Рішення № 98384187, 16.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
420/1667/21
Номер документу
98384187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1667/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08 лютого 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеський області та Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі щодо перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 60 відсотків від заробітної плати та з обмеженням максимальним розміром у розмірі: з 01.10.2020 - 17120, 00 грн., з 01.12.2020 - 17690, 00 грн., - на підставі рішення від 26.11.2020 № 951370144884;

визнати протиправним та скасувати рішення Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.11.2020 № 951370144884 про перерахунок пенсії за вислугою років у розмірі 60 відсотків від заробітної плати замість 90% та з обмеженням максимальним розміром з 01.10.2020 - 17120, 00 грн.; з 01.12.2020 - 17690, 00 грн.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеський області (15535 Малиновське об`єднане управління ПФУ в м. Одесі) з метою відновлення права на соціальний захист у повному, передбаченому Законом, обсязі провести перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 , виходячи розрахунку 90 % від заробітної плати у розмірі 75000,00 грн., згідно з довідкою Одеське обласної прокуратури від 17.11.2020 № 112 та призначити з 23.11.2020 пенсію у розмірі 90 % від сум місячної заробітної плати у 75000 грн. 00 коп., без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеський області виплачувати пенсію щомісячно без обмеження максимального розміру;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 2270 грн. 00 коп.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що з 23.01.1995 року по 30.04.2020 року вона - ОСОБА_1 працювала на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури, а з лютого 2005 року перебуває на пенсійному обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку.

Позивач зазначає, що у зв`язку з набранням 11.09.2020 року чинності наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 №414, 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур та із зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур відповідно до ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" у новому розмірі.

З цього часу, як вважає позивач, вона має право на новий перерахунок розміру пенсії відповідно до положень ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

З цих підстав 23.11.2020 позивачка звернулась до Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі Пенсійного фонду України в Одеській області з питання здійснення перерахунку пенсії за вислугою років в розмірі 90 відсотків від заробітної плати та без обмеження її максимального розміру на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 17.11.2020 № 112 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Однак, як вказує позивач, рішенням 15535 Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі №951370144884 від 26 листопада 2020 року їй здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію в розмірі 60 відсотків від заробітної плати 75 000, 00 у розмірі 45 000, 00 з обмеженням максимальним розміром, відповідно: з 01.10.2020 по 30.11.2020 - 17120,00; з 01.12.2020 по 15.05.2022- 17690,00; з 16.05.2022 довічно - 17690,00.

У зв`язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати та без обмеження максимальним розміром, позивач звернулась з відповідною заявою до ГУ ПФУ в Одеський області щодо скасування рішення 15535 Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі від 26 листопада 2020 року №951370144884 та проведення перерахунку пенсії у розмірі - 90 відсотків від заробітної плати та без обмеження максимальним розміром. Проте, позитивної відповіді не отримала, оскільки листом ГУ ПФУ в Одеський області від 04.01.2021 їй повідомлено, що згідно з ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60% від сум місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у розмірі пенсії, яка не перевищує 10 прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність.

Не погоджуючись із діями та рішенням відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати та без обмеження максимальним розміром, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Так, позивач стверджує, що вже є пенсіонером і отримує пенсію за вислугою років на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка призначена їй у 2005 році, тому до розміру вже призначеної пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-УІІ.

Так само на переконання позивача відсотковий розмір пенсії визначається станом на момент призначення пенсії та є незмінним під час перерахунків у подальшому.

З огляду на зазначене, на переконання позивача, відсутні будь-які правові підстави для здійснення обмеження розміру її пенсії яким-небудь граничним розміром.

Ухвалою суду від 15 лютого 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі. Розгляд справи призначено проводити без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 263 КАС України.

09 березня 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву.

Також 09 березня 2021 року відповідачем на виконання ухвали суду про витребування пенсійної справи подано через канцелярію суду засвідчені копії матеріалів з пенсійної справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для долучення до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 18 березня 2021 року розгляд адміністративної справи №420/1667/21 призначено проводити за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі та проведення підготовчого провадження.

Також цієї ухвалою суд витребував від Головного управління ПФУ в Одеський області належним чином засвідчену копію рішення від 26 листопада 2020 року №951370144884 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а також інші матеріали, на підставі яких його прийнято.

07 квітня 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву (а.с. 217-225, том 1).

На виконання ухвали суду від 18 березня 2021 року про витребування доказів, 07 квітня 2021 року від Головного управління ПФУ в Одеський області через канцелярію суду надійшли письмові докази з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

05 квітня 2021 року позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву (а.с. 1-9, том 2).

Ухвалою суду від 13 квітня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено шістдесятиденний строк проведення підготовчого провадження у справі №420/1667/21 на тридцять днів.

Ухвалою суду від 17 червня 2021 року, закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 420/1667/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 06 липня 2021 року - 10 год. 00 хв.

У судовому засіданні 06 липня 2021 року позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з викладених у позові підстав.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.

Відповідно до пояснень та відзиву, який надійшов до суду 07 квітня 2021 року, відповідач з позовними вимогами не погоджується, вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.

Так, відповідач вказує на те, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 01.02.2005 року.

Як зазначає відповідач, 23.11.2020 року позивачка звернулась до Головного управління з заявою про перерахунок пенсії на підставі підвищення заробітної плати відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ (Закон № 1697-УІІ). До заяви про перерахунок пенсії позивачем було додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, видану Одеською обласною прокуратурою 17.11.2020 за № 112.

За результатами розгляду заяви та наданих документів Головним управлінням 25.11.2020 винесено Рішення № 951370144884 про перерахунок пенсії. Після проведених перерахунків розмір пенсії позивача з 01.10.2020 встановлено у розмірі 17120 грн., з 01.12.2020 у розмірі 17690 грн., загальний процент розрахунку пенсії від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати встановлено 60% відповідно до ст. 86 Закону № 1697-УІІ.

Відповідач стверджує, що Головним управлінням перерахунок пенсії позивача за вислугу року проведений на підставі норм чинного законодавства.

Так, відповідач зазначив, що згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668), максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону № 2262, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч.ч. 2, 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратури", пенсія призначається в розмірі 60 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідач вказує, що законних підстав для виплати позивачу пенсії у розмірах більших, ніж передбачено статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 та ч. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратури", у нього не має, відтак передбачені цією нормою обмеження застосовані до позивача.

Таким чином, як зазначає відповідач, перерахунок пенсії здійснений із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, та максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

За таких обставин відповідач вважає, що підстави для визнання протиправними його дій та задоволення позову відсутні.

За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Після надання пояснень у вступному слові 06 липня 2021 року сторони звернулись до суду з письмовими клопотаннями щодо проведення дослідження письмових доказів та подальшого розгляд справи у письмовому провадженні без їх участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлені наступні обставини та факти.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходила службу в органах прокуратури; з лютого 2005 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

06 березня 2020 року прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 Довідку № 112 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 152, том 1).

Довідка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Цю довідку про розмір заробітної плати видано за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу.

У подальшому, із вказаною довідкою та заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (151-152, том 1)

Рішенням відділу з питань перерахунку пенсій №13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951370144884 від 23.03.2020 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку (а.с. 150, том 1).

Не погоджуюсь із цим рішенням, позивач оскаржила його до адміністративного суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Суд вирішив: Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №144884 від 16.01.2020 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії - визнати протиправним та скасувати. Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951370144884 від 23.03.2020 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії - визнати протиправним та скасувати. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) з 13 грудня 2019 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року, на підставі довідки Прокуратури Одеської області №112 від 06.03.2020 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

У судовому засіданні 06 липня 2021 року судом задоволено клопотання позивача про залучення до матеріалів справи листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 червня 2021 року №10547-10786/Д-02/8-1500/21, відповідно до якого відповідачем повідомляється, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 по справі № 420/3579/20 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ, з 13.12.2019. на підставі довідки прокуратури Одеської області від 06.03.2020 №112 та її розмір становив 25965,81 грн. (43276,34 грн.х60 %), але відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону до виплати з 13.12.2019 встановлено розмір пенсії на рівні 16380,00 грн., з 01.07.2020 - 17120, 00 грн.

17 листопада 2020 року прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 Довідку № 112 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 30, 244, том 1).

Довідку видано на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, ст.ст. 81, 86 Закону України «Про прокуратуру» та у зв`язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 року №414). Цю довідку про розмір заробітної плати видано за нормами чинними на 11.09.2020 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу.

У подальшому, із вказаною довідкою та заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 231, том 1).

25 листопада 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №951370144884 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с. 184, 232, том 1).

Згідно наявного в матеріалах справи Перерахунку, проведеного 25 листопада 2020 року на підставі рішення №951370144884 від 25 листопада 2020 року про перерахунок пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача за вислугу років згідно якого:

Середньомісячний заробіток - 75000, 00 грн.;

Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60 %;

Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 45000, 00 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.10.2020;

Максимальний розмір пенсії з 01.10.2020 по 30.11.2020 - 17120, 00 грн.;

Перерахунок за період з 01.12.2020 по 15.05.2022:

Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60 %;

Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 45000, 00 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.10.2020;

Максимальний розмір пенсії за період з 01.12.2020 по 15.05.2022 - 17690, 00 грн.

Не погоджуюсь із цим рішенням, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 17 грудня 2020 року, у якій просила скасувати рішення №951370144884 від 25 листопада 2020 року про перерахунок пенсії стосовно розрахунку пенсії у розмірі 60 % від заробітної плати та обмеження її максимальним розміром. Позивач також просила здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки з розрахунку 90 % від заробітної плати у розмірі 75000, 00 грн. без обмеження максимальним розміром пенсії (а.с. 18-19, том 1).

У відповідь на вказане звернення листом від 04 січня 2021 року №30-12615/Д-02/8-1500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивачу про те, що згідно з ч. 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі - 60% від сум місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі пенсії яка не перевищує 10 прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність. За заявою від 23.11.2020 та долученою довідкою від 17.11.2020 № 112 розмір пенсії становить 45000,00 грн. (75000,00 грн.х60%), але відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи вищезазначене відповідач вказав позивачу на те, що розмір пенсійної виплати на 01.10.2020 становив 17120,00 гри, а з 01.12.2020 становить 17690,00 грн. (а.с. 31, том 1).

Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо обмеження пенсії під час перерахунку максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 90% на 60% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Як встановлено судом, позивачу - ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII, в редакції, чинній на момент призначення пенсії (01.02.2005), від 28.01.2005 року.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII в редакції від 28.01.2005 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За приписами ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 оку № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії, Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII було передбачено право осіб, яким призначена пенсія за цим Законом, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14 жовтня 2014 року ухвалений Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (надалі - Закон №1697-VII), який набув чинності 15.07.2015 року.

Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури регламентовані статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII.

У свою чергу, питання перерахунку пенсії у первісній редакції (тобто в редакції прийняття Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII) було врегульовано частиною 20 цієї статті (86), якою передбачалось: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 року набув чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".

13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні (п. 2.3 мотивувальної частини) Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 13 грудня 2019 року Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови КМУ №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.

Вирішуючи цей спір суд виходить із того, що право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 підтверджено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року по справі №420/3579/20, яке набрало законної сили 19 квітня 2021 року, яким суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) з 13 грудня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року, на підставі довідки Прокуратури Одеської області №112 від 06.03.2020 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

17 листопада 2020 року прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 Довідку № 112 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 30, 244, том 1).

Довідка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, ст.ст. 81, 86 Закону України «Про прокуратуру» та у зв`язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 року №414). Цю довідку про розмір заробітної плати видано за нормами чинними на 11.09.2020 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу.

Предметом спору у даній справі є дії відповідача під час здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі Довідки Одеської обласної прокуратури № 112 від 17 листопада 2020 року про розмір заробітної плати за нормами чинними на 11.09.2020 року.

Статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII врегульовані питання заробітної плати прокурора.

Згідно ч. 1 цієї статті заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Частина двадцята статті 86, згідно з Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, діє в такий редакції: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

09 вересня 2020 року набув чинності наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 "Про день початку роботи обласних прокуратур".

Згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414 "Про день початку роботи обласних прокуратур", днем початку роботи обласних прокуратур визначено 11 вересня 2020 року.

Отже, з цієї дати (11.09.2020) здійснюється оплата праці прокурорів відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру".

Крім то того, згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, з 11.09.2020 року здійснюється видача довідок про збільшену заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років.

Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, позивач, якому пенсію призначено відповідно до Закону № 1789-ХІІ, в силу вимог частини двадцятої статті 86, в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, починаючи з 01.10.2020 року.

Відтак, позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 1697-VII та на підставі Довідки Одеської обласної прокуратури № 112 від 17 листопада 2020 року про розмір заробітної плати за нормами чинними на 11.09.2020 року.

Як встановлено судом, відповідачем на підставі Довідки Одеської обласної прокуратури № 112 від 17 листопада 2020 року проведено перерахунок пенсії позивача 25 листопада 2020 року (рішення №951370144884 від 25 листопада 2020 року про перерахунок пенсії).

Відповідно до вказаного перерахунку:

Середньомісячний заробіток - 75000,00 грн.;

Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60 %;

Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 45000, 00 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.10.2020;

Максимальний розмір пенсії з 01.10.2020 по 30.11.2020 - 17120, 00 грн.

Перерахунок за період з 01.12.2020 по 15.05.2022:

Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60 %;

Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 45000, 00 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.10.2020;

Максимальний розмір пенсії з 01.12.2020 по 15.05.2022 - 17690, 00 грн.

Позивач оскаржує Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951370144884 від 25 листопада 2020 року з підстав та в частині обмеження її максимальним розміром та застосування відсоткового розміру 60% грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII регламентує питання пенсійного забезпечення працівників прокуратур.

Згідно з ч. 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тимчасово, по 31 грудня 2017 року: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, відповідно до діючого Закону України "Про прокуратуру" позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на рівні заробітної плати працівника на відповідній посаді в прокуратурі (ч.20 ст.86), в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати (ч.2 ст.86), але не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (ч.15 ст.86).

Разом із тим, позивачка набула право на пенсію з 01.02.2005 року.

На той час діяв Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, ч.2 ст.50-1 якого передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.

Зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного суду від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а (2-а/310/652/16).

В ухвалі від 04 лютого 2021 року по справі №400/6132/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, вирішуючи питання щодо розгляду як зразкової справи за позовними вимогами, в яких постають питання: в якому відсотковому розмірі має право позивач на здійснення перерахунку пенсії, а саме: у відсотках, передбачених статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", чинний на момент призначення пенсії; або у відсотках, передбачених статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", чинного на момент здійснення перерахунку пенсії позивачці, зазначив, що відступу від вищенаведених правових позицій суду касаційної інстанції не відбувалось.

Тобто, при перерахунку пенсії позивачці має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 %.

Отже, задоволенню підлягають позовні в частині протиправного зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 60 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі Довідки Одеської обласної прокуратури № 112 від 17 листопада 2020 року.

Відповідно до змісту позовних вимог позивач просить суд одночасно визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеський області та Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі щодо перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 60 відсотків від заробітної плати на підставі рішення від 26.11.2020 № 951370144884, а також визнати протиправним та скасувати рішення від 26.11.2020 № 951370144884 про перерахунок пенсії за вислугою років у розмірі 60 відсотків від заробітної плати замість 90%.

Водночас, враховуючи, що Малиновське об`єднане управління ПФУ в м. Одесі, як структурний підрозділ Головного управління ПФУ в Одеський області (без статусу юридичної особи), не було залучено до участі у справі у якості відповідача, позовні вимоги заявлені одночасно до Головного управління ПФУ в Одеський області та Малиновського об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі підлягають задоволенню лише в частині вимог до Головного управління ПФУ в Одеський області.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.

На підставі викладеного, суд зазначає, що задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення № 951370144884 про перерахунок пенсії за вислугою років у розмірі 60 % від заробітної плати замість 90%, є достатнім для відновлення прав позивача та виключає необхідність задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Одеський області щодо перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 60 % від заробітної плати на підставі рішення № 951370144884.

Що стосується максимального розміру пенсії.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, який набув чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України 92-15, законів України "Про державну службу" 3723-12, "Про прокуратуру" 1789-12, "Про статус народного депутата України" 2790-12, "Про Національний банк України" 679-14, "Про Кабінет Міністрів України" 2591-17, "Про дипломатичну службу" 2728-14, "Про службу в органах місцевого самоврядування" 2493-14, "Про судову експертизу" 4038-12, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-12, "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" 540/97-ВР, "Про наукову і науково-технічну діяльність" 1977-12, "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 2262-12, "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, "Про пенсійне забезпечення" 1788-12, "Про судоустрій і статус суддів" 2453-17, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" 379/95-ВР, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Слід зазначити, що Верховним Судом неодноразово здійснювався касаційний розгляд справ, де позивачами виступали особи, яким пенсії були призначені відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", а вимоги позовних заяв було звернуто до пенсійного органу стосовно неправомірності його дій та рішень щодо здійснення перерахунку такої пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, передбаченим статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", в редакції зі змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (постанови Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №205/8204/16-а, від 03.04.2018 у справі №361/4922/17, від 02.05.2018 у справі №704/87/17, від 15.08.2018 у справі №161/9572/17, від 17.01.2019 у справі №161/713/17, від 15.05.2019 у справі №554/4191/17, від 21.11.2019 у справі №161/14321/16-а, від 21.05.2020 у справі №554/10510/16-а, від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а).

Розглядаючи вищевказані справи, Верховний Суд сформулював правову позицію, відповідно до якої положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії, не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню. Тобто, на момент проведення перерахунку пенсії позивачам, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов`язковими до виконання органами Пенсійного фонду України. З огляду на наведене, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність у відповідача (відповідного територіального органу Пенсійного фонду України) законних підстав для здійснення виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії), оскільки положення цієї статті втратили чинність.

В ухвалі від 04 лютого 2021 року по справі №400/6132/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, вирішуючи питання щодо розгляду як зразкової справи стосовно застосування вимоги, яка передбачена частиною вісімнадцятою статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", щодо максимального розміру пенсії до осіб, яким пенсія була призначена до встановлення у законодавстві зазначеної вимоги про максимальний розмір пенсії, звернув увагу, що відступу від вищенаведених правових позицій суду касаційної інстанції не відбувалось, а процесуальний закон не наділяє такими повноваженнями суд першої інстанції, в тому числі й Верховний Суд, при розгляді ним справи як зразкової.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині скасування обмеження максимальним розміром пенсії позивача у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимального розміру із виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, з урахуванням довідки від № 112 від 17 листопада 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, а також щодо виплати пенсію щомісячно без обмеження максимального розміру.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з положенням ч.5, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 454,00 грн. (908/2; де 908,00 - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом).

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951370144884 від 25 листопада 2020 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90 до 60 відсотків від суми заробітку, яка визначена у довідці Одеської обласної прокуратури № 112 від 17 листопада 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеський області провести перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90 % від заробітної плати, яка визначена у довідці Одеської обласної прокуратури № 112 від 17 листопада 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Суддя О.В. Глуханчук