
Справа №702/292/21
Провадження №2/702//197/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2021 року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області
під головуванням судді: Мазай Н.В.
за участю секретаря судового засідання: Кольц І.С.
сторони не з`явились,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Черкаського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
В наслідок реорганізації Черкаський обласний центр зайнятості є правонаступником Монастирищенського районного центру зайнятості.
ОСОБА_1 звернувся до Філії за сприянням у працевлаштуванні 02.02.2021 із поданням заяв про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю. Наказом Філії № НТ210202 від 02.02.2021, ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
Кар`єрний радник Філії Ковальчук Г.В. 02.02.2021 спільно з ОСОБА_1 склали та підписали індивідуальний план працевлаштування безробітного №2361212200004, відповідно до пп.4.2.7 якого безробітний - Відповідач зобов`язується протягом трьох робочих днів інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного, у разі необхідності та відповідно до законодавства повертати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг. Також, відповідно до пи.5.2.2 індивідуального плану працевлаштування ОСОБА_1 02.02.2021 під особистий підпис ознайомлено з Додатком «Права та обов`язки зареєстрованих безробітних».
За обміном з органами ПФУ 26.03.2021 надійшли дані згідно яких встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком починаючи з 05.02.2016. Даний факт підтверджено довідкою відділу обслуговування громадян №14 (сервісного центру) ГУ ПФУ в Черкаській області за №2300-0217-8/19789 від 29.03.2021, яку пред`явив безробітний та зі змісту якої встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 05.02.2016.
На підставі отриманої інформації фахівцями Філії здійснено аналіз бази даних єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС) та встановлено, що з 05.02.2016 (дати виходу на пенсію) ОСОБА_1 звертався за послугами до служби зайнятості та отримував допомогу по безробіттю у періоди: з 21.12.2015 по 31.03.2016, з 20.01.2017 по 05.04.2017, з 02.01.2018 по 30.03.2018, з 28.12.2018 по 25.04.2019, з 13.01.2020 по 04.05.2020 та з 02.02.2021 по 01.04.2021.
За наявними обставинами фахівцями Філії складено акт перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків № б/н від 01.04.2021 та під особистий підпис ознайомлено безробітного - Відповідача зі змістом даного акту. В поясненні ОСОБА_1 зазначив, що дійсно отримує пенсію за віком: «Отримую пенсію за віком, не знав, що неможна реєструватися в центрі зайнятості». Пояснення Відповідача не знаходить свого підтвердження, оскільки допомогу по безробіттю Відповідачу призначено та виплачено на підставі поданих ним відповідних заяв від 02.02.2021, ІЗ.01.2020, 28.12.2018, 27.01.2017, 21.12.2015. В цих заявах Відповідач свідомо зазначив про те, що ним не отримується пенсія за віком чи на пільгових умовах та підтвердив цю обставину власним підписом.
В зв`язку з цим виникла переплата допомоги по безробіттю за період з 05.02.2016 по 31.03.2021 у розмірі 79 054,92 грн.
Філією видано наказ №40 від 01.04.2020 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 »
Під час відвідування Філії 01.04.2021 ОСОБА_1 зачитано зміст наказу №40 від 01.04.2020 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 », запропоновано отримати його копію та поставити особистий підпис про ознайомлення в оригінальному примірнику згаданого наказу. Але від підпису та отримання копії наказу ОСОБА_1 відмовився, про що складено Акт фіксації відмови від письмового ознайомлення за №1 від 01.04.2021.
Із загального боргу кошти в сумі 987,10 грн згідно заяви ОСОБА_1 від 01.04.2021 утримано та кошти в сумі 2548,62 грн безробітним повернено у добровільному порядку згідно квитанції №0.0.2073063985.1 від 01.04.2021. Залишок коштів, які підлягають поверненню складає 75 519,20 грн.
Копія наказу Філії №40 від 01.04.2020 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 » надіслано на адресу гр. ОСОБА_1 02.04.2021 засобами поштового зв`язку.
На запрошення фахівців ОСОБА_1 14.04.2021 відвідав Філію, але повертати кошти категорично відмовився, запропоноване питання щодо розстрочення у поверненні суми боргу розглядати не став.
Допомога по безробіттю отримана Відповідачем з 05.02.2016 по 31.03.2021 роки у сумі 75 519 грн 20 коп набута ним незаконно, оскільки отримуючи пенсію на пільгових умовах на момент звернення до Монастиригценського районного центру зайнятості у 2016 -2018 роках та Філії, Відповідач свідомо ухилився від наявного у нього обов`язку щодо повідомлення про таку обставину.
Відповідачу виплату допомоги по безробіттю призначено Позивачем на підставі поданих ним заяв про надання допомоги по безробіттю, у яких, серед, іншого, зазначено про те. що ним не отримується пенсія на пільгових умовах.
Свій обов`язок щодо своєчасного подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення і надання соціальних послуг, а саме відомостей про призначення пенсії по віку або на пільгових умовах, за вислугу років Відповідач не виконав, тож його дії з отримання допомоги по безробіттю за період з 05.02.2016 по 31.03.2021 роки є недобросовісними, що відповідно до статті 1215 ЦК України є підставою для повернення цих коштів.
Оскільки, станом на дату та час подання позову Відповідачем суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не перераховані, у зв`язку з чим, виникла потреба звернутися до суду.
Просять стягнути з ОСОБА_1 на їх користь кошти у сумі 75 519,20 грн та судові витрати.
Ухвалою суду 10.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду 05.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання представники позивача не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. На адресу суду представник позивача надала заяву про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують та просять їх задоволити.
В судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення позову.
Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши викладені у заяві по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України, що встановлено ст. 5 ЦПК України.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 21.12.2015, 27.01.2017, 09.01.2018, 28.12.2018, 13.01.2020, 02.02.2021 звертався до Монастирищенської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості з заявами про надання йому статусу безробітного, в яких просив зареєструвати його як безробітного відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та призначити виплату допомоги по безробіттю у розмірі, передбаченому Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
У заявах про надання статусу безробітного від 21.12.2015, 27.01.2017, 09.01.2018, 28.12.2018, 13.01.2020, 02.02.2021 ОСОБА_1 підписався під тим, що на момент реєстрації в центрі зайнятості він проінформував про те, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ЗУ «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не призначено. Також ознайомлений з правами та обов`язками безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, ОСОБА_1 дав згоду на використання, внесення до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та здійснення верифікації (перевірки) і моніторингу достовірності інформації, поданої ним для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Відповідно до Витягів із наказів про прийняття рішення по особі: ОСОБА_1 : від 02.02.2021 № НТ 210220 ОСОБА_1 з 02.02.2021 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ч 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення", п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; від 13.01.2020 № НТ 20113 ОСОБА_1 з 13.01.2020 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ч 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення", п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; від 28.12.2018 № НТ 181228 ОСОБА_1 з 28.12.2018 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ч 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення", п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; від 05.01.2018 № НТ 180105 ОСОБА_1 з 05.01.2018 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ч 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення", п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; від 20.01.2017 № НТ 170120 ОСОБА_1 з 20.01.2017 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ч 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення", п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; від 21.12.2015 № НТ 151221 ОСОБА_1 з 21.12.2015 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ч 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення", п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Наказом № НТ 210401 від 01.04.2021 відповідачу припинено виплату по безробіттю, формулювання причин: "у зв`язку з встановленням факту подання зареєстрованим безробітним недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного, що мав місце протягом періоду реєстрації відповідно до абзацу 18 пп 1 п 30 Порядку".
Відповідно до пункту 4.2.7. Індивідуального плану працевлаштування безробітного № 2361212200004 від 02.02.2021, № 23612011300042 від 13.01.2020 ОСОБА_1 був ознайомлений з обов`язком інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на припинення реєстрації, а також з необхідністю повернення службі зайнятості коштів у разі не повідомлення або несвоєчасного повідомлення зазначеної інформації.
Статтею 22 ЗУ «Про зайнятість населення» визначено завдання функції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів, до яких відносяться: здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері соціальної політики, державної податкової політики та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документі страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а в разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальника забезпечення надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Згідно довідки № 2300-0217-8/19789 виданої Управлінням обслуговування громадян Відділу обслуговування громадян № 14 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 29.03.2021, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває у відділі обслуговування громадян № 14 (сервісному центрі) ГУПФУ в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05.02.2016.
Відповідно до довідки про доходи № 2798 1130 1877 4715 видана пенсіонеру ОСОБА_1 , він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області (Монастирищенський відділ обслуговування громадян) і отримує пенсію за віком, сума пенсії за період з 01.02.2016 по 31.03.2021 складає: 83782,10 грн.
Згідно Акту № б/н перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків від 01.04.2021 вбачається, що проведеною перевіркою встановлено, що на основі довідки Пенсійного фонду № 14 від 29.03.2021, видана безробітному ОСОБА_1 отримує пенсію за віком із ІНФОРМАЦІЯ_2 . Перебував на обліку у Монастирищенській філії Черкаського ОЦЗ у такі періоди з 21.12.2015 31.03.2016, з 20.01.2017 по 05.04.2017, з 02.01.2018 по 30.03.2018, з 28.12.2018 по 25.04.2019, з 13.01.2020 по 04.05.2020, а тому за результатами вказаної перевірки зроблено висновок: отримання допомоги по безробіттю обманним шляхом.
За підсумками проведеної перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків, Монастирищенською районною філією Черкаського ОЦЗ видано наказ від 01.04.2021 № 40 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 ». Даним наказом визначено, що ОСОБА_1 із загальної суми переплати допомоги по безробіттю 79054,92 грн необхідно повернути кошти, виплачені як допомога по безробіттю за період з 05.02.2016 по 31.03.2021 в сумі 78067,82 грн на рахунок № НОМЕР_1 , МФО 820172 код 02771598 в Державна казначейська служба України, м Київ протягом 15 календарних днів після отримання копії наказу. Утримати та не перераховувати до банку допомогу по безробіттю в сумі 987,10 грн згідно розрахунку № 221 від 02.04.2021.
Відповідно до Акту фіксації відмови від письмового ознайомлення № 1 від 01.04.2021 де ОСОБА_1 у присутності працівників Монастирищенської районної філії Черкаського ОЦЗ було зачитано та доведено до відому наказ № 40 від 01.04.2021 та запропоновано ознайомитись з даним наказом під особистий підпис. ОСОБА_1 відмовився письмово ознайомитись з наказом № 40 від 01.04.2021.
Згідно квитанції № 0.0.2073063985.1 від 01.04.2021 відповідачем ОСОБА_1 у добровільному порядку повернуто кошти в сумі 2548,62 грн.
Згідно бухгалтерської довідки про розрахунок коштів, які підлягають поверненню на рахунок ОЦЗ по безробіному ОСОБА_1 від 29.04.2021 необхідно повернути загальну суму боргу ОСОБА_1 75519,20 грн.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ч.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; суб`єкти страхування на випадок безробіття - застраховані особи, а у випадках, передбачених цим Законом, також члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик; страховик - Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі-Фонд); об`єкт страхування на випадок безробіття - страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи (члена її сім`ї, іншої особи) виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону.
Статтею 7 вказаного вище Закону, передбачено види забезпечення та соціальні послуги, до яких, крім інших, відноситься і допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності (абз. 1 ч.1 ст. 7 Закону).
Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду (ч.1 ст. 8 Закону). Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом (ч.2 ст. 8 Закону).
Згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону, функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, які здійснювалися органами державної служби зайнятості відповідно до цього Закону, починаючи з 2013 року покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи.
Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про зайнятість населення», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права.
Відповідно до п.2 Розділу III Положення про Державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 року № 2663, яке набрало чинності з 12.01.2021 року (далі - Положення), Державний центр зайнятості виконує повноваження безпосередньо та через регіональні центри зайнятості та їхні філії, базові центри зайнятості (у разі їх створення).
Згідно з абз. 14 п.п.1 п.3 Розділу ІІІ Положення, Державний центр зайнятості забезпечує організацію та координацію роботи, в т.ч. і щодо надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до законів України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «;Про зайнятість населення».
Відповідно до п.п.2 п.3 Розділу ІІІ Положення, Державний центр зайнятості здійснює управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», управління майном, в межах, визначених чинним законодавством, а також здійснює контроль за використанням коштів Фонду (п.п.3 п.3 Розділу ІІІ Положення).
Відповідно до п.4 ч.2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», зареєстровані безробітні зобов`язані, крім іншого, також інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного (ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення»).
Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг (ч.2 ст.36 Закону України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Ураховуючи наведене, добросовісність безробітного полягає у своєчасному повідомленні Державної служби зайнятості України, в особі відповідного центру, про втрату ним права на отримання допомоги по безробіттю.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду від 06 червня 2019 року по справі № 527/576/17.
Відповідач ОСОБА_1 будучи ознайомлений зі своїми правами та обов`язками, як безробітного, умисно приховав факт дострокового призначення пенсії по віку, у зв`язку з чим незаконно отримував кошти виплачені як допомогу по безробіттю у розмірі 79054,92грн.
Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється, крім іншого, у разі: досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років (п.13 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення»). Аналогічна норма міститься і у абз. 13 п.п.1 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
Таким чином, ОСОБА_1 не мав права на перебування у статусі безробітного, а також і отримання допомоги по безробіттю, починаючи з 05.02.2016, оскільки саме з цієї дати він набув право на пенсійну виплату, передбачену ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено умови призначення пенсії за віком.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Оскільки відповідачем не було повідомлено позивача про зміну обставин, що вплинули на призначення та виплату грошової допомоги по безробіттю, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді вказаної допомоги в розмірі 75 519,20 грн Вказані виплати не повернуті відповідачем на вимогу позивача до цього часу, тому суд приходить до висновку, що позов є обгрунтований, підтверджений матеріалами справи та письмовими доказами, не суперечить нормам чинного законодавства, а тому підлягає до задоволення в повному обсязі.
За змістом ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Відповідно до п.10) ст.5 ЗУ «Про судовий збір» відповідач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 серія НОМЕР_2 від 25.12.1992 (а.с. 96).
На підставі викладеного та керуючись ст. 2-7, 9-13, 141, 223, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов Черкаського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю задоволити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Черкаського обласного центру зайнятості кошти в сумі 75519 (сімдесят п`ять тисяч п`ятсот дев`ятнадцять) гривень 20 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Черкаський обласний центр зайнятості, вул Володимира Ложешнікова, 56 м Черкаси, 18008 код ЄДРПОУ 02771598.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрований: с Леськове Монастирищенського району Черкаської області.
Суддя Н.В. Мазай