
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/6368/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2021 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області код ЄДРПОУ 40108833, місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл.Григоренка, 3, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення посадових осіб відповідача про відмову в зарахування позивачу періоду навчання з 01.09.1991 по 26.06.1996 у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка до вислуги років, стажу служби в Національній поліції та призначення пенсії, наявну на момент переходу на службу у Національну поліції України вислугою років у міліції, яке викладене у листі від 30.03.2021 №Рп1587/05/43/49-2021;
- зобов`язати відповідача зарахувати позивачу період навчання з 01.09.1991 по 26.06.1996 у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка, в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців, у кількості 2 роки 4 місяці 28 днів до вислуги років, стажу служби в Національній поліції та призначення пенсії, наявну на момент переходу на службу у Національну поліції України, попередньо зараховану вислугу років у міліції, про що видати відповідний наказ, а в послужному списку особової справи позивача зробити відповідний запис;
- зобов`язати відповідача із врахуванням зарахованої вислуги років, провести перерахунок і виплату позивачу грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в Національній поліції України.
Ухвалою від 26.04.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 15.07.2021 суд відмовив у залишенні позовної заяви без розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у зарахуванні періоду навчання з 01.09.1991 по 26.06.1996 у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка, в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців, у кількості 2 роки 4 місяці 28 днів до вислуги років, стажу служби в Національній поліції. Позивач зазначає, що вказаний стаж вже був зарахований до її вислуги років відповідно до висновку заступника начальника УМВС України у Львівській області від 22.12.2004, наказу УМВС України у Львівській області від 24.12.2004 №917о/с. Позивач звертає увагу на те, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 до вислуги років зараховується, зокрема час навчання у вищому навчальному закладі. Просить суд зобов`язати відповідача зарахувати позивачу періоду навчання з 01.09.1991 по 26.06.1996 у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка, в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців, у кількості 2 роки 4 місяці 28 днів до вислуги років, стажу служби в Національній поліції та призначення пенсії, наявну на момент переходу на службу у Національну поліції України, попередньо зараховану вислугу років у міліції, про що видати відповідний наказ, а в послужному списку особової справи позивача зробити відповідний запис.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує з тих підстав, що частиною 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. У вказаному переліку немає навчання у вищому навчальному закладі, тому відповідний період навчання позивача не можна включити до її вислуги років.
Відповідач вважає помилковим посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393, оскільки така не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Також відповідач звертає увагу на розмежування понять «стаж служби в поліції» та «вислуга років для призначення пенсії». Так, період навчання буде зарахований позивачу до вислуги років для призначення пенсії, проте не може бути зарахований до стажу служби в поліції.
Позивач подав до суду письмову правову позицію з урахуванням відзиву відповідача, яка зводиться до того, що законодавець задекларував рівність трудових прав і соціальних гарантій колишніх працівників міліції та поліцейських. Тому період навчання, зарахований УМВС України у Львівській області до вислуги років позивача, також повинен бути зарахованим до стажу служби в поліції.
Дослідивши та об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 (попереднє прізвище – ОСОБА_2 ) навчалася у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка та завершила навчання з відзнакою, що підтверджується дипломом серії НОМЕР_2 від 28.06.1996 та архівною довідкою №61-А від 16.12.2004.
Наказом УМВС України у Львівській області від 31.12.1997 №601 о/с позивача призначено на посаду помічника слідчого відділення слідчого Дрогобицького районного відділу УМВС України у Львівській області.
Наказом УМВС України у Львівській області від 30.07.1998 №377 о/с та висновком від 30.07.1998 №377 о/с позивачу станом на 01.08.1998 встановлено стаж – 00 років 07 місяців 00 днів.
Згідно з висновком УМВС України у Львівській області від 22.12.2004 та наказом УМВС України у Львівській області від 24.12.2004 №917 о/с позивачу зараховано до вислуги років для призначення пенсії час навчання у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців у кількості 2 роки 4 місяці 28 днів.
Відповідно до витягу з наказу УМВС України у Львівській області від 11.03.2005 №133 о/с станом на 09.07.2004 стаж позивача становив 08 років 11 місяців 06 днів.
Згідно з витягом з наказу ГУ МВС України у Львівській області від 03.08.2015 №551о/с вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 20 років.
Відповідно до витягу з наказу ГУ НП у Львівській області від 30.11.2015 №92 о/с позивачу встановлена надбавка у розмірі 35 відсотків за стаж служби в поліції (17 років 10 місяців 06 днів).
Згідно з витягом з наказу ГУ НП у Львівській області від 01.12.2016 №473 о/с стаж служби в поліції позивача становить 18 років 11 місяців 00 днів.
Згідно з витягом з наказу ГУ НП у Львівській області від 05.04.2017 №286 о/с стаж служби в поліції позивача становить 19 років 03 місяці 04 дні.
25.03.2021 позивач звернулася з рапортом до начальника ГУ НП у Львівській області, в якому просила зарахувати їй до вислуги років час навчання у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка.
З відповіді Головного управління Національної поліції у Львівській області від 30.03.2021 №Рп-1587/05/13/19-2021 вбачається, що частиною 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. У вказаному переліку немає навчання у вищому навчальному закладі, тому відповідний період навчання позивача не можна включити до її вислуги років.
Не погоджуючись з відмовою відповідача зарахувати до вислуги років позивача час навчання у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка позивач звернулася з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон України № 580-VIII).
У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 3 Закону України №580-VIII).
Частиною першою статті 60 Закону України № 580-VIII встановлено, що проходження служби в поліції регулюється вказаним Законом України та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 20 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року № 114, час перебування осіб рядового і начальницького складу на службі в органах внутрішніх справ зараховується до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу за спеціальністю згідно з законодавством.
Відповідно до статті 78 Закону України № 580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).
Пунктом 2 Порядку № 393 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1, 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Аналогічні приписи були закріплені в пункті 2 указаного Порядку в редакції, що діяла на час призначення позивача на посаду до органів внутрішніх справ.
Крім того, згідно з частиною другою статті 17 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах вказаного Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Ураховуючи наведені правові положення законодавства та особливий статус осіб, які проходять службу в органах внутрішніх справ, суд дійшов висновку, що до вислуги років вказаним особам додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Отже, визначальною умовою для застосування наведеного законодавчого припису є присвоєння особі офіцерського (спеціального) звання у зв`язку з закінченням відповідного навчального закладу.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду 27.06.2018 у справі № 817/1269/16 та від 10.05.2019 у справі № 823/1330/16.
Суд встановив, що позивач отримала диплом Дрогобицького державного педагогічного інституту імені Івана Франка та завершила навчання з відзнакою, що підтверджується дипломом серії НОМЕР_2 від 28.06.1996, але у зв`язку з закінченням вказаного навчального закладу їй не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання. Спеціальне звання позивач отримала лише після прийняття на службу в органи внутрішніх справ України.
Тобто, до призначення на посаду в органах внутрішніх справ (31.12.1997) позивачу офіцерське (спеціальне) звання не присвоювалося.
За таких обставин суд дійшов висновку, що навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі - в Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка не може вважатися проходженням служби в органах внутрішніх справ, оскільки за цей період позивачу не було присвоєно офіцерського звання, а відтак відсутні підстави для зарахування такого періоду навчання до стажу служби для встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки на підставі пункту 2 Порядку № 393.
При цьому, враховуючи особливий статус осіб, які проходять службу в органах внутрішніх справ, сам факт того, що позивача було направлено до Дрогобицького районного відділу УМВС України у Львівській області для роботи на посаді помічника слідчого, не є достатньою підставою для зарахування вказаного періоду навчання до стажу служби для встановлення надбавки стаж служби у поліції.
Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від Верховного Суду від 22.11.2019 у справі №520/2068/19, від 29.10.2020 у справі №820/2083/18.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування часу навчання позивача у період з 01.09.1991 по 26.06.1996 у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка до вислуги років, стажу служби в Національній поліції та призначення пенсії, наявну на момент переходу на службу у Національну поліції України вислугою років у міліції, а відтак, для скасування рішення відповідача, викладеного у листі від 30.03.2021 №Рп1587/05/43/49-2021.
Щодо вимоги про зобов`язати відповідача зарахувати позивачу період навчання з 01.09.1991 по 26.06.1996 у Дрогобицькому державному педагогічному інституті імені Івана Франка, в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців, у кількості 2 роки 4 місяці 28 днів до вислуги років, стажу служби в Національній поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліції України, попередньо зараховану вислугу років у міліції, про що видати відповідний наказ, а в послужному списку особової справи позивача зробити відповідний запис, та вимоги провести перерахунок і виплату позивачу грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в Національній поліції України, то такі вимоги є похідними від основної вимоги, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити повністю.
Суд звертає увагу позивача на те, що питання щодо визначення вислуги років, необхідної для призначення пенсії ОСОБА_1 , відповідачем не вирішувалось. Тому вимога про зобов`язання відповідача зарахувати період її навчання до вислуги років, яка враховується для призначення пенсії, є передчасною, і в її задоволенні необхідно також відмовити повністю.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд
в и р і ш и в:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду складене 15 липня 2021 року.
Суддя А.Г. Гулик