
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2021 року справа № 580/2906/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ДЕПАРТАМЕНТУ ВНУТРІШНЬОЇ БЕЗПЕКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
12.05.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до ДЕПАРТАМЕНТУ ВНУТРІШНЬОЇ БЕЗПЕКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ (01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, будинок 10; код ЄДРПОУ 40116086) (далі – відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у відмові зарахувати пільгову вислугу років позивачу, як оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
зобов`язання відповідача:
здійснити перерахунок та зарахувати позивачу, як оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підп.4.1.6 п.4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 №3720-XII, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2004 до 06.09.2011, загальною кількістю 03 роки 06 місяців 19 днів;
здійснити перерахунок позивачу, як оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 27.07.2004 до 06.09.2011, загальною кількістю 03 роки 06 місяців 19 днів, та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
В обґрунтування зазначено, що відповідач всупереч вимог закону відмовив у зарахуванні пільгової вислуги років позивачу до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції. Просить врахувати висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 16.08.2019 у справі №802/1877/17-а та від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а.
Ухвалою суду від 17.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
02.06.2021 від відповідача до суду надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування зазначив, що ст.78 ЗУ №580 встановлено вичерпний перелік видів та категорій служб, які включаються до стажу служби в поліції, для обчислення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Пільгова вислуга років у вказаному переліку відсутня. Пільгова вислуга зараховується до вислуги років лише при звільненні зі служби в поліції та при наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. Стверджує, що станом на 20.04.2021 позивач має календарну вислугу – 20 календарних років 07 місяців 19 днів, в той час як для призначення пенсії відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач повинен мати на день звільнення (станом на 20.04.2021) вислугу 25 календарних років і більше. Тому права на призначення пенсії за вислугу років не здобув і така позовна вимога є передчасною. На дату звернення з позовною заявою позивач продовжує проходити службу у відповідача. Тому позовні вимоги зобов`язального характеру передчасні. Просить урахувати правові висновки, викладені в постановах Верховного Суду від 19.11.2019 у справі №520/903/19, від 31.03.2020 у справі №520/2067/19, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 22.11.2018 у справі №161/4876/17 та інші.
03.06.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Стверджує, що задоволенню підлягають вимоги в частині пільгового обчислення вислуги років з розрахунку 1 місяць з-а 1,5 місяці, сформовану за періоди з 27.07.2004 до 25.10.2004, з 25.10.2004 до 06.09.2011, з огляду на висновки в постанові Верховного Суду від 26.01.2021 у справі №552/6184/15-а. Вказані відповідачем судові рішення, на його думку, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки стосувалися зарахування навчання у вищих навчальних закладах до стажу роботи в поліції, а інші стосувалися спірних правовідносин з органами Пенсійного фонду України.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Записами трудової книжки НОМЕР_2 підтверджується, що позивач 01.09.2000 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ (наказ від 27.08.2000 №460). 06.11.2015 звільнений з органів внутрішніх справ (наказ від 06.11.2015 №311о/с про звільнення). 07.11.2015 прийнятий на службу до Національної поліції (наказ від 11.11.2015 №159о/с).
Даними послужного списку підтверджується, що позивач у спірному періоді, а саме з 27.07.2004 до 06.09.2011 перебував на різних посадах органів внутрішніх справ.
Відповідно до витягу з наказу Департаменту внутрішньої безпеки від 18.10.2019 №216о/с позивача, який прибув з Департаменту захисту економіки Національної поліції України, призначено оперуповноваженим відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління у порядку переведення з 10.10.2019.
Згідно з довідкою відповідача від 06.11.2020 №361 позивач з 01.09.2000 до 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 до теперішнього часу проходить службу в Національній поліції України. Вислуга років станом на 02.11.2020 становить у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 03 роки 06 місяців 19 днів, у календарному обчисленні (без урахування пільгової вислуги) 20 років 01 місяць 00 днів.
У заявленому в позовній заяві періоді позивач перебував на посадах:
оперуповноваженого різних відділів ДСБЕЗ та УБОЗ при УМВС України в Черкаській області – з 27.07.2004 до 11.11.2009;
старшого інспектора – 11.11.2009-07.05.2010;
старшого оперуповноваженого – 07.07.2010-06.09.2011.
26.03.2021 позивач звернувся відповідача із рапортом, в якому просив:
зарахувати йому відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.3 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.07.2004 до 06.09.2011 у загальній кількості 03 роки 06 місяців 19 днів;
здійснити перерахунок відповідно до вказаних вище норм права його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 27.07.2004 до 06.09.2011, у загальній кількості 03 роки 06 місяців 19 днів;
здійснити перерахунок відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 27.07.2004 до 06.09.2011, загальною кількістю 03 роки 06 місяців 19 днів;
встановити відповідно до п.5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 27.07.2004 до 06.09.2011, загальною кількістю 03 роки 06 місяців 19 днів.
Відповідач листом від 21.04.2021 №Ч-55о/с/42-02/01-21 повідомив, що в період з 27.07.2004 до 25.10.2004 позивач обіймав посади в підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких обчислювався з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, який в пільговому обчисленні становить 00 років 01 місяць 13 днів та вказаний період зараховується до вислуги років позивача при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. У період служби з 25.10.2004 до 06.09.2011 позивач займав посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких обчислювався з розрахунку 1,5 року за кожний рік служби, який в пільговому обчисленні становить 03 роки 05 місяців 05 днів, та вказані періоди зараховуються до його вислуги років при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. Вислуга років позивача у пільговому обчисленні станом на 20.04.2021 становить 03 роки 06 місяців 19 днів. Станом на 20.04.2021 вислуга років позивача становить 20 календарних років 07 місяців 19 днів та відповідно до п. «а» абз.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підстави для призначення позивачу пенсії за вислугу років наразі відсутні. Крім того зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції не передбачено, оскільки законодавством встановлено вичерпний перелік складових (посад, видів, категорії, служб та періодів служби), які включаються до стажу служби в поліції для обчислення відповідних надбавок.
Тому позивач звернувся з вищевказаним позовом.
Суд урахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі – ЗУ №580-VIII).
Згідно з ч.ч.1-2 ст.94 ЗУ №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом першим п.4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
установлювати:
посадові оклади поліцейським та курсантам закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10;
надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Пунктом 5 Постанови №988 надано право виплачувати:
1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;
2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
7) надбавку за почесне звання “заслужений” - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Надбавка за почесне звання “заслужений” виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;
8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Відповідно до ст.92 ЗУ №580-VIII поліцейським надаються щорічні чергові оплачувані відпустки в порядку та тривалістю, визначених цим Законом. Крім того надаються також додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки, соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення) та інші види відпусток відповідно до законодавства про відпустки.
Згідно з ч.3 ст.93 ЗУ №580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п`ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п`ятнадцять календарних днів.
Питання обчислення стажу служби в поліції врегульоване ст.78 ЗУ №580-VIII.
Відповідно до ч.1 ст.78 ЗУ №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Згідно з ч.2 ст.78 ЗУ №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114 (далі – Положення №114).
Згідно з п.2 Положення №114 особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання:
рядовий склад (рядовий міліції - рядовий внутрішньої служби);
молодший начальницький склад (молодший сержант міліції - молодший сержант внутрішньої служби; сержант міліції - сержант внутрішньої служби; старший сержант міліції - старший сержант внутрішньої служби; старшина міліції - старшина внутрішньої служби, прапорщик внутрішньої служби, старший прапорщик внутрішньої служби);
середній начальницький склад (молодший лейтенант міліції - молодший лейтенант внутрішньої служби; лейтенант міліції - лейтенант внутрішньої служби; старший лейтенант міліції - старший лейтенант внутрішньої служби; капітан міліції - капітан внутрішньої служби);
старший начальницький склад (майор міліції - майор внутрішньої служби; підполковник міліції - підполковник внутрішньої служби, полковник міліції - полковник внутрішньої служби);
вищий начальницький склад (генерал-майор міліції - генерал-майор внутрішньої служби; генерал-лейтенант міліції - генерал-лейтенант внутрішньої служби, генерал-полковник внутрішньої служби).
Відповідно до пункту 13 розділу XI «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ЗУ №580-VIII працівникам міліції, які перейшли на службу до поліції, стаж вислуги в спеціальних званнях міліції зараховується до стажу вислуги для присвоєння чергових спеціальних звань поліції.
Абзацами 2-3 п.15 вказаного розділу визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ч.7 ст.81 ЗУ №580-VIII військовослужбовцям та громадянам, які мають військові або спеціальні звання, класні чини, під час прийняття на службу в поліції присвоюються первинні спеціальні звання поліції, відповідні наявним у них військовим або спеціальним званням, класним чинам, у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Чергові спеціальні звання поліції присвоюються згідно з ч.1 ст.82 ЗУ №580-VIII після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено цим Законом, за умови відповідності спеціального звання, що присвоюється, спеціальному званню, передбаченому займаною штатною посадою, відсутності незнятих дисциплінарних стягнень.
З даних послужного списку позивача суд установив, що у вказаному ним у позовній заяві періоді служби в органах внутрішніх справ (з 27.07.2004 до 06.09.2011) він мав наступні звання:
сержант міліції – згідно з наказом КІВС від 15.12.2003 №850;
старший лейтенант міліції – наказ МВС від 25.06.2004 №329;
капітан міліції – наказ МВС від 27.06.2007 №98;
майор міліції – наказ ГУМВС від 25.06.2010 №150;
підполковник міліції – наказ МВС від 30.06.2014 №177 о/с.
Отже, у спірному періоді (з 27.07.2004 до 06.09.2011) його посади відносилися до середнього та старшого начальницького складу МВС та мають враховуватися в стаж служби в поліції.
Вказана вище ч.2 ст.78 ЗУ №580-VIII пов`язує право поліцейського на врахування до стажу служби в поліції та, відповідно, надбавку за таку вислугу та додаткову відпустку, періоду служби в органах внутрішніх справ – набутого стажу.
Поняття «стаж» та «вислуга» не є тотожними.
17 липня 1992 року Кабінет Міністрів України виніс постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі – Постанова №393), що на дату вирішення спору складається з 14-ти пунктів.
На дату вирішення спору пунктом першим вказаної постанови КМУ установлено, що зараховуються до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону. Пунктом другим – що додатково до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” статті 12 зазначеного Закону зараховується додатково.
Пункт третій Постанови №393 регулює питання зарахування до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах. Зокрема, відповідно до підп. «в» п.3 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Пункт 4 постанови №393 визначає порядок зарахування строкової військової служби до вислуги років також для призначення пенсії.
Згідно з п.5 Постанови №393 вислуга років, яка була обчислена для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (введений в дію 01.01.1992) перегляду не підлягає.
Решта норм Постанови №393 регулює також питання, пов`язані виключно з призначенням пенсії та одноразових допомог особам, які звільняються із служби та не регулюють правовідносин, що не пов`язані з призначенням пенсії.
Тобто, кратність зарахування набутого пільгового стажу враховуються для правовідносин призначення особі пенсії та на заявлені спірні правовідносини щодо проходження публічної служби, а саме належного розміру грошового забезпечення та відпусток не поширюється.
Відповідно до ч.3 ст.78 ЗУ №580-VIII під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Тобто, жодної кратності для обчислення стажу для виплати надбавок і додаткових відпусток під час проходження публічної служби закон не передбачає.
Позивач не звертався до відповідача з питанням обчислення стажу для звільнення зі служби з метою набути статус пенсіонера.
Тому суд дійшов висновку, що відповідач не порушив заявлених прав позивача, а позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 16.08.2019 у справі №802/1877/17-а, від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а, від 26.01.2021 у справі №552/6184/15-а не обґрунтовані, оскільки в них надано оцінку правовідносинам, що не є побідними цьому спору. Зокрема, предметами спору в них є дії щодо відмови включити до вислуги років проходження служби у пільговому обчисленні часу служби для призначення пенсії на пільгових умовах (справа №802/1877/17-а) та, відповідно, в частині не зарахування позивачу в наказі про звільнення до календарної вислуги років (справа №805/3923/18-а), відмова обласного Головного Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області та Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області у проведенні перерахунку призначеної пенсії, що виразилось у неврахуванні періоду служби позивача (№552/6184/15-а). Тобто, в них судовому захисту підлягало право особи на призначення пенсії та вірного її обчислення, що врегульоване також сукупністю інших норм. Правових висновків щодо застосування ст.78 ЗУ №580-VIII в контексті права особи на надбавку та додаткову відпустку в них не викладено. З аналогічних підстав помилковими є посилання відповідача на постанови Верховного Суду в постановах від 19.09.2018 у справі №725/1959/17 та від 22.11.2018 у справі №161/4876/17.
Водночас більш подібні цій справі є справи №№520/903/19, 520/2067/19 (відповідно постанови Верховного Суду від 31.03.2020, від 27.03.2018), в яких з`ясовувалися питання встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, в контексті зарахування пільгового стажу, набутого позивачами до часу призначення на посади поліцейських.
У них Верховний Суд дійшов висновку, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч.2 ст.78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. При цьому делегування частиною 4 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені ч.2 ст.78 Закону України "Про національну поліцію".
Зважаючи на результат вирішеного спору, судові витрати відповідно до ст.ст.138-139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ДЕПАРТАМЕНТУ ВНУТРІШНЬОЇ БЕЗПЕКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ (01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, будинок 10; код ЄДРПОУ 40116086) про:
визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у відмові зарахувати пільгову вислуги років, як оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
зобов`язання здійснити перерахунок та зарахувати йому, як оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підп.4.1.6 п.4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 №3720-XII, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2004 до 06.09.2011, загальною кількістю 03 роки 06 місяців 19 днів;
здійснити перерахунок йому, як оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 27.07.2004 до 06.09.2011, загальною кількістю 03 роки 06 місяців 19 днів, та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 15.07.2021.