
Провадження № 2-а/702/4/21
Справа № 702/388/21
У Х В А Л А
про передачу справи на розгляд іншого
суду за предметною юрисдикцією
19.07.2021 м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М. розглянув матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Монастирищенської міської територіальної громади про визнання протиправною бездіяльності, визнання дій такими, що не відповідають нормам законодавства України, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач 16.07.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправною бездіяльності, визнання дій такими, що не відповідають нормам законодавства України, зобов`язання вчинити дії.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з п. 4, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
З огляду на зазначене положення, адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб`єктами владних повноважень з приводу оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності за предметною підсудністю належать до юрисдикції окружних адміністративних судів відповідно до ч.2 ст.20 КАС України.
Таким чином, вирішення питання про відкриття провадження у даній адміністративній справі не відноситься до компетенції місцевого загального суду, як адміністративного суду, тобто Монастирищенського районного суду Черкаської області, оскільки справа предметно не підсудна цьому суду, а вирішення справи по суті завідомо створює підставу для скасування прийнятого по ній судового рішення у зв`язку з розглядом справи неповноважним судом, згідно із ст. 318 КАС України.
Разом з тим, чинне процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
У той же час ст. 29 КАС України не передбачає можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції.
У зв`язку з викладеним, оскільки чинним законодавством не визначена процедура передачі адміністративної справи на розгляд іншому адміністративному суду у випадку порушення правил предметної підсудності, необхідно застосовувати до правовідносин аналогію закону, визначену ч. 6 ст. 7 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин суд вважає за необхідне передати справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Монастирищенської міської територіальної громади про визнання протиправною бездіяльність, визнання дій такими, що не відповідають нормам законодавства України, зобов`язання вчинити діїдо Черкаського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19, 20, 29, 171, 241 - 243, 248, 318 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Монастирищенської міської територіальної громади про визнання протиправною бездіяльність, визнання дій такими, що не відповідають нормам законодавства України, зобов`язання вчинити дії, передати за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду (18002, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 117).
Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано протягом 15 днів з дня проголошення (складення) безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду або через Монастирищенський районний суд Черкаської області.
Ухвала суду набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Суддя Ю.М.Жежер