Рішення № 98364804, 16.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
560/1848/21
Номер документу
98364804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1848/21

РІШЕННЯ

іменем України

16 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії Хмельницького обласного військового комісаріату, 15 гарнізонного будинку офіцерів, Територіального центру контролю якості речового майна Західного регіону та відокремлених підрозділів РВК (МВК) , Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів про скасування рішення та зобов`язання прийняти рішення про виплату додаткової грошової компенсації в сумі 227 676,36 грн. взамін належного до отримання жилого приміщення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що розмір грошової компенсації, яка була виплачена йому взамін належного до отримання жилого приміщення, призначений рішенням Об`єднаної житлової комісії (п. 5 протоколу від 05.10.2020 № 49) та затверджений наказом військового комісара Хмельницького обласного військового округу від 05.10.2020 № 310 є заниженим. Позивач зазначає, що йому була виплачена компенсація в сумі 520 643,64 грн. із подальшим зняттям з квартирного обліку при Хмельницькому ОВК. Вважає, що повинен був отримати грошову компенсацію з розрахунку 40 кв. м. жилого приміщення, але отримав компенсацію з розрахунку 27,83 кв. м. ( з урахуванням частки отриманого від Міністерства оборони України житла по АДРЕСА_1 ) Позивач зазначає, що за наявності у військовослужбовця права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв. м. Оскільки позивач не має у власності іншого нерухомого майна, право на приватизацію не використав, вважає, що відповідачі не виплатили повну суму компенсації ( недоплата за розрахунком позивача становить 227 676,36 грн.)

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Квартирно-експлуатаційним відділом міста Хмельницький та Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки ( правонаступник Хмельницького ОВК) подані відзиви, у яких відповідачі позов не визнають. Покликаються на те, що позивач використав право на приватизацію раніше наданого жилого приміщення у неповному обсязі, приватизувавши кімнату площею 12,17 кв. м. у квартирі за адресою АДРЕСА_1 . Зважаючи на це, площа жилого приміщення, за яку належить виплатити компенсацію, повинна бути зменшена на площу, яка була безоплатно передана з державного житлового фонду у приватну власність військовослужбовця та/або членів його сім`ї. КЕВ міста Хмельницький зазначає, що розрахунок розміру грошової компенсації, яку отримав позивач за 27,83 кв. м. площі неотриманого житла, є вірним, відтак відповідачі просять у задоволенні позову відмовити.

Решта відповідачів правом на відзив не скористались.

Під час розгляду справи судом встановлене наступне.

Позивач ОСОБА_1 проходив службу у військовій прокуратурі Хмельницького гарнізону. 30.12.2010 позивача звільнено з військової служби в запас (за станом здоров`я) відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», виключено зі списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення, проведений розрахунок. Позивача залишено на квартирному обліку для першочергового одержання житлового приміщення за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України.

Судом встановлено, що позивач перебував на квартирному обліку, як особа яка потребує поліпшення житлових умов, зі складом сім`ї 4 особи.

У подальшому рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.08.2019 у справі № 686/18039/19 шлюб між позивачем та його дружиною був розірваний.

Позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату про внесення змін до квартирно-облікової справи. Рішенням житлової комісії Хмельницького ОВК та Хмельницького ОМВК (протокол від 19.12.2019 № 40, затверджений наказом військового комісара Хмельницького обласного військового комісаріату від 19.12.2019 № 418) у зв`язку з розлученням внесені зміни до квартирно-облікової справи позивача, залишено на квартирній черзі зі складом сім`ї одна особа.

05 жовтня 2020 комісією прийняте рішення про надання ОСОБА_1 грошової компенсації взамін належного до отримання житлового приміщення з урахуванням частки приватизованої кімнати (12,17 кв. м.) у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 в розмірі 520 643,64 грн. з подальшим зняттям з квартирного обліку при Хмельницькому ОВК. Рішення оформлене протоколом (п. 5) засідання Об`єднаної житлової комісії № 49, затвердженим наказом військового комісара Хмельницького обласного військового комісаріату від 05.10.2020 № 310.

Не погоджуючись з розміром компенсації, позивач звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький, отримавши відповідь про те, що грошова компенсація нарахована взамін належного до отримання житлового приміщення площею 40 кв. метрів з урахуванням частки отриманого від Міністерства оборони України житла (12,17 кв. м.), тобто компенсація нарахована за 27,83 кв. метри жилої площі.

Вирішуючи спір суд враховує наступне.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовці строкової військової служби та військовослужбовці, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, розміщуються в казармах (на кораблях) згідно із Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. За ними зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу та військову службу під час мобілізації, на особливий період. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Згідно із частиною 9 статті 12 Закону № 2011-XII військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728 затверджено Порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, який установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) Дія цього Порядку поширюється на осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей (п. 2 Порядку)

Відповідно до пункту 7 Порядку розмір компенсації визначається: за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на військовослужбовця і кожного члена його сім`ї, який перебуває з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Понад норму жилої площі для окремих категорій військовослужбовців та членів їх сімей, визначених законодавством, враховується додаткова жила площа у розмірі 10 кв. метрів; з урахуванням вимог до загальної площі житла відповідно до державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення"; з урахуванням граничної вартості будівництва 1 кв. метра загальної площі житла в регіоні, в якому військовослужбовець перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно із пунктом 8 Порядку розмір грошової компенсації (K) розраховується за формулою:

К = (13,65*N+ 17 + Дпл)*Во,

де 13,65 - визначена законодавством норма жилої площі на одну особу, кв. метрів; N - кількість осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; 17 - загальна нежила площа житла на сім`ю з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення", кв. метрів; Дпл - додаткова жила площа, що надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їх сімей, визначеним законодавством, у розмірі 10 кв. метрів; Во - гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для визначення розміру грошової компенсації, яка не повинна перевищувати опосередковану вартість будівництва житла за регіонами України, затверджену в установленому законодавством порядку, для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, збільшену в 1,75 рази, для міст - обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб - в 1,5 рази, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - в 1,25 рази, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідній області.

За наявності у військовослужбовця права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв. метрів.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.06.2020 року №157 затверджені показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, відповідно до яких вартість 1 кв. м. загальної площі квартир будинку (з урахуванням ПДВ) становить 12472,00 грн.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з сім`єю у кількості 3-х чоловік був виданий ордер НОМЕР_1 від 30.01.2001 на право заселення в жиле приміщення (однокімнатну квартиру) жилою площею 18,3 кв. м. (загальна площа 36,5 кв.м.) за адресою АДРЕСА_1 .

У подальшому, відповідно до рішення від 22.12.2005 №880 «Про надання житлової площі громадянам міста» вказану службову квартиру було виключено зі складу службових, позивача залишено на квартирному обліку.

Відповідно до пункту 4 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у разі використання військовослужбовцем та/або членами його сім`ї права на приватизацію раніше наданого жилого приміщення у неповному обсязі, загальна площа жилого приміщення, яка підлягає компенсації, зменшується на площу, яка була безоплатно передана з державного житлового фонду у приватну власність військовослужбовця та/або членів його сім`ї. У разі отримання військовослужбовцем з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке не приватизовано ним та/або членами його сім`ї, і його подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списків осіб, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця та членів його сім`ї.

Як вбачається зі змісту наданих сторонами доказів, а саме витягу з протоколу № 49 від 05.10.2020 засідання об`єднаної житлової комісії Хмельницького ОВК, а також наказу військового комісара Хмельницького ОВК № 310 від 05.10.2020, рішення про визначення розміру компенсації приймалось "з урахуванням частки приватизованої кімнати за адресою АДРЕСА_1 ( 12,17 кв. м.)"

Однак у матеріалах справи відсутні будь-які докази приватизації позивачем або членами його сім`ї частки квартири (кімнати) або усього жилого приміщення за цією адресою. Як видно з інших документів у справі, позивач не брав участі у приватизації зазначеного жилого приміщення або його частки, зважаючи на що покликання відповідачів на факт приватизації приміщення суд розцінює критично.

Зважаючи на це, суд двічі витребував у відповідачів необхідні документи, які повинні були довести зазначене твердження, відображене у протоколі та наказі, оскільки це вплинуло на визначення розміру компенсації.

На ухвалу суду Хмельницький ОТЦК та СП ( колишній Хмельницький ОВК) повідомив, що документи перебувають у КЕВ міста Хмельницький, однак останній, отримавши ухвали про витребування доказів, їх суду не надав без пояснення причин, що дає підстави вважати, що такі документи відсутні.

Зважаючи на це, відповідачі не довели використання позивачем та/або членами його сім`ї права на приватизацію раніше наданого жилого приміщення у повному або неповному обсязі, що давало підстави для відповідного коригування розрахункової величини під час обчислення розміру компенсації ( в сторону зменшення)

Таким чином, відповідачами не доведено правильність розрахунку розміру грошової компенсації взамін належного позивачу до отримання жилого приміщення.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Стаття 5 ч. 2 КАС України передбачає, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що компенсація в сумі 520 643,64 грн. позивачу була виплачена, тобто відповідні рішення відповідачів в цій частині реалізовані, однак правильність цього розрахунку суду не доведена, суд вважає необхідним зобов`язати відповідачів переглянути розмір та порядок нарахування грошової компенсації ОСОБА_1 взамін належного до отримання жилого приміщення з урахуванням висновків суду, та провести перерахунок розміру компенсації за наявності підстав, визначених вимогами законодавства. Зважаючи на викладене, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат ( Хмельницький обласний ТЦК та СП) та Хмельницький обласний військовий комісаріат ( Хмельницький обласний ТЦК та СП) в особі уповноваженої Житлової комісії переглянути розмір та порядок нарахування грошової компенсації ОСОБА_1 взамін належного до отримання жилого приміщення з урахуванням висновків суду, та провести перерахунок розміру компенсації за наявності підстав, визначених вимогами законодавства.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 липня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Житлова комісія Хмельницького ОВК, 15 гарнізонного будинку офіцерів, Територіального центру контролю якості речового майна Західного ркгіону та відокремлених підрозділів РВК (МВК) (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29001 Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький (вул. Героїв АТО, 3/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 07928461)

Головуючий суддя І.С. Козачок