
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2021 року справа №380/8496/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом керівника Самбірської окружної прокуратури до Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області в особі Виконавчого комітету Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява виконувача обов`язків керівника Самбірської окружної прокуратури (81400, м. Самбір, вул. І.Филипчака, 4а код ЄДРПОУ 0291031) до Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області в особі Виконавчого комітету Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області (81473, Самбірський райно, с. Ралівка, вул. І. Франка, 28; код ЄДРПОУ 04370254) із вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області в особі її Виконавчого комітету щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня – Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Ралівської сільської ради, а саме: Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна (1966 рік. Бетон), що знаходиться в АДРЕСА_1 ) та Пам`ятник Сагайдачному П.К., гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці Самбірського району (охоронний номер НОМЕР_1 );
-зобов`язати Ралівську сільську раду Самбірського району Львівської області в особі її Виконавчого комітету подати пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня – Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Ралівської сілької ради, а саме: Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна (1966 рік. Бетон), що знаходиться в АДРЕСА_1 ) та Пам`ятник ОСОБА_2 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці Самбірського району (охоронний номер НОМЕР_1 ).
Позовні вимоги мотивує тим, що на Ралівську сільську раду Самбірського району Львівської області покладається обов`язок виготовлення облікової документації на кожен із об`єктів культурної спадщини місцевого та національного значення, що знаходяться на території Ралівської сільської ради та подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам`яток України. Так, моніторингом Державного реєстру нерухомих пам`яток України окружною прокуратурою встановлено, що в Державному реєстрі нерухомих пам`яток України наявний тільки один об`єкт культурної спадщини національного чи місцевого значення, що знаходяться на території Самбірського району Львівської області. Водночас, позивачем встановлено, що на території Ралівської сільської ради Самбірського району, знаходяться пам`ятки місцевого значення, а саме: Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського АДРЕСА_2 та ОСОБА_3 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680. Позивач стверджує, що у відповідь на витребувану інформацію щодо наявності облікової документації по кожній із пам`яток культурної спадщини, відповідач зазначив, що ним не вживалося жодних заходів щодо внесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України. Позивач вважає, що зазначене свідчить про бездіяльність відповідача щодо виготовлення облікової документації на кожен із об`єктів культурної спадщини, що знаходяться на території Ралівської сілької ради Самбірського району та подання пропозицій про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України. З огляду на те, що бездіяльність відповідача порушує інтереси держави, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 31.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
15.06.2021 за вх. №42898 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що позовні вимоги визнаються відповідачем повністю, виконавчим комітетом Ралівської сільської ради буде вжито всіх можливих заходів щодо виконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівні - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області.
Суд встановив таке.
Самбірською окружною прокуратурою вивчено питання занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України об`єктів культурної спадщини, що розташовані на території Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області.
Під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо охорони культурної спадщини виявлено ряд недоліків щодо подання пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку' містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходився на території Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання об`єктів культурної спадщини, будівель та інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров`я людей.
Моніторингом Державного реєстру нерухомих пам`яток України окружною прокуратурою встановлено, що в Державному реєстрі нерухомих пам`яток України немає жодної пам`ятки культурної спадщини національного чи місцевого значення, що знаходяться на території Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області.
Водночас, Самбірською окружною прокуратурою встановлено, що на території Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, знаходяться пам`ятки місцевого значення, а саме Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна ( АДРЕСА_2 та ОСОБА_3 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680.
23.03.2021 керівником Самбірської окружної прокуратури скеровано на адресу Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області запит за №14.56/05-22-87ВИХ-21 про надання інформації та документів в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
23.03.2021 у відповідь на вказану вимогу Ралівська сільська рада Самбірського району Львівської області, листом за №397 надала інформацію, в якій повідомила, що на території Ралівської громади знаходяться об`єкти культурної спадщини:
- Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна ( АДРЕСА_2 .
- Пам`ятник ОСОБА_2 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680.
Також, Ралівська сільська рада Самбірського району Львівської області повідомила, що нею не було подано пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня – Департамену архітектури та розвитку містобудування Львівської області державної адміністрації щодо занесення вищевказаних об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
У зв`язку із бездіяльністю відповідача щодо виготовлення облікової документації на кожен із об`єктів культурної спадщини місцевого та національного значення, що знаходяться на території Ралівська сільська рада Самбірського району Львівської області та подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні спору, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено ст.24 Закону України «Про прокуратуру» та ст.53 КАС України.
Частиною 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч.3 ст.53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами..
Відповідно до ч.5 ст.53 КАС України (в редакції, що діє на даний час) у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Враховуючи зазначене, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері охорони культурної спадщини.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини регулює Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 №1805-III (далі-Закон №1805-III).
За визначеннями, наведеними у ст.1 Закону №1805-III:
- об`єкт культурної спадщини визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;
- пам`ятка культурної спадщини (далі - пам`ятка) - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України;
- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об`єктів культурної спадщини.
Згідно із ст. 3 Закону №1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Так, відповідно до ч.2 ст.5 Закону №1805-III до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, належить, зокрема: 1) контроль за виконанням цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини; 2) реалізація державної політики з питань охорони культурної спадщини; 3) ведення Державного реєстру нерухомих пам`яток України, здійснення координації та контролю за паспортизацією нерухомих об`єктів культурної спадщини; 5) подання Кабінету Міністрів України пропозицій про занесення об`єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України та про внесення змін до нього щодо пам`яток національного значення; 6) занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України та внесення змін до нього щодо пам`яток місцевого значення.
Водночас ч.2 ст. 6 Закону №1805-III встановлено, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить: 1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; 2) подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; 3) забезпечення юридичним і фізичним особам доступу до інформації, що міститься у витягах з Державного реєстру нерухомих пам`яток України, а також надання інформації щодо програм та проектів будь-яких змін у зонах охорони пам`яток та в історичних ареалах населених місць.
Порядок визначення категорій пам`яток для занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1760 (в редакції постанови КМУ від 14.09.2016 №626) (далі - Порядок).
Зокрема, п. 1 вказаного Порядку передбачено, що об`єкти культурної спадщини заносяться до Державного реєстру нерухомих пам`яток України (далі - Реєстр) за рішенням Кабінету Міністрів України (щодо об`єктів національного значення) та Мінкультури (щодо об`єктів місцевого значення).
На кожний об`єкт культурної спадщини, що пропонується відповідним органом охорони культурної спадщини для занесення до Реєстру, складається облікова документація, яка підлягає постійному зберіганню в такому органі.
Занесення об`єкта культурної спадщини до Реєстру без облікової документації не допускається (пункт 2 Порядку).
Пунктом 3 розділу Х «Прикінцеві положення» Закону №1805-III передбачено, що об`єкти, включені до списків (переліків) пам`яток історії та культури відповідно до Закону Української РСР «Про охорону і використання пам`яток історії та культури», визнаються пам`ятками відповідно до цього Закону.
Згідно з п.3 Порядку облікова документація на об`єкти культурної спадщини, які відповідно до пункту 3 розділу Х «Прикінцеві положення» Закону №1805-III визнаються пам`ятками, включає облікову картку або паспорт, коротку історичну довідку, акт технічного стану та матеріали фотофіксації сучасного стану.
Облікова документація на щойно виявлені об`єкти культурної спадщини включає облікову картку, коротку історичну довідку, акт технічного стану та матеріали фотофіксації сучасного стану. Пропозиції щодо включення щойно виявлених об`єктів культурної спадщини до Реєстру подаються не пізніше ніж протягом трьох років з дня їх включення до переліку об`єктів культурної спадщини.
Облікова документація, що передбачає виконання роботи з метою виявлення, дослідження, фіксації об`єкта культурної спадщини, визначення його антропологічної, археологічної, естетичної, етнографічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності, складається спеціально уповноваженими органами охорони культурної спадщини, до яких належать орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (пункт 4 Порядку).
Порядок обліку об`єктів культурної спадщини затверджено наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 №158, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.04.2013 за №528/23060.
Зокрема, облік об`єктів культурної спадщини включає: виявлення, обстеження, дослідження, фотофіксацію об`єктів культурної спадщини, підготовку графічних матеріалів (у разі необхідності) та визначення предмета охорони культурної спадщини, складання переліків об`єктів культурної спадщини та облікової документації на ці об`єкти, підготовку подання Міністерству культури України та Кабінету Міністрів України для занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України (пункт 1.3. Порядку).
На виявлені об`єкти культурної спадщини складається облікова картка об`єкта культурної спадщини, коротка історична довідка, акт технічного стану об`єкта (пам`ятки) культурної спадщини за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (пункт 2.3. Порядку).
Облікова картка об`єкта культурної спадщини, коротка історична довідка, акт технічного стану об`єкта (пам`ятки) культурної спадщини подаються за місцезнаходженням таких об`єктів на розгляд науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, консультативних рад органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та наукової (вченої) ради установи, організації, діяльність якої пов`язана з охороною культурної спадщини, які оцінюють відповідність кожного об`єкта критеріям, зазначеним у пунктах 10 і 11 Порядку визначення категорій пам`яток для занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1760 (пункт 3.1. Порядку).
Отже, занесенню об`єкта культурної спадщини місцевого та національного значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України передує певна робота спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини, до яких належить відповідач та до повноважень якого віднесено виготовлення облікової документації на розміщені на території району об`єкти культурної спадщини місцевого та національного значення, що знаходяться на території району та подання пропозицій Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Такими об`єктами на адміністративній території Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, є:
- Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського АДРЕСА_3 , пам`ятка історії, охоронний номер НОМЕР_2 .
- Пам`ятник ОСОБА_2 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680.
За результатами оцінки консультативної ради органу культурної спадщини обласної держадміністрації у 15-денний строк надається висновок щодо доцільності занесення об`єкта культурної спадщини до Реєстру, який надсилається Мінкультури у день його підписання. Результати розгляду висновку та облікової документації експертна комісія Мінкультури оформляє протоколом, що є підставою для занесення об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України об`єктів культурної спадщини.
Форму облікової картки та паспорта об`єкта культурної спадщини затверджено наказом Міністерства культури і мистецтв України та Державного комітету України з будівництва та архітектури від 13.05.2004 № 295/104, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.06.2004 за № 693/9292.
Пунктом 4.4. Порядку передбачено, що документи на об`єкт культурної спадщини складаються у чотирьох примірниках, один з яких зберігається в Мінкультури України, другий - в органі виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органах охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, третій - у районних державних адміністраціях або у виконавчому органі сільської, селищної, міської ради, четвертий - у розробника документів.
Судом установлено, що відповідачем на об`єкти культурної спадщини, що знаходяться на території Ралівської громади, зокрема: - Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна ( АДРЕСА_3 , пам`ятка історії, охоронний номер НОМЕР_2 .
- Пам`ятник ОСОБА_2 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680.
Ралівська сільська рада Самбірського району Львівської області не виготовила облікову документацію на кожен із об`єктів культурної спадщини місцевого значення та не подала пропозиції про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Суд зазначає, що бездіяльністю є певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була вчинити відповідно до покладених на неї чинним законодавством України обов`язків.
Таким чином, невиконання відповідачем обов`язку по виготовленню належним чином оформленої облікової документації на зазначені об`єкти культурної спадщини та відповідно неподання пропозиції органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам`яток України свідчить про бездіяльність відповідача, яку необхідно визнати протиправною.
Також суд зазначає, що об`єкти культурної спадщини є надбанням українського народу загалом та територіальної сільської ради зокрема, оскільки несуть собою велику цінність для розвитку історичної, етнічної, культурної самобутності держави і саме на органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до Закону №1805-III покладено обов`язок щодо їх охорони та забезпечення їх належного догляду та збереження.
Відповідно до ч.2 ст.245 КАС України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а тому суд зобов`язує Ралівську сільську раду Самбріського району Львівської області виконати вимоги Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо виготовлення облікової документації на об`єкти культурної спадщини, а саме: Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна ( АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680., що знаходиться на території Ралівської сільської ради та подати до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації пропозиції про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтований, а тому підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов керівника Самбірської окружної прокуратури (81400, м. Самбір, вул. І.Филипчака, 4а код ЄДРПОУ 0291031) до Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області в особі Виконавчого комітету Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області (81473, Самбірський райно, с. Ралівка, вул. І. Франка, 28; код ЄДРПОУ 04370254) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області в особі її Виконавчого комітету щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Ралівської сільської ради, а саме: Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна (1966, бетон) знаходиться в АДРЕСА_1 та Пам`ятник Сагайдачному П.К., гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680.
Зобов`язати Ралівську сільську раду Самбірського району Львівської області в особі її Виконавчого комітету подати пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об`єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Ралівської сільської ради, а саме: Братська могила прикордонника ОСОБА_1 і невідомого радянського воїна (1966, бетон) знаходиться в АДРЕСА_1 та Пам`ятник Сагайдачному П.К., гетьману України (1992 рік, бронза) знаходиться в с. Кульчиці, пам`ятка монументального мистецтва, охоронний номер 1680.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.