Рішення № 98362530, 14.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
240/7497/21
Номер документу
98362530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/7497/21

категорія 108060200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Маленької Ю.О.,

представника позивача Могильницької І.М., представника відповідача Шевчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо не нарахуванню ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, пільг, визначених ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами з грудня 2019 року по квітень 2021 року,

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради здійснити перерахунок ненаданих пільг, надати та виплатити пільги за 2019-2021 роки із урахуванням проведених виплат ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, визначених ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами.

В обґрунтування позову вказує, що позивачу всіма комунальними підприємствами та установами нараховувалася пільга як інваліду війни, однак з листопада 2019 року вказана пільга не компенсується відповідачем позивачу у повному обсязі через установу АТ «Ощадбанк» у якості 100% знижки плати на послуги з постачання електроенергії, управління багатоповерховим будинком, опалення тощо.

Ухвалою від 06.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с.81-89), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що управління діяло відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позов є необґрунтованим; позивач не надавав відповідачу інформацію про відсутність в житловому приміщенні позивача газових нагрівальних приладів та централізованого постачання гарячої води, у відповідача відсутні правові підстави до перегляду розміру соціальної послуги.

Ухвалою від 09.06.2021 справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

В судовому засіданні:

- представник позивача просив позов задовольнити в повному обсязі, при цьому пояснила, що відповідач з грудня 2019 року надає позивачу 100% пільгу, як особі з інвалідністю внаслідок війни, на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком виходячи з соціальної норми житла 31,5 кв.м, а не 45,87 кв.м, та для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях, виходячи з соціального нормативу 70 кВтг на місяць, а не 100 кВтг на місяць;

- представник відповідача щодо задоволення позову заперечувала; вказуючи, що позивач має право 100% пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком виходячи з соціальної норми житла 31,5 кв.м та, оскільки він ніяких доказів відповідачу, що в його квартирі відсутні стаціонарна електроплита, централізоване постачання гарячої води та газові водонагрівальні приладі, не подавав, для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях, виходячи з соціального нормативу 70 кВтг на місяць.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 має статус особи з інвалідністю 2 групи з 06.11.2019, один проживає в квартирі загальною площею 39,43 кв.м та відповідачем йому надаються пільги (100%), передбачені ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком виходячи з соціальної норми житла 31,5 кв.м та на оплату електропостачання у житлових приміщеннях, виходячи з соціального нормативу 70 кВтг на місяць.

25.02.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати інформацію, яким чином здійснюється нарахування вартості послуг ЖКХ.

Листом від 05.03.2021 Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради процитувало положення постанови КМУ від 06.08.2014 № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" та рекомендувало позивачу звернутись для вирішення питання до центрального відділення АТ "Ощадбанк".

Вважаючи, що відповідач при наданні йому пільг не правильно застосовує соціальні нормативи щодо оплати житлово-комунальних послуг та послугами з електропостачання, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За приписами ч.1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:

- 4) 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);

- 5) 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім`ї осіб, які не мають права на знижку плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. №373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі пільг, зокрема і житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п. 5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117, для включення до Реєстру інформації про пільговика такий пільговик (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) подає заяву за формою, встановленою Мінсоцполітики, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів зазначених документів), копію документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), зокрема копію, надану в електронному вигляді (за наявності в одержувача інформації технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних фізичної особи за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації), або копію паспорта громадянина України / свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або з відповідною відміткою у разі, коли особа через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт, а також надає інформацію про характеристику житла і послуги, щодо отримання яких він має право на пільги та якими користується, та будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби).

Слід зазначити, що законодавством не передбачено надання пільговиком органам соціального захисту будь яких документів про характеристику житла і послуги, щодо отримання яких він має право на пільги та якими користується, окрім надання інформації.

При цьому суд звертає увагу, що згідно наданої відповідачем персональної облікової картки позивача (111, 115-117), позивач один зареєстрований та проживає в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , та отримує послуги за централізоване постачання холодної води, з газопостачання на плиту (тобто квартира не обладнана стаціонарними електроплитами), та не отримує послуг з централізованого постачання гарячої води, з газопостачання на водонагрівальні прилади, з електропостачання на стаціонарні електроплити.

Відповідачем не доказана наявність в квартирі позивача електроплити, централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів

Підпунктом 6 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування", з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" Кабінет Міністрів України, встановлено: для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках) не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВтг на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВтг на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВтг на місяць.

Таким чином, відповідач протиправно не нараховува з грудня 2019 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, пільги, визначеної ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з соціального нормативу для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях 100 кВтг на місяць, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

В Постанові № 409 зазначено:

"2. Установити соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;

2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю."

Аналогічні норми жилої площі зазначені в п. 4 ч.1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Таким чином, позивач, надаючи позивачу пільгу, передбачену 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з норми житла 31,5 кв.м діяв правомірно, а тому відмовляє в задоволенні позову в цій частині.

При цьому суд звертає увагу, що позивач плутає соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком (п. 1 Постанови № 409), з соціальною нормою житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком (п. 2 Постанови № 409).

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , номер НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10000, код 42103456) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, яка полягає в не нарахуванні з грудня 2019 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, пільги, визначеної ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з соціального нормативу для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях 100 кВтг на місяць.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради здійснити з грудня 2019 року перерахунок та надання пільги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, визначеної ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з соціального нормативу для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях 100 кВтг на місяць.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк

Повне судове рішення складене 16 липня 2021 року