Рішення № 98363972, 16.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
420/7910/21
Номер документу
98363972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7910/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення №21 від 20.03.2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 13 травня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №21 від 20.03.2018 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи трактористом-машиністом з 27 липня 1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 10 січня 2018 року.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позивач зазначає, що він працював трактористом-машиністом з 27 07.1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана».

Як вказує позивач, весь цей час роботи у зазначених підприємствах він працював на тракторах: Т-25, ДВШ, Т-40 ЮМЗ-6, МТЗ і протягом робочого дня в сезон сільськогосподарських робіт був безпосередньо зайнятий на польових роботах, пов`язаних з оранкою, посівом, культивуванням, обприскуванням полів, обслуговуванням тваринницьких ферм.

У позові зазначено, що загальний стаж роботи позивача становить більше 33 років, з них майже 25 років трактористом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільгосппродукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.

55 років позивач досяг ІНФОРМАЦІЯ_1 . Отже, на думку позивача, згідно п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» він має право на пенсію за віком на пільгових умовах.

10 січня 2018 року позивач звернувся до Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Проте, рішенням Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області № 21 від 20.03.2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з тим, що пільговий стаж на посаді тракториста-машиніста не підтверджено, оскільки відсутні відомості, які підтверджують безпосередньо зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві.

Таким чином, позивач вважає, що винесене рішення суперечить діючому законодавству та грубо порушує соціальні права ОСОБА_1 .

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Відповідач не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що за результатами перевірки наданих Позивачем документів, Арцизьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області рішенням № 21 від 20.03.2018 року відмовило позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як трактористу-машиністу, у зв`язку з тим, що у Позивача відсутній належним чином підтверджений необхідний стаж для при призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У підтверджені періодів роботи позивача на посаді тракториста - машиніста з 20.03.2002 року по 12.01.2006 року, з 20.01.2006 року по 02.09.2013 року відмовлено, оскільки за період роботи з 20.03.2002 року по 12.01.2006 року відсутні документи, якими б підтверджувалася зайнятість протягом повного польового періоду у виробництві сільськогосподарської продукції в ТОВ «Ан Агро» (акт № 1452 від 02.02.2018 року про відсутність документів) та за період роботи з 20.01.2006 року по 02.09.2013 року не надані первинні документи для проведення перевірки (акт № 1978 від 13.02.2018 року про відмову голови СФГ «Світлана» у наданні первинних документів для проведення перевірки).

Крім того, як вказує відповідач підтвердження пільгового стажу за період з 17.12.1983 року по 19.03.2002 року здійснювалося Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області у відповідності приписам Порядку №18-1. Із змісту наведених норм вбачається, що за відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право особи на призначення пенсії на пільгових умовах, орган Пенсійного фонду приймає уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, а у разі відсутності правонаступника періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах підтверджується в окремому порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

Отже, на переконання відповідача, страховий стаж позивача для призначення пенсії складає 33 роки 08 днів, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах складає 0 років 0 місяців 0 днів.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.262 КАС України.

Вищевказаною ухвалою також витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

26 травня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №ЕП/14295/21).

31 травня 2021 року від ГУ ПФУ в Одеській області надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної позивача на 48 арк. (вхід. №27738/21).

15 червня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вхід. №31246/21).

15 червня 2021 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вхід. №ЕП/16337/21).

Станом на 16 липня 2021 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позиція позивача та відповідача, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 , позивач з 27.07.1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана» (а.с.11-15).

10 січня 2018 року позивач звернувся до Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №21 від 20.03.2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з тим, що пільговий стаж на посаді тракториста-машиніста не підтверджено, оскільки відсутні відомості, які підтверджують безпосередньо зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві. В рішенні зазначено, що (а.с.18).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Джерела права та висновки суду

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з пунктом першим частини 1 статті 8 Закону №1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону №1058-ІV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

За правилами статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Статтею 45 Закону №1058-ІV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону №1058-IV).

Частиною 3 статті 4 Закону №1058-IV передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

За змістом положень п.«в» ч.1 ст.13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №7. Так, до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

На підставі відомостей, зазначених у копії у трудової книжки серії НОМЕР_3 , судом встановлено, що позивач працював з 27.07.1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана» (а.с.11-15).

Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.

Також, крім трудової книжки, те, що позивач працював трактористом-машиністом з 27 07.1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана» і протягом робочого дня в сезон сільськогосподарських робіт був безпосередньо зайнятий на польових роботах, пов`язаних з оранкою, посівом, культивуванням, обприскуванням полів, обслуговуванням тваринницьких ферм, підтверджується: архівною довідкою про період роботи в радгоспі «Українець», архівною довідкою про нарахування заробітної плати в радгоспі «Українець», копією книги наказів по радгоспу «Українець», обліковими листами праці та виконаних робіт ЗАО «Українець», лімітна-забірної відомості на отримання матеріальних цінностей ЗАО «Українець», накопичувальними за нарядами ЗАО «Українець», табелем обліку робочого часу ЗАО «Українець», копією книги наказів по ЗАО «Українець», уточнюючої довідкою ТОВ «Ан-Агро» про підтвердження періоду роботи, нарядами на роботу ТОВ «АН АГРО», уточнюючої довідкою ФГ «Діамант»» про підтвердження періоду роботи, уточнюючої довідкою ФГ «Світлана» про підтвердження періоду роботи, обліковими листами тракториста-машиніста СФГ « ОСОБА_2 », нарядами на відрядну роботу СФГ « ОСОБА_2 », відомостями нарахування заробітної плати СФГ «Світлана», грамотами за багаторічну плідну плату і досягнена високих показників у сільськогосподарському виробництву, показання свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 які у зазначений період часу працювали разом зі позивачем та підтверджують умови праці та виконувану роботу (а.с.23-87).

Таким чином, матеріалами справи підтверджується період роботи позивача з 27.07.1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана», а тому такий стаж підлягає зарахуванню до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно п.«в» ст.13 Закону №1788-XII.

У той же час, пенсійним органом при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах безпідставно не були прийняті до уваги відомості, зазначені у трудовій книжці, які підтверджують період роботи позивача на посаді тракториста з 27.07.1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана».

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №21 від 20.03.2018 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

При цьому, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо того, що позивачем пропущено строк звернення, оскільки листом від 20.12.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача, що за зверненням ОСОБА_1 вже приймалось рішення, та роз`яснено, що у разі незгоди з діями або бездіяльністю виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб, він має право їх оскарження в судовому порядку. Адміністративний позов згідно з фіскальним чеком ПАТ «Укрпошта» позивач подав 05.05.2021 року. Тобто, в межах строку визначеного ст.122 КАС України.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд вважає належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача, враховуючи ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.245 КАС України, є саме зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених ст.245 КАС України.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії, та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року Справа «РуїзТоріха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 сумі 908 грн. 00 коп., сплачені згідно квитанції №ПН190 від 30 квітня 2021 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення №21 від 20.03.2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №21 від 20.03.2018 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи трактористом-машиністом з 27 липня 1983 року по 19.03.2002 року в радгоспі, а згодом ЗАТ «Українець», з 20 березня 2002 року по 13 січня 2006 року в ТОВ «АН Агро», з 20 січня 2006 року по 01 грудня 2006 року, з 11 червня 2007 року по 30 листопада 2007 року, з 04 грудня 2007 року до 17 12.2007 року в ФГ «Діамант», з 30 травня 2008 року по 15 грудня 2008 року, з 26 травня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з 16 червня 2011 року по 30 грудня 2011 року, з 08 червня 2012 року по 23.12.2012 року, з 13 травня 20013 року по 02 вересня 2012 року в СФГ «Світлана», з 27 червня 2014 року по 30 грудня 2014 року, з 09 листопада 2015 року по 30 грудня 2015 року в СФГ «Світлана».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 10 січня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 908 грн. 00 коп. (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385).

Суддя С.О. Cтефанов