
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/276/19
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства "Влабоде" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу,
встановив:
Позивач (далі - Держгеонадра) звернувся до суду з позовом, в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5031 від 22.10.2009 року, виданого Приватному підприємству "Влабоде".
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем не виконано особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП "Геоінформ України" щодо рухів запасів за формою 5 гр. за 2017 рік; ПП "Влабоде" було відмовлено посадовим особам Держгеонадр України у проведенні перевірки; не виконано вимоги припису від 16.03.2018 № 95-14/06.
Ухвалою від 08.02.2019 позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
У зв`язку із оскарженням відповідачем ухвали від 08.02.2019 з підстав порушення правил підсудності, ухвалами суду:
- від 28.02.2019 зупинено провадження у справі;
- від 02.10.2019 поновлено провадження у справі;
- від 23.10.2019 зупинено провадження у справі;
- від 27.12.2019 поновлено провадження у справі.
14.01.2020 в підготовчому засіданні ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду, залишеною без змін постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020, позов залишено без розгляду.
Постановою Верховного Суду від 24.03.2021 ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі № 240/276/19 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою від 19.04.2021 справа прийнята до провадження.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Учасники справи, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судового засідання 15.06.2021 не з`явилися (позивач подав клопотання про розгляд справи без його участі (т.2 а.с.108), відповідач ніяких заяв та клопотань не подав), у зв`язку із чим суд, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, перейшов до розгляду справи в письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Приватному підприємству "Влабоде" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5031 від 22.10.2009 (т. 1 а.с.12) строком дії 20 років.
Як додаток до спеціального дозволу укладено угоду № 5031 від 22.10.2009 про умови користування надрами (т.1 а.с.13-20).
Наказом Держгеонадр від 22.02.2018 № 69 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2018 року» (т.1 а.с.24-25) було призначено провести планову перевірку Приватного підприємства "Влабоде" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, про що останній повідомлявся (т. 1 а.с.26).
Керівництвом Приватного підприємства "Влабоде" було відмовлено посадовими особами Держгеонадр у проведенні перевірки, про що складено Акт № 06-02/23/2018-11/п (23) від 16.03.2018 про недопущення до перевірки (т.1 а.с.28-30).
У зв`язку з зазначеними обставинами Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Припис від 16.03.2018 № 95-14/06, в якому вказано на необхідності у строк до 16.04.2018 усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом подання в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали згідно з додатком №1, які підтверджують факт усунення порушень (т.1 а.с.31-34).
18.04.2018 Центральним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Держгеонадр Подання № 179-14/06 (т.1 а.с.35) на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5031 від 22.10.2009 та зазначено, що станом на 18.04.2018 ПП "Влабоде" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Наказом Держгеонадр від 15.05.2018 № 172 (т.1 а.с.36) зупинено дію спеціального дозволу № 5031 від 22.10.2009, про що листом № 9207/03/14-18 від 29.05.2018 (т.1 а.с.37) повідомлено ПП "Влабоде" та надано 30 календарних днів для усунення порушень.
16.07.2018 за № 568-14/06 Центральним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Держгеонадр подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5031 від 22.10.2009, оскільки станом на 16.07.2018 року ПП "Влабоде" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (т.1 а.с.38).
14.09.2018 Держгеонадр на адресу Відповідача направлено лист № 18372/03/14-18 (т.1 а.с.39) з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу №5031 від 22.10.2009.
На вказаний лист відповідач не надав згоди на припинення права користування надрами, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд звертає увагу, що зазначені обставини справи відповідачем не заперечуються.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом України про надра, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V), Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою КМ України від 30 травня 2011 р. № 615 (далі - Постанова № 615), в редакціях, чинних на момент виникнення цих відносин.
Державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України (ст. 60 Кодексу України про надра).
Пунктом 5 ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра передбачено, що користувачі надр зобов`язані виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до п.10 Порядку № 615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:
- вимоги до ефективності робіт;
- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин:
- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;
-види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;
- підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.
Суд зазначає, що в ст. 8 "Порядок здійснення контролю за виконанням умов Дозволу" Угоди № 5031 від 22.10.2009 вказано:
"1. Державний нагляд за дотриманням правил і нормативів користування ділянкою надр, умов Дозволу, державний нагляд за веденням робіт по ділянці надр та їх використання здійснює Мінприроди та його органи на місцях, органи місцевого самоврядування та відповідні заінтересовані центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи на містах в межах своєї компетенції.
2. Надрокористувач зобов`язаний надавати цим органам необхідну для їх роботи інформацію, надавати усні або за вимогою зазначених у підпункті 1 цієї статті органів письмові пояснення з питань, що належать до компетенції цих органів.
3. У разі виявлення порушень, відповідні органи мають право тимчасово зупинити продовження робіт, передбачених Дозволом, до усунення цих порушень (зупинити дію Дозволу), а також ініціювати перед Мінприроди питання зупинення, поновлення та анулювання Дозволу."
Згідно ст. 11 Закон № 877-V, суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
В статті 26 "Припинення права користування надрами" Кодексу України про надра зазначено:
Право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами."
Враховуючи вказані норми законодавства та встановлені обставини справи, що відповідач порушував інші вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, а саме не допускав посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), не надавав цим органам необхідну для їх роботи інформацію, не виконував вимоги цих органів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, які відповідачем не заперечуються і підтверджують наявність підстав, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, для припинення права користування надрами, згоду на що відповідач не дав, суд вважає позов обґрунтованим та задовольняє його.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов Державної служби геології та надр України (вул. А. Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код 37536031) до Приватного підприємства "Влабоде" (вул. Набережна, 3, смт. Нова Борова, Хорошівський р-н, Житомирська обл., 12114, код 33186647) задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5031 від 22.10.2009, виданого Приватному підприємству "Влабоде".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк