
Справа № 560/5344/21
РІШЕННЯ
іменем України
16 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ТОВ "Суффле Агро Україна" звернулося до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, третя особа - Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області, в якому просить стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області на користь ТОВ "Суффле Агро Україна", пеню в розмірі 111198,45 грн., нараховану на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 7320965,65 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Суффле Агро Україна" подало до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву про повернення суми бюджетного відшкодування щодо податкової декларації №9339870956 за листопад 2020 на суму 38124148,00 грн.
Позивач вказує, що відповідач провів камеральну перевірку, про результати якої позивача не повідомлено, та органами казначейства по вказаній декларації було перераховано 19.01.2021 лише 30803182,00 грн., решта коштів у сумі 73209655,65 грн. відшкодовано 23.04.2021.
Беручи до уваги тривале порушення прав ТОВ "Суффле Агро Україна" на належне та своєчасне отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, позивач вважає за необхідне нарахувати пеню в сумі 111198,45 грн. за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за період з 06.02.2021 по 23.04.2021 - 77 днів, виходячи з облікової ставки НБУ станом на 06.02.2021 - 6% річних. Просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Порядок отримання платником податків встановлених законодавством сум пені, нарахованої на бюджетну заборгованість з відшкодування ПДВ, не визначено.
Щодо зазначених сум про стягнення пені за відповідні періоди, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків вважає їх безпідставними та такими, що не відповідають дійсності розрахунки пені по поданих відповідачем деклараціях за відповідні періоди, оскільки пеня за несвоєчасне відшкодування залишку в сумі 7320965,65 грн. повинна нараховуватись з 01.04.2021 по 16.04.2021. Просить відмовити у задоволенні позову.
У відзиві Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області пояснило, що заперечує доводи позову в повному обсязі, зазначає, що відшкодування здійснюється в автоматичному порядку Державною казначейською службою України на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій позивач просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 11.05.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб та залено як третю особу на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області.
Ухвалою від 10.06.2021 суд надав ОСОБА_1 доступ до електронної справи №560/5344/21 в підсистемі "Електронний суд".
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 21.12.2020 ТОВ "Суффле Агро Україна" подало до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву про повернення суми бюджетного відшкодування щодо податкової декларації № 9339870956 за листопад 2020. Заявлена сума бюджетного відшкодування становила 38124148,00 грн.
З 22.12.2020 по 19.01.2021 Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було здійснено камеральну перевірку даних податкової декларації №9339870956.
19.01.2021 Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків внесло до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість як узгоджену, лише частину суми бюджетного відшкодування, вказаної ТОВ "Суффле Агро Україна" в заяві, а саме - 30803182,00 грн.
26.01.2021 ТОВ "Суффле Агро Україна" отримало вхідний переказ від Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області в сумі 30803182,35 грн., з призначенням платежу "відшкодування ПДВ за декларацією, 9339870956, 21.12.2020, 19.01.2021".
19.04.2021 ТОВ "Суффле Агро Україна" отримало інформацію, яка відображалася в електронному кабінеті платника податків, стосовно того, що Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків узгоджено решту заявленої до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість, а саме - 7320965,65 грн.
23.04.2021 ТОВ "Суффле Агро Україна" отримав вхідний переказ від Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області в сумі 7320965,65 грн., з призначенням платежу "відшкодування ПДВ за декларацією, 9339870956, 21.12.2020, 16.04.2021".
Позивач вважає дії відповідача, що полягають в затримці узгодження частини заявленого бюджетного відшкодування податку на додатку вартість протиправними, необґрунтованими та вчиненими з порушенням законодавчо встановленого порядку, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 ПК.
Пунктом 200.7 статті 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Пунктом 200.10 статті 200 ПК України встановлено, що у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Згідно абзацу "а" пункту 200.12 статті 200 ПК У країни, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зокрема з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки.
Відповідно до пункту 200.13. статті 200 ПК України, на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
Як вбачається із матеріалів справи, 26.01.2021 товариству відшкодовано на рахунок у банку 30803182,35,00 грн., решта суми 7320965,65 грн. перераховано 23.04.2021.
За змістом пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Відтак, оскільки сума бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 730965,65 грн. відшкодована з порушенням строку, визначеного ПК України - 77 днів, тому позивач має право на подальше нарахування пені в порядку, визначеному пунктом 200.23 статті 200 ПК України.
За визначенням, наведеним у підпунктах 14.1.18 та 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України, бюджетне відшкодування - відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника; пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Тобто пеня - це санкція, яка нараховується з першого дня прострочення повернення бюджетного відшкодування до тих пір поки не буде відшкодовано кошти.
Зі змісту наведених норм суд дійшов висновку, що держава в особі відповідних державних органів, виконуючи певний комплекс дій, зобов`язана повернути платнику суму бюджетного відшкодування з ПДВ протягом законодавчо встановленого строку після дня набуття відповідною сумою статусу узгодженої. Якщо ж протягом згаданого строку необхідних дій для відшкодування податку здійснено не було, невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість, на яку в силу положень пункту 200.23 статті 200 ПК України нараховується пеня.
Передумовою початку нарахування пені є невиконання контролюючим органом обов`язку з виплати заборгованості з відшкодування податку на додану вартість протягом строку, визначеного статтею 200 ПК України.
Нарахування пені пов`язується саме із недотриманням суб`єктами владних повноважень положень статті 200 ПК України, яка визначає, зокрема, комплекс дій, необхідних для своєчасного повернення сум бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Наведений юридичний факт, у свою чергу, зумовлює виникнення фінансових правовідносин між боржником в особі держави та кредитором - платником податків, права якого порушені саме внаслідок несплати йому відповідної суми.
Таким чином, після закінчення установлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті невчинення компетентними органами належних дій невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.
При цьому, право платника податків на стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування ПДВ та нарахованої пені повинно бути реальним і забезпечуватись практичною можливістю, в тому числі, шляхом звернення до суду.
Як убачається із розрахунку пені, наведеного позивачем у заяві про збільшення позовних вимог, пеня за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ: період розрахунку: з 06.02.2021 по 23.04.2021 - 77 днів. Розрахункова ставка = 6% (облікова ставка НБУ на момент виникнення такої пені) х 1,2 = 7,2%. Пеня складає 111198,45 грн (7 320 965,65 грн. (сума боргу) х 7,2% (розрахункова ставка) / 100% х 77
(кількість днів) / 365 (днів у році)).
Суд відхиляє доводи представника позивача про те, що при обрахуванні кількості днів прострочення необхідно брати період з 01.04.2021 по 16.04.2021, оскільки після проведення камеральної перевірки, відповідач був зобов`язаний у разі наявності виявлених порушень скласти акт, чи прийняти рішення про проведення документальної перевірки. Прийняття таких рішень має бути відображеним в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Натомість, за даними вказаного Реєстру відсутня інформація стосовно зменшення суми бюджетного відшкодування, складення акта перевірки, чи наявності прийнятого рішення про проведення документальної перевірки. Дата закінчення граничного терміну для складання акту перевірки по результатах камеральної перевірки - 27.01.2021.
Таким чином, відповідно до положень чинного законодавства України, з 28.01.2021 зазначена в заяві позивача сума бюджетного відшкодування - 38124148,00 грн. вважається узгодженою, а з 29.01.2021 вона мала бути відображена в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Та, відповідно, 30.01.2021 така сума мала стати доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання та перерахування на поточний банківський рахунок Позивача не пізніше 05.02.2021. Однак, як було зазначено раніше, такого відображення в Реєстрі бюджетного відшкодування в повній сумі, як і подальшого перерахування - не відбулося.
Суд також зазначає, що пряма норма пункту 200.23 статті 200 ПК України вказує, що платник податку має право на нарахування пені на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом всього строку її дії, включаючи день погашення, що і було застосовано платником податків.
Зокрема, згідно рішення правління Національного банку України від 11.06.2020 року №397-рш "Про розмір облікової ставки Національного банку України" встановлено облікову ставку в розмірі 6% річних.
Окрім того, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постановах від 30.05.2019 у справі №803/655/17, від 03.12.2020 у справі №826/5397/18, невідшкодовані платнику податку протягом встановленого строку суми, вважаються бюджетною заборгованістю, за стягненням яких платник податку має право в будь-який момент після виникнення такої бюджетної заборгованості звернутися до суду та нарахувати пеню на суму такої заборгованості. Непогашення заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред`явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
З урахуванням зазначеного, на думку суду, позивач має право на відшкодування пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за період з 206.02.2021 по 23.04.2021 - 77 днів в сумі 111198,45 грн..
Захист порушеного права платника податків у спосіб стягнення з Державного бюджету України пені відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду викладеній у постанові від 12.02.2019 у справі №826/7380/15.
Таке застосування норми пункту 200.23 статті 200 ПК України відповідає і практиці Верховного Суду, наведеній в постановах від 30.05.2019 у справі №803/655/17, від 27.05.2019 у справі №826/20661/15, від 24.04.2019 у справі №822/1932/16, від 22.03.2019 у справі №822/3473/17.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
За наведених вище обставин, суд уважає, що відповідач не спростував доводи адміністративного позову та право ТОВ "Суффле Агро Україна" на відшкодування пені в сумі 111198,45 грн. за прострочення сплати бюджетної заборгованості в період з 06.02.2021 по 23.04.2021.
З урахуванням встановлених обставин, аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пені в сумі 111198,45 грн. нарахованої на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за період з 06.02.2021 по 23.04.2021.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2270,00 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, третя особа - Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області, про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" пеню в сумі 111198 (сто одинадцять тисяч сто дев`яносто вісім) грн. 45 коп., нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за період з 06.02.2021 по 23.04.2021.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальність "Суффле Агро Україна" судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 липня 2021 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" (вул. Богдана Хмельницького, 43, с. Крупець, Славутський район, Хмельницька область, 30068 , код ЄДРПОУ - 34863309) Відповідач:Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрійська, буд. 35, м. Львів, 79026 , код ЄДРПОУ - 44045187) Третя особа: Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області (вул. К. Левицького, буд. 18, м. Львів, 79005 , код ЄДРПОУ - 38008294)
Головуючий суддя В.В. Матущак