Рішення № 98362799, 07.07.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2021
Номер справи
320/14354/20
Номер документу
98362799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2021 року № 320/14354/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання - Ставничому Н.В., за участю: представника позивача - Дяченко Л.Л., представників відповідача - Менькової М.Д., Бондаря Д.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Вишгородського районного комунального підприємства "Вишгородтепломережа" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправним та скасування припису,

в с т а н о в и в:

Вишгородське районне комунальне підприємство "Вишгородтепломережа" (далі – позивач, ВРКП «Вишгородтепломережа») звернулось до суду з позовом до ГУ Держпродспоживслужби в Київській області (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування припису №21 від 09.12.2020.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за результатом позапланової перевірки ВРКП «Вишгородтепломережа» відповідачем складено акт №68 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 08.12.2020, яким встановлено порушення підприємством п. 3 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-ХІІІ та винесено припис № 21 від 09.12.2020.

Позивач вказує, що відповідач під час перевірки дійшов безпідставного висновку щодо неправомірного застосування підприємством позивача тарифів для населення на підставі рішення Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII, від 12.12.2019 № 698-41-VII та від 20.02.2020 №777-43-VII, якими встановлювалися скориговані тарифи на послугу з централізованого опалення ВРКП «Вишгородтепломережа», оскільки вказані рішення є чинними та підлягають застосуванню позивачем. Позивач стверджує, що підприємством повністю дотримано вимог чинного законодавства при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів для населення.

Крім того, позивач зазначив, що відповідно до приписів пункту 3 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-ХІІІ, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними Законом № 2189-VIII.

Додатково позивач зауважив, що в приписі зазначено, що оскільки ВРКП «Вишгородтепломережа» під час перевірки не надано договорів із співвласниками багатоквартирного будинку про надання послуги з постачання теплової енергії, укладених відповідно до вимог Закону № 2189-VІІІ, тож підприємство не повинно застосовувати вказані рішення Вишгородської районної ради про встановлені тарифи на послуги з централізованого опалення

Однак, на думку позивача висновки відповідача про те, що позивачем повинні до укладення нових договорів застосовуватися тарифи, які діяли до 01.05.2019 на підставі укладених договорів, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, оскільки термін укладення нових договорів у зв`язку з карантином продовжений.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову ВРКП «Вишгородтепломережа», в обґрунтування чого зазначив, що при застосуванні тарифів на послуги з централізованого опалення в період: з 01.11.2019 по 05.01.2020, встановлених рішенням Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII; з 06.01.2020 по 15.03.2020, встановлених Рішенням Вишгородської районної ради від 12.12.2019 №698-41-VІІ; з 16.03.2020 по 06.04.2020, встановлених Рішенням Вишгородської районної ради від 20.02.2020 №777-43-VІІ; ВРКП «Вишгородтепломережа» порушено п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІІ, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (в редакції від 03.04.2019).

Відповідач вказав, що позивач не мав права застосовувати рішення Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII, від 12.12.2019 №698-41-VII та від 20.02.2020 №777-43-VII в частині тарифів для населення, оскільки на момент прийняття цих рішень був уже чинним Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, пункт 3 Прикінцевих та перехідних положень якого передбачає необхідність укладення нових договорів про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону, тобто з 01.05.2019. Тому, позивач зобов`язаний був продовжувати застосовувати тарифи, встановлені Вишгородською районною радою до 01.05.2019, які були визначені договорами про надання послуги з централізованого опалення.

Позивач не погоджуючись з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов подав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив про те, що при застосуванні тарифу на послуги з централізованого опалення, ВРКП «Вишгородтепломережа» діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме: ст. 144 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 6, 10-13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та ст.ст. 17, 43, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки органом місцевого самоврядування встановлювалися скориговані тарифи на послугу з централізованого опалення для підприємства, які є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, в т. ч. позивачем, тож, припис про усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін є протиправним. На сьогодні рішення Вишгородської районної ради є чинними та не скасованими.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити даний адміністративний позов.

Представники відповідача проти позову заперечували, просили суд відмовити у його задоволенні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що даний адміністративний позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Відповідно до статуту Вишгородського районного комунального підприємства «Вишгородтепломережа» затвердженого рішенням Вишгородської районної ради від 02.04.2009 №300-24-V, підприємство створене з метою організації виробничо-господарської, комерційної, консультативної, наукової та іншої діяльності, спрямованої на надання послуг, виробництво і постачання тепла та інших енергоносіїв населенню, підприємствам, установам, організаціям, виробництво промислової продукції, залучення інвестицій в розвиток виробничої сфери та сфери та сфери послуг, впровадження науково-технічних розробок і технологій.

Судом встановлено, що ВРКП «Вишгородтепломережа» надає житлово-комунальні послуги з централізованого опалення у м. Вишгород та Вишгородському районі.

Рішенням Вишгородської районної ради від 29.11.2018 №502-33-VII про встановлення тарифів на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для потреб населення, на теплову енергію для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів ВРКП «Вишгородтепломережа» встановлено тарифи на теплову енергію з централізованого опалення для потреб населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію - 1314,86 грн/Гкал (без ПДВ);

- на послуги з централізованого опалення з будинковим та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1597,3 1 грн/Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 49,71 грн./м2 (з ПДВ).

Рішенням Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію (без ПДВ)— 1443,87 грн. за 1 Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1752,12 грн/Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 54,53 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п. 3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після офіційного оприлюднення.

З матеріалів справи вбачається, що вказане рішення Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане в газеті «Слово» 07.09.2019 №36(5209).

Як встановлено у ході судового розгляду, тарифи введені в дію підприємством з 01.11.2019.

Рішенням Вишгородської районної ради від 12.12.2019 №698-41-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію (без ПДВ) — 1365,00 грн. за 1 Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1657,47 грн./Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 51,59 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п.3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після офіційного оприлюднення.

Як встановлено судом, вказане рішення Вишгородської районної ради від 12.12.2019 №698-41-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане у газеті «Слово» від 21.12.2019 №51/5223).

Тарифи введені в дію підприємством з 06.01.2020.

Рішенням Вишгородської районної ради від 20.02.2020 №777-43-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах :

- на теплову енергію (без ПДВ)— 1235,99 грн. за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії-1502,66 грн./Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 46,77 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п. 3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після його офіційного оприлюднення.

Вказане рішенням Вишгородської районної ради від 20.02.2020 №777-43-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане у газеті «Слово» 29.02.2020 №9 (5233).

До ГУ Держпродспоживслужби в Київській області надійшла заява ОСОБА_1 , мешканця квартири АДРЕСА_1 від 05.11.2020 №Ф-1461-2020 з питань тарифів на послуги з централізованого опалення/постачання теплової енергії. У даній заяві ОСОБА_1 зазначив, що ВРКМ «Вишгородтепломережа» порушує його права, як споживача, а саме: не затвердженні тарифи на послуги з опалення/постачання теплової енергії в будинках з даховими котельнями (ціна послуги з постачання теплової енергії в будинках з автономним теплопостачанням не повинна включати, як мінімум тарифу на транспортування теплової енергії); не проведення перерахунку за опалення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1082 від 24.12.2019 та незрозуміле нарахування плати за опалення місць загального користування. ОСОБА_1 у своїй заяві просив ГУ Держпродспоживслужби в Київській області: «визнати факти порушення прав споживачів; встановити осіб винних у порушенні законодавства і притягнути їх до передбаченої законом відповідальності; вжити заходів щодо припинення незаконних дій».

В подальшому, на підставі заяви ОСОБА_1 , погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 11.11.2020 №16.2-6/2/17168 про проведення позапланової перевірки ВРКМ «Вишгородтепломережа», наказу ГУ Держпоживслужби від 30.11.2020 №5077-ОД, посвідчення (направлення) від 30.11.2020 №3982, головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами ГУ Держпоживслужби Бондаром Д.А. в період з 01.12.2020 по 14.12.2020 здійснено позапланову перевірку ВРКМ «Вишгородтепломережа» (адреса: Київська обл., м. Вишгород. вул. Кургузова, б. 3-В) з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (тарифів).

В ході перевірки встановлено та зафіксовано в акті обставини порушення ВРКМ «Вишгородтепломережа» вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 291), що полягають у наступному.

Як зазначив відповідач в акті перевірки, між ВРКП «Вишгородтепломережа» та споживачами/мешканцями будинку №9 по вулиці Грушевського, м. Вишгород укладено договори про надання послуг з централізованого опалення (копії договорів під час перевірки надано).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» в редакції від 03.01.2019, яка вступила в дію з 01.05.2019, затверджено порядок формування (у т. ч. коригування) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які передбачені Законом України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги», тобто на момент коригування тарифів на централізоване опалення порядок формування тарифів вже не передбачав такої послуги, і відповідно можливості коригування тарифу на неї.

Відповідно до викладеного вище, після 01.05.2019 у органів місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо встановлення (у тому числі за результатами коригування) тарифу на послугу з централізованого опалення, що надавалася ВРКП «Вишгородтепломережа» за відповідними договорами, укладеними до 01.05.2019.

Під час перевірки, підприємством не були надані копії договорів зі споживачами/мешканцями будинку АДРЕСА_2 про надання послуг з постачання теплової енергії за правилами, визначеними Законом № 2189- VІІІ, та відповідно до типових договорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830.

Виходячи з вищевикладеного в період з 01.11.2019 по 06.04.2020 ВРКП «Вишгородтепломережа» повинно було застосовувати тарифи на теплову енергію та послуги з централізованого опалення встановлені рішенням Вишгородської районної ради від 29.11.2018 №502-33-VІІ.

Таким чином при застосуванні тарифів на послуги з централізованого опалення в період:

- з 01.11.2019 по 05.01.2020, встановлених рішенням Вишгородської районної ради від 20.08.2019 № 649-39-VІІ;

- з 06.01.2020 по 15.03.2020, встановлених Рішенням Вишгородської районної ради від 12.12.2019 № 698-41-VII;

- з 16.03.2020 по 06.04.2020, встановлених Рішенням Вишгородської районної ради від 20.02.2020 № 777-43-VІІ;

ВРКП «Вишгородтепломережа» порушено п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІІ, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (в редакції від 03.01.2019), в результаті чого Підприємством в період з 01.11.2019 по 06.04.2020 необґрунтовано нараховано суму споживачам /мешканцями будинку АДРЕСА_2 за послугу з централізованого опалення у розмірі 36403,04 грн.

Також перевіркою встановлено, що споживачам за адресою АДРЕСА_2 , не здійснено перерахунків необґрунтовано нарахованої плати за надані послуги з централізованого опалення, за період з 01.11.2019 по 06.04.2020, у зв`язку з порушенням ВРКП «Вишгородтепломережа» п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VІІІ.

На підставі наведених вище висновків акта перевірки відповідачем в адресу ВРКП «Вишгородтепломережа» складено припис від 09.12.2020 №21 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким позивача зобов`язано: в термін до 01.02.2021 повернути споживачам (власникам квартир) АДРЕСА_2 за послуги з централізованого опалення, надані у період з 01.11.2019 по 06.04.2020, шляхом здійснення перерахунку, необґрунтовано нараховану суму у розмірі 26403,04 грн.

Реєстри перерахунків та інформацію про виконання припису надати до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області за адресою: 08133, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Балукова, б. 22.

До укладання із споживачами договорів про надання послуги з постачання теплової енергії відповідно до вимог Закону № 2189-VІІІ і Правил та встановлення органом місцевого самоврядування економічно обґрунтованого тарифу на послугу з постачання теплової енергії, розрахованого відповідно до вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», ВРКП «Вишгородтепломережа» здійснювати нарахування плати за послугу з централізованого опалення за тарифами встановленими Рішенням Вишгородської районної ради від 29.11.2018 № 502-33-VІІ.

Не погоджуючись з вказаним приписом, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 (далі - Закон №877-V).

Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1-2 статті 7 Закону №877-V передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №667 від 02.09.2015 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 209 від 12.04.2017 Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління і сприяє йому у виконанні покладених на цей орган завдань. Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва. Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держпродспоживслужби, дорученнями Голови Держпродспоживслужби та його заступників, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Закон України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Відповідно до абзацу 2, 3 статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частиною 8 статті 7 Закону №877-V визначено, що припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Пунктом 11 частини 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» визначено, що Держпродспоживслужба у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:

- здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);

- надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до ч. 2-3 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв`язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб`єкта господарювання.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» уповноважені органи мають право надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 10.12.2017 та вводиться в дію поетапно з 01.01.2019 та з 01.05.2019 (далі -Закон №2189-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 10 вказаного Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Аналогічно, пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги», який втратив чинність з 01.05.2019, було передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.

Згідно зі статутом Вишгородського районного комунального підприємства «Вишгородтепломережа» підприємство засноване на майні спільної (комунальної) власності територіальних громад сіл, селищ і міст Вишгородського району, засновником якого є Вишгородська районна рада.

Так, у відповідності до пункту 37 частини 1 статті 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги», абз. 6-9 ст. 13 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, Рішенням Вишгородської районної ради від 29.11.2018 №502-33-VII про встановлення тарифів на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для потреб населення, на теплову енергію для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів ВРКП «Вишгородтепломережа» встановлено тарифи на теплову енергію з централізованого опалення для потреб населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію - 1314,86 грн./Гкал (без ПДВ);

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1597,3 1 грн/Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 49,71 грн./м2 (з ПДВ) (а.с. 218 т.).

Рішенням Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію (без ПДВ)— 1443,87 грн. за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1752,12 грн./Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 54,53 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п. 3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після офіційного оприлюднення.

З матеріалів справи вбачається, що вказане рішення Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане в газеті «Слово» 07.09.2019 №36(5209).

Як встановлено у ході судового розгляду, тарифи введені в дію підприємством з 01.11.2019.

Рішенням Вишгородської районної ради від 12.12.2019 №698-41-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію (без ПДВ) — 1365,00 грн. за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1657,47 грн./Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 51,59 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п.3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після офіційного оприлюднення.

Як встановлено судом, вказане Вишгородської районної ради від 12.12.2019 № 698-41-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане у газеті «Слово» від 21.12.2019 №51/5223).

Тарифи введені в дію підприємством з 06.01.2020.

Рішенням Вишгородської районної ради від 20.02.2020 № 777-43-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах :

- на теплову енергію (без ПДВ)— 1235,99 грн. за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії-1502,66 грн/Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 46,77 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п. 3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після його офіційного оприлюднення.

На переконання відповідача, фактично Вишгородська районна рада встановила тарифи для населення на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води після 01.05.2019, тобто після введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ.

Враховуючи особливості перехідного періоду, а саме - періоду від моменту введення в дію Закону №2189-VІІІ (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг, пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення його в дію (тобто до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Істотними умовами договору є розмір тарифів за наданні послуги.

З огляду на викладене відповідач стверджує, що розміри тарифів передбачені діючими договорами також не можуть змінюватися.

На час проведення перевірки Вишгородського районного комунального підприємства «Вишгородтепломережа» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.

Згідно інформації ВРКВ «Вишгородтепломережа» наданої в ході перевірки, між підприємством і споживачами укладені договори відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Рішення Вишгородської районної ради від 20.02.2020 №777-43-VII, на підставі якого позивач у даний час здійснює обчислення вартості комунальних послуг, прийнято Вишгородською районною радою відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.04.2004 №1875-ІV, Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, в редакції яка була чинна на час прийняття рішення. Станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 в редакції постанови № 291 від 03.04.2019.

Виходячи з наведеного відповідач робить висновок про те, що Вишгородська районна рада та ВРКВ «Вишгородтепломережа» не мали законних підстав після 01.05.2019 формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що у свою чергу призвело до порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 в редакції постанови № 291 від 03.04.2019.

Однак, суд з такими висновками відповідача погодитись не може з наступних підстав.

Відповідно до положень статті 13 Закону України від 02.06.2005 № 2633-IV «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Аналогічно, частиною 1 статті 10 чинного Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

При цьому пунктом 3 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону (у редакції чинній на момент проведення перевірки) передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Чинною редакцією Закону строк укладення договорів про надання комунальних послуг пролонговано на п`ять місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Як свідчить зміст акта перевірки, про що суд зазначав вище, на час проведення перевірки позивачем договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.

Відтак, державне регулювання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги має здійснюватися уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування, яким у даному випадку є Вишгородська міська рада, оскільки позивач згідно зі статутними документами є комунальним підприємством, заснованим на майні, що є спільною (комунальною) власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Вишгородського району.

Як вже встановлено судом, у відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Рішенням Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію (без ПДВ) - 1443,87 грн за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1752,12 грн./Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 54,53 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п. 3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після офіційного оприлюднення.

З матеріалів справи вбачається, що вказане рішення Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане в газеті «Слово» 07.09.2019 № 36(5209).

Як встановлено у ході судового розгляду, тарифи введені в дію підприємством з 01.11.2019.

Рішенням Вишгородської районної ради від 12.12.2019 № 698-41-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах:

- на теплову енергію (без ПДВ) — 1365,00 грн за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1657,47 грн/Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 51,59 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п.3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після офіційного оприлюднення.

Як встановлено судом, вказане Вишгородської районної ради від 12.12.2019 № 698-41-VII, яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення опубліковане у газеті «Слово» від 21.12.2019 №51/5223).

Тарифи введені в дію підприємством з 06.01.2020.

Рішенням Вишгородської районної ради від 20.02.2020 №777-43-VII встановлено скориговані тарифи на теплову енергію та послугу з централізованого опалення для населення в наступних розмірах :

- на теплову енергію (без ПДВ)— 1235,99 грн. за 1Гкал;

- на послуги з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії-1502,66 грн/Гкал (з ПДВ), без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 46,77 грн./м2 (з ПДВ).

Згідно п. 3 вищезазначеного рішення тарифи повинні бути введені в дію через 15 днів після його офіційного оприлюднення.

Суд зазначає, що усі вищевказані рішення Вишгородської районної ради нечинними не визнавалися та не скасовувалися, а тому є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території в силу імперативу, встановленого статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

У зв`язку з вищевикладеним суд визнає безпідставними висновки відповідача щодо порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.

Твердження відповідача про те, що позивач при розрахунках з населенням з 01.11.2019 має застосовувати тарифи, встановлені рішенням Вишгородської районної ради від 29.11.2018 №502-33-VII замість тарифів, визначених наступними рішеннями Вишгородської районної ради від 20.08.2019 №649-39-VII, від 12.12.2019 №698-41-VII та від 20.02.2020 №777-43-VII, є необґрунтованими.

Частиною 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» зазначено, що державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб`єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції (частина 1). Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації) (частина 2). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв`язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб`єкта господарювання (частина 3). Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін обов`язково включають розмір їх інвестиційної складової частини (частина 4).

Статтею 10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» передбачено, встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, не допускається і може бути оскаржено в суді.

Статтею 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг.

Елементами собівартості теплової енергії є, зокрема:

- витрати на паливо (природний газ чи дрова);

- витрати на електричну енергію;

- витрати на заробітну плату з нарахуваннями.

- амортизація;

- витрати на ремонт і поліпшення основних засобів.

Вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011№ 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» встановлено, що у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних з наданням послуг, з причин, які не залежать від суб`єкта господарювання, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов`язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планового прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності у суб`єкта господарювання кредитних зобов`язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.

Таким чином, на законодавчому рівні передбачено, що реалізація позивачем теплової енергії та відповідних послуг споживачам здійснюється не нижче за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Визначення розміру економічно обґрунтованих витрат на виробництво теплової енергії та встановлення відповідного тарифу для позивача покладається на орган місцевого самоврядування.

Так, відповідно до Законів України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень районної ради, належить, зокрема, встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна рада.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 22.10.2002 №112 «Про затвердження Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві» визначено, що до і повноважень органів місцевого самоврядування відноситься погодження загальновиробничих питомих норм витрат паливно-енергетичних ресурсів.

Статтею 13 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать:

- регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад;

- затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері;

- затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації;

- здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог;

- погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об`єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території;

- встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії;

- погодження інвестиційних програм стосовно об`єктів теплопостачання, що перебувають у комунальній власності, крім тих, що виробляють теплову енергію на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, коопераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії;

- сприяння провадженню інвестиційної діяльності у сфері теплопостачання.

Статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Крім того, відповідно до чинного законодавства до повноважень органів місцевого самоврядування належить: погодження температурних графіків роботи теплових мереж; встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; прийняття рішень щодо надання пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку; встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.

Чинним законодавством України передбачено прозорість процесу встановлення тарифів на теплову енергію та комунальні послуги.

Так, дотримуючись визначених чинним законодавством принципів державної регуляторної політики, відкритості, прозорості, гласності, врахування громадської думки, відкритості для фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань та доступності процесу державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальна господарства України наказом від 12.09.2018 №239 затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, який визначає, що під час розгляду органом місцевого самоврядування розрахунків тарифів здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.

Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, про доведення позивачем протиправності оскаржуваного рішення. За таких обставин, припис Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області №21 від 09.12.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих цін), в основу якого покладено безпідставні висновки перевірки, суд скасовує як протиправний.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 23.12.2020 №32, слід відшкодувати позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області №21 від 09.12.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

3. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. на користь Вишгородського районного комунального підприємства "Вишгородтепломережа" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 14 липня 2021 р.