
Справа № 161/11372/21
Провадження № 3/161/3985/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Рудська С.М., за участі: прокурора Артиш Н.В., захисника – адвоката Лавренчука О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відносно ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Твердині Локачинського р-ну Волинської обл., громадянки України, з вищою освітою, одруженої,має на утриманні двох неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_2 , 2015 р.н., доньку ОСОБА_3 , 2017 р.н., раніше до адміністративної відповідальності за вчинення однорідного правопорушення не притягувалася, не судимої, працюючої на посаді слідчого слідчого відділу Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 , будучи слідчим слідчого відділу Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно (02.04.2021 року), без поважних причин, подала до офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік («щорічна декларація»), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, при терміні її подачі до 00:00 год. 01.04.2021 року, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції».
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому правопорушенні не визнала та пояснила суду, що нею 05.03.2021 року було подано декларацію про доходи за 2020 року. Однак, 02.04.2021 року їй стало відомо, що у вказаній декларації зазначений не вірний тип декларації, а саме: подана декларацію як «кандидата на посаду», замість «щорічна». Крім того, у поданій декларації кандидата на посаду було зазначено звітний рік «2019», замість «2020». У зв`язку з цим, вона відразу зайшла до електронного кабінету НАЗК та подала декларацію із зазначенням її вірного типу та звітного періоду. При цьому, інші зміни до поданих відомостей за 2020 рік нею не вносилися. Вважає, що 05.03.2021 року відбулася некоректна робота офіційного веб-сайту НАЗК внаслідок чого і ставилися вказані порушення.
Захисник – адвокат Лавренчук О.В. в судовому засіданні просив провадження у даній справі відносно ОСОБА_1 закрити у зв`язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просила застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу, у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в положеннях ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.
Суть корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суд вважає, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими під час судового розгляду доказами, а саме:
- протоколом № 47-01/_122_/21 від 17.06.2021 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (а.с. 1-6);
- повідомленням Начальника ГУНП у Волинській області полковника поліції Ю. Крошка про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 177/01/47-2021 від 09.04.2021 року (а.с. 7);
- вимогою в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя ОСОБА_4 № 47-01/26450/21 від 23.04.2021 року (а.с. 8);
- витягом з наказу ГУНП у Волинській області № 3 о/с від 04.01.2021 року «По особовому складу» про призначення ст. лейтенанта поліції ОСОБА_1 слідчим відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Луцького РУП ГУНП у Волинській області (а.с. 14);
- присягою ОСОБА_1 на вірність Українському народові від 05.11.2015 року (а.с. 15);
- довідкою Луцького РУП ГУНП у Волинській області №7596/50/01-21 від 06.05.2021 року (а.с. 16);
- пам`яткою-застереженням працівника органів внутрішніх справ України про спеціальні обмеження, передбачені законодавством України (а.с. 17);
- декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік («щорічна декларація»), поданою ОСОБА_1 (а.с. 19-20) з якої вбачається, що щорічна декларація за 2020 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подана 02.04.2021 року о 15.07;
- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2021 року по 28.05.2021 року (а.с. 21-24);
- листом Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК № 47-01/39113/21 від 01.06.2021 року, адресованим ОСОБА_1 (а.с. 25-26);
- списком Луцького РУП ГУНП у Волинській області щодо поданих працівниками декларацій (а.с. 32);
Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 (далі – Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до вимог ст. 47 ЗУ «Про запобігання корупції», подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку.
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства надається шляхом можливості перегляду, копіювання та роздрукування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.?
Відповідно до ч. 2 ст. 47 ЗУ «Про запобігання корупції», інформація щодо особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п`яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.
Зокрема, пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу начальника ГУНП у Волинській області Ю. Крошка від 04.01.2021 № 3 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду слідчого слідчого відділу Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області
ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» під особистий підпис.
Згідно примітки ст. 56 ЗУ «Про запобігання корупції» особа яка займає посаду слідчого відноситься до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Таким чином, відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції».
Тому, згідно з абз. 15 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом правопорушення.
Отже, ОСОБА_1 , як посадова особа юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», зобов`язана була у строк до 00.00 год. 01.04.2021 року подати на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік.
Однак, як свідчить наданий НАЗК витяг з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», щорічна декларація за 2020 рік подана ОСОБА_1 до Національної агенції 02.04.2021 року.
Поважні причини, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічної) за 2020 рік , в ході судового засідання не встановлені, а ОСОБА_1 та її захисником такі докази надані не були.
Необхідно звернути увагу, що відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації «кандидата на посаду» Кодексом України про адміністративні правопорушення або Кримінальним кодексом України не встановлено, цей тип декларації подається виключно при прийомі на посади пов`язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування і не береться до уваги Національним агентством під час проведення повної перевірки декларацій.
Таким чином, ОСОБА_1 , не своєчасно, 02.04.2021 року, без поважних причин, подала декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну) за 2020 рік, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відсутність в діях ОСОБА_1 умислу на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, для наявності складу даного правопорушення юридичного значення не має, оскільки з об`єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність спеціального суб`єкта безпосередньо за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, незалежно від наявності у особи такого умислу.
Таким чином, суд критично оцінює доводи ОСОБА_1 в тій частині, що оскільки у неї не було умислу на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому в її діях відсутні події та склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», в строк до 00.00 годин 01.04.2021 року без поважних причин не подала щорічну електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік.
Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ст.ст. 22, 33 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України. При вирішенні питання про накладення стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, суди, за наявності підстав, повинні обговорювати питання про можливість звільнення таких осіб від адміністративної відповідальності у зв`язку з малозначністю правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП, згідно якої таке звільнення можливе за правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам.
Малозначне правопорушення – це такі дії, які не спричинили або не могли спричинити істотної шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
Проте, на думку суду, підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю в даному випадку відсутні.
Так, на переконання суду, для застосування ст. 22 КУпАП, порушник повинен усвідомлювати протиправність своєї поведінки, щоб не допускати подібного в майбутньому.
Однак, в судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнала.
Обставини що обтяжують чи пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 у справі відсутні.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, а тому вважає можливим накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн., тобто застосувати мінімальне стягнення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дана міра адміністративного стягнення, на думку суду, буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від скоєння нових адміністративних правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у сумі 454 грн.
На підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, Закону України «Про запобігання корупції» керуючись ст. ст. 40-1, 248, 249, 251, 268, 283-285 КУпАП, , суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Реквізити: Рахунок отримувача: UA428999980313010106000003550; Назва отримувача коштів: ГУК у Волин.обл/м.Луцьк/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38009371; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банка отримувача (МФО): 899998.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Реквізити: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська