
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 липня 2021 року м. Рівне №460/1706/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про стягнення грошової допомоги та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач), звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області (далі - відповідач) в якому просить: 1) стягнути з Управління соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації на користь позивача грошову допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати при наданні щорічної основної відпустки у сумі 9506,30 грн.; 2) стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час затримки розрахунку (в частині виплати грошової допомоги при наданні щорічної основної оплачуваної відпустки державного службовця) при звільненні з 11.02.2021 по день фактичного розрахунку. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання щорічної відпустки за період роботи з 26.01.2020 по 25.01.2021 на два календарні дні з 28.01.2021 з виплатою грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік. Однак, при наданні відпустки у період з 28.01.2021 по 29.01.2021 виплата грошової допомоги, яка передбачена ч. 1 ст. 57 Закону України «Про державну службу», позивачу не проводилась. Відповідно до наказу начальника Управління соціального захисту населення Дубровицької районної держаної адміністрації «Про звільнення ОСОБА_2 » від 11.02.2021 № 19-к, позивача звільнено з 11.02.2021 з посади головного спеціаліста відділу грошових виплат і компенсацій Управління соціального захисту населення Дубровицької районної держаної адміністрації. Пунктом 2 вищевказаного наказу відділ бухгалтерського обліку зобов`язано провести повний розрахунок відповідно до чинного законодавства. З довідки про доходи та довідки № 01/06-349 від 03.03.2021 вбачається, що позивачу нарахована грошова допомога за 2021 рік у сумі 9506,30грн та станом на 03 березня 2021 року не виплачена у зв`язку з обмеженням бюджетних асигнувань. Такі посилання позивач уважає протиправними. Крім того, посилаючись на норми ст. 117 КЗпП України, позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач відзив на позов не подав.
17 березня 2021 року ухвалою суду позов залишений без руху.
08.04.2021 ухвалою суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
11.05.2021 року ухвалою суду позовну заяву в частині позовних вимог про стягнення з Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації на користь позивача грошову допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати при наданні щорічної основної відпустки 9506,30грн залишено без розгляду.
11.06.2021 ухвалою суду замінено відповідача його правонаступником.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, наведені у заявах по суті, дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив таке.
Судом встановлено, 25 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання щорічної відпустки за період роботи з 26.01.2020 по 25.01.2021 на два календарні дні з 28.01.2021 з виплатою грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік.
При наданні відпустки у період з 28.01.2021 по 29.01.2021, виплата грошової допомоги, яка передбачена ч. 1 ст. 57 Закону України «Про державну службу», позивачу не проводилась.
Відповідно до наказу начальника Управління соціального захисту населення Дубровицької районної держаної адміністрації «Про звільнення ОСОБА_2 » від 11.02.2021 № 19-к, позивача звільнено з 11.02.2021 з посади головного спеціаліста відділу грошових виплат і компенсацій Управління соціального захисту населення Дубровицької районної держаної адміністрації. Пунктом 2 вищевказаного наказу відділ бухгалтерського обліку зобов`язано провести повний розрахунок відповідно до чинного законодавства.
Грошова допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік в сумі 9506,30грн виплачена позивачу 23.03.2021 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Відповідно до статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Згідно з статтею 117 цього Кодексу в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Конституційний Суд України в рішенні від 22.02.2012 №4-рп/2012 щодо офіційного тлумачення положень статті 233 КЗпП України у взаємозв`язку з положеннями статей 117, 237-1 цього Кодексу роз`яснив, що згідно зі статтею 47 КЗпП України роботодавець зобов`язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації, у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, а саме в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про проведення розрахунку.
Не проведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог лише на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку.
Відтак, нормами трудового законодавства визначено обов`язок роботодавця провести розрахунок із працівником саме в день його звільнення.
З матеріалів справи слідує, що підставою для звернення до суду позивача слугувало те, що відповідач станом на день звільнення з посади не виплатив останньому грошової допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік в сумі 9506,30грн.
Така грошова допомога була виплачена позивачу 23.03.2021. Вказані обставини підтверджуються випискою з карткового рахунку позивача.
Позаяк, грошова допомога проведена відповідачем 23.03.2021, то фактично затримка у розрахунку склала з 11.02.2021 по 22.03.2021 - 27 робочих днів.
Згідно із правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 21 листопада 2011 року у справі № 6-60цс11, встановивши, що працівникові в день звільнення не були сплачені всі належні від підприємства суми, суд, на підставі статті 117 КЗпП України, стягує на його користь середній заробіток за весь період затримки розрахунку, якщо роботодавець не доведе відсутність у цьому своєї вини.
Обчислення середнього заробітку за час вимушеного прогулу проводиться згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" (надалі також - Порядок № 100).
Абзацом 3 пункту 3 Порядку № 100 передбачено, що усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Пунктом 4 Порядку 100 визначено, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, згідно з чинним законодавством, не враховуються, зокрема одноразові та компенсаційні виплати.
Відповідно до пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 100 нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться, виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Пунктом 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Відповідно до довідки відповідача про доходи позивача за січень-лютий 2021 року, позивачу нарахована заробітна плата у такому розмірі: 18257,33грн за січень 2021 року та 39661,12грн за лютий 2021 року, що за період з 01.01.2021 по 11.02.2021 становить 57918,45грн (без грошової допомоги за 2021 та вихідної допомоги – 29402,55грн).
Відповідно до довідки відповідача від 03.03.2021 № 01/06-349, середньоденна заробітна плата позивача становить 463,65грн.
Отже, середній заробіток за весь час затримки розрахунку становить 12518,55грн (463,65грн х 27).
Також враховуючи, що невиплачена станом на день звільнення грошова допомога за 2021 рік становить 9506,30грн, яка виплачена через 27 робочих днів, є меншою ніж середній заробіток за весь час затримки розрахунку (12518,55грн), суд вважає за потрібне провести розрахунки із застосуванням до даних правовідносин принципу співмірності.
Зокрема, істотність частки складових грошового забезпечення в порівнянні із середнім заробітком за час затримки розрахунку складає 9506,30грн / 12518,55грн (сума виплаченої грошової допомоги за 2021 рік /середній заробіток за весь час затримки розрахунку) = 0,7594. Сума, яка підлягає відшкодуванню становить: 463,65 (середня заробітна плата позивача за один робочий день) х 0,7594 х 27 (дні затримки розрахунку) = 9506,59грн.
Наведену суму можна вважати обґрунтовано пропорційною, тому саме такий розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Враховуючи положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати в сумі 908грн, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити повністю.
Стягнути користь ОСОБА_1 з Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 11 лютого 2021 року по 22 березня 2021 року включно в сумі 9506,59грн (дев`ять тисяч п`ятсот шість гривень,59коп).
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908грн (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач – Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (34502, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Демократична, 46, ЄДРПОУ 03195398).
Суддя Т.О. Комшелюк