлення досягнення мети визначеної Законом України «Про публічні закупівлі» - забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Господарський суд погоджується з доводами прокурора, що спірний, укладений договір суперечить інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, а тому підлягає визнанню недійсним у судовому порядку.

Відповідно до приписів ст. 41 Закону України «Про державні закупівлі», договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом. При цьому, суд повинен встановити наявність тих обставин з якими закон пов`язує настання певних юридичних наслідків.

Спірний договір, укладений на підставі незаконно проведеної переговорної процедури, суперечить актам чинного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Спірний договір про надання послуг №22/12-20 від 20.12.2020 укладений між Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради із ТОВ «БВФ «Елітпроект» підлягає визнанню недійсним у судовому порядку із застосуванням наслідків недійсності такого правочину.

Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги в разі нікчемності правочину та наявності рішення суду про визнання правочину недійсним. Реституція як спосіб захисту цивільного права застосовується лише в разі наявності між сторонами укладеного договору, який є нікчемним чи який визнано недійсним. У зв`язку з цим вимога про повернення майна, переданого на виконання недійсного правочину, за правилами реституції може бути пред`явлена тільки стороні недійсного правочину.

Сплачені за спірним правочином на користь ТОВ «БВФ «Елітпроект» грошові кошти місцевого бюджету підлягають поверненню за наслідками недійсності спірного договору.

Відповідно до ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Приписами ст. 216 Цивільного кодексу України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Якщо у зв`язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною. Правові наслідки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів. Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред`явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.

Наявні у справі докази є підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір про надання послуг №22/12-20 від 20.12.2020р., укладений між Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Виконкомівська,6, ідентифікаційний код 40506232) та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-виробнича фірма Елітпроект" (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 60, офіс 22, ідентифікаційний код 42890735).

Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельно-виробнича фірма Елітпроект" (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 60, офіс 22, ідентифікаційний код 42890735) повернути Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Виконкомівська,6, ідентифікаційний код 40506232) все отримане за договором про надання послуг №22/12-20 від 20.12.2020р.

Стягнути з Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Виконкомівська,6, ідентифікаційний код 40506232) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38, ідентифікаційний код 02909938) судовий збір в сумі 1135 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-виробнича фірма Елітпроект" (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 60, офіс 22, ідентифікаційний код 42890735) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38, ідентифікаційний код 02909938) судовий збір в сумі 1135 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .

Повне рішення складено 19.07.2021

Суддя Г.В. Манько