Постанова № 983834, 05.09.2007, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
05.09.2007
Номер справи
26/133а
Номер документу
983834
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.07 р. Справа № 26/133а

Постановлена у нарадчий кімнаті 05 вересня 2007 р. о 13 год. 10 хв.

Господарський суд Донецької області у складі судді Наумової К.Г.

При секретарі судового засідання – Мосєєвій О.О.

Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду адміністративну справу № 26/133а

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка” (м. Українськ, Донецької обл.)

До Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції (м. Селидове, Донецької обл.)

Про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.03.2007 р. № 0000421840/0 та від 25.04.2007 р. № 0000421840/1

Товариство з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка” (м. Українськ, Донецької обл.) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції (м. Селидове, Донецької обл.), далі за текстом “ДПІ”, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.03.2007 р. № 0000421840/0 та від 25.04.2007 р. № 0000421840/1, якими до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 84946 грн. 46 коп. за порушення строків сплати податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 169892 грн. 92 коп. на 273 календарних дня у розмірі 50 відсотків, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нарахування фінансових санкцій може мати місце лише у випадку коли платник податку не сплачує узгоджену суму податкових зобов’язань протягом граничних строків сплати визначених цим законом. Податкове зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 169892 грн. 92 коп. по розрахункам від 23.01.06 р. за 4 квартал 2005 р. та від 04.05.06 р. за 1 квартал 2006 р. було сплачено позивачем своєчасно, що підтверджується платіжними документами. ДПІ зарахувала сплачені суми у рахунок погашення податкового боргу з цього збору. Норми Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та інші нормативні акти не встановлюють право чи обов’язок податкового органу змінювати напрямок спрямування коштів, який визначив платник податку. Платіжними документами зазначеними в акті перевірки позивач сплачував інші податкові зобов’язання.

ДПІ проти позову заперечує посилаючись на наступне.

Під час невиїзної перевірки 20.03.07 р. було встановлено порушення позивачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов’язаний сплатити суму податку, яка визначена у податковій декларації, протягом десяти днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Черговість погашення узгоджених податкових зобов’язань платника чітко визначена п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, згідно з яким податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом. Визначений цим пунктом порядок сплати та зарахування податків є єдиним для всіх платників та органів державної податкової служби.

У разі затримки сплати податкового зобов’язання до платника податків застосовуються фінансові санкції відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін суд

ВСТАНОВИВ:

20.03.2007р. ДПІ склала Акт “Про результати документальної невиїзної перевірки з питань своєчасності погашення податкових зобов’язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища підприємства ТОВ „Донбасвуглепереробка”, Код за ЄДРПОУ 32011542 за період 4-й квартал 2005 року, 1-й квартал 2006 року” № 116/15/32011542.

В акті перевірки зазначено, що при перевірці особової картки з ПДВ ТОВ „Донбасвуглепереробка” встановлено, що підприємством несвоєчасно погашено узгоджену суму податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 169892 грн. 92 коп. на 273 календарних дня.

На підставі даного акту ДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 26.03.2007 р. № 0000421840/0, яким до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 84946 грн. 46 коп. за порушення строків сплати податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 169892 грн. 92 коп. на 273 календарних дня у розмірі 50 відсотків, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

25.04.2007 р. ДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000421840/1, якими до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 84946 грн. 46 коп. за порушення строків сплати податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 169892 грн. 92 коп. на 273 календарних дня у розмірі 50 відсотків, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

З матеріалів справи вбачається наступне.

23.01.2006р. позивач подав до ДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2005 р. (вхід. № 16409), у якому визначив податкове зобов’язання зі збору до сплати у сумі 44001 грн. 44 коп.

04.05.2006 р. позивач подав до ДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2006 р. (вхід. № 1987), у якому визначив податкове зобов’язання зі збору до сплати у сумі 125891 грн.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Ст. 44 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів.

Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п.7.1, 7.2, Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 р. N 162/379, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за N 544/3837, (в редакції наказу Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної податкової адміністрації України від 09.01.2002 р. N 6/8), розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища складають платники збору і подають розрахунок до органу державної податкової служби за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу.

Розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Зазначене відповідає строкам сплати узгодженого податкового зобов’язання, встановленим Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Граничний строк сплати податкового зобов’язання зі збору по розрахунку за 4 квартал 2005 року – 20.02.2006 р.

20.02.2006 р. платіжним дорученням № 256 позивач сплатив 19001 грн. 44 коп., призначення платежу – “плата за загрязнение окружающей среды за 4-кв-л 2005 г. согл. расчета”.

Таким чином, позивач сплатив податкове зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2005 р. у сумі 19001 грн. 44 коп. без порушення граничного строку сплати.

20.02.2006 р. ДПІ проведено опис готівки на суму 10000 грн., про що складено акт № 48 про спрямування готівки у рахунок погашення податкового боргу платника податків. Згідно, даного акту та квитанції № 7 від 20.02.2006 р. зазначена сума коштів спрямована у рахунок погашення боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

21.02.2006 р. ДПІ проведено опис готівки на суму 15000 грн., про що складено акт № 49 про спрямування готівки у рахунок погашення податкового боргу платника податків. Згідно, даного акту та квитанції № 1 від 21.02.2006 р. зазначена сума коштів спрямована у рахунок сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2005 р.

У наведених випадках призначення зарахування вилученої готівки визначено податковим органом. Згідно написів на квитанціях, ці кошти повинні зараховуватись у рахунок сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2005 р.

Згідно розрахунку штрафної санкції, акту звірки розрахунків з бюджетом з 01.02.2005 р. по 01.04.2006 р. по справі 26/133а, акту звірки розрахунків з бюджетом по справі 26/133а, пояснень ДПІ з питання черговості погашення податкових зобов’язань від 06.07.07 р., облікової картки позивача, наведені платежі зараховані ДПІ у рахунок погашення податкового боргу з даного збору.

П.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.

Граничний строк сплати збору за 1 квартал 2006 р. – 20.05.2006 р. припадав на вихідний – суботу, тому граничний строк сплати даного податкового зобов’язання – 22.05.2006 р.

22.05.2006 р. платіжним дорученням № 739 позивач сплатив 125890 грн. 48 коп. у якому визначив призначення платежу – “Плата за загрязнение окружающей среди за 1 кв. 2006 г”

Таким чином, позивач сплатив податкове зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2006 р. у сумі 125890 грн. 48 коп. без порушення граничного строку сплати.

ДПІ вважає (розрахунок штрафної санкції, акт звірки розрахунків з бюджетом з 01.02.2005 р. по 01.04.2006 р. по справі 26/133а, акт звірки розрахунків з бюджетом по справі 26/133а, пояснення ДПІ з питання черговості погашення податкових зобов’язань від 06.07.07 р., облікова картка позивача), що наведені податкові зобов’язання зі збору погашені платіжними дорученнями № 1876 від 20.11.2006р. та № 306 від 20.11.2006 р.

Платіжним дорученням № 1876 від 20.11.2006р. сплачено 115599 грн. 68 коп. збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 квартал 2006 р.

Платіжним дорученням № 306 від 20.11.2006 р. сплачено111537 грн. 20 коп. збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2006 р.

Таким чином, зазначеними ДПІ платіжними документами позивач сплачував збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 та 4 квартали 2006 р. тобто інші ніж вважає ДПІ платежі.

П.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

З наведеного вбачається, що правопорушення за яке можуть бути застосовані фінансові санкції на підставі п.п.17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” – це несплата платником податкового зобов’язання у встановлені строки, а сума фінансових санкцій визначається виходячи з суми погашення податкового боргу, тобто застосувати зазначені фінансові санкції можливо лише після сплати податкового зобов’язання.

Як зазначалось, позивач сплатив податкове зобов’язання податкове зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2005 р. у сумі 19001 грн. 44 коп. та за 1 квартал 2006 р. у сумі 125890 грн. 48 коп. без порушення граничних строків сплати встановлених Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

З матеріалів справи також вбачається, що платіжними документами на які посилається ДПІ позивач сплачував інші податкові зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Таким чином, позивач не порушував строки сплати податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2005 р. у сумі 19001 грн. 44 коп. та за 1 квартал 2006 р. у сумі 125890 грн. 48 коп. Обставини, які викладені в акті перевірки та стали підставою для застосування до позивача фінансової санкції спірним рішенням, не відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи. ДПІ під час розгляду справи не доведено, що позивач у зазначені в акті перевірки дати сплачував саме збір за 4 квартал 2005 р. та за 1 квартал 2006 р., тобто що позивач порушив встановлені Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” строки сплати податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

ДПІ послалася на те, що відповідно до вимог п.п. 7.7. ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” мала право зараховувати сплачені позивачем суми ПДВ у календарній черговості виникнення податкового боргу у рахунок погашення податкового боргу минулих періодів.

Судом не приймається до уваги наведене посилання з огляду на наступне.

Даним пунктом встановлено: “Податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.”

З наведеного вбачається, що дана норма взагалі не визначає коло осіб на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючи органи, чи платники податків. У будь-якому випадку, вона не встановлює права контролюючого органу, всупереч напрямку платежу зазначеному платником податку у платіжному документі, зараховувати платежі у рахунок погашення податкового боргу, у тому числі шляхом відображення у обліку в особових картках платника податку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З наведеного вбачається, що податковому органу Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не надано право зараховувати платежі платника податків всупереч призначення платежу визначеного платником податку у платіжному документі. Таке право не надано податковому органу і іншими законами.

За таких обставин, застосування до позивача фінансових санкцій на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” спірними повідомленнями-рішеннями суд вважає незаконним.

Враховуючи наведене, податкові повідомлення-рішення від 26.03.2007 р. № 0000421840/0 та від 25.04.2007 р. № 0000421840/1, якими до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 84946 грн. 46 коп. за порушення строків сплати податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 169892 грн. 92 коп. на 273 календарних дня у розмірі 50 відсотків, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, підлягають визнанню недійсними, а позовні вимоги задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач під час подачі позову сплатив судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп., що підтверджується платіжним дорученням від 28.04.2007 р. № 687.

Враховуючи наведене, витрати по сплаті судового збору у зазначеній сумі підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.

Враховуючи викладене та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”,

ст. ст. 2, 7 –12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, та прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка” (м. Українськ, Донецької обл.) до Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції (м. Селидове, Донецької обл.) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.03.2007 р. № 0000421840/0 та від 25.04.2007 р. № 0000421840/1 задовольнити.

Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції від 26.03.2007 р. № 0000421840/0 та від 25.04.2007 р. № 0000421840/1.

Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка” (м. Українськ, Донецької обл.) витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Заява та скарга подається на ім’я Донецького апеляційного адміністративного суду через Господарський суд Донецької області.

Постанову підписано 10 вересня 2007 р.

Суддя